www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+13
Stepal Kepton
islamiyet
lovely idiot
dj_psk
ergun
kuyrukluyıldız
amitolane
silver surfer
Uniak
ukedi
Tikky.
bosrahip
mcanysr
17 posters

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

mcanysr
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 8

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp Empty Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

Mesaj tarafından mcanysr Cuma Haz. 28, 2013 7:52 pm

Merhaba arkadaşlaaarr, ben şu an ne deistim, ne müslüman. Arada kalmış durumdayım. İçimde çok şiddetli bi korku var. Ya "ya islamiyet varsa" diye düşünmeden edemiyorum. Geçen gün deist olmaya iyice yaklaştığım aşamada bi dizi tuhaf olay oldu. altına gittiğimiz sokak lambaları söndü. Sokaktan çıkana kadar sırayla hepsi altına gelince söndü. Bi dini konu açılmıştı ve konuşurken yanından geçtiğimiz ağaç meyve düşürdü yere. Devam ettikçe kediler falan fırladı önümüze. Geldiler diye bi espiri yaptım arkadaşıma,(kendisi müslüman), bana "benim inancım tam, ben bişeyden korkmuyorum. dedi. Bende gülüp ben napiyim dediğimde "Sen islamdan uzaklaştıkça islam sana yaklaşır, Kur'an dada yazar bu" dedi. İşte o zaman içimi bi ürperti kapladı. Acaba yanlış mı yapıyorum diye içime düşen korkuyu tarif edemem. Çünkü ben islamdan uzaklaştıkça görünmeyen varlıklar beni korkutmaya başlarmış ki şu an yeterince korkmuş durumdayım. Şu an öğretilen, yaşanılan şey islamsa ben bunu kabul etmiyorum. İslam bu olamaz. Eğer islam diye bişey yoksa bunun kesin kanıtını görmek istiyorum. Varsada yine kesin bi kanıt. İyi bi kanıt benim iç huzuruma karışmama yardım edicek. Lütfen bu yazıya cevap verin. Müslüman yada deist farketmez. Bana herhangi taraftan yardımı olabilecek bi cevap vermenizi istiyorum.

İyi günleerrr...
    bosrahip
    bosrahip
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 16

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp Empty Geri: Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

Mesaj tarafından bosrahip Paz Haz. 30, 2013 1:15 pm

Dostum merhaba, dünyada pek çok rastlantı var. Elektrik kesintileri, doğal yaşam doğrudan müdahale edemediğimiz olaylardan. Burada insan psikolojisi devreye giriyor. Her ne kadar beynimize hükmettiğimizi düşünsek de, bilinçaltında gizlenmiş olan korkun seni böyle düşünmeye sevkediyor. Beynin ne denli güçlü bir silah olduğunu halüsinasyonlara maruz kalan insanlarda daha net bir biçimde görüyoruz. Bir şeyin yokluğu kanıtlanamaz, varlığı kanıtlanabilir. Dolayısıyla "Ya islamiyet varsa?" düşüncesi yanlış bir düşüncedir. "İslamiyet var mı? Varsa kanıtları nerede?" sorusu daha doğru bir soru olacaktır. İslamdan tamamen uzaklaşmış bir insan olarak, islamın bana yaklaşmadığını, aksine onun da benden uzaklaştığını temin ederim. Daha derin tartışmalara girebiliriz ancak çözümlemen gereken şey bu korkuyu sana bilinçaltının hissettirdiğidir. Zira çocuklukta insana bu tür yüklemeler, istismarlar yapılır; cinler, inler, işaretler... Her gelişmede bir işaret aramak paranoya belirtisi olabilir. Dolayısıyla psikolojik hastalıktır.

Saygılar.
    Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 73
    Katkı Puanı : 113

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp Empty Geri: Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

Mesaj tarafından Tikky. Salı Tem. 16, 2013 10:41 pm

Selamun Aleykum : Değerli Ve Pek Muhterem Kardeşim. En Son Söyleyeceğimi İnşaAllah En Önce Söyleyelim. Kardeşim ALLAH VARDIR , İslam Haktır ! Kur’an-ı Kerim Haktır , Peygamberimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi Vesellem Haktır, Bundan Zerre Kadar Şüphen Olmasın ! Ahiret Haktır Ve Bir Gün Hepimiz Çıkıp Allah’a Hesap Vereceğiz !

Demişsiniz ki:

mcanysr demiş ki: Merhaba Arkadaşlar, Ben Şu An Ne Deistim, Ne Müslüman. Arada Kalmış Durumdayım. İçimde Çok Şiddetli Bi Korku Var. Ya "Ya İslamiyet Varsa" Diye Düşünmeden Edemiyorum. Geçen Gün Deist Olmaya İyice Yaklaştığım Aşamada Bi Dizi Tuhaf Olay Oldu..

El Cevap:

Muhterem Kardeşim Öncelikle Burada Kendinizi Bir Samimiyet Testinden de Geçirmeniz Lazım. Hususen Önemli Bir Ayrıntıyı da Acizane Belirtmek İsterim. Mesele %99 Deist Olan (Allah’ın Varlığına İnanıp Dine İnanmayan) Ve Bir O Kadarda Ateist (Allah’a İnanmayan) Bir Forumdan Allah’ı Soruyorsunuz Farkında mısınız?  Ne Deistim Nede Müslüman’ım Demişsiniz. Kardeşim DEİSTLER ALLAH’A İNANIRLAR ! ALLAH’A İNANMAYAN ATEİSTLERDİR. Deistler Dini İnanışlara (Dinlere) İnanmazlar ! Siz Ateizm’le Müslümanlık Arasında Kalmışsınız  Bence ?

Bu Konuda da Samimiyseniz O Zaman Deist Forumda Bir Başlık Açarak Sorduğunuz Bu Sorunun Aynısını İslam’i Bir Forumda da Açarak Sormanız Lazım Gelir? Yaptınız mı Bilmiyorum. Ama Şayet Yapmadıysanız Sizden Ricam Lütfen Bir İslami Sayfada ( Öneri Kabul Ederseniz Şayet ) İhvan Forum  Veya Risale-i Nur Forumlarında Böyle Bir Başlık Altında Meramınızı Yani Sorunuzu Sorun. Bakalım Ne Cevap Verecekler? Amaç Cevap Aramaksa Ne Kaybedersiniz?

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Salı Tem. 16, 2013 10:42 pm

İkinci Husus : Hz. Ali R.A.’na  Bir Kafir Gelip Sorar Ya Ali Ya Allah Yoksa? Hz. Ali’de Ya Allah Varsa Der?  Bu Cevap Kısa Ve Özdür Müslüman Olmasına Yetmiştir. Şimdi Bunu Tahlil Edelim? Müslüman Olsan Senden Allah’a İnanmanı İster ki O Zaman Bütün Her Şeyi Tam Manasıyla Görmeni Sağlar. Şahadet Anahtarı İle İsmi Harfin Arkasında ki Mana Harfini Görmeni Sağlar. Sonra Namaz Kılmanı İster ki Kılmazsan Kafir Olmazsın Günahkar Olursun. Ama Kılarsan Dünyada Dahi Mükafatını Görürsün. Oruç Tutarak Tıp İlmide İspat Etmiştir ki Sağlığın İçin Hem Maddi Hem de Manevi Olarak Faydası Olur.Bu Gün Oruçla Tedavi Eden Doktorlar Bile Vardır. Zekat Vererek Sadaka Vererek Yoksulları Gözetirsin ki Vermenin Manevi Huzuru, Verilen Para İle Bile Ölçülemez. Zekatta da Hususen Önce Yakın Akrabadan Başlarsın. Akrabaların Arasında Bir Muhabbet Hasıl Olur. Son Olacak Hacca Gitmek. Oda İmkan Dahilindedir. O İse Anlatılmaz Ancak Yaşanır !

Ha Bu Basit Şeyleri Kabul Etmez , Yarında Şüphesiz ki Allah’ın Huzurunda Ahiret’te Hesap Verir Ebedi Saadeti Kaybedersin. İslamda Teklif Vardır, Teklif Var Israr Yok.

İçindeki Korkuyu Anlatmadan Önce Sana Akıl Veren Arkadaşın Yürüttüğü Mantığı da Görmeni İsterim ki Ona Göre Sen Karar Ver :

Demişki:

Burada İnsan Psikolojisi Devreye Giriyor. Her Ne Kadar Beynimize Hükmettiğimizi Düşünsek De, Bilinçaltında Gizlenmiş Olan Korkun Seni Böyle Düşünmeye Sevkediyor. Beynin Ne Denli Güçlü Bir Silah Olduğunu Halüsinasyonlara Maruz Kalan İnsanlarda Daha Net Bir Biçimde Görüyoruz. Bir Şeyin Yokluğu Kanıtlanamaz, Varlığı Kanıtlanabilir. Dolayısıyla "Ya İslamiyet Varsa?" Düşüncesi Yanlış Bir Düşüncedir. "İslamiyet Var Mı? Varsa Kanıtları Nerede?" Sorusu Daha Doğru Bir Soru Olacaktır. İslamdan Tamamen Uzaklaşmış Bir İnsan Olarak, İslamın Bana Yaklaşmadığını, Aksine Onun Da Benden Uzaklaştığını Temin Ederim. .

El Cevap:

Demiş ki Burada İnsan Psikolojisi Devreye Giriyor ! Kabul. Kabul Ama   (Tabi Kendisi İnsan değil mi? Onun Psikolojisi Yok mu Smile) Var ! Eee ? Sana Diyor ki "Her Ne Kadar Beynimize Hükmettiğimizi Düşünsek De, Bilinçaltında Gizlenmiş Olan Korkun Seni Böyle Düşünmeye Sevkediyor."

Aynen Öylede Onunda İnkarcılığı ; “ İslamdan Tamamen Uzaklaşmış (Psikolojisinde) Bir İnsan Olarak, İslamın Bana Yaklaşmadığını, Aksine Onun Da Benden Uzaklaştığını Temin Ederim.”

Yani Anlayacağın Kelin İlacı Olsa Kendi Başına Sürecek!  Allah’tan Uzaklaşması Onun Mantığına Göre  Kendi İçindeki İnkarcılık Psikolojisindendir. Bir Olaya Nasıl Bakarsan Onu Öyle Görürsün Kardeşim.  Bataklık İçinde Yüzen Birisine Kainattan Sormak :)Köre Güneşten Sormak Ne Kadar Büyük Bir Yanlış İse Aynen Onun Gibi de Bu Forumda Deistler'den Ateistler’den Allah’ı Ve İslam'ı Sormak O Kadar Beyhudedir. Bende ESKİ BİR DEİST OLARAK BUNU SANA YAZIYORUM !!!  ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMAN OLDUM ŞAHADET ANAHTARI İLE KAİNAT KAPISINI ARALAYIP HAKİKATİ GÖRDÜM.

LAKİN : GÜNEŞ HER ZAMAN DOĞAR AMA SEN PERDENİ AÇMAZSAN EVİN İÇİNE NEDEN GÜNEŞ GİRMİYOR DİYEMEZSİN ! ALLAH SANA MUHTELİF MESAJLAR GÖNDERİYOR. BUNLAR DAHA CAMİ OLABİLİR VEYA DAHA PERDELİ OLABİLİR. ÇÜNKÜ AÇIKTAN AÇIĞA GÖKLER YARILSA SANA  KENDİ CEMALİNİ GÖSTERSE TEKLİF SIRRI ORTADAN KALKARDI Kİ ! BÖYLE BİR OLAY KAİNAT TARİHİ BOYUNCA HİÇ BİR PEYGAMBER İÇİN DAHİ YAPILMAMIŞTIR. ÇÜNKÜ O ZAMAN DEĞER FARKI ORTADAN KALKARDI. ONDAN DA BÖYLE GİZLİ BİR SIR VAR !

ALLAH’IN VARLIĞINI GÖRMEK İÇİN BİRİLERİNİN SANA  ALLAH VAR DEMESİNE GEREK YOK ZATEN. KENDİ İÇİNDE ALLAH’I BULABİLİRSİN !

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Salı Tem. 16, 2013 10:44 pm

Gelelim İçinde Hissettiklerine :

EĞER GERÇEKTEN SAMİMİ İSEN ! BAK SORUM ÇOK SAMİMANE EĞER GERÇEKTEN DE SAMİMİ İSEN ! O HALDE  BU VİDEODAKİ ENE BAHSİNİ İZLEYEREK İÇİNDEKİ İMAN  “TERAZİSİNİ” VE HİSSETTİĞİN KORKUYU ANLAYA BİLECEĞİN BİR YOL BULABİLİRSİN.

Buyur İzle Anla:

ŞİDDETLİCE TAVSİYE EDİYORUM:

İMAN ETMEK VE DEĞER KAZANMAK :

EĞER SAMİMİ İSEN DÜNYA'NI VE AHİRETİ  YAŞAMINI DEĞİŞTİRECEK BU VİDEOLARIN UZUNLUĞUNA KISALIĞINA BAKMAZSIN ! Bunları İzle Sorularının Cevaplarını Veya Soruların CEVAPLARINA Giden Yolu Ve Oradaki İZLERİ Bulacaksın.

Saygılarımla
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Perş. Tem. 18, 2013 9:20 am

çok uzun süre sorgulamadan inandığın bir şeyi sorgulamaya başladığında bunların olması çok olası. ben hatırlıyorum dünya başıma yıkılmıştı neredeyse.. dediğin gibi islam bu değil. allah var ise de sen dininden uzaklaştın diye lambaları söndürüp, meyveleri düşürerek mesaj verecek değil Smile korkmuşsun sadece..
    muhammed kendisine islamın indiğini söylüyor, bunu kurandan öğreniyoruz. o zaman kuranın doğruluğunu kanıtlayacak bir şeye ihtiyacımız var. ama öyle bir şey yok. var olan herhangi bir başka dinden daha akla yatkın değildir islam.
    kanıt istiyorsan al sana kanıt, kuranı oku, turan dursun kitapları oku ve bunların gerçek olup olamayacağını düşünerek karar ver.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Tem. 20, 2013 8:12 pm

Sen daldan meyve düştür deyince. aklıma geldi.

Muhammet bir gün Mustalikoğullarına sefer düzenliyor. Yanında Ayşe ve şimdi hatırlayamadığım bir eşini daha götürüyor. Mustalikoğullarına baskın düzenliyorlar. Erkeklerin bir kısmınıkılıçtan geçiriyorlar.
    Cüveyriye'de esir düşüyor. Ayşe ne kadar uğraştıysa Cüveyriyeyi Muhammedin görmesine engel olamıyor. Cüveyriye, adı üstünde çıtı pıtı. (Bu ismi Muhammet bıraktı)

Bir kadı düşünün. Kocası, babası, kardeşleri vb. birileri tarafından gözleri önünde öldürülüyor. Sonra öldüren komutan o gün çadırından Ayşe ve diğer eşini çıkarıyor. Cüveyriye ye tecavüz ediyor. Onun şerefine de kadın ve çocuklardan 100 kişiyi serbest bırakıyor. 300 dinar mehir veriyor.

Ama Cüveyriye hiçbir zaman müslüman olmuyor ve Muhammet benimle evlen hür olursun demesine rağmen cariye olarak kalıyor.
    Konuya geleyim. Dönüş yolunda şiddetli bir fırtına kopuyor. Hani şu ayşenin fırtınada veya tuvalet ihtiyacını yapmak ihtiyacı sırasında geride kalarak iftiraya uğradığı olay var ya işte o zaman

Muhammet'e sormuşlar "Bu fırtına nasıl oluşur."
    El Cevap: "Ne zaman itibarlı büyük bir adamın bu dünyadan göçüyle oluşur" diyor.

Seninki de böyle bişeydir muhtemelen.
    Din elden giderken ışıklar yanıp söner, daldan da meyve düşer.
    silver surfer
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından silver surfer Perş. Eyl. 26, 2013 6:08 am

Sakin olmani oneririm, insanoglunun 200.000 seneden fazladir bu gezegende yasadigini da hatirlatirim. Zihnin oynadigi oyunlardan siyrilarak mantik cercevesinde gercegi aramak daha makul.
    amitolane
    amitolane
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 31

Mesaj tarafından amitolane Cuma Eyl. 27, 2013 1:00 am

Tikky. demiş ki:
    İkinci Husus : Hz. Ali R.A.’na  Bir Kafir Gelip Sorar Ya Ali Ya Allah Yoksa? Hz. Ali’de Ya Allah Varsa Der?  Bu Cevap Kısa Ve Özdür Müslüman Olmasına Yetmiştir. Şimdi Bunu Tahlil Edelim? Müslüman Olsan Senden Allah’a İnanmanı İster ki O Zaman Bütün Her Şeyi Tam Manasıyla Görmeni Sağlar. Şahadet Anahtarı İle İsmi Harfin Arkasında ki Mana Harfini Görmeni Sağlar. Sonra Namaz Kılmanı İster ki Kılmazsan Kafir Olmazsın Günahkar Olursun. Ama Kılarsan Dünyada Dahi Mükafatını Görürsün. Oruç Tutarak Tıp İlmide İspat Etmiştir ki Sağlığın İçin Hem Maddi Hem de Manevi Olarak Faydası Olur.Bu Gün Oruçla Tedavi Eden Doktorlar Bile Vardır. Zekat Vererek Sadaka Vererek Yoksulları Gözetirsin ki Vermenin Manevi Huzuru, Verilen Para İle Bile Ölçülemez. Zekatta da Hususen Önce Yakın Akrabadan Başlarsın. Akrabaların Arasında Bir Muhabbet Hasıl Olur. Son Olacak Hacca Gitmek. Oda İmkan Dahilindedir. O İse Anlatılmaz Ancak Yaşanır !

Ha Bu Basit Şeyleri Kabul Etmez , Yarında Şüphesiz ki Allah’ın Huzurunda Ahiret’te Hesap Verir Ebedi Saadeti Kaybedersin. İslamda Teklif Vardır, Teklif Var Israr Yok.

İçindeki Korkuyu Anlatmadan Önce Sana Akıl Veren Arkadaşın Yürüttüğü Mantığı da Görmeni İsterim ki Ona Göre Sen Karar Ver :

Demişki:

Burada İnsan Psikolojisi Devreye Giriyor. Her Ne Kadar Beynimize Hükmettiğimizi Düşünsek De, Bilinçaltında Gizlenmiş Olan Korkun Seni Böyle Düşünmeye Sevkediyor. Beynin Ne Denli Güçlü Bir Silah Olduğunu Halüsinasyonlara Maruz Kalan İnsanlarda Daha Net Bir Biçimde Görüyoruz. Bir Şeyin Yokluğu Kanıtlanamaz, Varlığı Kanıtlanabilir. Dolayısıyla "Ya İslamiyet Varsa?" Düşüncesi Yanlış Bir Düşüncedir. "İslamiyet Var Mı? Varsa Kanıtları Nerede?" Sorusu Daha Doğru Bir Soru Olacaktır. İslamdan Tamamen Uzaklaşmış Bir İnsan Olarak, İslamın Bana Yaklaşmadığını, Aksine Onun Da Benden Uzaklaştığını Temin Ederim. .
    El Cevap:

Demiş ki Burada İnsan Psikolojisi Devreye Giriyor ! Kabul. Kabul Ama   (Tabi Kendisi İnsan değil mi? Onun Psikolojisi Yok mu Smile) Var ! Eee ? Sana Diyor ki "Her Ne Kadar Beynimize Hükmettiğimizi Düşünsek De, Bilinçaltında Gizlenmiş Olan Korkun Seni Böyle Düşünmeye Sevkediyor."

Aynen Öylede Onunda İnkarcılığı ; “ İslamdan Tamamen Uzaklaşmış (Psikolojisinde) Bir İnsan Olarak, İslamın Bana Yaklaşmadığını, Aksine Onun Da Benden Uzaklaştığını Temin Ederim.”

Yani Anlayacağın Kelin İlacı Olsa Kendi Başına Sürecek!  Allah’tan Uzaklaşması Onun Mantığına Göre  Kendi İçindeki İnkarcılık Psikolojisindendir. Bir Olaya Nasıl Bakarsan Onu Öyle Görürsün Kardeşim.  Bataklık İçinde Yüzen Birisine Kainattan Sormak :)Köre Güneşten Sormak Ne Kadar Büyük Bir Yanlış İse Aynen Onun Gibi de Bu Forumda Deistler'den Ateistler’den Allah’ı Ve İslam'ı Sormak O Kadar Beyhudedir. Bende ESKİ BİR DEİST OLARAK BUNU SANA YAZIYORUM !!!  ELHAMDULİLLAH MÜSLÜMAN OLDUM ŞAHADET ANAHTARI İLE KAİNAT KAPISINI ARALAYIP HAKİKATİ GÖRDÜM.

LAKİN : GÜNEŞ HER ZAMAN DOĞAR AMA SEN PERDENİ AÇMAZSAN EVİN İÇİNE NEDEN GÜNEŞ GİRMİYOR DİYEMEZSİN ! ALLAH SANA MUHTELİF MESAJLAR GÖNDERİYOR. BUNLAR DAHA CAMİ OLABİLİR VEYA DAHA PERDELİ OLABİLİR. ÇÜNKÜ AÇIKTAN AÇIĞA GÖKLER YARILSA SANA  KENDİ CEMALİNİ GÖSTERSE TEKLİF SIRRI ORTADAN KALKARDI Kİ ! BÖYLE BİR OLAY KAİNAT TARİHİ BOYUNCA HİÇ BİR PEYGAMBER İÇİN DAHİ YAPILMAMIŞTIR. ÇÜNKÜ O ZAMAN DEĞER FARKI ORTADAN KALKARDI. ONDAN DA BÖYLE GİZLİ BİR SIR VAR !

ALLAH’IN VARLIĞINI GÖRMEK İÇİN BİRİLERİNİN SANA  ALLAH VAR DEMESİNE GEREK YOK ZATEN. KENDİ İÇİNDE ALLAH’I BULABİLİRSİN !

Şimdi siz garanti cennetliksiniz.Deist,ateist,agnostik forumlarında dolaşarak insanları İslam'a çağıran bir insansınız.Greenpeace,WWF sayfalarında dolaşıp insanları dünyanın iyiliği için bir şeyler yapmaya çalışırsanız bence cennet daha çok garantilenir,benden demesi.
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 52

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Cuma Eyl. 27, 2013 1:12 am

Bende islamiyeti sorgularken korku bombardımanına tutulmuştum Smile
    Neyseki kuyudan çıkabildim.
    Gerçekten insan beyni çok karmaşıktır
    Korku,insana en olmadık şeylerden alaka çıkarabiliyormuş demekki.

Aslında düşünüyorumda,korku kültürü ile yetiştiriliyoruz.İslamiyette bunu destekliyor ama islamiyetede fazla yüklenmemek gerek diye düşünüyorum.
    Neyden,niye korkuyoruz diye düşünmeli,sevgiyle geçebilmeli
    ergun
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 10
    Katkı Puanı : 33

Mesaj tarafından ergun Paz Ocak 19, 2014 5:47 pm

Doğduğun andan beri müslümansın diye öğretildi,sorgu sualsiz müslümansın damgası yapıştırıldı.Sadece islam değil her dine mensup toplumlarda böyle bu.Sana doğduğun andan itibaren tanrıdan,dinden bahsedilmese bu korkun olacak mıydı onu düşün önce.Kedi fırlamış,meyve düşmüş,ışık sönmüş falan tamamen bilinçaltının bu olaylara bir mana yüklemesi.Ve arkadaşının etkisi:) Yıllarca inandığın şeyi sorgulamak zordur.Korkarsın hem de çok korkarsın.Çünkü korkuyla işlenmiş sana bu din.Allah çarpar,cin çarpar,yanarsın,cehennem azabı cart curt.Benim deizme geçişim çok kısa sürede oldu.Hatta ilk önce tanrının varlıgını bile sorguladım.Araştırmaya devam ettim ve deizmin benim mantıgıma uydugunu gördüm.Bunlar sadece benim fikirlerim tabi seni yönlendirmek için anlatmıyorum.Tek önerim korkma ve inandığın şeyi sorgula.Eminim müslümanların yüzde 85i anlamını bilmediği kitaba inanıyor.Ben 1 kere okudum ve hayatım değişti.Bence herkes okumalı.Şimdi Türkiye'de okullarda Türkçesi öğretilmeye başlancakmış galiba.Öyle olur umarım.Çocuklar neye inandığını bilirler..Saygılar
    dj_psk
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından dj_psk Çarş. Şub. 19, 2014 9:40 pm

Bu konunun yeri burası değil bence. Fakat genede bir soruna cevap vereyim. Tanrının varlığı yada yokluğu ne deistler nede tesitler için tartışma konusu değildir. İkisi de bir yaratıcı tanrının varlığına inanırlar. Sen şimdi soruyorsun ki kanıt nerede. İnanmak ile bilmek farklı şeylerdir. Deistler ve teistler bilmezler inanırlar. Bu tip bir kanıt arama ihtiyacı hissedilmez. İslam yada herhangi bir din kanıt sunuyor olsaydı bilimsel olarak zaten o dinden başka bir din şu anda var olmazdı herhalde değil mi? Smile
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 137

Mesaj tarafından islamiyet Cuma Ara. 26, 2014 9:36 pm

ukedi demiş ki:çok uzun süre sorgulamadan inandığın bir şeyi sorgulamaya başladığında bunların olması çok olası. ben hatırlıyorum dünya başıma yıkılmıştı neredeyse.. dediğin gibi islam bu değil. allah var ise de sen dininden uzaklaştın diye lambaları söndürüp, meyveleri düşürerek mesaj verecek değil Smile korkmuşsun sadece..
    muhammed kendisine islamın indiğini söylüyor, bunu kurandan öğreniyoruz. o zaman kuranın doğruluğunu kanıtlayacak bir şeye ihtiyacımız var. ama öyle bir şey yok. var olan herhangi bir başka dinden daha akla yatkın değildir islam.
    kanıt istiyorsan al sana kanıt, kuranı oku, turan dursun kitapları oku ve bunların gerçek olup olamayacağını düşünerek karar ver.

Kuranın kesin bir kanıtı olduğunu düşün bir an için. O zaman herkes şüphesiz iman ederdi ve sınav diye bir şey kalmazdı ki bu da kurana ters düşen bir şeydir. Biz buraya eğer imtihan için gönderildiysek bunu kendimiz kavramamız gerekir kesin bir kanıtı olsa bunun hiçbir anlamı kalmazdı. Ama kanıt niteliği taşıyan ihtimal olması neredeyse olanaksız olan ihtimallerin göz önünde bulundurulamayacağı çok büyük mucizeler vardır kuranda bunları araştırarak bile bunu kolayca kavrayabilirsiniz. Önceden imkan yoktu belki ama şuan bir çok bilgiye ulaşabilmek için elimizde bukadar imkan varken bunları araştırmıyor ve sordulan bir kaç soruyla dinin kuranın yanlış olduğu düşünülebiliyorsa bu tamamen bir dolduruşun eseridir, gerçek bir araştırmanın değil.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 112

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 7:04 pm

islamiyet demiş ki:
    ukedi demiş ki:çok uzun süre sorgulamadan inandığın bir şeyi sorgulamaya başladığında bunların olması çok olası. ben hatırlıyorum dünya başıma yıkılmıştı neredeyse.. dediğin gibi islam bu değil. allah var ise de sen dininden uzaklaştın diye lambaları söndürüp, meyveleri düşürerek mesaj verecek değil Smile korkmuşsun sadece..

Kuranın kesin bir kanıtı olduğunu düşün bir an için. O zaman herkes şüphesiz iman ederdi ve sınav diye bir şey kalmazdı ki bu da kurana ters düşen bir şeydir. Biz buraya eğer imtihan için gönderildiysek bunu kendimiz kavramamız gerekir kesin bir kanıtı olsa bunun hiçbir anlamı kalmazdı. Ama kanıt niteliği taşıyan ihtimal olması neredeyse olanaksız olan ihtimallerin göz önünde bulundurulamayacağı çok büyük mucizeler vardır kuranda bunları araştırarak bile bunu kolayca kavrayabilirsiniz. Önceden imkan yoktu belki ama şuan bir çok bilgiye ulaşabilmek için elimizde bukadar imkan varken bunları araştırmıyor ve sordulan bir kaç soruyla dinin kuranın yanlış olduğu düşünülebiliyorsa bu tamamen bir dolduruşun eseridir, gerçek bir araştırmanın değil.

Kuran'ın kesin olduğunu düşünüyorum bir an evet hepimiz bilirdik Allah'ın sözünü ama sınav diye bir şey kalmazdı demek ne demek, imtihanı Kuran'a inanmak olarak niye düşünüyorsun sadece, iyi ve kötüyü seçme imtihanı olamaz mıydı, inanmanın imtihanı olur mu, inanmak imtihan edilecek bir şey mi daha doğrusu imtihanın sonunda ceza verilecek bir şey mi. inanmak sadece kişiye has bir durumdur. inançlar, insanın doğduğu andan itibaren aldığı eğitim ve çevre etkisine göre şekillenir. birisi efsanelerin anlatıldığı bir yerde büyürse anlatılmadığı bir yerde büyüyene göre bir efsaneye inanmaya daha meyilli olur.
    Ortada dediğin gibi kesinlik yoksa Allah bizden hesap soramaz, en ufak dahi şüphe varsa sorumluluk olmaz. yani  Allah bir kitabını kesin olarak bize gönderseydi o zaman onlardan bizi sorumlu tutmaya hakkı olabilirdi çünkü biz onu bilirdik, inanma bilmediğin bir şeye olur.

Yani demek istediğim Allah'ın bizi buraya gönderme amacı kendisine inanma olmamalı, böyle bir amaç niye olsun ki oyun mu bu yani Allah şöyle düşünüyor, ben kendimi göstermeyeceğim hadi bakalım bana inanacaklar mı, ufaktan sayı, kelime, bir takım ufak  mucizeleri gönderirim  bunları çözenleri ödüllendirir, çözemeyenleri de çözenlere inandığı için yine ödüllendirir.  bana inanmayanları da yakarım mı diyecek

Dinlerin amacı ne, insanları iyiyi doğruyu seçmesi üzerine dimi, bir insan hırsızlık yaparsa bu hesabına yazılır buna inanıyorsunuz. tamam esas amaç buysa, niye iyi bir insan cezalandırılıyor. inanma burada asıl amaç olamaz çünkü insan aklı bilinmeyen şey üzerine şüphe eder, insan bilinmeyen bir konu üzerinde farklı düşünebilir.

yani ben tanrı konusunda kitap göndermemesinin daha mantıklı olacağını düşünürüm sen kitap yollamasının daha mantıklı olduğunu düşünürsün, çünkü belirsizlik var, dediğin gibi kesinlik yok, büyük mucize dediğin şeyler  en fazla inançtan kaynaklanan şeyler o büyük mucizeler olsaydı zaten kesin olurdu.
    e belirsizlik varsa ben farklı düşündüğüm için yanacağım öyle mi, bunu da Allah'ın işinin olduğunu düşüneceğim.

birkaç soruyla dinin yanlış oludğunu düşünmek dolduruşun eseri olabilir evet ama senin de reddedilemeyecek mucizeler olduğunu düşünmen dolduruşun eseri. birtakım uyduruk mucize sitelerinin dolduruşuna gelmişsin. reddedilemeyecek mucizeler olacak insanlık da inkar edecek. öyle olsaydı inkar olurdu evet ama inanma var, inanma bilmediğine olur tekrar söylüyorum, inkar bildiğine olur.
    hem kendinle çelişiyorsun hem diyorsun ki kuran kesin değil bu iman gereği kurana ters hem de reddedilemeyecek mucizeler var diyorsun e ozaman kuran kesin,

yüzyıllar boyunca tanrı ve varoluş üzerine bir sürü filozof, bilim insanı düşünmüş ve bir sürü düşünce var bu konuya ilgili ateizm, deizm vb. hepsinin kendilerine göre mantıklı yanları var. tabii ki islamın da var, hıristiyanlığın da var. bu düşünceler hala varlar. bu düşüncelerin birçoğu islamdan öncede vardı şimdi de var. yani bu kadar farklı düşünmeye meyilli bir hayatta yaşayıp birine ısrarla girmemizin istenmesi moda deyimle söyleyeyim insan fıtratına ters. fıtrata ters olanı da Allah'ın insandan isteyeceğini düşünmek bence zayıf bir ihtimal, ya da şöyle söyleyeyim kendisine inanılmasını isteyebilir ama zorlaması ters.
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 8:54 pm

lovely idiot demiş ki:Kuran'ın kesin olduğunu düşünüyorum bir an evet hepimiz bilirdik Allah'ın sözünü ama sınav diye bir şey kalmazdı demek ne demek, imtihanı Kuran'a inanmak olarak niye düşünüyorsun sadece, iyi ve kötüyü seçme imtihanı olamaz mıydı, inanmanın imtihanı olur mu, inanmak imtihan edilecek bir şey mi daha doğrusu imtihanın sonunda ceza verilecek bir şey mi. inanmak sadece kişiye has bir durumdur. inançlar, insanın doğduğu andan itibaren aldığı eğitim ve çevre etkisine göre şekillenir. birisi efsanelerin anlatıldığı bir yerde büyürse anlatılmadığı bir yerde büyüyene göre bir efsaneye inanmaya daha meyilli olur.
    Ortada dediğin gibi kesinlik yoksa Allah bizden hesap soramaz, en ufak dahi şüphe varsa sorumluluk olmaz. yani  Allah bir kitabını kesin olarak bize gönderseydi o zaman onlardan bizi sorumlu tutmaya hakkı olabilirdi çünkü biz onu bilirdik, inanma bilmediğin bir şeye olur.

Yani demek istediğim Allah'ın bizi buraya gönderme amacı kendisine inanma olmamalı, böyle bir amaç niye olsun ki oyun mu bu yani Allah şöyle düşünüyor, ben kendimi göstermeyeceğim hadi bakalım bana inanacaklar mı, ufaktan sayı, kelime, bir takım ufak  mucizeleri gönderirim  bunları çözenleri ödüllendirir, çözemeyenleri de çözenlere inandığı için yine ödüllendirir.  bana inanmayanları da yakarım mı diyecek

Dinlerin amacı ne, insanları iyiyi doğruyu seçmesi üzerine dimi, bir insan hırsızlık yaparsa bu hesabına yazılır buna inanıyorsunuz. tamam esas amaç buysa, niye iyi bir insan cezalandırılıyor. inanma burada asıl amaç olamaz çünkü insan aklı bilinmeyen şey üzerine şüphe eder, insan bilinmeyen bir konu üzerinde farklı düşünebilir.

yani ben tanrı konusunda kitap göndermemesinin daha mantıklı olacağını düşünürüm sen kitap yollamasının daha mantıklı olduğunu düşünürsün, çünkü belirsizlik var, dediğin gibi kesinlik yok, büyük mucize dediğin şeyler  en fazla inançtan kaynaklanan şeyler o büyük mucizeler olsaydı zaten kesin olurdu.
    e belirsizlik varsa ben farklı düşündüğüm için yanacağım öyle mi, bunu da Allah'ın işinin olduğunu düşüneceğim.

birkaç soruyla dinin yanlış oludğunu düşünmek dolduruşun eseri olabilir evet ama senin de reddedilemeyecek mucizeler olduğunu düşünmen dolduruşun eseri. birtakım uyduruk mucize sitelerinin dolduruşuna gelmişsin. reddedilemeyecek mucizeler olacak insanlık da inkar edecek. öyle olsaydı inkar olurdu evet ama inanma var, inanma bilmediğine olur tekrar söylüyorum, inkar bildiğine olur.
    hem kendinle çelişiyorsun hem diyorsun ki kuran kesin değil bu iman gereği kurana ters hem de reddedilemeyecek mucizeler var diyorsun e ozaman kuran kesin,

yüzyıllar boyunca tanrı ve varoluş üzerine bir sürü filozof, bilim insanı düşünmüş ve bir sürü düşünce var bu konuya ilgili ateizm, deizm vb. hepsinin kendilerine göre mantıklı yanları var. tabii ki islamın da var, hıristiyanlığın da var.  bu düşünceler hala varlar. bu düşüncelerin birçoğu islamdan öncede vardı şimdi de var. yani bu kadar farklı düşünmeye meyilli bir hayatta yaşayıp birine ısrarla girmemizin istenmesi moda deyimle söyleyeyim insan fıtratına ters. fıtrata ters olanı da Allah'ın insandan isteyeceğini düşünmek bence zayıf bir ihtimal, ya da şöyle söyleyeyim kendisine inanılmasını isteyebilir ama zorlaması ters.

Birincisi zaten dinde zorlama yoktur önce bunu söyliyim. İsteyen inanır istemeyen inanmaz ama bir müslüman da dinini anlatması gerekir güzel bir biçimde.
    İkincisi imtahan kurana inanmak olmasa kuranın gerçekliği herkes tarafından bilinse kimse zaten günah işlemez veya zorunlu olarak işleyemezdi fakat Allah dinimize göre bizi dünyaya göndermesindeki amaç bu değildir, Allah hür irade vermiş ve bazı şeyleri aklıyla çözebileceği kadar da akıl vermiş, bunları verip de kuranı haşa kuranı göndermeyip bunca şeyi yaratıp kendi halimize bırakması nasıl bir ihtimaldir ki? Ayrıca sözümü yanlış yerden yorumluyorsun. Kuranın kesin olmadığını söylerken herkesin Allah tarafından kuranın kesinliğinin belirtilmediği anlamında kesin değil diyorum, kesin derken de içindeki inkar edilemiyecek kadar ihtimale yer vermeyecek kadar mucizeler olduğunu ve bu yüzden insanın aklıyla bunu kolayca kavrayabileceği için kesindir diyorum. Bununla ilgili bir konu zaten açtım.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 9:47 pm

islamiyet demiş ki:
    lovely idiot demiş ki:Kuran'ın kesin olduğunu düşünüyorum bir an evet hepimiz bilirdik Allah'ın sözünü ama sınav diye bir şey kalmazdı demek ne demek, imtihanı Kuran'a inanmak olarak niye düşünüyorsun sadece, iyi ve kötüyü seçme imtihanı olamaz mıydı, inanmanın imtihanı olur mu, inanmak imtihan edilecek bir şey mi daha doğrusu imtihanın sonunda ceza verilecek bir şey mi. inanmak sadece kişiye has bir durumdur. inançlar, insanın doğduğu andan itibaren aldığı eğitim ve çevre etkisine göre şekillenir. birisi efsanelerin anlatıldığı bir yerde büyürse anlatılmadığı bir yerde büyüyene göre bir efsaneye inanmaya daha meyilli olur.

yüzyıllar boyunca tanrı ve varoluş üzerine bir sürü filozof, bilim insanı düşünmüş ve bir sürü düşünce var bu konuya ilgili ateizm, deizm vb. hepsinin kendilerine göre mantıklı yanları var. tabii ki islamın da var, hıristiyanlığın da var.  bu düşünceler hala varlar. bu düşüncelerin birçoğu islamdan öncede vardı şimdi de var. yani bu kadar farklı düşünmeye meyilli bir hayatta yaşayıp birine ısrarla girmemizin istenmesi moda deyimle söyleyeyim insan fıtratına ters. fıtrata ters olanı da Allah'ın insandan isteyeceğini düşünmek bence zayıf bir ihtimal, ya da şöyle söyleyeyim kendisine inanılmasını isteyebilir ama zorlaması ters.

Birincisi zaten dinde zorlama yoktur önce bunu söyliyim. İsteyen inanır istemeyen inanmaz ama bir müslüman da dinini anlatması gerekir güzel bir biçimde.
    İkincisi imtahan kurana inanmak olmasa kuranın gerçekliği herkes tarafından bilinse kimse zaten günah işlemez veya zorunlu olarak işleyemezdi fakat Allah dinimize göre bizi dünyaya göndermesindeki amaç bu değildir, Allah hür irade vermiş ve bazı şeyleri aklıyla çözebileceği kadar da akıl vermiş, bunları verip de kuranı haşa kuranı göndermeyip bunca şeyi yaratıp kendi halimize bırakması nasıl bir ihtimaldir ki? Ayrıca sözümü yanlış yerden yorumluyorsun. Kuranın kesin olmadığını söylerken herkesin Allah tarafından kuranın kesinliğinin belirtilmediği anlamında kesin değil diyorum, kesin derken de içindeki inkar edilemiyecek kadar ihtimale yer vermeyecek kadar mucizeler olduğunu ve bu yüzden insanın aklıyla bunu kolayca kavrayabileceği için kesindir diyorum. Bununla ilgili bir konu zaten açtım.

dinde zorlama yoktur ama inanmazsan seni yakarım, hür irade vermiş ama hür değiliz. seçenekler vermiş ama aslında tek seçenek var. ya kardeşim tamam ya, sen diyorsun ki bir de bana soru sorun, kuran'ın allah tarafıdan gönderilmediğini söylerken bile haşa diyen biriyle zaten çok tartışmama gerek, deizmi bunca şeyi yaratıp bizi kendi halimize bırakmak nasıl bir ihtimal ki? bana cevap yetiştirmeye çalışmayıp deizmi anlamaya çalışsaydın anlardın nasıl ihtimal olduğunu? imtihan, hür irade kavramları diye bahsettiğin şeyler bile deizmde daha mantıklı, lütfen deizmi anlamaya çalış ilk önce, anlamak istemiyorsan da deist sayfasında salyagoz satma rica edeceğim.
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 9:51 pm

Bir soruda birden çok seçenek olmasına karşın tek bir doğru seçenek vardır. Fakat sen istediğin şıkkı seçmekte özgürsündür. Fakat doğru şıkkı seçersen soruyu bilirsin ve kazanırsın, yanlış şıkkı seçersen kaybedersin ve sonucuna katlanırsın.

Sen şuan kestirip atıyosun oku yap et diye. Ben zaten okuduğum halde bunları söylüyorum. Tamam belki ayrıntısına kadar okumamış ve bilmiyor olabilirim ama genel olarak biliyorum neyin ne olduğunu. Tartışacaksan tartışalım ama böyle kestirip atarsan altta kalan ben olmam.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 10:00 pm

islamiyet demiş ki:Bir soruda birden çok seçenek olmasına karşın tek bir doğru seçenek vardır. Fakat sen istediğin şıkkı seçmekte özgürsündür. Fakat doğru şıkkı seçersen soruyu bilirsin ve kazanırsın, yanlış şıkkı seçersen kaybedersin ve sonucuna katlanırsın.

Sen şuan kestirip atıyosun oku yap et diye. Ben zaten okuduğum halde bunları söylüyorum. Tamam belki ayrıntısına kadar okumamış ve bilmiyor olabilirim ama genel olarak biliyorum neyin ne olduğunu. Tartışacaksan tartışalım ama böyle kestirip atarsan altta kalan ben olmam.

bak kardeşim, deist, Yaratıcıya inanır, ama dinlere ihtiyaç olmayacak şekilde dünyanın ve insanın oluşturulduğunu düşünür, bu yüzden de dinlere ihtiyacın olmadığını savunur. burada başla ya başlayalım istersen ama senin derdin allta kalmak üstte kalmak benim sana üstün gelmek gibi bir niyetim yok, sadece sende farklı düşündüğümü söylemek istiyorum bana göre dinlere ihtiyaç yoktur. sana göre var. sana göre sen üsttesin ben altta ben farklı düşünüyorum diye mi
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 10:17 pm

Verdiğim cevaba karşılık bile vermeden yazdıklarımdan istediğin kısmı cımbızla çekip aldın. Neden se hep bu deistlerle konuşurken konunun gidişatı birden bir değişiveriyor anlamadım gitti.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 10:29 pm

islamiyet demiş ki:Verdiğim cevaba karşılık bile vermeden yazdıklarımdan istediğin kısmı cımbızla çekip aldın. Neden se hep bu deistlerle konuşurken konunun gidişatı birden bir değişiveriyor anlamadım gitti.

hangi konuyu istiyorsun söyle ona göre konuşalım, neresine karşılık vereyim söyle
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 10:31 pm

Bir soruda birden çok seçenek olmasına karşın tek bir doğru seçenek vardır. Fakat sen istediğin şıkkı seçmekte özgürsündür. Fakat doğru şıkkı seçersen soruyu bilirsin ve kazanırsın, yanlış şıkkı seçersen kaybedersin ve sonucuna katlanırsın.

Dedim ve açıkladım fakat cevap bile gelmedi.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 10:39 pm

islamiyet demiş ki:Bir soruda birden çok seçenek olmasına karşın tek bir doğru seçenek vardır. Fakat sen istediğin şıkkı seçmekte özgürsündür. Fakat doğru şıkkı seçersen soruyu bilirsin ve kazanırsın, yanlış şıkkı seçersen kaybedersin ve sonucuna katlanırsın.

Dedim ve açıkladım fakat cevap bile gelmedi.

peki bu yazdığını meşhur bir örnekle cevap yazayım birçok seçeneğe sen karar ver.

bir gün evde eşin ve çocuklarınla otururken akli dengesi bozuk 2 kişi evinizi bastı. silahlarla size saldırdılar. karınızı öldürdüler. çıkarken de 2 çocuğunuzu yanına aldı. giderken döndü dedi ki bu 2 deliden biri 2 sinden birini seçersen sana bağışlayacağım. yok seçmezsen 2'sini de öldüreceğim.

şimdi geleyim senin hür irade tanımına evet bu örnekte kendini yerine koy veya koyma hangi çocuğunu seçeceksin bana burada seçenekleri ve doğru seçeneği bir daha tanımlar mısın, birini seçmek en azından mantıklı birini seçtikten sonra ikisini de öldürürse deliler Allah için ne düşünürsün, o akli dengesi yerinde olmayanların cezalandırılmasıyla mı tatmin edersin kendini, Allah'ın bu kaderine katlanacak mısın
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 10:44 pm

Akli dengesi yerinde olmayanlar dinden meshul değildir çünkü dini kavrayacak akıl onlarda yoktur önce bunu bil.
    Ayrıca islamiyetin sana sunduğu seçeneklerden yalnızca biri doğrudur, doğru şıkkı seçtiğinde diğer şıklardan bi kaybın olmayacaktır fakat bu örnekte diğer şıktan bir kaybın var ve soruda açıkladığım üzere islamiyete göre yanlış bir soruş tarzıdır.
    Benim örneğimi de böyle açıklayabilsen keşke...
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 10:47 pm

islamiyet demiş ki:Akli dengesi yerinde olmayanlar dinden meshul değildir çünkü dini kavrayacak akıl onlarda yoktur önce bunu bil.
    Ayrıca islamiyetin sana sunduğu seçeneklerden yalnızca biri doğrudur, doğru şıkkı seçtiğinde diğer şıklardan bi kaybın olmayacaktır fakat bu örnekte diğer şıktan bir kaybın var ve soruda açıkladığım üzere islamiyete göre yanlış bir soruş tarzıdır.
    Benim örneğimi de böyle açıklayabilsen keşke...

hangi örneğini yahu, hür irade var diyorsun ama hür irade diye bir şey herkes için yok bunu diyorum. senin örneğin ne seçenekler varmış doğru olanı seçersen kazanır yanlışı seçersen kaybedersin evet buna katılıyorum. buna dediğim bir şey yok zaten. ben eğer hırsızlık yapıyorsam, birini öldürüyorsam cezalandırılayım tamam da dine inanıp inanmamak nasıl bir seçenek oluyor arkadaş
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 11:02 pm

cezalandırılıp cezalandırılmaman ancak bir dine göre mümkündir fakat sen ölümden sonrası yok diyen birisin. Yaradan bu kusursuz evreni yaratsın da, evrenin düzenini bozanı cezalandırmasın, yarattığı evrenin bozulmaması için çalışanı da mükafatlandırmasın. Bu nasıl bir çelişkidir? Nasıl olur da kusursuz kainatı yaratan böyle adaletsiz olabilir?

Forum Saati Cuma Nis. 19, 2024 11:50 pm