www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  acil biri baksın

  Paylaş

  Sensei
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 2
  Yaş : 28
  Katkı Puanı : 10
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 26/09/14

  acil biri baksın

  Mesaj tarafından Sensei Bir Cuma Eyl. 26, 2014 11:19 pm

  kaç gece önce yatağa uzandım ''tanrım eğer islam doğru dinse anlayabileceğim bi şekilde bana bunu göster'' dedim. sabah kalktım kahvaltı sofrasına oturdum iki tane takvim yaprağı vardı. bilirsiniz takvim yapraklarında hadisler vardır. ilk takvim yaprağına bi göz attım bıraktım masaya. diğerine baktım bi hadis vardı başını hatırlamıyorum ama sonunda ''islam dosdoğru dindir'' yazıyordu. bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? lütfen biri açıklık getirsin.

  lordlawyer1986
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 2
  Yaş : 32
  Katkı Puanı : 6
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 18/10/14

  Geri: acil biri baksın

  Mesaj tarafından lordlawyer1986 Bir C.tesi Ekim 18, 2014 1:16 am

  Enteresanmış...

  Onu bir "hoca" danış istersen Very Happy Biz en fazla tesadüf deriz.

  lovely idiot
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 37
  Yaş : 30
  Katkı Puanı : 112
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 29/11/14

  Geri: acil biri baksın

  Mesaj tarafından lovely idiot Bir Ptsi Ara. 15, 2014 9:32 pm

  bu tarz şeyler benim de başıma birçok defa gelmiştir. hatta asla tesadüf olarak nitelendiremeyeceğim daha büyük şeyler de yaşadım. bununla ilgili düşünüyorum, yaptığımız her hareketin, karşımıza çıkan her şeyin bir anlamı olabilir mi diye ama bir yere kadar sürüyor o da. bu işin içinden çıkmak zor. belki islam dini doğrudur, bilemiyorum. insanın kafası çok karışıyor. belki diğer dinler de doğrudur bir şekilde bozulmuş olabilir. biz bunun için hiçbir zaman emin olamayacağız. sonuçta müslüman bir ailede doğup öyle bir çevrede yetiştiğimiz için dini etkilerden kısa sürede kurtulmak mümkün değil. dinin bilinçaltımızda yer ettiği korku, şüphe sürekli din ile ilgili olumlu şeylere yönlendirebilir insanı. özellikle dinden uzaklaşma sürecindeysen müslüman ailede, çevrede yaşamaya devam ettiğin sürece bu gibi olaylar sürekli insanı etkiler. algıda seçicilik, her şeyden dinle ilgili anlam çıkarabilirsin. dini sorgularken başlar bu, son ana kadar dinden çıkmak istemezsin, kafamızın takıldığı konuları anlamaya çalışırız. mutlaka bir açıklaması vardır, ya yanlış yapıyorsam deriz, demişizdir. normalde bir kerede verebileceğimiz bir kararı, dini sorgularken yapamayız.
  senin bahsettiğin duruma özelse şunu diyebilirim. sen bir şekilde Allah'a dua etmişsin ve Allah senin duana hemen karşılık vermiş şeklinde düşünelim. sonuçta bak dediğin gibi hadisli takvimli bir evde yaşıyorsun, bu tarz şeylerin karşına çıkmasından doğal bir şey yok. sürekli dinin doğruluğuna dair işaret bekliyorsun, beklemişizdir hepimiz. kolay değil.
  bir maçta totem yapan insanlar var, senin bu durumun gibi durum yaşayan insanlar var. aynı mantığı burada çalıştırsak yani Allah'ın bir maçtaki isteğe bu şekilde karşılık vermesiyle senin isteğine karşılık vermesi arasında ne fark var. veya  birçok konuda daha ihtiyacı olanların dualarına cevap vermezken, kötülüklere müdahele etmezken niye küçük işaretlerle kişileri dine döndürmeye çalışsın. veya totemi tutan insanların ne ayrıcalığı var da Allah bu gibi işaret veriyor. din doğruluk için varsa, doğruluk için vicdanın var. Allah niye din konusunda, kendisine inanılması konusunda bu kadar hassas. bence şüphelerin varsa sorgulamaya devam et. dindar olmak seni mutlu yapıyorsa müslüman olarak devam et, sonuçta dedikleri gibi dindar olmakla bir şey kaybetmez insan. önemli olan kendini hangi düşüncede rahat hissettiğin..
  insan kişisel düşündüğünde çok iyi bir dindar olabilir. hiçbir çelişki ile karşılaşmaz. çünkü her insanın zaafı vardır. güçsüz olduğu için kendini güvende hissetmek ister. mutlu olduğu düşüncede devam etmek ister. yani bu eğilimdedir. o yüzden her insan bencildir. kiminde az kiminde çoktur bu özellik. dinle ilgili kişisel açıdan düşünürsen dinden asla çıkmazsın, çünkü dualarının kabul olduğunu düşünecek şeyler ve bu tür küçük işaretlerle dolu hayatımız var. dinle ilgili sorunlar zaten tüm insanlığa vurunca ortaya çıkıyor.


  En son lovely idiot tarafından Perş. Ara. 18, 2014 11:04 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi (Sebep : ekleme)

  Karaaslan
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 19
  Yaş : 28
  Katkı Puanı : 47
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 07/07/15

  Geri: acil biri baksın

  Mesaj tarafından Karaaslan Bir Çarş. Tem. 08, 2015 5:17 pm

  Klasik bir algıda seçicilik gibi geldi bana Smile

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 7:52 am