www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+21
Ration17
Khaos
Vendetta
styks2
achilesss
dimension
serhat_41
Uniak
ukedi
İhtilalci
Komünist
captcha
LOVEisBLESSED
miss_shady
sirenia
sorgulayanbeyin
legenda
SatanicMajesty
supeluta
25 posters

Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ?

supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ? Empty Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ?

Mesaj tarafından supeluta Paz Kas. 09, 2008 3:32 am

Üzücü ki,yaygın olan görüş,deist olan her bireyin bir süre sonra ateist olacağıdır.

Tanrıtanımaz olmak için,öncelikle bilimi inkar etmek gerekir,çünkü hem evren hem canlılar,bir süre sonra sizi tanrıya götürür.

Dinsiz bir tanrı olmaz savı,tanrıya hakarettir deizmde.Deistin dini aklı ve vicdanıdır.

Bu yüzden şunu rahatlıkla söyleyebiliriz,her ateistin son durağı Deizm,olabilir. . Ama tanrıya hayran bir deistin tanrıyı inkar etmesi kadar komik bir durum olamaz.
    ozgee
    ozgee
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 8

Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ? Empty Geri: Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ?

Mesaj tarafından ozgee Perş. Kas. 20, 2008 7:45 pm

maymundan geldigime inanmadigim icin deistim zaten Very Happy
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ? Empty Geri: Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ?

Mesaj tarafından supeluta Cuma Kas. 21, 2008 3:40 am

ilk varoluş gerçekten bir muamma,
    ancak adem ile havvanın hiç durmaksızın sevişerek bizleri var ettiği ne kadar mantıksızsa
    Tanrı kontrolünde gerçekleşecebilecek bir evrim de o kadar mantıklıdır.

Evrim yabana atılacak bir kavram değildir aslında. .ve evrime sadece, maymundan mı geldik biz nidasında yaklaşmak çok acımasızdır.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 72
    Katkı Puanı : 101

Mesaj tarafından Karma Perş. Tem. 02, 2009 12:22 pm

Ben evrime inanıyorum. Bilime inanıyorum. Allah'a inanıyorum.

Ama dinlere inanmıyorum.
    Hele kitaplarda yazılan saçmalıklardan ileri ki zamanlarda bahsedeceğim
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Perş. Tem. 02, 2009 2:25 pm

Evrim her aklı başında insanın rahatlıkla kabul edebileceği,anlayabileceği müthiş bir
    bilimsel farkındalılıktır.Evrime inanmamak bağnazlığın,körlüğün,cahilliğin daniskasıdır.
    Bu yüzden evrimi iyi anlamak ve analiz etmek,nereden geldiğini merak eden her insanın
    vazifesidir.
    SatanicMajesty
    SatanicMajesty
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 28
    Katkı Puanı : 37

Mesaj tarafından SatanicMajesty Cuma Tem. 03, 2009 4:55 am

Evrimede inanıyorum bilimin sunduğu ve mantığımla kabul ettiğim teorilerede ben rasyonalist sayılırım ama aynı zamanda empristimde karışık orası biraz neyse deistim benim tanrımın amacı okadar basit değil ayrıca onun tek olduğunuda düşünmüyorum bunu açtığım topicteki düşüncemi okursanız katılabilirsiniz.Şimdi ben bir veya birden fazla yaratan olduğuna inanıyorum bunun dinlerdei tanrı tasvirleriyle alakası yok.Ama aynı zamanda bilimide kabul ediyorum çünkü eğer herşeyin sebebi oysa bilimin sebebide odur ve insanların sebebide odur yani hiçbirşekilde %100 tanrının varlığını kanıtlayamaz veya yok sayamayız çünkü bunu başaracak kadar zeki dğeiliz eğer tanrı bunu yapabileceğimiz kadar basit olsaydı bile bizde o derece basit ve aptal olduğumuzdan yine yapamazdık.Oyüzden ben ateist veya inanan olmam çünkü ikiside tamamen reddeder veya tamamen inanır ama olasılıkları reddetmek en büyük aptallıktır çünkü ne olabilecğeini bilmiyoruz.Aslında iki tarafında elinde koca bir sıfır var ama onu görmezden geliyorlar deizm aslında onların ortada buluşması gibi ama deizm 0 ı görüp değiştirmeye çalışanların işidir yani deizm bir felsefedir ve her deist tavşanın derisinde yaşamayı bırakıp tüğlerine çıkıp tavşanı şapkadan çıkartan sihirbazı görmeye çalışmalıdır.Buyüzden biz farklıyız en azından kendimi öyle hissediyorum.
    legenda
    legenda
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 31
    Katkı Puanı : 35

Mesaj tarafından legenda C.tesi Tem. 11, 2009 10:50 pm

benim anlamadığım bir şey var: ilk canlı dna denen kararlı yapının oluşmasıyla çıktı. sonra şartlara göre evrim geçirildi. ama anlamadığım şey cinsiyetler nasıl oluştu? nasıl her hayvanda cinsiyet oluştu?
    sorgulayanbeyin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 4

Mesaj tarafından sorgulayanbeyin Ptsi Tem. 13, 2009 1:37 pm

selam
    kâinatın yapı taşı olarak bilinen atom ve hayat binasının ana maddesi olarak kabul edilen hücre. Atom, bunca küçüklüğüne rağmen büyük bir mûcize; Hücre, bunca görülmezliğine rağmen bir başka mucize. Şüphesiz bu kâinat, her dilden okunan, her vesile ile anlaşılan apaçık bir gerçekler kitabıdır. Evrenin herhangi bir noktasına dikkatlice bakmak, tanrıya ve sonraki yaşama, yani âhirete inanmak için yeterlidir.

Tanrı'nın kâinat için koyduğu bazı kanunlar vardır.Bu tabiat için koyduğu kanunlarından biri "ceza=karşılık kanunu"dur. Yapılan hiçbir hareket karşılıksız değildir. Ateş yakar, ekilen tohum biter, olgunlaşan meyve yere düşer... Yani kâinatta neyi düşünsek, nereye göz atsak, Tanrı,nın koymuş olduğu bu "karşılık kanunu"nu görürüz. Atasözlerinde de "eden bulur", "eşen düşer", "ne ekersen onu biçersin" gibi ifadeler, karşılık kanunu için örneklerdir.
    Karşılık kanunu, en büyük adâlettir. Çünkü insan, daha önceden bildiği esaslara uyup uymamanın neye mal olduğunu bilmekte, seçimini hür irâdesiyle ona göre yapma imkânına sahip olmaktadır. Bu tanrı kanununa göre, herkes yaptıklarının karşılığını görecek, . Bu da insanın, bahane bulma duygusunu yok edecek; "kendim ettim, kendim buldum" şeklinde bir neticeye varmasına yol açacaktır. Kâinatta her şeyin bir karşılığı olduğu gibi, yapılan hiçbir kötülük, kimsenin yanına kâr kalmayacaktır. Hal böyle iken, bütün karşılıkların görülebilmesi için, dünya hayatı elbette kâfi değildir. O zaman şöyle bir durumla karşı karşıya kalırız: Bir tarafta karşılık kanunu, diğer tarafta dünya hayatının buna kâfi gelmeyişi. Burada, “insanın sonraki yaşam için kendi yapısını oluşturması” söz konusudur. Bu açıdan bakıldığında "karşılık kanunu", sonraki yaşama inanmanın zarûretini de ortaya koyar. Yani her şeyin bir karşılığı olacağına göre, dünya hayatının da bu karşılıklar için kâfi gelmediğine göre, mutlaka bir karşılık zamanı olmalıdır.

Dünya, sonraki yaşamın habercisi, sonraki yaşam dünyanın izdüşümüdür. İnsan adlı bu ölümsüz yolcu, birinden diğerine intikal ederek sürdürür sonsuz yolculuğunu. Çünkü ölüm, bir başka hayatın geçişidir.

Sonraki yaşam, seçme hürriyetinin, irâde ve şuurun doğal sonucudur. İnsanın seçiminin Tanrı tarafından kaale alındığının, değerlendirildiğinin bir delilidir.

Sonraki yaşama inanma, ölüm korkusunun insanda bir kâbusa ve kronik bir illete dönüşmesini engeller. Ölümden sonra bir hayatın olduğuna inanan, kendisini koyvermez. Onun için, ölüm bir bitiş değil; bir intikaldir. Bu nedenle Sonraki yaşama inanan olgun insan, hayatta bir kez ölür, inanmayan ise her ölümü hatırlayışta ölür. Bir de biz erdemli insanların ölümü güler yüzle karşıladıklarını, onunla sık sık selâmlaştıklarını düşünelim.

Sonraki yaşam bize ölümü sık sık düşündürür ve bizi oraya hazırlar.Bu bilinç, bize sadece sonraki yaşam azığı değil; dünyada kaybettiğimiz izzeti, insanlık onurumuzu da kazandıracak ve ölüm korkusunu yenen, ölümle sevdalanan bir seviyeye çıkaracaktır. Ancak bu sayede haklarımızı söke söke almak için dileniş değil direniş gerektiğini öğrenir ve yapımıza yerleştirilenin şahidleri olarak şerefli bir hayat süreriz.
    İnsanların çokça hatırlaması gereken ölüm, her canlının kendisine erişeceği bir hâdisedir.

Ölüm, kendi yolunda sapmadan ve durmaksızın ilerler. Ne geride bıraktıklarına, ne de ıstırap çekenlerin feryadına bakar. Korkanların korkusu, sevenlerin de sevgisi bunu önleyemez. dünya, sonraki yaşamın tarlasıdır. Dünya hayatını ıslah etmek, ondan her tür kötülüğü ve bozgunculuğu kaldırmak, bütün insanlar için iyilik ve adâleti gerçekleştirmek gibi işlerde sarf edilen emek ve uğraşıların hepsi, sonraki yaşamın sermâyesidir. Böyle bir inançla çalışan ve gönülden sonraki yaşama inananların yeryüzünü ihmal etmeleri, azgınlıklara ve bozgunculuklara göz yumarak dünyayı terk etmeleri mümkün olabilir mi? İnsanın yaratılışındaki hayret verici durumlar, organlarının yapısındaki çeşitli özellikler, onun tekrar diriltilmesinden çok daha önemli ve dikkat çekicidir. Tanrı,nın sanat ve kudretindeki bu incelikleri, düzenlemeleri bilip görenler, öldükten sonra dirilmeyi artık nasıl inkâr edebilirler?
    legenda
    legenda
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 31
    Katkı Puanı : 35

Mesaj tarafından legenda Salı Tem. 14, 2009 9:33 pm

Ben bir teisttim. Ölümden sonraki yaşama karşı değilim, ama teizmdeki "Karşılıklılık Kanunu" beni düşünmeye ve deizme götürdü:
    Hayatında insanlığa çok büyük bir katkı yapmış ve her zaman iyilik yapmış bir ateist var. Ve hergün içki içen, eşini döven bir teist var. Öldükten sonra Tanrı, kendine inanmadığı için, ateisti sonsuza kadar cehenneme atıyor. Teisti ise günahlarının cezasını çekene kadar cehenneme atıyor ve günahlarının cezası bittikten sonra bu eşini döven, ayyaş teisti cennete gönderiyor.

Teistlerin Tanrı'sı bu kadar sadizm ve egoizme mi kapılmış?
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 72
    Katkı Puanı : 101

Mesaj tarafından Karma Çarş. Tem. 15, 2009 3:05 am

legenda demiş ki:Ben bir teisttim. Ölümden sonraki yaşama karşı değilim, ama teizmdeki "Karşılıklılık Kanunu" beni düşünmeye ve deizme götürdü:
    Hayatında insanlığa çok büyük bir katkı yapmış ve her zaman iyilik yapmış bir ateist var. Ve hergün içki içen, eşini döven bir teist var. Öldükten sonra Tanrı, kendine inanmadığı için, ateisti sonsuza kadar cehenneme atıyor. Teisti ise günahlarının cezasını çekene kadar cehenneme atıyor ve günahlarının cezası bittikten sonra bu eşini döven, ayyaş teisti cennete gönderiyor.

Bu yüzden deistim. Aklımın almadığı şeyler var.
    Şuan doğru yolda olduğuma inanıyorum
    sirenia
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından sirenia Perş. Tem. 16, 2009 2:09 am

Karma demiş ki:Ben evrime inanıyorum. Bilime inanıyorum. Allah'a inanıyorum.

Ama dinlere inanmıyorum.

aynen katılıyorum Smile
    miss_shady
    miss_shady
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 5

Mesaj tarafından miss_shady Paz Eyl. 20, 2009 6:11 am

öncelikle evrim gerçeği inkar edilemez,tabiki miyon yıllık bi süreçten bahsediyorum.maymunlarla farklı tür,ortak atadan geldiğimizi düşünüyorm.kambriyen öncesi dönemde yeryüzünde üç buçuk milyar yıl boyunca sadece mikroorganizmaların yaşadığını düşünürsek bu mümkün.evren o kadar muhteşem bi sistem ki mikrodan makroya gittiğimizde,elektronlar atomun çevresinde dönüyor,dünya güneşin çevresinde ve güneş sistemi samanyolu galaksisinde dönüyor.bu kusursuz sistemde tanrının varlığı da inkar edilemez.ama eğer tanrı insanı yargılarsa kendini yargılamış olur ve cennet cehennem diye birşey de yok ikiside üzerinde yaşadığımız yerküre.masallar güzeldir ama sadece masal olarak kaldıkları sürece,tanrıyı bu kadar basite indirgemeyelim Smile
    LOVEisBLESSED
    LOVEisBLESSED
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5

Mesaj tarafından LOVEisBLESSED Salı Eyl. 22, 2009 1:55 am

Arkadaslardan birisi demiski tanriyi seven ve ona hayran olan bir kimsenin ona yuz cevirmesi kadar sacma birsey olamaz.buna kesinlikle katiliyorum.deizm ateizmin son duragidir diyenler anlamalilar ki gercekten deizm felsefesini kavramis ve hayatina uygulamis bir kimse bir adim daha geriye atmaz.cunku ateist olmak gerilemek anlamina gelir.. .
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Salı Eyl. 29, 2009 11:44 pm

legenda demiş ki:Ben bir teisttim. Ölümden sonraki yaşama karşı değilim, ama teizmdeki "Karşılıklılık Kanunu" beni düşünmeye ve deizme götürdü:

legenda ya katılmamanın imkanı yok Razz
    Komünist
    Komünist
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından Komünist Çarş. Kas. 18, 2009 2:48 am

sirenia demiş ki:
    Karma demiş ki:Ben evrime inanıyorum. Bilime inanıyorum. Allah'a inanıyorum.

Ama dinlere inanmıyorum.

aynen katılıyorum Smile

ne hikmetse hepsi mağarada geliyomuş vahiylerin. birde biz görseydik şunların gelişlerini.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Paz Mart 14, 2010 7:20 pm

yalnız arkadaşlar "evrime inanmak" demesek daha güzel olur.. evrime ve bilime inanılmaz! evrim ve bilim bilinir.. ve somut bir şekilde kanıtlanabilirlerdir.. ama din ve tanrı tamamen inanç konusudur; çünkü tanrıya sadece inanırız, zaten din de bunun ardından gelir.. gerçekte varolup olmadıklarını bilemeyiz.
    İhtilalci
    İhtilalci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 8

Mesaj tarafından İhtilalci Paz Mayıs 09, 2010 3:30 am

DEğildir...Aksine kendi açımdan söylemem gerekirse,ateizmden deizme geçen bir insanım.
    Ha şöyle olabiliyor:adam dinden ve yaratıcı kavramından tamamen vazgeçemeyince,bir ara deizmde karar kılıyor.Öyle insanlar da vardır.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Ptsi Mayıs 10, 2010 4:10 pm

Öyle bir insan ya islamı bilmiyordur ya da yaşadığı toplumun özelliklerinden ötürü islama önyargı ile bakıyordur. İslam dinini, inançlarını, ibadetlerini bir araştır ne kadar akla ve bilime uygun olduğunu göreceksin. Ama samimi araştıracaksın. Hakaretlerine malzeme aramak için değil (Başka arkadaşlar böyle yapıyorlar)

Ayrıca Allah senin varsayımındaki kişiye bu dünya da muhakkak islam şerefini nasip eder. Unutmayalım ki iman kalbi bir meseledir. İllaki de ilan gerektirmez. Kul ile Allah arasındadır. Senin dediğin durumda olan insanlara Allah bu dünya da müsebib-ül esbab sıfatı gereği imanına bir sebeb yaratır.

Sana kaynak da vereyim bu konuda: Sönmez Kutlu nun, "İmam Matüridi ve Matüridilik" adlı kitabı.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Cuma Mayıs 28, 2010 1:59 am

katılmıyorum. bir dönem tanrıya ilişkin herşeyi reddettim ve ateist oldum. fakat bu beni daha çok rahatsız etti. ne kadar üzerini örtmeye çalışsam da insanda diğer canlılardan farklı olarak var olan bilinci kendime açıklayamadım. ve ateist olduğum dönemde bile içten içe insana üflenmiş tanrı ruhunun bilincindeydim. sonra kendime dürüst davranmadığımı anladım, tanrıyı reddedemiyorum işte. bundan sonra ateist olacağımı hiç zannetmiyorum.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Cuma Mayıs 28, 2010 2:08 am

Son durak deizm
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Mesaj tarafından serhat_41 Salı Tem. 20, 2010 1:57 am

captcha demiş ki:yalnız arkadaşlar "evrime inanmak" demesek daha güzel olur.. evrime ve bilime inanılmaz! evrim ve bilim bilinir.. ve somut bir şekilde kanıtlanabilirlerdir.. ama din ve tanrı tamamen inanç konusudur; çünkü tanrıya sadece inanırız, zaten din de bunun ardından gelir.. gerçekte varolup olmadıklarını bilemeyiz.
    iyide evrimin doğruluğu veya yanlışlığı bilimsel olarak kanıtlanmış bişey değilki zaten doğruluğu kesin olarak kanıtlansa dini yapılaşmalar temelden dinamitlenmiş olur bizde evrimin doğru olduğunu düşündüğümüzden inanıyorum şeklinde beyan ediyoruz ama bilimsel kesinlik olsaydı ben dünyanın güneş etrafında döndüğüne inanıyorum demiş gibi olurduk.
    dimension
    dimension
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 71
    Katkı Puanı : 104

Deist olan her insan,bir ateist adayımıdır ? Empty Aynen katılıyorum.

Mesaj tarafından dimension Salı Ağus. 17, 2010 8:26 pm

ADMİN demiş ki:Üzücü ki,yaygın olan görüş,deist olan her bireyin bir süre sonra ateist olacağıdır.

Tanrıtanımaz olmak için,öncelikle bilimi inkar etmek gerekir,çünkü hem evren hem canlılar,bir süre sonra sizi tanrıya götürür.

Dinsiz bir tanrı olmaz savı,tanrıya hakarettir deizmde.Deistin dini aklı ve vicdanıdır.

Bu yüzden şunu rahatlıkla söyleyebiliriz,her ateistin son durağı Deizm,olabilir. . Ama tanrıya hayran bir deistin tanrıyı inkar etmesi kadar komik bir durum olamaz.

Hemen hemen 8 yıldır Ateist forumlarda yazarım. Kendi Forumumda vardı. Yönetimdeki arkadaşlar Ateist idi güya .
    Ben hariç.

Fakat öyle olmadığını çok iyi biliyorum. Hepsi bir güce inanırdı.

Tanrı yok demektde ilk aşamada bir inançtır.

Şunun farkına vardım. Başka olmak sıradan olmamak gibi bir Moda akımı gibi Ateist'liğe, Satanist'liğe özenmişlerdi.
    Kendilerini tanıyanlar ise Real çevreden onların Müslüman olduklarını söylemişlerdi bana.

Müslüman der iken. Bir Sataniste, Ateiste göre (Dini değer toplum anlayışına göre) namuslu dürüst olduklarını belirtiler onları tanıyanlar.

Ve çok şahid oldum sonunda bu Ateist arkadaşlar Deist'ler gibi yazmaya başladılar.
    Fakat hiç bir Ateist'tim diyenin Müslüman olduğunu görmedim .
    Ama çoğu Müslüman'ın Deist olduğunu gördüm. Zaten büyük çoğunluğu: Deistliğin ne olduğunu bilmediğinden Müslüman'ım veya hangi dinin mensubu ise oyum diyor.

Eğer dinlerini iyi bilseler idi zaten o dine ve araştıracakları diğer dinlerede inanmıyacaklardı.

Bundan eminim.

Fakat geçimini dinden sağlayanlar,bunlar tabi ben Deist'im diyemiyorlar.
    Çünkü geçim kaynakları din.
    Ben şuna inanıyorum ki çoğu din adamı Deist. Bunu kendileride biliyor. Ama söyliyecek değiler herhalde.

Saygılar

achilesss
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3

Mesaj tarafından achilesss C.tesi Ağus. 28, 2010 2:38 pm

Bu çok güzel bi yazı teşekkürler.......
    styks2
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22
    Katkı Puanı : 36

Mesaj tarafından styks2 Salı Ekim 26, 2010 4:32 pm

Ben aynı fikirde değilim. Deist'im ama ateist olacağımı zannetmiyorum.
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 166
    Katkı Puanı : 224

Mesaj tarafından Vendetta Salı Ekim 26, 2010 11:50 pm

Uniak demiş ki:Son durak deizm
    bence son durak agnostizm'dir...

Forum Saati Cuma Mart 29, 2024 2:17 am