www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  Çok çok önemli sorular

  Paylaş

  cagatayb
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 1
  Yaş : 26
  Katkı Puanı : 6
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 07/06/16

  Çok çok önemli sorular

  Mesaj tarafından cagatayb Bir Salı Haz. 07, 2016 6:17 pm

  Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle bu siteyi bayadır biliyorum ve okuyorum ama aktif olmadığı için pek kayıt olmayı düşünmemiştim. Kafamı bazı kurcalayan ve önemli gördüğüm sorular var bunların cevaplarını merak ediyorum kafam karışık. Sorum dinlerle ilgili değil o konuda hiç konuşmayı bile doğru bulmuyorum.

  1-) Deistler dinleri reddediyor ama tanrıyı öne çıkarıyor. Tanrı kavramı dinlerle gelmiş ilişkili bir kavramdır. Deist tanrıdan kasıt nedir açıklarmısınız. Bu tanrı dinlerde ki gibi herşeye gücü yeten ilahi bir güç ama kitap göndermeyen vahiy göndermeyen peygamber seçmeyen ,evrene müdahale etmeyen bir tanrı ama istese müdahale edebilen bir ilahi güç mü ?

  2-) Bu Tanrının en büyük delilleri nelerdir sizce ? Yani evrene baktığımız zaman evren bilginiz ne kadar bilmiyorum ama delilleri nelerdir?

  3-) Tanrı evrene müdahale etmediğine göre dua etmek boşuna mı ?

  4-) Cennet cehennem olarak demek istemiyorum ama bu dünyada yapılan iyilik ve kötülük cezasını bulacak mı ? Yani şunu sormak istiyorum Adolf Hitler gibi bir adam, insanları canlı canlı gaz odalarına dolduran türlü türlü işkenceler yapan milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu insanlarda öldüğünde yok olacak yada kendi halinde sıradan kimseye bir zararı dokunmamış faydası dokunmuş garip biriside öldüğünde yok olacak mı ve aynı kefede mi ? Yada şöyle diyelim Çok zengin olup hertürlü kötülüğü yapan yiyip içen,insalara işkence yapan bir mafya babası ile filistinde savaşta 3 yaşında kolunu bacağını annesini kaybetmiş bir çocuk düşünün. Tanrı bu çocuğa niye böyle bir ceza veriyor suçu neydi ?

  Sorularım şimdilik bunlar

  henri charriere
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 3
  Yaş : 44
  Katkı Puanı : 9
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 26/05/16

  Geri: Çok çok önemli sorular

  Mesaj tarafından henri charriere Bir Paz Haz. 19, 2016 8:08 pm

  kendimce cevaplarım:
  1- benim tanrı inancım agnostizme daha yakın. bunu şu anki zihin kapasitemizle anlamlandırmamızı oldukça güç. tek ortak noktamız Ona olan inancımız.

  2- tanrı inancımın delili aslında zihin sahibi olmamız. Düşünüyorum o halde varım da denebilir:)

  3- Tanrının evrene müdahale etmediği çok açık. Bu kadar kötülüğün olduğu dünyada aksi saçmalık ama işin dua kısmı belki sadece iyi niyet belirtisi ve rahatlama ihtiyacı.

  4- Bahsettiğin çocuğa cezayı tanrı vermedi. Hayatı verdi sadece. Ve ona bunu yapanların cezası olmayacak. Ne yazık ki herkesin yanına kar kalıyor yaptıkları. Öte dünya diye bir inancımız olmadığı için bu insanların ettiklerini bulmasını dilemekten varsa bu yönde ceza çekmelerini sağlamaktan başka yapabileceğimiz birşey yok.

   Forum Saati Ptsi Ocak 21, 2019 5:02 pm