www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+8
Letherin
captcha
ukedi
Plüton
Cennet-Kapisi
supeluta
Uniak
bazikortam
12 posters

****** ateist değil ‘deist’ti !

bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Atatürk ateist değil ‘deist’ti ! Empty ****** ateist değil ‘deist’ti !

Mesaj tarafından bazikortam Paz Eyl. 05, 2010 5:53 pm

Bilgi Üniversitesinden bir profesör, ******’le ilgili ilginç ifadeler kullandı..

Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mete Tunçay, ‘Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmaya zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek’ dedi.

BATI BİR GEÇMİŞ UYDURMUŞ

Prof. Dr. Mete Tunçay, İnönü Üniversitesinde düzenlenen ‘Batı Düşüncesine Eleştirel Bakış’ konferansında yaptığı konuşmada, Batı uygarlığının 500 yıllık bir uygarlıktan ibaret olduğunu belirterek, ‘Ama Batı, kendisine bir geçmiş uydurmuş. O geçmişte eski Yunan medeniyetine dayanıyor’ dedi.

‘ATATÜRK DEİSTTİ’

Aydınlanmanın 18. yüzyılda yaşandığını ifade eden Tunçay, ‘Aydınlanm a dinin dışında bilime yönelmek olarak kabul edildi. Aydınlanmada pek çok insan dini reddetmekle birlikte tanrıyı reddetmemiş deist olmuş, deist yani yaradancılık. ‘Bu dinde bir takım hurafeler olabilir, ama aslolan bir yaratıcısı olmalı bu alemin’ diyorlar. ******’ün de bir deist olduğunu düşünüyorum. Agnostik ya da ateist değildi’ diye konuştu.

DİN VE DEVLET İŞLERİ AYRILMAZ

19. yüzyılda batı düşüncesinin temelinin pozitivizm yani bilime inanma şeklinde geliştiğine işaret eden Tunçay, pozitivizmin Türkiye’de 20. yüzyılda hakim olduğunu dile getirdi. Tunçay, şunları ileri sürdü:

‘Türkiye’d e laiklik dinle devlet işlerinin ayrılması diye yanlış bir tanımla anlatılır. Türkiye’de dinle devlet işleri ayrılmaz. Tam tersine Türkiye’de din devlet denetim altında olmuştur. Çağdaşlaşmanın çok önemli bir bacağı dinin kamusal hayata hakim durumda olmasına izin vermemek. Ama bu izin vermemek yasakla değil, toplumun geliştirerek buna ihtiyaç duymaması ile olmalı.

İYİ BİR MÜSLÜMAN DEĞİLİM AGNOSTİĞiM

Hilafetin kaldırılması, Cumhuriyet döneminde laiklik için atılan adımların başında geliyor. Hilafet kaldırılmasa ne olurdu sorusunu düşünüyorum. İyi bir Müslüman değilim, agnostiğim. Türk toplumunda hilafetin onayı ile cumhuriyet devrimleri yapılmış olsaydı bugün acaba böyle din temelli bir hareket iktidara gelme imkanını bulabilir miydi? Tek parti döneminde pozitivist anlayışla halkı bilime inanmayı zorlamak tepkiler yaratmıştır. Bu tepkilerin üzerine Demokrat Parti, iktidara gelebildi, Süleyman bey de kaç sene iktidara gelebildi. Öyle anlaşılıyor ki bu AK Parti üzerinde uzunca süre devam edecek.’

DEİZM NEDİR

Deizm veya yaradancılık, evreni bir tanrının yarattığına inanmakla beraber yaratıcının evrene hiç bir müdahalesi olmadığını savunan görüştür. Deistler sadece tekbir tanrı olduguna inanırlar...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Atatürk ateist değil ‘deist’ti ! Empty Geri: ****** ateist değil ‘deist’ti !

Mesaj tarafından Uniak Paz Eyl. 05, 2010 7:51 pm

Paylaşımın çok güzel.

Forumun güncel kısmında aynı başlıkta bir konu başlığı var.
    Biz biraz kafa yorduk. İncelemende fayda var.
    bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından bazikortam Ptsi Eyl. 06, 2010 4:53 am

Uniak demiş ki:Paylaşımın çok güzel.

Forumun güncel kısmında aynı başlıkta bir konu başlığı var.
    Biz biraz kafa yorduk. İncelemende fayda var.

Ben bulamadım link verebilir misiniz?
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Eyl. 06, 2010 7:51 pm

bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından bazikortam Ptsi Eyl. 06, 2010 8:41 pm

Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 217
    Katkı Puanı : 279

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 3:29 pm

Selamun Aleykum,

10 sene sonra yine uyduruk bir inanc "bulundugunda" ****** deist degil falanca inancti diyeceksiniz hep böyle dolasip durursunuz...

Saygilar
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 114
    Katkı Puanı : 153

Mesaj tarafından Plüton Cuma Ocak 21, 2011 12:27 am

Deizm yeni çıkmış uyduruk bir inanç değildir cennet-kapisi.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Cuma Ocak 21, 2011 8:40 pm

Cennet-Kapisi demiş ki:Selamun Aleykum,

10 sene sonra yine uyduruk bir inanc "bulundugunda" ****** deist degil falanca inancti diyeceksiniz hep böyle dolasip durursunuz...

Saygilar

düşünce ve inanç akımlarının 10 yılda bir bi kişinin kafasına esmesiyle ortaya çıkmadığını belirtmeme gerek olmaması lazım.
    bu tip şeyler uzun düşünme, sorgulama, fikri kendi içinde tutarlı kılma süresinde pek çok kişi tarafından geliştirilerek oluşur.
    bir kısım - dur şuna pek çok diyelim - müslüman gibi bilim felsefe ve sanat açısından kendini geliştirmeye çaba harcamadığın belli.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Çarş. Şub. 02, 2011 2:42 am

Deist düşünce; eski zamanlardan beri (örn. Heraklitos) vardır.
    Kaynak: Wikipedia

İslam yokken deizm vardı.
    Letherin
    Letherin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 10

Mesaj tarafından Letherin C.tesi Tem. 21, 2012 6:42 am

Kişilerin ******'ün inancı konusunda saplantılı olmalarına mantık erdiremiyorum. Bahsettiğiniz şahıs bir devlet adamıdır, bir ülke için kendi hayatından feragat edip bir çok fedahkarlıklar yapmıştır ve yerlerde sürünen bir ulusu diriltmiştir diyebiliriz.
    Fakat onun deist, müslüman ya da ateist olması neyi değiştirir, ne önemi vardır?
    Tanrınınkulu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 11

Mesaj tarafından Tanrınınkulu Cuma Ağus. 17, 2012 9:27 pm

Ben ne kemalist ne de muhafazakar biri değilim öncelikle belirteyim. ******ün tanrıya inandığını düşünüyorum. Ateist veya agnostik olduğunu zannetmiyorum. Ne bazı dincilerin zannettiği gibi, ne de bazı materyalistlerin zannettiği gibi olduğunu sanmıyorum.
    abrahaminati
    abrahaminati
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 6

Mesaj tarafından abrahaminati Ptsi Ağus. 27, 2012 3:01 am

Açıkçası ben de öyle düşünüyorum. Aydınlanma düşüncesinin bir parçası olan çoğu kişi, mantığını kullanıp bu yolu seçmiştir. Bu konuda ******'ün deist olduğuna inanmam ve benimde bu düşüncenin bir parçası olmam bana gurur veriyor.
    ZirgüleliHicaz
    ZirgüleliHicaz
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 15
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından ZirgüleliHicaz Ptsi Ağus. 27, 2012 11:14 pm

Aynen bende deist oldugunu düşünüyorum öncelikle dini ne olursa olsun önemli olan insan olabilmek ateist,agnostik yada deist olmasının bir önemi var mı ?
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Mesaj tarafından serhat_41 Salı Ağus. 28, 2012 9:34 pm

******ün inancının ne olduğu hala tartışılıyorsa bu onun işini çok iyi yaptığını gösterir, laik bir ülke lideri, heleki bizim ülkemiz gibi inançların harmanlandığı bir ülkede dini mesajlar vermemeli, şuan devleti yönetenlerle abes olsada kıyaslama yapacak olursak bütün konuşmalarını dinsel mesajlarla süsleyerek, inançlarını pazarlama etiketi olarak kullanarak rakiplerinin mezheplerini deşifre etmeyle oy umarak insanları din içinde boğmakta, bugünü analiz ettiğimizde ******ün başarısını birkez daha görebiliriz...

Forum Saati C.tesi Nis. 20, 2024 12:17 am