www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  Gençlere Tavsiyeler

  Paylaş

  agnostik
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 2
  Yaş : 31
  Katkı Puanı : 8
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 08/12/15

  Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından agnostik Bir Salı Ara. 08, 2015 4:48 am

  forumda görüyorum ki 14-15-16-17 yaşlarında olduğunu söyleyip yardım isteyenler var. bu arkadaşlar için toplu bir başlık olsun burası.

  öncelikle genç arkadaşlara ilk tavsiyem bu konulara hemen çözdüm diye bakmayın 40 yaşına da gelseniz 70 yaşınıza da hala kendinizi boşlukta hissedebilirsiniz. öğrenmenin yaşı yoktur. öğrenmek sürekli olarak devam eder.

  çoğunluk müslüman bir ailede yaşıyor. din de hayatın her noktasında olduğu için gerek çevre gerek ise aile ile birtakım zorluklar yaşayabilirsiniz. bence kendi kendinize yetebilme kabiliyeti kazanmadan fevri davranmayın. ömür kısa hem kendiniz hem ailenizi belki de hiç emin olamayacağınız bir şey için kırmaya gerek yok. bu konuları kimseyi incitmeden geçiştirmeye çalışın. öyle anne, babanızın karşısına ben ateist oldum, deist oldum diye çıkmayın hemen. arkadaşlarınıza deistliği hava atmak için kullanmayın. sevdiklerinize karşı, yavaşça kendinizi ifade etmeye başlayın.

  din konularında sürekli tartışmalara girmeyin. karşılıklı tartışmak, fikir yürütmek değerlidir ama bilgi önceliklidir. sürekli din araştırmayın.sürekli din kitabı üzerinde takılı kalmayın. bu konularda sağlıklı akıl yürütebilmek için felsefe öğrenin. tarihteki filozofların fikirlerini araştırın. birbirlerini nasıl etkilediklerini inceleyin. bilimsel gelişmeleri takip edin. günümüzdeki düşünürleri, bilim insanlarını okuyun, tartışmaları izleyin. din konusunda bilgiçlik taslamak size bir şey kazandırmaz.

  sadece felsefe öğrenmeyin, tarih, psikoloji, sosyoloji de öğrenin. çok okuyun.

  şu anda hayatınızdaki kavramları, değerleri tekrar tanımlamaya çalışın. ahlak, duygu, insan, sevgi... hayattan örnekleri düşünün. hayatı karşıtlıklarıyla beraber sorgulayın.

  son olarak zorlukluklara rağmen, hayatın tadını çıkarmaya çalışın. Laughing

  comteDartagnan
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 20
  Yaş : 18
  Katkı Puanı : 44
  Reputation : 4
  Kayıt tarihi : 07/01/16

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından comteDartagnan Bir Perş. Ocak 07, 2016 3:19 am

  16 yaşındayım ailem müslüman yaklaşık 7 yıldır sorguluyorum kendi kendime öyle bir cehennem korkusu vermişler ki 3 ay önce mantıklı(tarafsız da denilebilir) bir şekilde sorgulamaya başladım artık kuran bana masal gibi gelmeye başladı aileme daha açıklamadım ne zaman açıklamalıyım veya açıklamalı mıyım?
  avatar
  gizem
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Kadın Mesaj Sayısı : 47
  Yaş : 19
  Katkı Puanı : 90
  Reputation : 9
  Kayıt tarihi : 23/10/15

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından gizem Bir Cuma Ocak 08, 2016 3:33 am

  Öncelikle foruma hoşgeldin comteDartagnan.Yeni üyeleri görmek mutlu ediyor beni.Keşke katılım milyonlara ulaşsa.

  Bende senin yaşındayım ve tam olarak aynı durumdayım.6 yıldır islamı sorguluyorum ve 3 aydır tarafsızım.Gerçekten böyle bir tesadüfe şaşırdım doğrusu.

  Böylesine müslüman bir ülkede bu dine inanmadığını söylemek çok zor.Üniversiteyi bitirip işe girene kadar söylemeyi düşünmüyorum.Bence sen de ailene söyleme.Ailen müslüman olduğuna göre bu duruma pek sıcak bakmayacaktır. 

  Ama kendi ayaklarının üzerinde durduğun zaman mutlaka söylemelisin.İnsanın bir ömür rol yapması gerçekten de çok zor.
  Onlar nasıl özgürce gururlanarak dinlerini söylüyorsa bizim de kendi inancımızı söylemeye hakkımız var.Üstelik ellerinde somut bir delil bile yok, oysa biz deist-ateist-agnostik gibi inançları olan insanlar bilimsel gerçeklere göre hareket ediyoruz.Mesela ben okuldaki din-siyer-kuran derslerinde müslüman taklidi yapıyorum.Her ne kadar canım da yansa onları objektif bir şekilde gözlemleyebiliyorum.Hem insan bir kere islamdan uzaklaştıkça aslında insanların ne kadar da saçma şeyleri savunduğunu anlıyor.Nasıl Türkiye gibi ülkelerde ineğe tapılması saçma geliyorsa bana da islam öyle saçma geliyor.

  Müslüman olmadığımı söylediğim zaman ailem beni büyük ihtimalle reddedecek.Reddetmeseler beni islama inandırmaya çalışacaklar.Ki ben bu saçmalıklara dayanamayacağımdan onlarla beni kabullenene kadar görüşmeyeceğim.Olmadı bu ülkede özgürce inancımı yaşayamazsam yurt dışına giderim.Hadi sıradan halkı geçtim de okumuş insanların müslüman olması bu ülkenin ne kadar içler açısı bir halde olduğunu gösteriyor.
  avatar
  Tuyonist
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 26
  Yaş : 28
  Katkı Puanı : 59
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 12/12/15

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından Tuyonist Bir Cuma Ocak 15, 2016 8:54 am

  LÜTFEN DİKKAT
  Genç arkadaşlarım kaygılarınızda çok haklısınız. Ne yazık ki toplum bizi buna itiyor. Toplumun itmesi dışında bir konu daha varki çok önemli. Ailelerimiz bizler gibi açık görüşlü araştırmacı mantıklı olamayabilir. Bu yüzden onları üzmemek için dikkat etmeliyiz. Üzüleceklerse bence söylemeyin bile. Yani size kızmayabilir ama içi içini yer benim çocuğum dinsiz diye bunu onlara yaşatmak düşüncesizlik olur bence. (Nerdeyse otuzuma geldim hala abim dışında kimse bilmiyor. ) Wink
  avatar
  dual
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 7
  Yaş : 28
  Nerden : Milky Way
  Katkı Puanı : 23
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 20/01/16

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından dual Bir Çarş. Ocak 20, 2016 8:48 am

  Bence başkalarına söylemek fazla bir şey değiştirmeyecektir. Hatta bazı toplumlar içinde daha kötüsü olabilir. Deizm akıl yoluyla ulaşılan bir inanç olduğu için yalnızca Deizm'i anlayabileceğini düşündüğünüz kişilerle konuşmalısınız. Yoksa nefesinizi boşuna harcarsınız.

  Sorgulayan velet
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 2
  Yaş : 15
  Katkı Puanı : 6
  Reputation : 0
  Kayıt tarihi : 17/10/16

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından Sorgulayan velet Bir Ptsi Ekim 17, 2016 9:49 pm

  bende 14 yaşındayım deist oluyorum gibi işte forumdan araştırıyorum oldum sayılır.
  sorum şöyle bayramlarda hele kurban bayramında et yiyecem içim rahat etmez ya
  bir de oruç tutucam mecbur şimdi aileme söylesem deistim diye dayak yerim bayağı herhalde beni dışlayabilirler hatta bir süre ama sanmıyorum babam bana kıyamaz bi süre sonra barışır ama her neyse tam olarak düşüncelerimi belirlemeden söylemek istemiyorum.
  oruç tutarken naparım veya bayramlarda az taktik verin :/

  l0pht
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 7
  Yaş : 40
  Katkı Puanı : 22
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 25/01/13

  Geri: Gençlere Tavsiyeler

  Mesaj tarafından l0pht Bir Ptsi Ara. 05, 2016 1:17 am

  Yaratıcıdan hiç bir şekilde korkmayın.

  Korkmanızı isteyenler, korkunuzu araç olarak kullanıp sizden faydalanmaya çalışanlardır. Devletler özellikle, dini oldukça iyi kullanırlar.

   Forum Saati Ptsi Ara. 10, 2018 7:05 am