www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  Bazı sorularım var

  Paylaş

  accidental
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 2
  Katkı Puanı : 8
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 20/05/12

  Bazı sorularım var

  Mesaj tarafından accidental Bir Paz Mayıs 20, 2012 9:17 pm

  Öncelikle 16 yaşında olduğumu belirtmek istiyorum. Bazılarınız bu konuları düşünmek için küçük olduğumu düşünebilir ancak ben düşünmenin bir yaşı olduğunu sanmıyorum.
  Ailem müslüman. Ben de müslümandım ancak son 1-2 yıldır bu konuyu fazla düşünmeye başladım. İslamı incelediğimde Tanrı'nın insanlara eşit davranmadığını, zalim ve egoist olduğunu görüyordum. Tüm insanlara yardım eden, kimseye kötülüğü dokunmamış, dürüst ve iyi kalpli bir insanı sırf kendisine tapmadığı için cehenneme gönderen bir Tanrı olamazdı o Tanrı. Deizm'i zaten biliyordum ama çok araştırmamıştım. Siteye girip yazılanları okuduğumda tamamen benim düşüncelerimin özetlenmiş olduğunu gördüm. Yine de sormak istediğim bazı sorularım var.
  Deizm'de Tanrı'nın evreni yarattıktan sonra hiçbir müdahalede bulunmadığına mı inanılıyor? Bu konuda Tanrı'nın cezalandırılması gerekenleri adil bir şekilde cezalandırıldığını ve adil bir şekilde insanların ödüllendirilebildiğini görebiliyorum çünkü.
  Peygamberin tüm kitabı kendisinin yazdığını ve bunu kendi çıkarları için yaptığını mı düşünüyorsunuz?
  Eskiden müslümansanız bu inanışı benimsediğinizde ne konularda zorlandınız, nasıl başa çıktınız?
  avatar
  supeluta
  Site Yöneticisi
  Site Yöneticisi

  Erkek Mesaj Sayısı : 658
  Katkı Puanı : 802
  Reputation : 23
  Kayıt tarihi : 02/11/08

  Geri: Bazı sorularım var

  Mesaj tarafından supeluta Bir Ptsi Mayıs 21, 2012 2:09 am

  Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz aramıza sn accidental.

  1. Deizm kurumsal bir inanç sistemi olmadığı için, deistlerin arasında deizmin felsefesi hariç bazı konularda görüş ve inanç aykırılıkları vardır ki, olması gerekende budur diye düşünüyorum. Bu işte esas, insanın iç huzurunu, aklını ve bilimi kullanarak bulmasıdır, sonrası iç huzurunda dengeyi ne şekilde inanarak sağladığına kalmıştır. Tanrı'nın evrene müdahalesi konusu gerçekten ayrıntılı bir konu, çünkü bu söylenirken düşünülen, Tanrı'nın evreni yarattığı ve köşesine çekildiği şeklinde ancak atladığımız bir konu daha var ki, Tanrı evreni halen yaratıyor olabilir! Nitekim bizim zamanımıza tabi değildir Tanrı. Bu işin bir uç noktasıydı ancak ben kendi inancıma göre Tanrı'nın evrimi kontrol ettiğine, canlıların (sadece insanların değil) isteklerini doğru frekanslarda evrene yaymaları sonucunda gerçekleştirdiğine inanıyorum ve şimdilik bunlarla mükemmel bir iç huzurum ve hayatım var, ama bugünlere sorgulayarak gelmiş biri olarakta, halen herşeyi sorgulamaya devam ediyorum.

  2. Evet, müslümanlar haricinde tüm inançlara mensup kişiler, Kuranın Muhammed tarafından (ve arkadaşlarıyla) yazıldığına inanıyor.

  3. Açıkcası ben çok uykusuz günler geçirdim, çok sıkıntılı dönemlerdi gerçekten, ama her değişim sancılı oluyor. Sabrederseniz mükemmel bir hayata ve iç huzura kavuşuyorsunuz, bende öyle oldu en azından. Bu dönemde tavsiyem hiç bir şeyden korkmadan, her şeyi ama her şeyi sorgulamanız, tüm inandıklarınızı yanlışmış gibi sürekli gözden geçirmeniz. Bir tavsiyemde çevreniz müslümansa ve bu konulara iyi bakmıyorsa, şimdilik bu konuları hiç açmamanız, kendi içinizde verin savaşınızı.


  ___________________________________________________


  Yeryüzüne baş eğerim, baş eğerim denize,
  Ya da birbirimize duyduğumuz sevgiye,
  Güneşe baş eğerim, baş eğerim toprağa,
  Ama insan suretinde bir tanrıya asla!
  Justin Sullivan (1986)
  accidental
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 2
  Katkı Puanı : 8
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 20/05/12

  Geri: Bazı sorularım var

  Mesaj tarafından accidental Bir Salı Mayıs 22, 2012 1:02 am

  Cok tesekkur ederim gercekten, cogu seyi daha iyi anlamis oldum sayenizde ancak dogal olarak hala kafam karisik ve ne yapmam gerektigini bilmez durumdayim.
  avatar
  MüjdatCelik
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 9
  Yaş : 25
  Nerden : Istanbul
  Katkı Puanı : 27
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 20/05/13

  Geri: Bazı sorularım var

  Mesaj tarafından MüjdatCelik Bir Ptsi Mayıs 20, 2013 10:41 pm

  yapman gereken senin içinden gelendir, ne burada ne de dışarda birilerinin seni kendi inancına zorlamasına izin verme, senin için doğru olanı yapmadığın sürece asla doğru bir insan olamazın

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 7:04 am