www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Din ve Milliyetçilik

MuzArthur
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 6

Din ve Milliyetçilik Empty Din ve Milliyetçilik

Mesaj tarafından MuzArthur Çarş. Nis. 08, 2015 5:28 pm

Arkadaşlar biz dini bir soruyla altüst etmiyor muyuz?Başka bir ülkede doğsaydık müslüman olacak mıydık?

Ben milliyetçilik ve din olgusunu tek soruda altüst ediyorum:''Ben Fransa'da doğsaydım bir hristiyan ve Fransız milliyetçisi olacaktım,öyleyse ne anlamı var?''Araştırsınlar doğru dini bulsunlar diyenlere de şunu soruyorum''Dünyada 2700 tane inanç var ve hepsi de kendisininkini doğru olarak sayıyor,peki sen incili ve tevratı okudun mu?Peki kendi dininin kitabı olan Kuranı okudun mu?Hem araştırma imkanı matbaanın icadından önce var mıydı,ben ailem yüzünden cehenneme mi gidecektim Fransız olsaydım?

Hem deist hem milliyetçi insanları anlamıyorum,mesela Nihal Atsız gibi..O bir milliyetçiden öte ırkçıydı!Deist insan milliyetçilik duygusunun da saçmalığını kavrayıp enternasyonalist olmalıdır.Benim gibi sosyalizmi savunmasa bile enternasyonalist olmalıdır.Tanrı hepimizi eşit yarattı.

Eğer şimdi dediklerimi çürütecek birisi varsa tartışmaktan zevk duyarım 8)
    sokrates
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 9

Din ve Milliyetçilik Empty Geri: Din ve Milliyetçilik

Mesaj tarafından sokrates Perş. Ekim 01, 2015 2:23 am

haklısın, sadece bu soru bile aklın gücünü gösteriyor. olay sadece cennete, cehenneme gitme olayı da değil. başka yerde doğmuş bir insan hayatı boyunca müslümanlığı bilmeden yaşayıp ölüp gidiyor. madem din insanlığın en önemli unsuru, yaratıcı insanı müslümanlıkla şereflenmek için yarattı, din ile kurallarını, ölümden sonraki hayatı bildirmek, kendini tanıtmak istiyor, müslüman coğrafyada doğan varoluşun büyük amacına erişirken diğer insanlar süs diye mi yaşıyor bu dünyada, bakın tekrar hatırlatayım olay bu kişilerin değerlendirilip değerlendirilmemesi değil. dindarlara göre tanrı insanı yaratıyor, din gönderiyor. bütün amaç bu, bütün olaydan habersiz yaşayıp giden bu insanlar dindarın yaşam amacı saydığı şeyi bilmiyorlar bile. hatta yanlış dinlere inanarak bir yalanı yaşıyorlar. hani yaratıcı insanları doğru yola getirmek istiyordu. bu insanlar coğrafyadan kaldılar yanlış yolda. araştırsınlar diyenler olacaktır. teknoloji daha yeni gelişiyor, insanlar daha yeni yeni birbirinden haberi oluyor. ayrıca bir insanın başka bir dine geçmesi kolay değil. din derslerinde okullarda diğer dinleri öğrenen müslümanlar daha baştan onları yanlış olarak kabul ediyorlar. kendi dinlerinin en doğru din olduğu ön kabulüyle diğer dinleri inceliyorlar. bir müslüman dinine nasıl bakıyorsa, bir hıristiyan da öyle bakıyor, bir yahudi, bir hindu da öyle bakıyor.
    Tuyonist
    Tuyonist
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 26
    Katkı Puanı : 59

Din ve Milliyetçilik Empty Geri: Din ve Milliyetçilik

Mesaj tarafından Tuyonist Cuma Ocak 15, 2016 7:17 am

Deist ve milliyetçi olmak neden saçma olsun ki. Hatta saf bir milliyetçilik için dinden sıyrılmak gerekir. Millet olmanın şartlarını sosyal bilimler çizmiştir. Bunlar; ortak ata ortak tarih ve ortak kültürdür. Milliyetçilikte bunun müdafasıdır. Ve teokratik konulardan arınmak zorundadır. Atsızda bunu başarmış bir kişidir. Ne yazık ki ülkemizde din ve milliyetçilik iç içe girmiştir. Bu ayrımı yapmak gerekir. Ayrıca yanlış bilinen bir hususta ırkçılıkla milliyetçilik aynı şeydir. Burada da algı sıkıntısı vardır. Irkçılık kendi ırkı dışındakileri yok etmek demek değildir. Irkını üstünleştirmek için çalışmak demektir. Milliyetçilik konusu fazlasıyla politik olduğu için bunu tartışmak istemiyorum. Çünkü toplumsal bir düşünce sistemidir her düşünce gibi farklılık gösterir ve benimseyeni olur benimsemeyeni olur. Üstünlük sağlanacak bir konu değildir. Saygılar...

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 3:39 pm