www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  deizm'in dinden farkı nedir?

  Paylaş
  avatar
  bazikortam
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 142
  Yaş : 29
  Nerden : Dünya'dan
  Katkı Puanı : 298
  Reputation : 6
  Kayıt tarihi : 13/08/10

  deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından bazikortam Bir C.tesi Ağus. 14, 2010 5:06 am

  Ben deizmle yeni taşınan bir müslümanım ve şu sıralar kafamda onlarca soru var. İslamiyet hakkındaki sorularımı islami forumlarda sorarken burada da size danışmak istedim.

  Deizme göre bir tanrı vardır, tanrı bizi sorgulamak için yaratmaktadır ancak dünyaya müdahale etmemektedir. Mantığımız ile doğru yolu bularak onun kurallarına uyacağız ve sonunda yaptıklarımızın karşılığını alacağız. Peki, bizim günah ve sevaplarımızı kim yazmaktadır? Deizmde tanrı nasıl bir varlıktır? Bu bilgilerin kaynağı nedir? Yani her şeyi mantığımızla açıklayabiliyorsak bana sunacağınız açıklamanın mantığı nedir? Eğer bunlara mantıklı, kanıtlanmış bir açıklama getiremiyorsanız yani getirebileceğiniz açıklamalar doğma ise bu dünyanın insanların sınanması için yaratıldığına nasıl inandınız ve dinden farkınız ne? Bu dünyevi sınav hakkında tanrının bize karışmaması dışında ne biliyorsunuz? Aynı şekilde bu bilgilerin kaynağı nedir? Bu açıklamalarınız mantıklı açıklamalar da olsa kanıtlanamayan birer doğma ise deizm'in dinden farkı nedir? Kısaca özetleyecek olursam, mantık yoluyla doğru yolu bulduysanız nasıl bir mantık ile tüm bu dünyevi sınava bir açıklama getirdiniz? Evet, bilim bu dünyanın yaratıcısız oluşamayacak kadar mükemmel olduğunu bize göstermektedir, deizm açısından burada bir problem yoktur ancak dünyanın bir sınav yeri olması ve bu sınavın genel özelliklerini hangi kanıtlara dayanarak buldunuz? Eğer ki buna bir kanıt sunamıyorsanız bilgileriniz dogmatiktir ve dinden hiçbir farkı yoktur.
  avatar
  serhat_41
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 108
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 188
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 19/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından serhat_41 Bir C.tesi Ağus. 14, 2010 6:51 am

  sevap ve günahlarımızı kim yazmaktadır demişsin sence Allahın bi yardımcıya ihtiyacı olabilirmi deizmde tanrı şöyledir diyemem ama benim inandığım tanrının herhangi bir dine inanan insanınkinden bi farkı yok yanlız Allahla aramda herhangi bir din yok ben allaha seslenirken anlamını bilmediğim arapça cümlelerle seslenmem sen kanıt istiyorsun bu bilim deyilki ispatlama yapılsın.Kanıtlayamıyorsanız dinden bi farkınız yok demişsiniz deizm bir din deil inançtır sadece yaratıcıya olan inanç zaten dinleri reddettiğimiz için deistiz.
  avatar
  supeluta
  Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi

  Erkek Mesaj Sayısı : 658
  Katkı Puanı : 802
  Reputation : 23
  Kayıt tarihi : 02/11/08

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından supeluta Bir C.tesi Ağus. 14, 2010 5:59 pm

  bazikortam demiş ki:
  Deizme göre bir tanrı vardır, tanrı bizi sorgulamak için yaratmaktadır ancak dünyaya müdahale etmemektedir.

  Tanrının bizi sorgulamak için yarattığına dair bir inanç yoktur deizmde. Yani Tanrı bizi sorguya çekmek için yaratmadı.

  bazikortam demiş ki:
  Mantığımız ile doğru yolu bularak onun kurallarına uyacağız ve sonunda yaptıklarımızın karşılığını alacağız. Peki, bizim günah ve sevaplarımızı kim yazmaktadır?

  Uymamız gereken Tanrı kuralları yoktur deizmde. Yani dinlerdeki gibi, "şunu yemeyin, şunu içmeyin" diyen bir tanrı inancımız yoktur.

  bazikortam demiş ki:
  Deizmde tanrı nasıl bir varlıktır?

  Deizmde tanrı çok saygı duyulası, hayranlık uyandıran bir varlıktır. O tüm bu şeyleri yaratmıştır, mükemmel bir düzen kurmuştur, formülleri en başta belirlemiştir ve kainat bu formüller ışığında ilerlemektedir.
  Tüm bu şeyleri en başta belirlediği için alemin işleyişine her hangi bir müdahalesi yoktur, denilir deizmde. Yaratılan tüm bu şeylere bakarak onun ne kadar harika bir yaratıcı ne kadar üstün bir varlık olduğunu anlarız. Ve insanlara özgü tüm sıfatlardan onu tenzih ederiz. Çünkü o sadece insanların değil tüm hayvanların, canlıların tanrısıdır. Bize ne kadarlık bir mesafede duruyorsa, bir köpeğede aynı mesafede duruyordur.ayrıca deizm insanı yüceltmez ve insana "herşey senin için" demez.

  bazikortam demiş ki: Bu bilgilerin kaynağı nedir? Yani her şeyi mantığımızla açıklayabiliyorsak bana sunacağınız açıklamanın mantığı nedir?

  Bu bilgilerin kaynağı, görünen herşeydir. Yani yaratılmış herşey, bize tanrının parmağını gösterir. Ve mantıklı insanlar olarak, tüm bu evreni mükemmel şekilde dizayn edip yaratan bir tanrı, "benim ne içkime ne uçkuruma karışır, o tehditle rüşvetle beni kendisine inandırmaya çalışmaz" dedik, şahsen benim çıkış noktam burasıydı mantığımı kurarken.
  avatar
  bazikortam
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 142
  Yaş : 29
  Nerden : Dünya'dan
  Katkı Puanı : 298
  Reputation : 6
  Kayıt tarihi : 13/08/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından bazikortam Bir C.tesi Ağus. 14, 2010 11:07 pm

  evet söylediğiniz cevaları cevremde deist olan arkadaşlarımdanda almıştım ve beni tatmin etmedi kii halada ulaşmak istediğim sonuca varamadım... kafamda okadar soru varki hangisine daha yakın olduğumu ben bile bilmiyorum.. Neden insanlar yardıma ihtiyaç duyduklarında görünmeyen bir varlığa sığınırlar? Var olmayan bir şey nasıl yardım eder insana? İnsan neden tanrıya yüklediği o akıl almaz kudretin kendi bedenin de olduğunu fark edemez? Ve neden kendi yarattığı bir '' varlığın '' kendini yarattığına inanmak ister? böyle konuşarak belkide günah işliyorumdur fakar bu soruların yanıtını bulamazsam hiçbir zaman inançlarımda huzura ulaşmamış olacağım...
  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir C.tesi Ağus. 14, 2010 11:50 pm

  Selamun Aleykum ;  Değerli Ve Kıymetli Hanım Kardeşimiz , Öncelikle Merhaba Hanım Efendi. Aramıza Hoş Geldiniz... Sizi Saygı Ve Sevgiyle Selamlıyorum. Sayın Hanım Efendi Öncelikle Ben "Eski Bir "Deist Hatta Belkide Bir Ateist" İken Bu Gün Deizm Ve Ateizmin Düşünce Ve Fikirlerini İncelemiş Ve Araştırmış En Sonundada "İslamı Ve Kur'an-ı Kerimi Ve Müslümanlığı" Bulmuş Birisiyim. İnşaAllah Sizde Huzuru İslam'da Bulacaksınız Bi İznillah..

  Açık Ve Samimi Olmamı İsterseniz, Bu Sitede Veya Muhtelif Her Hangi Bir Deist Veya Ateist Sitesin dede Her Hangi Bir Sorunuza Tatmin Edici Bir Cevap Alamayacağınızı Üzülerek Söylemek Durumundayım. Lakin Ne Deizm Nede Ateizm Ne Ruha Ne Akla Nede Kalbe Tam Mutabık Sağlayacak Cevap Ve Tatmin Edici Bir Yanıt Veremiyor / Veremez !... Benim Üye Olduğum Deist Sitelerinde Olsun Burada Olsun Pek Çok Değerli Kardeşimizde Deizm Veya Ateist İken Bu Yoldaki Almış Oldukları Manevi Lezzetin Lezzet Olmadığını Anlamış Ve Daire-i İslama Girmişlerdir.

  Diğer Bir Tavsiyemde Mümkünse Sitedeki Deist Veya Ateist Arkadaşlarımızın "1-2" Tane Gibi Çok Az Bir İstisnası Dışında Yazı Ve Yorumlarınızı Okurken Sansür Gözlüğünüz Varsa Onu Takarak Okursanız Edep Ve Ahlakınız İle Kalp Ve His Dairenizi Birazda Olsun Muhafaza Edebilirsiniz. Hele Hele 15 Yaşından Ufak Bir Kardeşimizle Birlikte Sitemizdeki Yazıları Sakın OKumayın Gözlerini Kapatmanız Gereken Durumlar Ne Yazık Ki Üzülerek Söylemek Gerekirse Söz Konusu Olabilir.

  Sayın Hanım Efendi "İslam" Bölümünde Eğerki Sorunuz Olursa Allah'ın Nasip Ettiği Nispette Acizane Ve Naçizane Olarak Cevap Vermeye Çalışırız. Bu Ana Kadar :

  Allah'ın Varlığını
  Kur'an-ı Kerimin Hak Olduğunu ( Kurandaki Hikmetli Mucizeleri )
  Peygamberimizin Peygamberlük Nübüvetini Kanıtladık Ve İspat Ettik ! İnşaAllah ( Allahın İzni İlahisi İle )

  Samimi Sorularınız Olursa Aynı Samimiyetle İmandan Gelen Manevi Muhabbetle Yanıtlamaya Çalışırız İnşaAllah.. Ayrıca Bana Hangi İslami Sitede de Sorularınızı Sorduğunuzu Yazar Mısınız ? O İslami Sitedende Bende İstifade Etmek İsterim. Olmazsa Farklı Bir Siteye Yönlendirmekte İsterim.

  Saygılarımızla ...

  avatar
  serhat_41
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 108
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 188
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 19/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından serhat_41 Bir Paz Ağus. 15, 2010 12:19 am

  tikky sen sayfalar dolusu cevaplar yazarak akla mantığa ve ruha mutabık sağlayan cevaplar yazdığınımı sanıyosun akla mantığa uygun olmayan bişey varsa o da senin saçma sapan uyduruk yazıların aklını kullanabilme becerisinden yoksun insanlar kanar senin sözlerine korkutmalarına cennet vaatlerine deizmin ateizmin ne kadar akla mantığa uygun olup olmadığına senin gibi beynini örümcek ağları sarmış birinin değerlendirmesinin bi önemi yok.
  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir Paz Ağus. 15, 2010 2:42 am


  Selamun Aleykum


  İman Edenler İçin Yüksek Bir Hakikat Olan Ku’an-ı Kerim Ve Vahyi İle Ondan Teşerruat Eden Ayetin Cisimleşmiş Manası Olan Sünnet-i Rasulullah Gibi Yüsek , Geniş ,Derin Ve Cami Hakikatler Ancak Ve Ancak Yüksek Ehl-i İlim (İman İlmi) Tarafından Yüksek Bir Belagatla İzah Ve İzan Edile Bilir.Eşi Benzeri Olmayan, Hayret Verici Alemler Yaratan, Yarattıklarına Yardımda Bulunan Ancak Cenab-ı Haktır. Amelsiz Sözden Ve Cenab-ı Bari'nin Sevmediği Her Şeyden İstiğfar Eder Ve Hakk'ın Yardım Ve Kuvvetiyle Yarattıklarının Şerrinden Ona Sığınırım. Allah'ın izni, Bismillah Esrarının Sırrı iİe Başlayıp İnayet-i Bari, Elhamdülillah Nurunun Anahtarı İle Kelamımızı Açtık. İlim, Hilm, Silm Madeni, Hak Aynası, Nübüvvet Güneşi, Velayet Bedri, Rahmet-i İlahi'nin Anahtarı, Celalet Kutbu, Risalet Güneşi, Kulları Allah'a Yönelten, Nebilerin Ve Rasüllerin İmamı, Velilerin Ve Ariflerin Ruhu, Feyzullah Deryası, Ümmetlerin Güneşi, Karanlıkların Bedri, Lisan Ül Kıdemin Tercümanı, Esrar-ı İlahiyenin Madeni, İmanın Alemi, Deliller Sahibi, Allah Nurlarının Hazinesi Olan Habib-i Ekrem Muhammed Mustafa Hazretleri'ne, Hidayet Yıldızları, İktida Güneşleri Olup Hidayet Yolunda Sebat Eden Al Ve Ashabına Kendilerine Tabi Olanların Allah Yoluna Yöneldikleri Kamil Varisleri Üzerine Tehiyyat Ve Selamın Ekmeli ile Kelam Kapısına Girdik. Bundan Sonra Tehiyyat, Selam Ve Allah'ın Rahmeti Devam İle Sizin Üzerinize Olsun.

  Tikky Sen Sayfalar Dolusu Cevaplar Yazarak Akla Mantığa Ve Ruha Mutabık Sağlayan Cevaplar Yazdığınımı Sanıyosun Akla Mantığa Uygun Olmayan Bişey Varsa O Da Senin Saçma Sapan Uyduruk Yazıların Aklını Kullanabilme Becerisinden Yoksun İnsanlar Kanar Senin Sözlerine

  Sayın Serhat Bey ... " Sen Sayfalar Dolusu Cevaplar Yazarak Akla Mantığa Ve Ruha Mutabık Sağlayan Cevaplar Yazdığınımı Sanıyosun" Demişsiniz ... Öncelikle Serhat Bey Bırakalım Bunu "Tarafsız" Olan Ve "Objektif Bakabilenler" Karar Versin. Onların Namına Siz Karar Vermeyiniz. Artık Başkalarının da Yerine Mi Düşünüyor Ve Yorum Yazıyorsunuz ? Sayın Serhat Bey Buyrunuz Sayın Adminimiz Sitemizi Açmış ... Muhtelif Bölümler Var. Bunlardan Bir Tanesi de "İslam" Bölümümüzdür. Kuran Ayetleri 6666 Tane Olup İçlerinden İlime Bilime Ters Düşen Ayeti Çarpıtmadan Önünü Arkasını Kesmeden Cımbızlamadan Alır Yazarsınız ! İlime Bilimede Şu Şu Özellikleri İle Şu Kısımları İle Ters Düştüğünü Yazarsınız. Eğer İlminiz Varsa Buyrun Sizde "Sayfalar Dolusu "Yazınız Bizde Sizin "İlminizden" İstifade Ederiz. Yada Yazdığımız Başlıklar Ve Konular Ortadadır. Buyrunuz İlimle Bilimle İspatlarımızı Tastik Ettik. Sizde Bu İddianızı İlim Ve Bilimle Tersini İddia Edebilirsiniz... Elinizi Kolunuzu Tutan Yok !...

  Bunun Aksini İddia Etmek Kelama Tabi Değil "İspata" Tabidir .... Buyrun Kuran Ayetlerini Yazdık Karşılığında Buna " Mutabık" Olan Bilimsel Ve İlmi Verilerimizide "Kaynakları " İle Birliktede Gösterdik ... Aksini İddia Etmeyin ! İspat Edin !

  serhat_41 demiş ki:Aklını Kullanabilme Becerisinden Yoksun İnsanlar Kanar Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine Deizmin Ateizmin Ne Kadar Akla Mantığa Uygun Olup Olmadığına Senin Gibi Beynini Örümcek Ağları Sarmış Birinin Değerlendirmesinin Bi Önemi Yok.

  Öncelikle Hanım Efendi Elinizi Vicdanınıza Koyun Ve İstirham Ediyorum Tarafsız Bir Gözlemle Bakınca ,Kendilerinin Görüşlerinize Katılmayan Veya O Görüşleri Akli Ve Mantıki Bir Şekilde İlim Ve Bilimle Destekleyerek Çürüten Kişilere : "Aklını Kullanabilme Becerisinden Yoksun İnsanlar" Demek Ne Kadar Doğrudur Hanım Efendi Buyrun istirham Buyurun Gerçeği Gözlerinizle Görün.?

  Veya Buyrun : "Senin Gibi Beynini Örümcek Ağları Sarmış Birinin Değerlendirmesinin Bi Önemi Yok" Demek Başkalarının Görüş Ve Düşünceleri Ne Derece Saygı Gösterdiklerinin Açık Bir Numünesi Hükmündedir. "İslam" Bölümünde "Cevap Veremedikleri İçin" Yediğimiz Hakaretin Haddi Hesabı Yok!. Burada Misal Olarak Bile Yamaya Utanacağımız Hakaretlere Maruz Kalıyoruz ...

  Bakınız :

  Serhat Bey Demiş Ki :

  Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine ..

  Denilmiş :

  Sayın Hanım Efendi "Hiç Tartışmaya Gerek Yok !!!.. O Bana Örümcek Kafalı Demiş Önemli Değil Alıştık Artık "O... Ç'undan Tutunda Her Türlü Küfürü Yediğimiz İçin Bunlar Bağışıklık Yaptı Smile " Bakınız Hanfendi O Seviyeye İnmeye Gerek Yok ,Olay Şu Şekilde Gelişiyor :

  1. Önce İddia Ettikleri Konu Hakkında Önünü Arkasını Keserek Cımbızla Kelimeleri Seçip Yazıyorlar !.
  2. Sonra Kendilerini Bu Yalana İnandıyorlar. Ve Zannediyorlarki Müslümanlarda Bu Uydurmaya İnanıyorlar Smile Ondan Sonra Eleştiriyorlar. Ve İddiaları Başlıyor. 3. Siz Çıkıyorsunuz O Ayetin Veya Alıntı Yapılan Kısmın Önünüde Arkasınıda Yazarak Yüksek Nazarlarına Sunuyorsunuz. Ve Bu İddialarını Çürütüyorsunuz. Bunları İlmi Ve Bilim Verileri İlede Destekliyorsunuz Karşınıza Buna Mütakip En Ufak Bir İlmi Ve Bilimsel Veri Sunulmuyor. Hakaret Yiyorsunuz... Acizliğini Bu Şekilde Kapatmaya Çalışıyorlar "Sanırım "...

  Şimdi İsterseniz Canlı Bir Örneğini Nazarınıza Sıcağı Sıcağına Sunalım ? Bakın Serhat Bey Nedemiş Demiş Ki :

  "Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine" Demiş:

  Buyrun Serhat Beyin iddiası Bu ! Bende Diyorumki Madem Böyle Bir İddiası Var Buyursun

  1. Sitedeki Hangi Konuda Siz Cehenneme Gireceksiniz. Azaba Uğrayacaksınız Yazmışım ( Öyle Ya İnsanları Korkutuyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin. ( Hakaret Etmeye Gerek Yok ) Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Size Bilim Diye Yazdıklarına Nasıl İnana Bilirsiniz ???... )
  2. Veya Tam Tersi ; Sitedeki Hangi Konuda Siz Cennete Gireceksiniz. Mutluluktan Uçacaksınız Yazmışım. Yada Siz Cehennemde Cayır Cayır Yanacaksınız Bizde O Sırada Cennette Huzur İçinde Olacağız Yazmışım !!! ( Öyle Ya İnsanları Cennetle Kandırıyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin. Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Verse Bile Bunun Gerçekliğine Neee Derece İnanıla Bilir ???... )

  (Kuran Ve İslam Ve Sünnet-i Rasulullah Meydan Okuyor Ve Diyor ki )Hodri Meydan !..


  • 1. Gün 14.08.2010 Günü Yazılmıştır. Ben Siteden Çıkarken Serhat Bey Burda İdi.
  • Gün Doldu Hala İddiasını "İspat" Edemedi 15.08.2010 ( Bekliyoruz )
  • 16.08.2010 Hala Cevap Yok !

  Saygılarımla.


  En son Tikky tarafından Ptsi Ağus. 16, 2010 10:07 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir Paz Ağus. 15, 2010 3:58 pm

  Selamun Aleykum

  Bismillahirrahmanirrahim ;

  Sayın Hanım Efendi Serhat Beyin Demiş Olduğu

  Sevap Ve Günahlarımızı Kim Yazmaktadır Demişsin Sence Allahın Bi Yardımcıya İhtiyacı Olabilir mi

  Sayın Site Sakinleri Ve Pek Kıymetli Misafirlerimiz Ve Aramıza Yeni Katılan Hanım Efendi Kardeşim, İsterseniz Bunu Soru Haline Getirirsek Sanıyorum Ki Konu Daha Anlaşılır Olacaktır İnşaAllah !...

  Sanıyorum Sormak İstediğiniz Soru Şu İdi : Allah Herşeyi Yapmaya Kadir Ve Kudret Sahibi İken Neden Melekleri Yarattı. ?

  İslam Bunun Cevabını Hem Akla Hem Kalbe Hemde Ruha Mutabık Düşecek Bir Şekilde "Gaflet Ve İnat Damarını Kırıp, Ön Yargı Perdesini Kaldırıp İman Dürbünü İle Bakabilen ! Kalp Ve Vicdan Kulağı İle Dinleyen" Bütün Herkese Hem Gösteriyor Hemde Hikmetini İzah Ediyor !... Bu Durumda Serhat Bey Ya Konuya Muvaffak Değil. Yada Konunun Sırr-ı Manasını Anlayamamış.... Yada Dayandığı Dayanak Dayanak Değil ! Yolu Yool Değil... ( Yada Büyük Oranda 3'ü Birden )

  Evet Ben Belkide Serhat Beyin Dediği Gibi "Tikky Sen Sayfalar Dolusu Cevaplar Yazarak Akla Mantığa Ve Ruha Mutabık Sağlayan Cevaplar Yazdığınımı Sanıyosun" Demiş. Benim Bu Şekilde Cevap Verip Veremediğim Sizin Sorularınıza Verdirilen ( Bizim Değil Rabbimizin Yoksa Şahsı Menviyemle Ben Cahil Birisiyim ) Eğerki Yanıt Oluyor. Yanıtlarımıza Karşıda Aksi Bir Yazı Yazılmıyor Ve İlimle Bilimlede Yazdıklarımız Destekleniyorsa Ve Böylecede İspat Ediliyorsa Neticesi Bunu Göstermektedir... Ya İnanmama İnadı İle İlimi Bilimi İnkar Edeceksiniz Yada Yazılanları Kabul Edeceksiniz Yada Yada Karşı Tarafa Hakaret Veya İftira Atacaksınız ( Sitede Genelde 3. Yol Seçilmektedir )

  Ama Ben Aklınıza Mantığınıza Uygun Belkide Dediğiniz Gibi Yazmıyorum, Olabilir Bilemem !!! Ama Kesin Bildiğim Birşeyde Varsa Sizin Gibi :


  • Hakaret Etmiyorum Bi İznillah
  • Şahsımıza Hakaret Edenlere Bile Saygı Gösteriyoruz İnşaAllah
  • İslamdan Gelen Edep Ve Haya İle Herkese Bey Veya Hanım Diyoruz İnşaAllah
  • Geçekleri Çarpıtmıyorum Çünkü Hakikat Ortada İken Gerekte Yok Dost Doğru Yazıyorum İnşaAllah
  • Bir Böyle Bir Şöyleyim Filan Asla Demiyorum Ney Olduğumuz Belli Eski Bir Deistken Hidayeti Yakalamış Şanslı Bir Müslümanım Elhamdulillah Ehl-i Sünnet İtikadındanım ...
  • Karşımdaki Kişiye İddia İle İftira Atıp Sonra İspat Edememezli Yapmıyorum ... Delilli Senetli Konuşuyorum İnşaAllah Bi İznillah
  • Kur'an Gibi Bir Dayanağım Sünnet-i Rasulullah Gibi Bir İspatım Var !... Elhamdulillah Ala Külli Hal Vel İman

  Ve İlahi Ahir Dahada Devamı Var ...

  Aramızda Ki Fark Sanırım Bu Olsa Gerek.

  Saygılarımla ...
  avatar
  serhat_41
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 108
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 188
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 19/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından serhat_41 Bir Paz Ağus. 15, 2010 4:43 pm

  Serhat Bey Ya Konuya Muvaffak Değil. Yada Konunun Sırr-ı Manasını Anlayamamış.... Yada Dayandığı Dayanak Dayanak Değil ! Yolu Yool Değil... ( Yada Büyük Oranda 3'ü Birden )
  evet benim dayanağım arap zırvaları deyil benim dayanağım aklım ve aklım bana Allahın yüce bi varlık olduğuna inanıyosak yardıma ihtiyacı olmadığınada kanaat getirmeliyiz diyor ama sizin beyniniz arap zırvalarıyla dolmuş kendi aklınızı mantığınızı kullanmaktan aciz olmuşsunuz.
  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir Paz Ağus. 15, 2010 8:27 pm

  serhat_41 demiş ki:
  Serhat Bey Ya Konuya Muvaffak Değil. Yada Konunun Sırr-ı Manasını Anlayamamış.... Yada Dayandığı Dayanak Dayanak Değil ! Yolu Yool Değil... ( Yada Büyük Oranda 3'ü Birden )
  Evet Benim Dayanağım Arap Zırvaları Deyil Benim Dayanağım Aklım Ve Aklım Bana Allahın Yüce Bi Varlık Olduğuna İnanıyosak Yardıma İhtiyacı Olmadığınada Kanaat Getirmeliyiz Diyor Ama Sizin Beyniniz Arap Zırvalarıyla Dolmuş Kendi Aklınızı Mantığınızı Kullanmaktan Aciz Olmuşsunuz.

  Selamun Aleykum :

  Sayın Site Sakinleri Kıymetli Misafirlerimiz... Deistliğin ! Ateistliğin ! Veya Veya Çaresizliğin Nasıl Birşey Olduğunu Anlamak İsterseniz Yukarıdaki Alıntı İçindeki Alıntı Yaptığımız Yazıya İbret Nazarı İle Lütfen Bir Kere Daha Bakınız ...

  Öncelikle Serhat Bey... Terbiyesizliği Bırakınız. Ve Kaçmayınız !!! Daha Öncede Belirttiğimiz Gibi Bir İlminiz Varsa Buyrun Paylaşınız Bizde İstifade Ederiz. Yok İlminiz Yoksa Hakaret Etmeyiniz Susunuz Adam Sansınlar! ... Yukarıda Hem İddia Ettiğinizi İspat Etmenizi Beklediğimiz Bir Kaç Sorumuz Var Hala Yanıtsız Bırakılmış ! ... Demişsiniz Ki "Evet Benim Dayanağım Arap Zırvaları Değil Benim Dayanağım Aklım Ve Aklım Bana Allahın Yüce Bi Varlık Olduğuna İnanıyosak Yardıma İhtiyacı Olmadığınada Kanaat Getirmeliyiz Diyor."

  Bu Kanaatinizi Bize Akla Mantığa Kalbe Ve Ruha Mutabık Kalacak Bir Şekilde İzah Eder Misiniz ? Benim Aklım Bunu Böyle Söylüyor Demek Bir Cevap Değildir. Başkasınında Aklının Başka Şey Söyleme Hakkı Vardır!... Siz Aklınızla Düşünüp Yorumlama Hakkına Sahipseniz Başkalarınında Serhat Bey Düşünme Ve Yorumlama Hakkı Vardır ... Siz Nasıl Kendi Aklınızdan Düşünüyorsanız Bizde Kendi Aklımızdan Düşünüyoruz. Bu Nasıl Bir Çifte Standarttır Ki Anlamış Değilim

  1. Ders : Sayın Serhat Bey Başkalarının Sizin Gibi Düşünmemesi Onların Akıllarıyla Hareket Etmediği Anlamına Gelmez . Söylemiş Olduklarımızın da Arap Mı Avrupalı Mı Olup Olmadığını Yada Fikirlerin Arabı Avrupalısı Olup Olmadığını Neye Dayanarak İddia Ediyorsunuz ? Hangi Mihenk Taşını Esas Alıyorsunuz ? Lütfen Bu iddianızı da İspat Ediniz.

  2. Ders : Biz Allah'ın Azametini Ve Kudretini Tabikide Kabul Ediyoruz. Ama Allah'ın Melekleri Yaratmasının Sadece Onlara İhtiyacı Olduğu İçin Mi Olabileceğini Düşünüyorsunuz. Başka Hikmetleri Mesela Olamaz Mı ? O Enginnn O Genişşş Aklınızla Bize Bunu İzah Eder Misiniz Lütfen ? Onlara İhtiyacından Mı Yoksa Bizim Onlara İhtiyaç Durmamızdaki Mana-i Sırrından Mı Olup Olmadığını Hiç Düşündünüz Mü ? Düşündünüzse Bunu Bize Açıklar Mısınız ? ( Küfür Etmeden Hakaret Etmeden )


  Serhat Beyden Cevabını Beklediğimiz İddia Ve Bu iddiaların İspatları :

  "Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine" Demiş:

  Buyrun Serhat Beyin iddiası Bu ! Bende Diyorumki Madem Böyle Bir İddiası Var Buyursun
  1. Sitedeki Hangi Konuda Siz Cehenneme Gireceksiniz. Azaba Uğrayacaksınız Yazmışım ( Öyle Ya İnsanları Korkutuyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin. ( Hakaret Etmeye Gerek Yok ) Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Size Bilim Diye Yazdıklarına Nasıl İnana Bilirsiniz ???... )

  2. Veya Tam Tersi ; Sitedeki Hangi Konuda Siz Cennete Gireceksiniz. Mutluluktan Uçacaksınız Yazmışım. Yada Siz Cehennemde Cayır Cayır Yanacaksınız Bizde O Sırada Cennette Huzur İçinde Olacağız Yazmışım !!! ( Öyle Ya İnsanları Cennetle Kandırıyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin.Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Verse Bile Bunun Gerçekliğine Neee Derece İnanıla Bilir ???... )

  İkinci Husus :
  Evet Benim Dayanağım Arap Zırvaları Deyil Benim Dayanağım Aklım Ve Aklım Bana Allahın Yüce Bi Varlık Olduğuna İnanıyosak Yardıma İhtiyacı Olmadığınada Kanaat Getirmeliyiz Diyor

  Bana Göresini Ona Göresini VeyaYok Arabını Avrupalısını Veya Karşınızdaki Muhattabınızın Zeka Seviyesini Eleştirmeyi Bırakında Hele !!!.. Bize Kanaat Getirdiğiniz Bu Kanaati Hangi Kaynağa Göre ? Hangi İlmi Veriye Göre ? Hangi Mantığınıza Göre ? Kanaat Getirdiğinizi Anlata Bilir Misiniz ?

  Siz Deha Mısınız ? İnsanların Hepsi Hata Yapa Bilir. Bu Konuda HATA YAPMADIĞINIZI Nasıl Bize İspat Edebilirsiniz ? Hangi Kaynağınıza Göre Bu Yargıya Vardınız Allahlamı Konuştunuz ? Melekleri Yaratmadığını İddia Edebiliyorsunuz ? Yaratıp Vazife Vermesi Kendi Keyfiyetinde Olamaz Mı ? Aksini İSPAT Ediniz ... Neden ALLAH MELEK YARATMAZ YARATSADA MELEKLERİ NEDEN SEVAP VE GÜNAHLARI YAZACAK VEYA AZRAİLİ CAN ALACAK ŞEKİLDE GÖREVLENDİRMEZ. NEDEN ??? BUNU İSTEMİŞ OLAMAZ MI ... OLAMAZSA NEDEN İSTEMİŞ OLAMAZ ... Buyurun ... Sizi Dinliyoruz ..
  avatar
  serhat_41
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 108
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 188
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 19/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından serhat_41 Bir Paz Ağus. 15, 2010 9:30 pm

  2. Ders : Biz Allah'ın Azametini Ve Kudretini Tabikide Kabul Ediyoruz. Ama Allah'ın Melekleri Yaratmasının Sadece Onlara İhtiyacı Olduğu İçin Mi Olabileceğini Düşünüyorsunuz. Başka Hikmetleri Mesela Olamaz Mı ? O Enginnn O Genişşş Aklınızla Bize Bunu İzah Eder Misiniz Lütfen ? Onlara İhtiyacından Mı Yoksa Bizim Onlara İhtiyaç Durmamızdaki Mana-i Sırrından Mı Olup Olmadığını Hiç Düşündünüz Mü ? Düşündünüzse Bunu Bize Açıklar Mısınız ? ( Küfür Etmeden Hakaret Etmeden )
  tiky ukallık etme çok geniş aklım ve bilgilerim olduğunu söylemiyorum sadece düşüncelerimi yazıyorum ayrıca ben yazılarımı sadece düşüncelerimi paylaşmak için yazıyorum adam sanılmak için deil neysem oyum sizin ne için yazdığınızı bilemem.
  cevabını siz verin neden melekleri yaratmış Allah her işe yetişemediği içinmi?

  Serhat Beyden Cevabını Beklediğimiz İddia Ve Bu iddiaların İspatları :

  "Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine" Demiş:

  Buyrun Serhat Beyin iddiası Bu ! Bende Diyorumki Madem Böyle Bir İddiası Var Buyursun
  tikky senin nece yazıldığı belli olmayan uzun uzun yazılarını tekrardan okuyup sana delil arayacak deyilim sen şunun cevabını ver ben ne dine inanırım ne peygamberlere hiçbirinin değeri yoktur benim için ben deistim sana ve senin dinine göre benim cennete gitme şansım nedir kıvırmadan cevap ve cayır cayır yanacam cehennemde demi?

  Siz Deha Mısınız ? İnsanların Hepsi Hata Yapa Bilir. Bu Konuda HATA YAPMADIĞINIZI Nasıl Bize İspat Edebilirsiniz ? Hangi Kaynağınıza Göre Bu Yargıya Vardınız Allahlamı Konuştunuz ? Melekleri Yaratmadığını İddia Edebiliyorsunuz ? Yaratıp Vazife Vermesi Kendi Keyfiyetinde Olamaz Mı ? Aksini İSPAT Ediniz ... Neden ALLAH MELEK YARATMAZ YARATSADA MELEKLERİ NEDEN SEVAP VE GÜNAHLARI YAZACAK VEYA AZRAİLİ CAN ALACAK ŞEKİLDE GÖREVLENDİRMEZ. NEDEN ??? BUNU İSTEMİŞ OLAMAZ MI ... OLAMAZSA NEDEN İSTEMİŞ OLAMAZ ... Buyurun ... Sizi Dinliyoruz ..
  bak düşünme sistemi çöküntüye uğramış tiki ben deha deyilim ama benim yerime her şeyi düşünen her kelimesine koşulsuz inandığım bi kitabım yok ben allahın kendine yardımcılar yaratmış olmasını düşünmenin onun aciz olduğuna kanaat getirmek olduğuna inanıyorum.mademki allah o kadar yüce bi varlık yardımcıya ihtiyacı yoktur bi kerede dinden sıyrılda kendi beynini kullanarak düşün.
  avatar
  dimension
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 71
  Yaş : 51
  Nerden : Almanya
  Katkı Puanı : 104
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 16/07/10

  Bugün Dünyada olan dinleri Alah,Tanrı göndermiş olamaz.

  Mesaj tarafından dimension Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 6:55 am

  bazikortam demiş ki:Ben deizmle yeni taşınan bir müslümanım ve şu sıralar kafamda onlarca soru var. İslamiyet hakkındaki sorularımı islami forumlarda sorarken burada da size danışmak istedim.

  Deizme göre bir tanrı vardır, tanrı bizi sorgulamak için yaratmaktadır ancak dünyaya müdahale etmemektedir. Mantığımız ile doğru yolu bularak onun kurallarına uyacağız ve sonunda yaptıklarımızın karşılığını alacağız. Peki, bizim günah ve sevaplarımızı kim yazmaktadır? Deizmde tanrı nasıl bir varlıktır? Bu bilgilerin kaynağı nedir? Yani her şeyi mantığımızla açıklayabiliyorsak bana sunacağınız açıklamanın mantığı nedir? Eğer bunlara mantıklı, kanıtlanmış bir açıklama getiremiyorsanız yani getirebileceğiniz açıklamalar doğma ise bu dünyanın insanların sınanması için yaratıldığına nasıl inandınız ve dinden farkınız ne? Bu dünyevi sınav hakkında tanrının bize karışmaması dışında ne biliyorsunuz? Aynı şekilde bu bilgilerin kaynağı nedir? Bu açıklamalarınız mantıklı açıklamalar da olsa kanıtlanamayan birer doğma ise deizm'in dinden farkı nedir? Kısaca özetleyecek olursam, mantık yoluyla doğru yolu bulduysanız nasıl bir mantık ile tüm bu dünyevi sınava bir açıklama getirdiniz? Evet, bilim bu dünyanın yaratıcısız oluşamayacak kadar mükemmel olduğunu bize göstermektedir, deizm açısından burada bir problem yoktur ancak dünyanın bir sınav yeri olması ve bu sınavın genel özelliklerini hangi kanıtlara dayanarak buldunuz? Eğer ki buna bir kanıt sunamıyorsanız bilgileriniz dogmatiktir ve dinden hiçbir farkı yoktur.
  Tanrının yaratma amacını bizler bilemeyiz.
  İnsanları Dünya'ya hakim kılmış olabilir. Yani bir nevi İnsanların görevi Dünaya'ya bakmak huzuru güveni sağlamak gibi.Bunun yanında Dünya'da,Evren'de ne varsa iyi veya kötü her şeyin bir yararı vardır.

  Yılan olmazsa Fareler çoğalır. Fareler çoğalınca bitkilere zarar verir,tarlalara ürünlere. Fareler toprağı deşerek hava almasını bitkilerin daha verimli olmasını sağlaralar. Yırtıcı kuşlarında aynı anda yemleridirler vs. örnekler çoğaltılabilir.
  Yani bir sepebi vardır.
  Tanrı eğer birebir herşeye müdahele etse insandan farkı kalmaz.Basitleşirdi.

  Zaten dinlerdeki Tanrı İnsandır.
  Bakın İncilde İsa Tanrı'dır. Kuran'da Allah der:Dünya'da kendi suretimizde Adem yaratacağız. Ademi iki elimle çamurdan yaptım der suretimize benzer. Kendi ruhumdan üfledim der. Ahiretde Peygamber'lerim beni tanısın diye 'Baldırımı' açıp göstereceğim beni tanıyacaklar der.
  Allah'ın Taht'ını 7 Melek taşır.Bunlar hep Din Kitaplarında yazar.Tanrı 6 günde Dünya'yı yaratır 7 inci gün dinlenir.

  Tanrıyı İnsana benzetmek olmaz.

  Çünkü Tanrı ilmiyle bilmiyle herseyi ayarlamış kurmuştur. Mekanizmalar ona göre kendiliğinden işler.
  Aynen bir Bilgisayar'ın Programlanıp komple bir malı insan eli deymeden üretebilmesi gibi.

  Şimdi gelelim tanrıdan gelmiş dedikleri dinlere.
  Bir din için diğer din mensupları kafirdir, aşığılıktır,cehenemliktir.
  Kendi dininden olmayanı öldürmek dahi veyahuta vergiye bağlamak süründürmek helal,dahası sevap bile olabilmektde.
  Misal çok iyi bildiğim Kuran'da İncilde, kafirleri öldürün der.

  Soruyorum Tanrı, Allah adı ne ise ki: Dünya üzerinde 5 Bin din var.Hepside benim Tanrım benim Dinim doğru diyor.
  Tarihe ve günümüze bakıyoruz. Bütün savaşlar,kargaşalar din inanç üzerinden olmuş genelde.
  Haçlı seferleri, Müslümanların dinlerini yaymak için yaptıkları savaşlar Hitler'in Yahudi2leri katletmesi vs. örnekler çoğaltılabilinir.
  Size soruyorum Tanrı bu Dinleri göndermiş olabilirmi??
  Düşünün Lütfen.

  Tanrı bizi imtihan için göndermiyor. Ne yaptığımıza bakıyor. Ona göre mükafat ve ceza veriyor.

  Tanrı'ya ibadet demek sizce namaz kılmakmı??? Hayır!!
  Yaşadığımız çevremize yararlı örnek kişilikler olmamız.

  Sizce benim dinimden olmayanı,aşağılık görürüm,Kafir,Cehennem'lik onun bana canı malı helal deyipte :Namaz oruç tutan birini Tanrı nekadar sever??
  Siz olsanız severmiydiniz??
  Düşünün şu an durum budur.

  Abdest almayla ,Namz kılmyala,Hac'ca gitmekle tüm günahlar af olunur diye inanırlar dindarlar.
  Yani ne nane yersen ye ne kötülük yaparsan yap af olunuyor.
  100 kişinin katili bile Cennet'e gidiyor. O dinin Allah'ına inanıyor diye
  Yani Teist (bir dine inananlar) Aslında İnsanlığın ve Evrenin iyilğine hizmet eden bir kısım değilidr.
  Aksine kötü kimselerdir. (Dinlerdeki Şeytanlar) bu anlamda.

  Mantıklı açıklama dediniz. Benim mantığım bu.
  Yukarıda verdiğim misaleri dinleri bir araştırın sizde göreceksiniz.
  Ama tabi İslam'ı İslam'i siteden değil.Karşıt Sitelerden Kitaplardan araştıracaksınız.
  Atasözü: Kimse Yoğurdum ekşi demez. Herkes güzel yanını göstermek ister.

  Bütün Dinler madi ve manevi çıkar üzerine kurulmuştur. Bunu unutmayalım.

  Avrupuda Kilise develetten daha zengindir. Türkiye'dede öyle. Okuldan çok Cami vardır.Öğretmenden çok Hoca,İmam Müezin vs. vardır.
  Ve yaşınız ilerledikçe zamanla bazı şeyleri çok iyi göreceksiniz.
  O dindar temiz sandığınız kişiler araştırdığınızda geçmişlerini ve şu an nelerin peşinde koştuklarını ve nasıl bir karektere sahip olduklarını.
  Göreceksiniz olayı.

  Benim bir meşhur lafım var Teist'lere (din mensuplarına). Şeytan hiç bir zaman Şeytan şeklinde görünmez. Çünkü o zaman kimseyi kandıramaz.
  Şeytan: Melek gibi görünür güzel konuşur ki İnsanları kandırabilsin.


  Bu arada belirteyim. Ben bir Deistim. Very Happy

  Saygılar.  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 10:46 am

  Tikky Ukallık Etme Çok Geniş Aklım Ve Bilgilerim Olduğunu Söylemiyorum Sadece Düşüncelerimi Yazıyorum Ayrıca Ben Yazılarımı Sadece Düşüncelerimi Paylaşmak İçin Yazıyorum Adam Sanılmak İçin Deil Neysem Oyum Sizin Ne İçin Yazdığınızı Bilemem.


  Ukallık Etme Çok Geniş Aklım Ve Bilgilerim Olduğunu Söylemiyorum


  Sayın Serhat Bey : Hususen Zaten Belli Oluyor Yeterli Bilgiye Sahip Olmadığınız Smile Bahusus Söylemenize Gerek Yok Ayan Beyan Ortada Zaten Smile İş Buki Ben Ukalalık Etmiyorum." Ukalalık Eden Üzülerek Belirtmek İsterimki Sizsiniz", Ukala Demek Bir Konuda Bilgisi Olmadan Konuşmak Demektir. Konuştuğunu İddia Ettiğini İspat Edememektir !... İslam Dini Hakkında Olsun , Kur'an-ı Kerim Hakkında Olsun , Peygamberimiz Hakkında Olsun Hepsinden Geçtim Şahsım Hakkında Bile 2 Tane Yalan Yanlış İddianız Var.Üstelik Bu İddialar Gözler Önünde Ayan Beyan Belli İken !

  Neden Melekleri Yaratmış Allah Her İşe Yetişemediği İçin mi?


  Sayın Serhat Bey. Allah'ın İzni İlahisi İle Meleklerin Neden Yaratıldığından Neden Vazifelere Taksim Edildiğine Değin Hepsinin Açıklamasını Acizane Ve Naçizane Olarak Biliyorum İnşaAllah ... Biz Müslümanız Elhamdulillah Dinimiz Bize Herşeyin En Güzelini En Doğru İzahını Göstermiştir.

  Eğer Dediğinizi Soru Şekline Getirecek Olursak : Melekler Neden Yaratılmıştır ? Allahın Herşeye Gücü Yettiğine Göre Neden Allah Tarafından Görev Taksimi Yapılmıştır. Bu Allahın İşleri Yetiştiremediği İçin Mi Yoksa Allah'ın Azameti Kibriyası Ve Esma-i İlahiye İçin Midir ... Hepsinin Cevabını Elhamdulillah Mevlamız Bildirdiği Nispette Biliyorum İnşaAllah ....

  Ama ! Fakat ! Lakin ! Velev ki !

  Biz Sitenin İslami Bölümünde Bütüüüün Sorularınızı Elhamdulillah Rabbimizin İzni İle Bi İznillah Yanıtladık ! İspat Ettik ! ... Lakin Bizim Sorularımıza "Hiç Biriniz" Cevap Veremediniz !... Önce Cevabı Öğrenmek İstiyorsanız Soruya Soru İle Karşılık Vermeyeceksiniz ! Sorumuzu Yanıtlayacaksınız !Hem Diyeceksiniz İnsanları Cehennemle Korkutuyorsunuz Hemde Cennete Kendinizi Layık Görüyorsunuz Bize Bunu "Söylüyorsunuz" Diyorsunuz Hemde Bu Yalan Ve Çirkin iddianızı İspat Edemiyorsunuz ! Bide Utanmadan : "Tikky Senin Nece Yazıldığı Belli Olmayan Uzun Uzun Yazılarını Tekrardan Okuyup Sana Delil Arayacak Deyilim" Diye Biliyorsun. Ya Okumadın Yada Okuduğunu Yanlış Anladın Yada İftira Attın !...

  Düne Kadar Serhat Bey :

  serhat_41 demiş ki:Yadırgadığım İçin Sormadım Yanlış Anlamayın Aslında Hoş Bi Konuşma Şekli Olduğunu Bile Söyleyebilirim (Arapça Bilmediğimizden Bi Kısmını Anlayamasakta) Not: Tabi Bunların Osmanlıca Olması Ve Osmanlıcanında Kuran Dili Olması Hasebi İle Araplarında Bunu Öğrenmek İçin Ders Alması Gerekliliği Ve Anlamadığını Söylediği Kelimlerin Kendi Konuşma Dilimizin %80'nine Yakınını Oluşturması da Tabi Ayrı Bir Konu Hiiiç Oraya Girmiyorum .

  Diye "Aslında Hoş Bi Konuşma Şekli Olduğunu Bile Söyleyebilirim" Diyip Şimdide O Hoş Konuşmaya Nece Demek Ne Menem Bir "Damardır" Sayın Site Sakinleri Aklınız Varsa Anlar Vicdanınız Varsa Tastik Edersiniz ...

  Şimdi Ya Çıkar Yalan Ve Yanlış Konuştuğunuz Çirkin İddianızı İspat Edersiniz Yada Çıkar Forumun Ortasında Ben Yalancıyım Ben İftiracı Haysiyetsiz Birisiyim Diye Bas Bas Bağırırsınız ... Öyle Ya Ben İnsanlara Cayır Cayır Yanacaklar Demişim Miş Miş ! Ben Cennet Bizim Demişim Miş Miş ... Kafir Demiş Miyim Miş Miş ... Serhat Beyden İddiasını İspat Etmesini İstiyorum !!! Buna Hakkım Var ! Haksız Mıyım?

  Şimdi İsterseniz Canlı Bir Örneğini Nazarınıza Sıcağı Sıcağına Sunalım ? Bakın Serhat Bey Nedemiş Demiş Ki :

  "Senin Sözlerine Korkutmalarına Cennet Vaatlerine" Demiş:

  Buyrun Serhat Beyin İddiası Bu ! Bende Diyorumki Madem Böyle Bir İddiası Var Buyursun

  1. Sitedeki Hangi Konuda Siz Cehenneme Gireceksiniz. Azaba Uğrayacaksınız Yazmışım ( Öyle Ya İnsanları Korkutuyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin. ( Hakaret Etmeye Gerek Yok ) Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Size Bilim Diye Yazdıklarına Nasıl İnana Bilirsiniz ???... )

  2. Veya Tam Tersi ; Sitedeki Hangi Konuda Siz Cennete Gireceksiniz. Mutluluktan Uçacaksınız Yazmışım. Yada Siz Cehennemde Cayır Cayır Yanacaksınız Bizde O Sırada Cennette Huzur İçinde Olacağız Yazmışım !!! ( Öyle Ya İnsanları Cennetle Kandırıyormuşum ! Buyursun İddiasını Göstersin. Şu Konunun Şu Paragrafındaki Şu Kısmında Bunu Yazmışsın Desin ... İddiasını İspat Etsin .. Öyle Değil Mi Hanfendi ? Madem Böyle Bir İddiası Var İddiasını İspatla Yükümlüdür !... İspat Edemezse Soruyorum Size Böyle Birisinin islama Yaklaşımını Nasıl Objektif Olarak Göre Bilirsiniz. Böyle "Yalan Yanlış" Yazmayı "Delilsiz Senetsiz" Yazı Yazmayı Şiar Edinmiş Birisi Nasıl Sorularınıza Bilimsel Verilerle Yanıt Verebilir Verse Bile Bunun Gerçekliğine Neee Derece İnanıla Bilir ???... )

  (Kuran Ve İslam Ve Sünnet-i Rasulullah Meydan Okuyor Ve Diyor ki )Hodri Meydan !..

  • Gün 14.08.2010 Günü Yazılmıştır. Ben Siteden Çıkarken Serhat Bey Burda İdi.
  • Gün Doldu Hala İddiasını "İspat" Edemedi 15.08.2010 ( Bekliyoruz )
  • 16.08.2010 Hala Cevap Yok !
  Sen Şunun Cevabını Ver Ben Ne Dine İnanırım Ne Peygamberlere Hiçbirinin Değeri Yoktur Benim İçin Ben Deistim


  Serhat Bey Senin Ne Olduğun Belli Değil Ki Gün Geliyor Namaz Kılan Çakma Müslümansınız Gün Geliyor Çakma Alevisin ( Ki Allah'a İnanırlar Kur'ana İnanırlar Peygambere İnanırlar Namaz Kılanları da Vardır ,Sema Edenleri de Vardır Hz. Ali ve Diğer Sahabe-i Güzine İnanırlar Fakirdede Hacı Bektaşı Velinin "MAKALAT" Ve "Besmele" Tefsiride Vardır ! ) Gün Geliyor Çakma Deist'sin Ney Olduğun Belli Değil ... Papatya Gibisin Onda Bile Seviyor Sevmiyor 2 Şık Varken Sende 3'ü Bir Arada Cafe Crown Gibi Adamsın Mübarek Bende Şaşırdım Kaldım Napiyimmmm

  Sana Ve Senin Dinine Göre Benim Cennete Gitme Şansım Nedir Kıvırmadan Cevap Ve Cayır Cayır Yanacam Cehennemde Demi?


  Bırak Şimdi Serhatcım Reklam Kokan Hareketler Bunlar Hikaye Anlatma Demogoji Yapma !... Ama Madem İslamiyete ( Arada Sırada Esince Kafana Göre Alevi Olman Münasebeti İle Bazen Seninde ) Ve Bana Görede Sen Başta Olman Kaydıyla "TÜM DEİSTLER KAFİR" Değillerdir. Dinimiz Bir Zümre Veya Şahsa Kafir Demeyi Yasaklamıştır ... Safi Akıllı Ama Pek Büyük Muhabbetli Bazı Taife-i Genç Bunu Yapa Bilir. Bunun İslamla Alakadarlığı Söz Konusu Değildir... İkisini Karıştırmayalım . Kafirin Tanımını Mevla Yapmıştır. Bu Konu Hakkında Ki Hükmüde Ahirette Allah Verecektir. Onun Vereceği Hükme Biz Karışamayız ( Cübbeli Ahmet Hoca'mız Hem Teke Tekte Hemde Her İftardan 1 Saat Evvel Flash Tv'de De Bunu Defaatle Defalarca Söylemiştir. Bende Burada Yineliyorum ... ) Zaten Mesele Hüküm Değil Yazıp Yazmamasıda Değil ! Asıl Mesele Benim Deyip Demememdir .. Bak Sana İslamın Güzel Bir Kaidesini Öğreteyim Oldumu ! Vukua Gelmemişlerin İmkan dailinde Olması Elem Vermez : Mana Ve Sır Derslerimizde Okudumuz Hususen Yaralı Gönüllere Bir Merhem VeŞifa Olan " Sabır " İle Alakalı dersimizden Mana-i Harfi İle Sizin Sualinizede Cevap Çıkmaktadır . Zeval-i Lezzet Elem Olduğu Gibi, Zeval-i Elem Dahi Lezzettir. Evet Herkes Geçmiş Lezzetli, Safalı Günlerini Düşünse; Teessüf Ve Tahassür Elem-i Manevîsini Hissedip “Eyvah” Der Ve Geçmiş Musibetli, Elemli Günlerini Tahattur Etse; Zevalinden Bir Manevî Lezzet Hisseder ki: “Elhamdülillah Şükür, O Bela Sevabını Bıraktı Gitti” Der. Ferah İle Teneffüs Eder. Demek Bir Saat Muvakkat Elem, Ruhta Bir Manevî Lezzet Bırakır Ve Lezzetli Saat, Bilakis Elem Bırakır. Madem Hakikat Budur Ve Madem Geçmiş Musibet Saatleri, Elemleri İle Beraber Madum Ve Yok Olmuş Ve Gelecek Bela Günleri, Şimdi Madum Ve Yoktur Ve Yoktan Elem Yok Ve Madumdan Elem Gelmez. Meselâ, Birkaç Gün Sonra Aç Ve Susuz Olmak İhtimalinden, Bugün O Niyetle Mütemadiyen Ekmek Yese Ve Su İçse, Ne Derece Divaneliktir. Aynen Öyle De, Geçmiş Ve Gelecek Elemli Saatleri -ki Hiç Ve Madum Ve Yok Olmuşlar- Şimdi Düşünüp Sabırsızlık Göstermek Ve Kusurlu Nefsini Bırakıp, Allah’tan Şekva Etmek Gibi “Of, Of” Etmek Divaneliktir.

  Aynen Bunun Gibide Hükmü Bize Tabi Olmamış Bir Durum İçin Allah'ın Ayet
  Ve Rasulunün Bildirdiği Hadislerden Kader Bahsi Nezninde "Görüp" Sonra Bildirmeleri Ayrıdır ! Sizin Ve Diğer Deist Ve Ateistlerin Öyle Olmaları Apayrıdır. Bunun İçinde İslam "Kafirliği Açıklar" Ama "Kafir Demeyi Men Eder".. Açıklamak Başkadır Demek Bütün Bütün Başkadır ... Bu İkisinin Arasındaki Farkı Anlaya Bildiniz Mi ? You Understand ?

  Mademki Allah O Kadar Yüce Bi Varlık Yardımcıya İhtiyacı Yoktur


  Bende Diyorum Ki Ve Dedimkide ( Tabikide Allah Kudretlidir Hiçbirşeye Muhtaç Kalmaz) Amennah Ama , Kardeşimm ,Allah'u Teala Bir Şeyi Yarattığında Ve Ona Vazife Verdiğinde Aciz Kaldığı İçin Mi Bir Şeyi SadeceYaratır ? Ve Ona Vazife Verir ? Başka Hikmetleri Olamaz Mı Bana Bu Hikmetten Sual Et ... Çok Yönlü Ol Biraz ... Papağan Gibi Tekrarlama Bunu Bende Biliyorum Zaten ... Yarattığına Göre Azraili Mesela Canları Aldığına Rağmen Azraili Görevlendirmesinde Ne Gibi Hikmet Ola Bilir ? Hede Deizm Cevaplasın Bakalım Bunu ? Aciz Kaldığı Kesin ...

  İşte Bu Yüzden Ve Bunun Gibi Pek Çok Konudan Dolayı Müslüman Oldum ... Deizm Kendine Yetmiyor ... Başkasını Nasıl Tatmin Etsin ...

  Benim Yerime Her Şeyi Düşünen Her Kelimesine Koşulsuz İnandığım Bi Kitabım Yok


  Gene Bir İddia İddianı İspatla ! Allah Kuranı Kerimin Neresinde Siz Düşünmeyin Ben Sizin Yerinize Düşündüm Diyor ... Akletmez Misiniz Düşünmez Misiniz Gibi Kelimeler Hiç Kullanılmamış Kuranı Kerimde Dimi ? Al İşte Böyle Bir Durumda Hemen Formülümüz Devreye Giriyor

  Neydi Formülümüz :

  Gene Yalan Gene Kendi " Uydurduğunuz İslam'a" Önce Kendiniz Kendinizi İnandırıyorsunuz Sonra Müslümanlarında Buna İnandığını Söylüyorsunuz Daha Sonra Yalanlarınızla Zorlama Tenkitlerinizle Zorladığınız Fikirlerinizi Bunlar Ehl-i Sünnetin Kaidesi İmiş Gibi Millete Servis Edip Bunları Eleştiriyorsunuz ... Oyasaki Kendi Uydurduklarınızı Gene Kendiniz Eleştiriyorsunuz !....
  Bunu Hemen İspat Edebiliriz:

  HADİ SERHATCIM GÖSTER BİZE KURANDAN BİR AYET !!! "SİZ DÜŞÜNMEYİN" DİYEN BİR TANECİK AYET GÖSTER. "BEN SİZİN YERİNİZE DÜŞÜNÜRÜM DİYE YAZILI BİR TANE AYET GÖSTER BİZE " BİZE DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ AKLETMEZMİSİNİZ SİNEKTEN TUTUNDA TAA KÜRE-İ ARZA KADAR TEFEKKÜR ETMEZMİSİNİZ DİYE GEÇEN AYETLERİN OLMADIĞINI SADECE BEN DÜŞÜNÜRÜM SİZ DÜŞÜNMEYİN DİYEN AYETLERİ GÖSTER BİZE VE İSPAT EDİN BİZE EEE HADİ ...

  Bak Sana Abi Tavsiyesi İnsaf Et !!! Büyük Lokma Ye Büyük Söz Konuşma !!! 2 Milyar İnsanın İman Ettiği Bir Dine Bu İnsanların Hepsi Hata Yapmış Olamaz Demi ... Ve Unutmaki İçlerinde Senden Benden Akıllı İnsanlar Var Ve Unutmaki Karşındakide Bu Yollardan Geçti !!!... İnciğini Cıncığını Araştırdım Öleee Lafta Değil Hakikat Namına !... EMİN OL TEK YOL İSLAM VE HUZUR İSLAMDA !

  AL CIMBIZDA VERİYORUM BELKİ LAZIM OLUUUR ..  Ben Ne Diyim Herşey Ortada ...


  En son Tikky tarafından Ptsi Ağus. 16, 2010 1:23 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
  avatar
  Tikky
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 153
  Yaş : 38
  Nerden : İslam Bolluyum İnşaAllah
  Katkı Puanı : 187
  Reputation : -7
  Kayıt tarihi : 19/05/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Tikky Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 11:53 am

  Selamun Aleykum

  Merhaba Dimension Arkadaşım :

  Demişsiniz Ki :

  Tanrının Yaratma Amacını Bizler Bilemeyiz.

  ( EDİT YAZIP YARIM BIRAKMIŞTIM AMA KAVRAM KARMAŞASI OLABİLİR ) İnşaAllah Sonra Devam Edilecektir..

  Saygılarımla
  avatar
  serhat_41
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 108
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 188
  Reputation : 5
  Kayıt tarihi : 19/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından serhat_41 Bir Ptsi Ağus. 16, 2010 8:05 pm

  serhat_41 demiş ki:Yadırgadığım İçin Sormadım Yanlış Anlamayın Aslında Hoş Bi Konuşma Şekli Olduğunu Bile Söyleyebilirim (Arapça Bilmediğimizden Bi Kısmını Anlayamasakta) Not: Tabi Bunların Osmanlıca Olması Ve Osmanlıcanında Kuran Dili Olması Hasebi İle Araplarında Bunu Öğrenmek İçin Ders Alması Gerekliliği Ve Anlamadığını Söylediği Kelimlerin Kendi Konuşma Dilimizin %80'nine Yakınını Oluşturması da Tabi Ayrı Bir Konu Hiiiç Oraya Girmiyorum .
  kulağa hoş geldiğini söyledim ama anlaşılmadığınıda ilave ettim not kısmı bana ait deyil niye ilave ettiniz anlayamadım.
  Sayın Serhat Bey : Hususen Zaten Belli Oluyor Yeterli Bilgiye Sahip Olmadığınız Smile Bahusus Söylemenize Gerek Yok Ayan Beyan Ortada Zaten Smile İş Buki Ben Ukalalık Etmiyorum." Ukalalık Eden Üzülerek Belirtmek İsterimki Sizsiniz", Ukala Demek Bir Konuda Bilgisi Olmadan Konuşmak Demektir. Konuştuğunu İddia Ettiğini İspat Edememektir !... İslam Dini Hakkında Olsun , Kur'an-ı Kerim Hakkında Olsun , Peygamberimiz Hakkında Olsun Hepsinden Geçtim Şahsım Hakkında Bile 2 Tane Yalan Yanlış İddianız Var.Üstelik Bu İddialar Gözler Önünde Ayan Beyan Belli İken !
  tiki ukalasın gıcıksın forma üye olurken dine sevgim saygım vardı senin sayende kalmadı
  ey tiki bi şeye inanmak için bilgi sahibi olmakmı gerekir hangi bilim kitabında allahın varlığı meleklerin varlığı ıspatlanmışki okuyup bilgi sahibi olayım bana ilim ve bilim kaynağı olarak kuranı gösterme sakın olurmu ben allahın melekleri yaratacağına inanmıyorum diyorum adı üzerinde bu bi inançtır tamammı tiki bilgi sahibi olmayı gerektirmez.
  tiki kıvırma cevap ver senin vereceğin cevapta kendi sorunun cevabıda gizliben deistim peygamberlere dinlere meleklere allah hariç hiçbirine inanmam cennete gidermiyim yoksa böyle birinin dinine göre gideceği yer cehennemmi.kıvırmadan doğru düzgün cevabını verirsen cevabını alırsın tamammı tiki.

  Serhat Bey Senin Ne Olduğun Belli Değil Ki Gün Geliyor Namaz Kılan Çakma Müslümansınız Gün Geliyor Çakma Alevisin ( Ki Allah'a İnanırlar Kur'ana İnanırlar Peygambere İnanırlar Namaz Kılanları da Vardır ,Sema Edenleri de Vardır Hz. Ali ve Diğer Sahabe-i Güzine İnanırlar Fakirdede Hacı Bektaşı Velinin "MAKALAT" Ve "Besmele" Tefsiride Vardır ! ) Gün Geliyor Çakma Deist'sin Ney Olduğun Belli Değil ... Papatya Gibisin Onda Bile Seviyor Sevmiyor 2 Şık Varken Sende 3'ü Bir Arada Cafe Crown Gibi Adamsın Mübarek Bende Şaşırdım Kaldım Napiyimmmm
  babam öğretmendi kaldığımız bağzı dinci semtlerde dışlanmamak için camiyede gittik namazda kıldık aleviliğimizide gizledik alevilik hakkında parlak cümleler kurmaya kalkma elinizden gelse hepsini bi kaşık suda boğmak istediğinizi biliyorum şahidim ne olduğuma gelince nasılki sünni olupta deistliği seçen kimseler varsa bende alevi iken deistliği seçtim.

  HADİ SERHATCIM GÖSTER BİZE KURANDAN BİR AYET !!! "SİZ DÜŞÜNMEYİN" DİYEN BİR TANECİK AYET GÖSTER. "BEN SİZİN YERİNİZE DÜŞÜNÜRÜM DİYE YAZILI BİR TANE AYET GÖSTER BİZE " BİZE DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ AKLETMEZMİSİNİZ SİNEKTEN TUTUNDA TAA KÜRE-İ ARZA KADAR TEFEKKÜR ETMEZMİSİNİZ DİYE GEÇEN AYETLERİN OLMADIĞINI SADECE BEN DÜŞÜNÜRÜM SİZ DÜŞÜNMEYİN DİYEN AYETLERİ GÖSTER BİZE VE İSPAT EDİN BİZE EEE HADİ ...
  tikki düşünce sisteminin çökmüş olduğunu görebiliyorum sana göre bütün sorularının cevabı kuranda zaten insanları beyinsizleştirmek hödükleştirmek bu kitabı ortaya atan zeki insanların amacı bu anlamda çok başarılı bi kitap.
  evet herşey ortada...

  ysn
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 15
  Yaş : 29
  Katkı Puanı : 25
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 13/08/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından ysn Bir Salı Ağus. 17, 2010 5:48 pm

  ADMİN demiş ki:

  Tanrının bizi sorgulamak için yarattığına dair bir inanç yoktur deizmde. Yani Tanrı bizi sorguya çekmek için yaratmadı.

  E ama deizmin açıklaması şu değil mi? çelişki var..

  Deizm öğeleri de şunları içerir:

  * Tanrı vardır ve kainatı yaratmıştır.
  * Tanrı insanların mantıksal davranmasını ister.
  * İnsanların ruhları ölümden sonra hala vardır, bu doğrultuda ölümden sonra yaşam da vardır.
  * Yaşam sonrasında, Tanrı iyi davranışlarımızı ödüllendirecek, kötü davranışlarımızı cezalandıracaktır.. Bak burda sorgu diyor
  avatar
  bazikortam
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 142
  Yaş : 29
  Nerden : Dünya'dan
  Katkı Puanı : 298
  Reputation : 6
  Kayıt tarihi : 13/08/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından bazikortam Bir Cuma Eyl. 03, 2010 4:25 am

  ben doğru yolu buldum arkadaşlar yinede teşekkürler hepinize...
  avatar
  anteplee
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 8
  Yaş : 28
  Katkı Puanı : 12
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 26/07/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından anteplee Bir Cuma Eyl. 03, 2010 6:43 am

  arkadaşım hz. muhammed kendini mucizelerle anlatmış. ancak günümüzde bir tek mucize gösterirmisin. kuranda yazılan tek bir mucizeyi görebiliormusun ? Ben mucizelere inanmam. Benim inancım birtek insanın eylemlerinin kendini bi yere getirdiğidir. Deizm insanın aklını kurcalamayı değil aklındaki zorunlulukları sınırları kaldırmaktır. Allah tarafından yanıcam tutuşucam ibaresi büsbütün seni dine bağlamak isteyen ümmetçi toplumun gözdağı eseridir. Cennet cehennem var diyoruz ancak ya yoksa. ? kuşkuculukta deizmle bütündür. bu dünyada yanıtlanamayan çok şey var. ancak ben her gece baktığım bu gökyüzünün sonunda birinin olduğunu düşünmeyi seçtim. Yıldızlarda görmek istiorum onu. Yıldızların berisindekini kimse açıklık getiremez. Ancak şu an neden burdayız düşüncesinin yerini Allah dolduruor zihnimde. Bu yüzden ben bir deistim. Ateist olmak istemiorum. Allahımı sewiyorum. Saygım var. Ancak Allahın evrene bir müdahalesinin olduğunuda hiç sanmıorum. ...
  avatar
  Uniak
  Tam Üye
  Tam Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 558
  Yaş : 40
  Nerden : Dünya'dan
  Katkı Puanı : 727
  Reputation : 17
  Kayıt tarihi : 26/04/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Uniak Bir Cuma Eyl. 03, 2010 11:45 pm

  anteplee demiş ki:arkadaşım hz. muhammed kendini mucizelerle anlatmış. ancak günümüzde bir tek mucize gösterirmisin. kuranda yazılan tek bir mucizeyi görebiliormusun ? Ben mucizelere inanmam. Benim inancım birtek insanın eylemlerinin kendini bi yere getirdiğidir. Deizm insanın aklını kurcalamayı değil aklındaki zorunlulukları sınırları kaldırmaktır. Allah tarafından yanıcam tutuşucam ibaresi büsbütün seni dine bağlamak isteyen ümmetçi toplumun gözdağı eseridir. Cennet cehennem var diyoruz ancak ya yoksa. ? kuşkuculukta deizmle bütündür. bu dünyada yanıtlanamayan çok şey var. ancak ben her gece baktığım bu gökyüzünün sonunda birinin olduğunu düşünmeyi seçtim. Yıldızlarda görmek istiorum onu. Yıldızların berisindekini kimse açıklık getiremez. Ancak şu an neden burdayız düşüncesinin yerini Allah dolduruor zihnimde. Bu yüzden ben bir deistim. Ateist olmak istemiorum. Allahımı sewiyorum. Saygım var. Ancak Allahın evrene bir müdahalesinin olduğunuda hiç sanmıorum. ...

  Genel itibariyle katılıyorum
  avatar
  bazikortam
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 142
  Yaş : 29
  Nerden : Dünya'dan
  Katkı Puanı : 298
  Reputation : 6
  Kayıt tarihi : 13/08/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından bazikortam Bir Ptsi Eyl. 06, 2010 5:16 am

  anteplee demiş ki:arkadaşım hz. muhammed kendini mucizelerle anlatmış. ancak günümüzde bir tek mucize gösterirmisin. kuranda yazılan tek bir mucizeyi görebiliormusun ? Ben mucizelere inanmam. Benim inancım birtek insanın eylemlerinin kendini bi yere getirdiğidir. Deizm insanın aklını kurcalamayı değil aklındaki zorunlulukları sınırları kaldırmaktır. Allah tarafından yanıcam tutuşucam ibaresi büsbütün seni dine bağlamak isteyen ümmetçi toplumun gözdağı eseridir. Cennet cehennem var diyoruz ancak ya yoksa. ? kuşkuculukta deizmle bütündür. bu dünyada yanıtlanamayan çok şey var. ancak ben her gece baktığım bu gökyüzünün sonunda birinin olduğunu düşünmeyi seçtim. Yıldızlarda görmek istiorum onu. Yıldızların berisindekini kimse açıklık getiremez. Ancak şu an neden burdayız düşüncesinin yerini Allah dolduruor zihnimde. Bu yüzden ben bir deistim. Ateist olmak istemiorum. Allahımı sewiyorum. Saygım var. Ancak Allahın evrene bir müdahalesinin olduğunuda hiç sanmıorum. ...
  teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu cevabınız ve size katılıyorum...

  styks2
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 22
  Yaş : 26
  Katkı Puanı : 36
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 25/10/10

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından styks2 Bir Ptsi Ekim 25, 2010 9:27 pm

  bazikortam demiş ki:Ben deizmle yeni taşınan bir müslümanım ve şu sıralar kafamda onlarca soru var. İslamiyet hakkındaki sorularımı islami forumlarda sorarken burada da size danışmak istedim.

  Deizme göre bir tanrı vardır, tanrı bizi sorgulamak için yaratmaktadır ancak dünyaya müdahale etmemektedir. Mantığımız ile doğru yolu bularak onun kurallarına uyacağız ve sonunda yaptıklarımızın karşılığını alacağız. Peki, bizim günah ve sevaplarımızı kim yazmaktadır? Deizmde tanrı nasıl bir varlıktır? Bu bilgilerin kaynağı nedir? Yani her şeyi mantığımızla açıklayabiliyorsak bana sunacağınız açıklamanın mantığı nedir? Eğer bunlara mantıklı, kanıtlanmış bir açıklama getiremiyorsanız yani getirebileceğiniz açıklamalar doğma ise bu dünyanın insanların sınanması için yaratıldığına nasıl inandınız ve dinden farkınız ne? Bu dünyevi sınav hakkında tanrının bize karışmaması dışında ne biliyorsunuz? Aynı şekilde bu bilgilerin kaynağı nedir? Bu açıklamalarınız mantıklı açıklamalar da olsa kanıtlanamayan birer doğma ise deizm'in dinden farkı nedir? Kısaca özetleyecek olursam, mantık yoluyla doğru yolu bulduysanız nasıl bir mantık ile tüm bu dünyevi sınava bir açıklama getirdiniz? Evet, bilim bu dünyanın yaratıcısız oluşamayacak kadar mükemmel olduğunu bize göstermektedir, deizm açısından burada bir problem yoktur ancak dünyanın bir sınav yeri olması ve bu sınavın genel özelliklerini hangi kanıtlara dayanarak buldunuz? Eğer ki buna bir kanıt sunamıyorsanız bilgileriniz dogmatiktir ve dinden hiçbir farkı yoktur.

  Kısaca şöyle diyebilirim ki... Kimse tanrının kesin olduğunu yada olmadığını bilemez.Herkes inanmak istediğine inanır. Ben şahsen dinlere inanmıyorum. Çünkü tanrı söylendiği kadar yüce ise kesinlikle kadını dövün , dinlere inanmayanları öldürün , benim için hayvan kesin vs vaatlerde bulunmaz! Tanrı söylendiği kadar yüce ise bizim kestiğimiz hayvanla tatmin olmaz. Örneğin bir koyun. Ve biz koyunu kesiyoruz. Koyuna da can veren tanrı değil midir? Tanrının verdiği canı alan bir insan mutlaka (varsa) cehenneme gider. O kadar müslümansan aç kuranı ve bak kuranda belirtilmiştir.
  avatar
  Cennet-Kapisi
  Orta Dereceli Üye
  Orta Dereceli Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 217
  Yaş : 27
  Nerden : Avusturya
  Katkı Puanı : 279
  Reputation : -38
  Kayıt tarihi : 14/01/11

  Geri: deizm'in dinden farkı nedir?

  Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Bir Ptsi Ağus. 08, 2011 3:46 am

  bazikortam demiş ki:ben doğru yolu buldum arkadaşlar yinede teşekkürler hepinize...

  Dogru yolu bulduguna göre Müslümanmisin?

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 7:02 am