www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

  İslamda Miras Haksızlığı ve Eşitsizlik

  Paylaş
  avatar
  Zeus2
  Katılımcı Üye
  Katılımcı Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 81
  Yaş : 34
  Katkı Puanı : 197
  Reputation : 8
  Kayıt tarihi : 07/10/15

  İslamda Miras Haksızlığı ve Eşitsizlik

  Mesaj tarafından Zeus2 Bir Paz Ara. 20, 2015 3:23 pm

  Kuran da ve islamda Erkek ve Kadın eşit sayılmadığı için İki kadının şahitliği bir erkeğinkine eşittir.Miras olarak ta Bir oğul ve Bir kızınız var ise oğla kızının iki katı miras bırakman gerekmektedir.

  Ey Müslüman kadınlar Baba nızdan erkek kardeşlerinizle aynı ve eşit mirası isteyemezsiniz.İsterseniz kurana uymadığınız için Müslüman olamazsınız.

  Diğer yandan Mal edinmeyin mal allahındır deniyor ve bakıyorsunuz ki Allah bu miras işleriyle oldukça iyi ilgileniyor ayetler gönderiyor..

  NİSA-11..Allah sizlere,mirastaksiminde çocuklarınız hakkında, erkeğe iki dişi payı verilmesini emrediyor.Eğer hepsi kız olup da ikiden fazla iseler, bunlara bırakılan malın üçte ikisi; eğer tek bir kız ise o zaman yarısı verilir. Eğer ölen kişinin çocuğu varsa anne-babasından her birine altıda bir, şayet çocuğu yok da anne-babasımirasçı oluyorsa annesine üçte bir, eğer ölenin kardeşleri de varsa o zaman annesine altıda bir verilir. Bunların hepsi ölenin yapmış olduğu vasiyetin yerine getirilmesinden veya borcunun ödenmesinden sonradır. Babalarınız ve oğullarınızdan hangisinin size fayda bakımından daha yakın olduğunu siz bilmezsiniz. Bütün bunlar, Allah tarafından birer fariza olarak takdir edilmektedir; muhakkak Allah bilendir, hikmet sahibidir.

  NİSA-12..Eğer karılarınızın çocuğu yoksa, bıraktığının yarısı sizindir. Eğer çocuğu varsa, o zaman dörtte biri sizindir. Bunlar, ettikleri vasiyetten veya borçları ödendikten sonradır. Eğer çocuğunuz yoksa, sizin bıraktıklarınızın dörtte biri, çocuğunuz varsa sekizde biri ettiğiniz vasiyetten veya borçtan sonra, karılarınızındır. Eğer bir erkek veya kadının çocuğu ve babası yok da kelale yönünden -yan koldan- ana bir erkek veya kız kardeşi bulunuyorsa her birine altıda bir düşer. Eğer bunlar, bundan fazla iseler, zarara uğratma kasdı olmaksızın yapılan vasiyet veya borçtan sonra üçte birinde ortak olurlar. Bütün bunlar, Allah'tan birer emirdir. Allah her şeyi bilen,cezalandırmada acele etmese de ihmal etmeyendir.

  NİSA-176..Senden fetva istiyorlar. De ki: "Allah, babası ve çocuğu olmayan kişininmirası hakkında size şöyle fetva veriyor: "Eğer çocuğu olmayıp bir kız kardeşi olan bir kimse ölürse, bıraktığının yarısı kız kardeşine kalır. Eğer kız kardeşinin çocuğu yoksa, bu erkek kardeş ona varis olur. Eğer iki kız kardeşi varsa, bıraktığının üçte ikisi bunlara kalır. Eğer erkekli dişili kardeşleri varsa, o zaman erkeğe iki dişi payı kadar düşer"Allah, size şaşırıyorsunuz diye bunları açıklıyor. Allah, herşeyi bilendir.

  BAKARA - 282: Ey o bütün iman edenler! Muayyen bir va'de ile borclaştığınız vakıt onu yazın, hem aranızda doğrulukla tanınmış bir yazı bilen yazsın, bir yazı bilen de kendisine Allahın öğrettiği gibi yazmaktan kaçınmasın da yazsın; bir de hak kendi üzerinde olan adama söyleyib yazdırsın ve her biri Rabbı Allahı zülcelâlden korkun da haktan bir şey eksiltmesin; Şayed borclu bir sefih veya küçük veya kendisi söyleyip yazdıramıyacak ise velisi dosdoğru söyleyip yazdırsın, erkeklerinizden iki hazırı şahid de yapın, şayed ikisi de erkek olamıyorsa o zaman doğruluğuna emin olduğunuz şahidlerden bir erkekle iki kadın ki biri unutunca diğeri hatırlatsın,şahidler de çağırıldıklarında kaçınmasınlar, siz yazanlar da az olmuş çok olmuş onu va'desine kadar yazmaktan usanmayın, bu, Allah yanında adalete daha muvafık olduğu gibi hem şahadet için daha sağlam, hem şüpheye düşmemeniz için daha elverişlidir, meğer ki aranızda hemen devredeceğiniz bir ticaret olsun, o zaman bunu yazmamanızda size bir beis yoktur, alım satım yaptığınız vakit de şahid tutun, bir de ne yazan ne şehadet eden zararlandırılmasın, eğer ederseniz o mutlak kendinize dokunacak bir fısk olur, hem Allahtan korkun Allah size ilim öğretiyor, ve Allah her şeyi bilir

  Kaynak: http://aydinlatici.blogcu.com/islamda-kadinlara-miras-haksizligi-ve-esitsizlik/11667395
  avatar
  Tuyonist
  Yeni Üye
  Yeni Üye

  Erkek Mesaj Sayısı : 26
  Yaş : 28
  Katkı Puanı : 59
  Reputation : 1
  Kayıt tarihi : 12/12/15

  Geri: İslamda Miras Haksızlığı ve Eşitsizlik

  Mesaj tarafından Tuyonist Bir Paz Ocak 17, 2016 10:28 am

  Yani aslında güzel yırtmış muhammed "bunlar borçları ve vasiyetinden sonradır" tümcesiyle. Ha bu haksızlık yok anlamına gelmiyor tabi.

   Forum Saati C.tesi Mayıs 26, 2018 1:14 pm