www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+2
tesetturluadam
gizem
6 posters

Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz)

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz) Empty Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz)

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 2:03 am

Evet arkadaşlar, ciddi olmak için açtım ben bunu.
    Zaman zaman müslümanların yobazlığına gülerim ama bir soru aklıma takıldı.
    Ya melekler gerçekse? Ya cinler , şeytanlar gerçekse?
    Bunu kanıtlayan pek çok video var.
    Lütfen üşenmeden izleyin.

TARAFSIZ İZLEYİNİZ.

Meleklerin bilimsel kanıtları için:
    Tarafsız alalım lütfen yoksa hakikati bulamayabiliriz...

2.si:

Cinlerin bilimsel kanıtları için:

2.si:

Şeytan'ın bilimsel kanıtları için:

TARAFSIZ ELE ALIRSANIZ MÜSLÜMAN OLABİLİRSİNİZ BEN DOĞRU YOLU BULDUM ALLAH (C.C) DE SİZİ DOĞRU YOLA GÖTÜRÜR İNŞALLAH

Saygılar...
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz) Empty Geri: Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz)

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 3:34 am

Cidden müslüman olmadın değil mi? Sadece sondaki videoyu izledim.Müslüman olmasam da böyle videoları izlemekten korkuyorum.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz) Empty Geri: Ruhani Varlıkların Bilimsel Kanıtları (Tarafsız İzleyiniz)

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 4:08 am

gizem demiş ki:Cidden müslüman olmadın değil mi? Sadece sondaki videoyu izledim.Müslüman olmasam da böyle videoları izlemekten korkuyorum.

algını hala yıkamamışsındır. ya da basit bir fobidir. yada küçüklük travmasıdır. şahsen ben korkmuyorum. karanlıktan korkarım o ayrı. ama görmediğim bişeyden korkmam. ironi yaptınmı bilemedim bu arada
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 4:30 am

tesetturluadam demiş ki:
    gizem demiş ki:Cidden müslüman olmadın değil mi? Sadece sondaki videoyu izledim.Müslüman olmasam da böyle videoları izlemekten korkuyorum.

algını hala yıkamamışsındır. ya da basit bir fobidir. yada küçüklük travmasıdır. şahsen ben korkmuyorum. karanlıktan korkarım o ayrı. ama görmediğim bişeyden  korkmam. ironi yaptınmı bilemedim bu arada
    Yok hayır ironi yapmıyorum.Maalesef bu konudaki korkumu hala yenemedim.Sanırım fobim var.Müslümanken daha çok korkardım.Varlıklarına inanmasam da onlardan bahsederken rahatsız oluyorum, ürperiyorum.Sadece cin peri melek şeytandan değil korku filmlerinden de korkarım.İzleyeceğim son film türüdür.Fragmanları bile korkutmaya yeter.
    Ya kurandaki gibi olmasa da gerçekten bunlara benzer varlıklar varsa diye düşünüyorum.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 4:38 am

işte bunların çoğu dinden gelme. muhtemelen küçükken ,müslüman bir çevrede yetiştiğini varsaydığımda, "aman tuvalette yemek yeme cin çarpar" , "aman tuvalete sıcak su dökme cinlerin çocuklarına zarar verirsin." , "aman ana-babaya karşı gelme allah taş yapar" gibi saçma sapan şeyler türemiş. allahı, cinleri, cezalandırma ve korkutma aracı gören cahil insanlar yüzünden çocuklarımız travma yaşıyor, klostrofobi yaşıyorlar falan. iyi ki benim ailem böyle değildi. aslında böyleydi.
    küçüklükten belliymiş benim gayrimüslim olacağım. dermişim ki , cinin işi gücü yok beni mi çarpsın. sonra anneannem bana kızar sus dermiş.
    yani mantıklı.
    cin istiyorsa şu an çarpar.
    çarpmadı.
    çarpmadı diye gidip şükür mü edelim? veya korkalım mı?
    hayır.
    sıkıysa çarpsın.
    marilyn manson dinliyorum, gelsin beraber dinleyelim hatta.

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 4:42 am

hem bana ne karışıyor la cin? benim evimde ne arıyor ilk önce cevap vermesi lazım. yani tüm cinler neden dünyaya doluşmuş? başka yer mi yok? üstelik neden dip dibeyiz? onlar bizi gördükleri halde hala kafirler ,ki öyle bişey varsa, oluyorsa yok artık.
    dindarlar görmeden inanıyor ona bakarsam.
    neyse.
    saçmasapan konu işte.
    varsa da bana karışamaz yani.
    hem evimde geçiniyor, hem de beni çarpıyor.
    yok öyle şey.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 5:30 am

tesetturluadam demiş ki:işte bunların çoğu dinden gelme. muhtemelen küçükken ,müslüman bir çevrede yetiştiğini varsaydığımda, "aman tuvalette yemek yeme cin çarpar" , "aman tuvalete sıcak su dökme cinlerin çocuklarına zarar verirsin." , "aman ana-babaya karşı gelme allah taş yapar" gibi saçma sapan şeyler türemiş. allahı, cinleri, cezalandırma ve korkutma aracı gören cahil insanlar yüzünden çocuklarımız travma yaşıyor, klostrofobi yaşıyorlar falan. iyi ki benim ailem böyle değildi. aslında böyleydi.
    küçüklükten belliymiş benim gayrimüslim olacağım. dermişim ki , cinin işi gücü yok beni mi çarpsın. sonra anneannem bana kızar sus dermiş.
    yani mantıklı.
    cin istiyorsa şu an çarpar.
    çarpmadı.
    çarpmadı diye gidip şükür mü edelim? veya korkalım mı?
    hayır.
    sıkıysa çarpsın.
    marilyn manson dinliyorum, gelsin beraber dinleyelim hatta.

"Aman tuvalete sıcak su dökme cinlerin çocuklarına zarar verirsin" sözünü ilk senden duyuyorum.Diğer 2 sözünü de çevreden duymuştum.Ama ailem bana bu tarz sözleri hiç söylemedi. Ben neden onları göremiyoruz deyince de normal insanlara görünmediklerini söylemişlerdi.Sanırım korkmamı istemiyorlardı.Cin konusu açılınca yok öyle şeyler takma kafana falan diyorlardı.Yani anlayacağın cin-melek-şeytan korkusuyla büyütülmedim.Okuldan-çevreden-kitaplardan-filmlerden gördüğüm kadarıyla öğrendim bu varlıkları.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 5:58 am

ilginçmiş. demek ki kendi kendine büyüttün bunları. başka tahmin gelmedi aklıma...
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 6:08 am

Evet.Kendi kendime büyüttüm diyebilirim ama çevrenin etkisi olmadı diyemem.Okulda arkadaşlar arasında cinli hikayeler anlatılıyordu.Ben de her ne kadar saçma da bulsam korkmaya devam ediyordum.Bu korku henüz yok olmasa da zamanla giderek azalıyor.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 6:16 am

cinli hikayeler...
    güzelmiş.

peki neyden korkuyorsun?
    inanmadığı şeyden kimse korkmaz.
    niçin korkuyorsun?
    sana zarar vermelerinden mi? seni takip etmelerinden mi?
    demek ki senin içinde ufak bir  'inanıp inanmama' belirtisi kalmış.
    göremiyorsun bile...
    bu yüzden açıkçası saçma geldi.

ben el hareketi bile çekerim, sonuçta görmüyorum havaya gidiyor yani.
    nereden bilecek cin...
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 7:05 am

İçimde ufak da olsa inanma belirtisi olduğunu sanmıyorum.Kuran insan yazması bir kitap olduğuna göre içinde yazanlar da uydurma.Evet eskiden kuranda bahsedilenlerden korkuyordum.Ama artık umrumda değiller.Cinlere inanmıyorum ama saçma basit bir fobi olarak kaldı bende.Mesela zombilere de inanmıyorum ama onlardan da korkuyorum.Ve cinlerin kendisinden çok filmlerinden kitaplarından korkarım.Aniden ortaya çıkan birbirini kesip doğrayan insanların olduğu filmlerden de korkarım.Yani korkunç bulduğum şeylerden korkarım.Hem daha küçük sayılırım 1-2 yıla biter tüm korkularım.

Şöyle söyleyeyim dinden çıkmadan önce ayetel kürsü falan okurdum beni koruması için.Ama hiçbir işe yaramazdı. İçimi hiç ferahlatmazdı.Dinden çıktıktan sonra cinlerin olmadığını anladım.Ama yine de az da olsa bir korku kaldı geriye.Müslüman olmamasına rağmen islamı terimleri kullanan biriyle yakın bir durumdayım bence.Inanmasam da korkuyorum.Mesela cinlerden çok bahsedersem yanıma gelceğini asla düşünmem.Çünkü yoklar.Evet farkındayım inanmadigim bir varlıktan korkmak mantıklı gelmiyor.Ama şöyle söyleyeyim.Cinlerin bana hiçbir şekilde zarar veremeyeceğini biliyorum çünkü yoklar.Ben onları gördüğümü sanıp beynimin halüsinasyonlarla bana oyun oynamasından korkuyorum.Sonuçta cin gördüğünü iddia eden insanların başına da bu gelmiyor mu?
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Salı Şub. 23, 2016 4:19 am

".Sonuçta cin gördüğünü iddia eden insanların başına da bu gelmiyor mu?" orasını bilemem. ama çevremde böyle cinmiş , şeytanmış bu varlıklara merak duyan pek çok kişi var. ne diyelim tanrı iyilik versin.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Salı Şub. 23, 2016 5:05 am

Yani bende tam emin değilim ama başka mantıklı bir açıklaması yok sanki.Neyse boşver.Olmayan varlıklar için konuşmaya değmez.Başımızda islam gibi bir bela var maalesef.Asıl ilgilenmemiz gereken konu bu.Cinler var olmadıkları için kimseye zarar veremezler zaten.İnsanlığa zarar veren kurana inanıp uygulayan insanlar.
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

Mesaj tarafından Zeus2 Salı Şub. 23, 2016 8:12 pm

Cin, şeytan gibi olmayan varlıklara inanmak insanın psikolojisini olumsuz etkiler. Cin çarpar şeytan çarpar gibi saçamlıklar insanın psikolojisini bozar.

Tanrıya inanmak ise nasıl bir Tanrıya inandığına göre değişir. Mesala İslamın Tanrısı Allaha inanmak insan psikolojisini olumsuz etkiler. Neden? Çünkü çocukluk çağından beri Allah çarpar, Allah yakar diye insanların korkutulması insanın sağlıksız düşünmesini sağlar.

Bence deizmin Tanrısına inanmak psikolojik olarak olumsuz yanı yoktur. İnanç şekline göre olumlu pek çok yanı olabilir. İnsanlık tarihi boyunca insanlar en travmatik durumlarda Tanrıya inanma ihtiyacı hissetmişlerdir. Kötü olumsuz olaylar karşısında kendisine yardımcı olan Tanrı fikri insan yaşam enerjisi katabilir.
    HicBitmeyenAkbil
    HicBitmeyenAkbil
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 21
    Katkı Puanı : 55

Mesaj tarafından HicBitmeyenAkbil C.tesi Nis. 30, 2016 2:15 pm

.

En son HicBitmeyenAkbil tarafından Cuma Tem. 20, 2018 10:14 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Cioss
    Cioss
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 22

Mesaj tarafından Cioss Salı Mayıs 10, 2016 5:41 pm

Cinler görünebilen, insanlara musallat olup onları çarpan varlıklar değildir. Bunlar, İslâm'a sonradan sokuşturulmuş aslı astarı olmayan hurafelerden başka bir şey değildir. Ayrıca bu hurafelerin Kur'ânî hiçbir dayanağı yoktur. Bakıyorum da siz de hurafe kültüründen kopamamışsınız.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Ekim 10, 2016 3:27 am

Cioss demiş ki:Cinler görünebilen, insanlara musallat olup onları çarpan varlıklar değildir. Bunlar, İslâm'a sonradan sokuşturulmuş aslı astarı olmayan hurafelerden başka bir şey değildir. Ayrıca bu hurafelerin Kur'ânî hiçbir dayanağı yoktur. Bakıyorum da siz de hurafe kültüründen kopamamışsınız.

ah ciğerim, cioss'um...
    Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 73
    Katkı Puanı : 113

Mesaj tarafından Tikky. Paz Tem. 25, 2021 3:14 am

Cioss demiş ki: Cinler Görünebilen, İnsanlara Musallat Olup Onları Çarpan Varlıklar Değildir. Bunlar, İslâm'a Sonradan Sokuşturulmuş Aslı Astarı Olmayan Hurafelerden Başka Bir Şey Değildir. Ayrıca Bu Hurafelerin Kur'ânî Hiçbir Dayanağı Yoktur. Bakıyorum Da Siz De Hurafe Kültüründen Kopamamışsınız.

Cinler İle İlgili Ayetler Aşağıdadır. Kur'an-ı Kerimde Sonradan Bırakın Cinlerle İlgili Bir Mevzuyu Tek Bir Harfi Dahi Değiştirilmemiştir. Ayetle Sabittir.

Kur'an-ı Kerimin Değişmediğinin İspatı İçin :
    1- https://www.youtube.com/watch?v=weGfsct-xbU
    2- https://www.youtube.com/watch?v=USRzFhVZFSg
    3- https://www.youtube.com/watch?v=F36HH_PYldA
    4- https://www.youtube.com/watch?v=75pDD2CbNq8
    5- https://www.youtube.com/watch?v=Fj9sf185EZw

Gibi Bir Çok Video İle Kur'an-ı Kerimin Değiştirilmediği Kati Delillerle İspat Edilmiştir ! Bu Videolara Ulaşmak Benim 1 Dk'mı Aldı !.. Sizler Kasıtlı Bilerek İnanmamak İstiyorsanız O Zaman Allah'ı Ve İslam'ı Bu İşe Kaymayın!!!... Allah Vardır ! islam Son Dindir ! Kuran Hak Dilidir ! Rasulullah Kul Ve Son Peygamberdir. Bir Daha da Karşımıza Çıkıp Yok Efendim Yıllarca Okudum "Araştırdım" Yalanlarını Döşemeyin ! 1 Dk Bile Araştırmadığınızı Şuan Dahi İspat Ediyorum !... Buradan Bu Savsakların Bu Mantıksız Akıl Dışı İddiaları Ortaya Atanları Okumayın Gençler ! Kuranın Her Sorunuza Verilecek Cevabı Vardır !... Yeterli Müspet Olarak Arayın ! Kalbiniz Mutmain Olacak Bulacaksınız !... Yeterli Samimi Olarak SORULARINIZI BULMAK İÇİN ARAYIN ! BULMAK İÇİN ARAMAYI İSTEMEYİN ! BULUN ! ...

► Cinleri Yaratan (Allah) Olmasına Rağmen, (Tutup Da) Cinleri Allah’a Ortak Kıldılar. (Bununla Yetinmeyip) Hiçbir Bilgiye Dayanmadan, Allah’a Oğullar Ve Kızlar Nispet Ettiler. O (Allah), Onların Yakıştırdığı Sıfatlardan Münezzeh Ve Yücedir. (6/En'âm 100)
    ► Böylece Her Peygambere İnsanların Ve Cinlerin Şeytan Olanlarını Düşmanlar Kıldık. Bazısı Diğer Bir Kısmını Aldatmak İçin Sözün Yaldızlısını Vahyeder/Fısıldar. Şayet Rabbin Dileseydi Bunu Yapamazlardı. (Öyleyse) Onları Uydurdukları İftiralarıyla Baş Başa Bırak. (6/En'âm 112)
    ► Onların Tamamını (Diriltip) Huzuruna Toplayacağı O Gün (Onlara Şöyle Seslenecek): “Ey Cin Topluluğu! Şüphesiz Ki İnsanların Çoğunu Yoldan Çıkarıp Saptırdınız.” Onların İnsanlardan Olan Dostları Diyecekler Ki: “Rabbimiz! Birbirimizden Faydalandık Ve Bizim İçin Belirlediğin Süreye Ulaştık.” (Allah) Diyecek Ki: “Allah’ın Dilemesi Hariç, Ateş Sizin Ebedî Olarak Barınacağınız Yerdir.” Şüphesiz Rabbin (Hüküm Ve Hikmet Sahibi Olan) Hakîm, (Her Şeyi Bilen) Alîm’dir. (6/En'âm 128)
    ► (Allah, Kıyamet GünüSmile “Ey Cin Ve İnsan Topluluğu! İçinizden Size Ayetlerimi Anlatan, Sizi Bu Gününüzle Uyaran Resûller Gelmedi Mi?” (Dediğinde Onlar:) “Nefislerimiz Aleyhine Şahitlik Ederiz.” Diyecekler. Dünya Hayatı Onları Aldattı Ve Kendilerinin Kâfir Olduğuna Tanıklık Ettiler. (6/En'âm 130)
    ► (Allah:) “Sizden Önce Ateşe Girmiş Olan Cin Ve İnsan Topluluklarıyla Beraber Siz De Ateşe Girin.” Der. Her Ümmet Oraya Girdiğinde, (Kendi Gibi Sapık Olan) Kardeşini (Ümmetleri) Lanetler. Sonunda Hepsi Bir Araya Toplanınca, Sonradan Gelmiş Olanlar Önceden Yaşamış Olanlar İçin: “Rabbimiz! Bunlar Bizi Saptırdılar. Onlara Ateşten Kat Kat Azap Ver.” Der. (Allah) Buyuracak Ki: “Hepinize Kat Kat (Azap) Vardır. Fakat Bilmiyorsunuz.” (7/A'râf 38)
    Meşruiyetini İslam’dan Almayan Liderler/Önderler Ve Tebaalarının Ahiretteki Durumları İçin Bk. 2/Bakara, 167
    ► Rabbinin Rahmet Ettikleri Müstesna. Onları Bunun İçin Yarattı. Rabbinin: “Andolsun Ki Cinleri Ve İnsanları Cehenneme Dolduracağım.” Sözü/Hükmü Kesinleşmiştir. (11/Hûd 119)
    ► Cinleri De (İnsanı Yaratmadan) Önce, (İçlere Nüfuz Eden) Zehirli Bir Ateşten Yarattık. (15/Hicr 27)
    ► Hani Meleklere: “Âdem’e Secde Edin.” Demiştik De İblis Hariç Hepsi Secde Etmişti. O, Cinlerdendi Ve Rabbinin Emrinin Dışına Çıkmıştı. Onlar Size Düşman Olmasına Rağmen, Beni Bırakıp Onu Ve Zürriyetini Mi Dost Ediniyorsunuz? Zalimlerin, (Allah’ın Dostluğuna) Değiştikleri (Şey) Ne Kötüdür. (18/Kehf 50)
    ► (Bir Zaman) Cin, İnsan Ve Kuşlardan Oluşan Orduları, Süleyman’ın (Huzurunda) Toplandı. Onlar (Süleyman Tarafından) Sevk Olunup İdare Edilirlerdi. (27/Neml 17)
    ► Cinlerden Bir İfrit Dedi Ki: “Sen Daha Yerinden Kalkmadan Onu Sana Getirebilirim. Şüphesiz Ki Ben, (Bu İşi Halledecek Kadar) Güçlü Ve Güvenilir Biriyim.” (27/Neml 39)
    ► Süleyman’a Da Rüzgârı (Verdik). Sabah Gidişi Bir Ay, Akşam Dönüşü De Bir Aydır. (Bir Günde İki Aylık Mesafeyi Kateder.) Ona, Erimiş Bakırı Sel Gibi Akıttık. Cinlerden Bazısı Da Rabbinin İzniyle Onun Önünde Çalışmaktadır. Onlardan Her Kim Emrimizden Saparsa Ona, Alevleri Dehşet Saçan Ateşten Tattırırız. (34/Sebe’ 12)
    ► (Süleyman’ın) Ölümüne Hükmettiğimizde, Ölümünü Onlara Asasını Yiyen Bir Ağaç Kurdundan Başkası Göstermedi. (Süleyman) Yere Yıkılınca Anlaşıldı Ki; Şayet Cinler Gaybı Biliyor Olsalardı, (Süleyman’ın Yaşadığını Zannedip) Alçaltıcı Azap İçinde Öylece Beklemezlerdi. (34/Sebe’ 14)
    ► Diyecekler Ki: “Seni Tenzih Ederiz. Bizim Velimiz/Dostumuz Sensin, Onlar Değil.” (Hayır, Öyle Değil!) İşin Aslı, Cinlere İbadet Ediyorlardı. Ve Çoğu, Cinlerin (Söylediği: “Melekler Allah’ın Kızlarıdır.”, “Bunlar Sizi Allah’a Yakınlaştırır.” Gibi Batıl Sözlere) İman Ediyorlardı. (34/Sebe’ 41)
    ► O’nunla Cinler Arasında Nesep Bağı Kurdular. Andolsun Ki Cinler, (Hesap İçin) Hazır Edileceklerini Bildiler. (37/Saffât 158)
    ► Ve Bina Ustası, Dalgıçlık Yapan Tüm Şeytanları Da (Onun Hizmetine Verdik). (38/Sâd 37)
    ► Prangalara Vurulmuş Diğer (Bazı Şeytanları Da Onun Emrine Verdik). (38/Sâd 38)
    ► Onlar İçin (Sürekli Beraber Oldukları) Kötü Arkadaşlar Kıldık. Kendilerine, Önlerinde Olan (Ahiretin Olmadığı Düşüncesini), Arkalarında Olan (Dünyanın Tek Hayat Olduğu Fikrini) Süslü Gösterdiler. Cin Ve İnsanlardan, Geçmiş Ümmetler Hakkında Geçerli Olan (Azap Hükmü), Bunların Üzerine De Hak Oldu. Çünkü Onlar, Hüsrana Uğrayan Kimselerdi. (41/Fussilet 25)
    ► Bunlar, Kendilerinden Önce Geçmiş Ümmetlerden Cinler Ve İnsanlar Arasından (Azap) Sözü Üzerlerine Hak Olmuş Kimselerdir. Şüphesiz Ki Onlar, Hüsrana Uğramış Olanlardır. (46/Ahkâf 18)
    ► Hani Cinlerden Bir Grubu Sana Yönlendirmiştik De Kur’ân’ı Dinliyorlardı. Onun (Okunduğu Mecliste) Hazır Olunca: “Susun!” Dediler. (Okunması) Bitince De Uyarıcı Olarak Kavimlerine Döndüler. (46/Ahkâf 29)
    ► Dediler Ki: “Ey Kavmimiz! Biz, Musa’dan Sonra İndirilen, Kendinden Önce Geçen Kitapları Doğrulayan, Hakka Ve Dosdoğru Yola İleten Bir Kitap İşittik.” (46/Ahkâf 30)
    ► Ben Cinler Ve İnsanları Yalnızca Bana İbadet Etsinler Diye Yarattım. (51/Zâriyat 56)
    İnsanın Yaratılış Gayesi Tevhid. Tevhid İse Allah’a (Cc) Kulluk Ve O’nu İbadette Birlemektir. Kişinin Namaz, Oruç, Kurban Gibi İbadetlerini Yalnızca Allah’a (Cc) Yapması Ve Bir Bütün Olarak Hayatı Allah’ın Şeriatına Göre Düzenlemesi, Yalnızca O’nun Yasa Ve Kanunlarına Boyun Eğmesidir. (Bk. 1/Fâtiha, 5)
    Müminin Varlık Amacı Tevhid Olduğundan, Değişmez Ve İlk Sırada Yer Alan “Ana Gündemi” De Her Zaman Tevhiddir. (Ayrıca Bk. 38/Sâd, 27)
    ► Cinleri De Dumansız Ateşten Yarattı. (55/Rahmân 15)
    ► Ey Cin Ve İnsan Topluluğu! Şayet, Göklerin Ve Yerin Sınırları Dışına Çıkmaya Gücünüz Yetiyorsa, Çıkın. Ancak (Büyük Bir) Güç Ve Otoriteniz Olmadan Bunu Yapamazsınız. (55/Rahmân 33)
    ► İkinizin De Üzerine, Ateş Alevi Ve Duman Gönderilir. (Ona) Engel De Olamazsınız. (55/Rahmân 35)
    ► (Bu Durumda) Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlayacaksınız? (55/Rahmân 36)
    ► Gökyüzü Yarıldığı, Erimiş Yağı Andıran Kırmızı Bir Gül Gibi Olduğu Zaman, (55/Rahmân 37)
    ► (Bu Durumda) Rabbinizin Hangi Nimetlerini Yalanlayacaksınız? (55/Rahmân 38)
    ► O Gün Ne İnsan Ne De Cin Günahından Sorulur. (55/Rahmân 39)
    ► De Ki: “Bana Şu Vahyolundu: Cinlerden Bir Grup (Kur’ân’ı) Dinleyip Demişler Ki: ‘Hiç Şüphesiz Biz, (Belagatı Ve Mesajlarıyla) Hayranlık Uyandıran Bir Kur’ân Dinledik.’ ” (72/Cin 1)
    ► “O, En Doğru Olana Hidayet Ediyor. Biz De Ona İman Ettik. Rabbimize Hiçbir Şeyi Ortak Koşmayız.” (72/Cin 2)
    ► “Şüphesiz Rabbimizin Kudret Ve Azameti Pek Yücedir. O, Ne Eş Ne De Çocuk Edinmiştir.” (72/Cin 3)
    ► “Şüphesiz Ki Bizim Sefihimiz (İblis), Allah Hakkında Yalan Ve Zulüm Olan Şeyler Söylüyormuş.” (72/Cin 4)
    ► “(Oysa) Hiç Şüphesiz Bizler, İnsanların Ve Cinlerin Allah Hakkında Yalan Söylemeyeceğini Sanıyorduk. (Kur’ân’ı Dinleyince, Allah’ın Eşinin Ve Çocuğunun Olmadığını, İnsanların Ve Cinlerin Yalan Söylediğini Gördük.)” (72/Cin 5)
    ► “Hiç Şüphesiz İnsanlardan Bazı Adamlar, Cinlerden Bazı Adamlara Sığınırdı, (İnsanların Cinlere Sığınması, Cinlerin) Azgınlığını Arttırırdı.” (72/Cin 6)
    Ayete İki Şekilde Mana Verilebilir. Birincisi Mealde Zikrettiğimiz Anlam, İkincisi De: “Kendisine Sığınılan Cinler, İnsanların Azgınlık Ve Sapıklığını Arttırdı.” Şeklindedir. İnsanların Allah’a (Cc) Şirk Koşma Şekillerinden Biri; Cinleri Tazim, Onlara Sığınma, Onlardan Korunmak İçin Onlara Kurban Kesme, Gayb Bilgisine Vakıf Olmak İçin Onlarla İrtibata Geçme, Onlar Aracılığıyla Büyü Yapma, Muska Gibi Şeylere Cin İsimleri Ve Tılsımlar Yazarak Cinlerden Fayda Umup Zararı Defetmelerini Talep Etmektir. Ayrıca Şirkin Tanımı, Çeşitleri Ve Müşriğin Akıbeti İçin Bk. 4/Nîsa, 48
    ► “Şüphesiz Ki Onlar, Sizin De Sandığınız Gibi Allah’ın Kimseyi Diriltmeyeceğini Sanmışlardı.” (72/Cin 7)
    ► De Ki: “İnsanların Rabbine Sığınırım.” (114/Nâs 1)
    ► “İnsanların Meliki’ne.” (114/Nâs 2)
    ► “İnsanların İlahına.” (114/Nâs 3)
    ► “Çokça Vesvese Veren Ve (Allah Anıldığında) Gizlenen (İblis’in) Şerrinden.” (114/Nâs 4)
    ► “Ki O, İnsanların Göğüslerine Vesvese Verip Durur.” (114/Nâs 5)
    ► “Cinlerden Ve İnsanlardan Olan.” (114/Nâs 6)

Ayetlerle İspat Ettik ki Şeytanda Cin'de Melekte Haktır !
    ONLARDAN DEĞİL ONLARI YARATAN ALLAH'TAN KORKUNUZ !..

Bu Yorumu Yapan Bu Yorumu 2018 Yılında Yapmış ! Ben Ona Bu Cevabı Yazarken 22 Yaşında Olduğu Yazılı Nick'inin Altında! 16 Yaşında Hayatın Ne Olduğunu Bilmeyen Kendini Bir Gencin Fikir Sahibi Olmadan İyi Araştırması Gerekir !.. Yoksa Bacak Kadar Çocuk Sizin Ahiretinizi Yıkar ! Sizide Evham Çukurlarında Boğar...

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Ptsi Tem. 26, 2021 6:36 am

TesetturluAdam demiş ki: Evet Arkadaşlar, Ciddi Olmak İçin Açtım Ben Bunu. Zaman Zaman Müslümanların Yobazlığına Gülerim Ama Bir Soru Aklıma Takıldı. Ya Melekler Gerçekse? Ya Cinler , Şeytanlar Gerçekse? Bunu Kanıtlayan Pek Çok Video Var. Lütfen Üşenmeden İzleyin. Tarafsız İzleyiniz. Meleklerin Bilimsel Kanıtları İçin: Tarafsız Olalım Lütfen Yoksa Hakikati Bulamayabiliriz...  TARAFSIZ ELE ALIRSANIZ MÜSLÜMAN OLABİLİRSİNİZ BEN DOĞRU YOLU BULDUM ALLAH (C.C) DE SİZİ DOĞRU YOLA GÖTÜRÜR İNŞALLAH ... Saygılar...

Demişsiniz Ki :

TesetturluAdam demiş ki: “Evet Arkadaşlar, Ciddi Olmak İçin Açtım Ben Bunu. Zaman Zaman Müslümanların Yobazlığına Gülerim Ama Bir Soru Aklıma Takıldı.”

Aynen Öyle De, Bense Bu Yazıya Ne Yazık Ki Ciddiye Alıp Ciddi Cevap Vermek Durumundayım. Ben De Çoğu Zaman Toplumda Faşist Kamalist Laik Yobazlara Bakıp Kara Cahil Ateist Ve Deistlerin Yaptıklarına Acı Acı Güldüğüm Çok Olmuştur Hala Da Olmaktadır. Çünkü Hem Bağdat Caddesinde Oturmam Hasebi İle Çocukluğumun Geçtiği Yerdeki İnsanların Hem Sosyolojik Olarak Hayata Ve İnsanlara Bakışını İyi Bilen Hem Psikolojik Olarak Kişisel Düşüncelerini İyi Bilen Birisi Olarak Fecaat Derecesinde Mizansız Ve İzansız Ve Bir O Kadar Da İntisap Noktası Olmadan Meselelere Baktıklarını Görmekteyim. Ama En Kötüsü İse Kendilerini Üstün Ve Akıllı Sanmaları İle Kendilerini Acınası Bir Duruma Düşürüyor Olmaları.  Bu Hem Kibirlerinin Getirdiği Netice Hem De Müslümanların Yaşantısında Ki Yanlışlarında Etkisi İle Hak Ve Doğru Yol Olan İslam’ı Bulamamalarına, Belki Ateist Belki Deist Olmalarına Sebebiyet Veriyor … Böylece Hem Dünya’larını Hem De Ahiretlerini Kaybediyorlar… Sonu Hüsran Ve Ebedi Cehennem.

Devamen Demişsiniz Ki :

TesetturluAdam demiş ki: Bir Soru Aklıma Takıldı. Ya Melekler Gerçekse? Ya Cinler , Şeytanlar Gerçekse? Bunu Kanıtlayan Pek Çok Video Var. Lütfen Üşenmeden İzleyin. Tarafsız İzleyiniz. Meleklerin Bilimsel Kanıtları İçin: Tarafsız Olalım Lütfen Yoksa Hakikati Bulamayabiliriz...  

El Cevap: Aziz Kardeşlerim, Burada Olsun Muhtelif Sayfalarda Olsun Allah’ın Varlığını İspat Etmek İçin Kimi Samimane Ama İlmi Bir Veri Vermek İçin Değil Daha Ziyade Ya Kendi Görmüş Olduğu Veya Yaşamış Olduğu Haliyle Hayreti İle Birlikte İmanını Arttıran Bir Mevzuda ki Paylaşmış Olduğu Bir Video Olsun, Ya da Tamamen Bir Takım Fake Videolarla İzlenici Sayısını Ve Popülaritesini Arttırmak İçin Paylaşılan Videolara Bakıp Yorum Getirmek Doğru  Bir Yaklaşım Olmaz. Bunları Bilinçsiz Bir Şekilde Tamamen Safhane Ve Masumane İzleyip Kandırılanları Bir Kenara Bırakıp Bunları Paylaşıp Sonra Photoshop Veya Bir Takım Görsel Efektlerin Kullanıldığının Ortaya Çıkması İle Allah’ın Ve İslam’ın Ve Peygamberimizin Ve Kitabımızın Hakimane Varlığını İfsat Edip Fitne Çıkarmaya Çalışmaktadırlar… Ama Bilinmelidir ki Gerçekte Ehl-i Müdakkik Hiçbir Kâmil Müslümanda Bu Videolara Bakıp İman Etmemektedirler. Bu Ve  Bunun Gibi Paylaşımı Yapan Kişiler Aslında Tamamen Dalga Ve Alay Etmek İçin Bu Videoları Bu Görsellerini Paylaşıyorlar.

Ama Ben Size İnşaAllah Hem Melekleri Hem Şeytanı Hem De Cinleri İspat Etmeye Cenab-ı Hakkın İzniyle Çalışacağım. Lakin Önemli Bir Mevzu Var ki Bunu Atlayamam ,Olmadan Asla Olmaz. Oda Şu : Öğrenmek İçin Okuyacak İseniz Yazayım !... Öğrenmek İçin Deyip Okurken Ben Buna Şimdi Nasıl Cevap Veririm Nasıl Muhalefet Ederimi Düşünürseniz O Zaman Ben Size Tonlarca Yazı Yazsam, Bir Çok İspat Önünüze De Koysam Siz Zaten Hakikate Gözünüzü Ruhunuzu Ve Kalbinizi Kapatmışsınız. Ben Size Hiçbir Şey Yapamam !... Karar Sizin ! Hakkı Bilmek mi İstiyorsunuz Yoksa İstemiyor musunuz ? Unutmayınız Güneş Her Gün Doğar ! Önemli Olan Perdeleri Açmaktır. Telefonu Kapalı Olup Hiçbir Mesaj Alamıyorum Demesi Gibi Kafasını Kuma Gömen ,Eliyle Gözünü Kapatanlar Sadece Kendilerine Karanlık Yaparlar !... Güneşi Ve Hakikati Kapatamazlar.

İspata Geçmeden Önce Bazı Meselelerin Meydana Çıkabilmesi Vuzuha Kavuşabilmesi İçin Meselenin İlmi Noktadan Temel Bilgilerini Vermek Lazım Ki Doğru Bir Neticeye Ulaşabilelim. Nasıl Ki Gömleği İliklerken İlk Düğmeyi Yanlış İliklerseniz Sonucunda İki Yakanız Bir Araya Gelmez. Aynen Öyle de Ateist Ve Deistlerin Yaptığı Veya Kişileri Ateizm Ve Deizme Sürükleyen Nedenlerin Her Birisi İlimsizlik, Bilimsizlik, Metodsuzluk Ve Yöntemsizlikten Kaynaklanmaktadır. Veya Doğru Bilimsel Bilgiyi Ve Yöntemi Kullanmamaktan Kaynaklanmaktadır !...

Melekler, Gözlem Ve Deneye Dayanan Pozitif Bilimlerin İlgi Alanı Dışında Kalan Fizik Ötesi Varlıklardır. Onlar Gözle Ve Diğer Duyu Organlarıyla Algılanamayan Varlıklar Olup Ancak Akıl Gözüyle Görebilirsiniz…  ,Bu da İnkâr Edilmelerine Gerekçe Olamaz. Pozitif Bilimlerin İlgi Alanı Dışında Kalan Ve Duyu Organlarıyla Algılanamayan Nice Varlıkların Mevcudiyetine İnanıldığı Hepimizce Bir Gerçektir. Esasen İnsan Aklı Meleklerin Varlığını Reddetmez, Bunu Mümkün Görür. Bu Konuda, Kesin Bilgi Veren, Anlamı Açık Çok Sayıda Âyet Ve Hadis Bulunmaktadır. Bunlar Meleklerin Varlığı Konusunda Müminlerde Hiçbir Şüphe Bırakmaz. Meleklerin Varlığı İle İlgili Bazı Deliller Şöyle Sıralanabilir:

Fakat Buna Geçmeden Önce Hem Allah’ın Varlığına Olsun Hem Pozitif İlimler Dediğimiz İlimler İle Manevi İlm-i Ledün İlimlerine Olsun İncelemek İçin Kullandığımız Bilimsel Metodları Hiç Sorguladınız mı ? Emin Olun Sorgulamadınız !... Buyurun Konuyla İlgili Olan Birkaç Bölümlük Ama Çok Önemli İspat Videolarını İzleyip Nasıl Bir Gaflet İçinde İnsanları Ateizm Ve Deizm Bataklığına Sürüklediklerini Görün :

Bu Videoları İzlediğiniz de Bilimsel Bilgi Diye Bize Sunulan Yöntem Ve Metodların Ne Kadar İslam’dan Kurandan Ve Vahiden Geri Kaldığını Yetersiz Olduğunu Anlayacaksınız !

Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 1
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 2
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 3
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 4
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 5
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 6
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 7
    Gerçeği Öğrenmek İstiyorsan Korkma Tıkla 8

Bu Videoları İzlediğiniz Zaman Nasıl Aldandığınızı Nasıl Kandırıldığınızı Veya Nerede Yanlış Yaptığınızı Görmüş Olacaksınız. Bize Bilimsel Bilgi Diye Yutturulan "Naturalizm'in" Aslında Bilimsel Bilgi Olmadığını Göreceksiniz.

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Ptsi Tem. 26, 2021 6:41 am

Şimdi

A) Bütün Peygamberler Getirdikleri Mesajda Meleklerin Varlığından Söz Etmişlerdir; Bütün İlahî Dinlerde Melek İnancı Vardır.

B) Allah’ın Kelamı Olduğunda Hiçbir Şüphe Olmayan Kur’an-I Kerim’de Meleklerin Varlığına Ve Özelliklerine İlişkin Onlarca Âyet Bulunmaktadır. (Bkz. Bakara 2/30-34; Hicr 15/28-29; Hûd 11/69-70; Zâriyât 51/24-28; Necm 53/5; Tahrîm 66/6; Fâtır 35/1)

C) Hayatı Boyunca Hiçbir Zaman Yalan Söylememiş (Döneminin Azgın Ve Vahşi Ateistleri Ve Deistleri Tarafından Dahi Kabul Edilen Bir Özelliği )  Olan Hz. Peygamber Pek Çok Hadisinde Meleklerden, Onların Özelliklerinden Ve Kimi Zaman Onları Gördüğünden Bahsetmiştir. (Bkz. Ahmed B. Hanbel, El-Müsned, Vı, 168; Müslim, Zühd, 60)

D) Yüce Yaratıcı’nın Makro Ve Mikro Âlemde Yarattığı Varlıklardaki Eşsiz Güzellik Ve Mükemmelliği Görüp Değerlendiren Ve Bu Suretle Allah’ı Tesbih Ederek Yücelten Özel Varlıkların Bulunması Aklın Kabul Edeceği Bir Husustur.

Burdan Sonrasını Üstada Bırakmak Daha Doğru Olacaktır…

Bedîüzzaman Hazretleri, Meleklerin Varlık Delillerini 29. Söz Risâlesi’nde On Esâs Üzerinden İspât Eder.

1. "Hakikat", Meleklerin Varlığını Gerektirir.

Yeryüzü, Göklere Nispetle Gayet Küçük Olmakla Beraber, İnsan Ve Cin Gibi Şuûrlu Canlılarla Doldurulmuştur. Zaman Zaman Boşaltılıp, Sonra Yeniden Şenlendirilen Yeryüzünün Bu Hâli Açıkça İşâret Ediyor Ki, Süslü Saraylar Gibi Gözüken Göklerde De Hayat Ve Şuûr Sâhibi Varlıklar Elbette Vardır.Bu Varlıklara Kur’ân Lisânında “Melekler” Ve “Rûhânîler” Denilir. Bunların Da Tıpkı Yeryüzünün Sâkinleri Olan İnsanlar Ve Cinler Gibi, Dört Vazifeleri Vardır.Birincisi, Âlem Sarayını Hayretle Seyretmek.İkincisi, Kâinat Kitabını Dikkatle İnceleyip Okumak.Üçüncüsü, Cenâb-I Hakk’ın Rubûbiyet Saltanatının Şuûrla İlâncılığını Yapmak.Dördüncüsü, Umumî Ve Küllî İbâdetleriyle, Kâinatın Ve Büyük Varlıkların Tesbihâtlarını Bilerek Temsîl Etmek.

2. Kâinatın Hâli Ve İçyüzü Meleklerin Varlığını İspât Eder

Her Cemâl Ve Kemâl Sâhibi, Kendi Cemâl Ve Kemâlini Görmek Ve Göstermek İster.Rabb’imiz De Kâinatı, Sayısız İnceden İnceye San’atlı Ziynetlerle, Anlamlı Güzelliklerle Ve Hikmetli Nakışlarla Süslü Olarak Yaratmış.Elbette Bu Sayısız, Ziynetler, Güzellikler Ve Nakışlar, Ona Göre Tefekkür Eden, Hayran Olan Âşıkların Varlığını Ve Seyrini Gerektirir. Nasıl Ki Güzellik Bir Âşık İster, Yemek İse Aç Olana Verilir. Aynen Öyle De Şu Nihayetsiz Güzel Sanatlar Da, Gıdası Ve Rızkı, San’at Güzelliğinin Bizzat Kendisi Olan Kalpleri Ve Rûhları İster. İşte O Kalpler Ve O Rûhlar Da Melâikelerdir.Nihâyetsiz Ziynetler, San’atlar Ve Nakışlar, Nihâyetsiz İbâdet Ve Tefekkür İsterler. İnsanlar Ve Cinler İse, Nefis Sâhibi Olmaları Ve Gafletin De Bir Neticesi Olarak, Bu Nihâyetsiz İbâdet Ve Tefekkür Vazifelerinin Milyonda Birisini Ancak Yapabiliyorlar. Demek Ki, Şu Nihâyetsiz İbâdet Ve Tefekkür Vazifelerini Yapabilecek, Hadsiz Melek Türleri Lâzımdır.

3. "Hikmet", Meleklerin Varlığını Gerektirir.

Çünkü Rûh Ve Hayattan Çok Uzak Ve Alâkaları Da Pek Az Olan Topraktan Ve Sudan, Devamlı Bir Sûrette Hayatı Ve Şuûrlu Canlıları Yaratan Allah, Elbette Rûha Ve Hayata Çok Uygun Ve Lâyık Olan Nûr Ve Karanlık Denizlerinden, Havadan Ve Elektrik Gibi Diğer Latîf Maddelerden De Bir Kısım Şuûrlu Varlıkları Çoklukta Vardır.Bu Hakikatı, Bedîüzzaman Hazretleri ‘Hayat’ Ve ‘Şuûr’un Kıymet Ve Lüzûmlarından Yola Çıkarak Bir Misâl İle Şöyle Nazara Verir:“Hayatsız Bir Cisim, Büyük Bir Dağ Dahi Olsa, Gariptir, Yalnızdır. İrtibâtı Yalnız Oturduğu Mekân İle Ve Kendisine Karışan Şeylerle Vardır.Kendisi Dışında Kâinatta Ne Varsa, O Dağa Nisbetle Âdetâ Yoktur. Çünkü Hayatı Ve Şuûru Olmadığından, Hayat Ve Canlılarla Bir Alâka Ve İrtibâtı Yoktur. Şimdi De Küçük Ama Canlı Bir Cisme Bakalım, Meselâ Bir Bal Arısına... Hayat, O Bal Arısına Girdiği Anda Bütün Kâinatla Öyle Bir Münâsebet Ve Alâka Kazanır, Özellikle De Yeryüzündeki Çiçek Ve Bitkilerle Öyle Bir ‘Ticâret Sözleşmesi’ İmzalar Ki, “Şu Yeryüzü Benim Bahçemdir. Ticârethânemdir.” Diyebilir.Bal Arısı, Bütün Canlılarda Olan Duyu Organlarına İlâveten, Çok Da Meşhûr Olmayan ‘Sâika’ (Sevkedici) Ve ‘Şâika’ (Şevk Verici) Denilen Duyuları İle, Yeryüzünün Çoğu Varlıklarıyla Bir Alış-Veriş, Dostluk Ve Alâka Kurar, Ve Onlar Üstünde Âdetâ Bir Kullanım Hakkına Sâhip Olur.

Bu Misâlden De Anlaşılıyor Ki, Hayat, En Küçük Bir Canlıda Bile Böyle Büyük Bir Tesir Gösteriyor. Özellikle Hayat, En Yüksek Hayat Mertebesi Olan, İnsan Hayatı Mertebesine Çıktıkça, Muazzam Bir Genişlik Ve Açılım Gösterir. İnsan, Âdetâ Hayatın Işığı Hükmünde Olan Şuûr Ve Akıl İle, Kendi Evinin Odalarında Gezdiği Gibi, Yüksek, Rûhî Ve Cismânî Âlemlere De Manevi Olarak Misâfir Gider Ve Gezer. O Âlemler Dahi, İnsanın ‘Rûh Aynası’na Misâfir Olarak Gelebilirler.” Özetle Söylenebilir Ki, Hayat Olmazsa, Varlık, Varlık Değildir. Yokluktan Âdeta Farkı Olmaz.Hayat Ve Şuûrun Önemini Bu Şekilde İfâde Eden Bedîüzzaman Hazretleri, Buradan Yola Çıkarak, Hikmeten Melâikenin Olması Gerektiğini Şöyle Anlatır: “Mademki, Hayat Ve Şuûr Bu Kadar Önemlidir. Ve Madem, Şu Âlemde Bizzat Görüyoruz Ki, Mükemmel Bir İntizâm, Kusursuz, Sağlam Bir Yapı Görünüyor. Ve Yine Madem, Şu Üstünde Yaşadığımız Dâima Başı Dönen Perişan Ve Küçücük Yerküremiz, Bu Kadar Sayısız Hayat, Rûh Ve İdrak Sâhibi Varlıklarla Dolmuştur. Bütün Bu İzâhlardan Sonra, Akıl Ve Kalbe Şu Hakikat, Gayet Süratle İntikâl Eder Ve Şüphesiz Bir İtikad İle Yerleşir Ki: Şu Işıl Işıl Saraylar Ve Azametli Burçlar Gibi Gözüken Gökler Dahi, Hayatsız, Ruhsuz, Bomboş Değil; Kendilerine Uygun Canlı Ve Şuûrlu Sâkinleriyle Elbette Doludur."

"Balık, Suda Yaşadığı Gibi, Güneşin Ateşinde Dahi O Nûrânî Sâkinler Bulunurlar. Uzaklık Sebebiyle Veya Gözümüzün Kabiliyetsizliği Sebebiyle Veya Gizlenmelerinden Dolayı Onların Gözükmemeleri, Hiç Bir Vakit Olmamalarına Delil Olamaz. Çünkü Görünmemek, Olmamağa Delil Olamaz. Mademki Ezelî Kudret-İ İlâhiye, Gözümüzle Görüyoruz Ki, En Âdi, Basit, Hayat Ve Rûhtan En Uzak Ve Hiç De Şeffaf Ve Latîf Olmayan Toprak Ve Su Gibi Maddelerden, Hesapsız Canlı Ve Rûhlu Mahlûklarını Çoklukla Yaratıyor. Ve Gâyet Ehemmiyetle Koyu Ve Mat Olan Maddeleri (Toprak Ve Su Gibi), Hayat Vasıtasıyla, Latîf Ve Şeffâf Maddelere Çeviriyor. Ve Hayat Nûrunu Herşeyde Çoklukla Serpiyor. Ve Şuûr Işığıyla Çoğu Şeyleri Yaldızlıyor."

"Elbette Ki Nihayetsiz Hikmet Ve Kudret Sâhibi Olan Allah, O Kusursuz Kudretiyle, Noksansız Hikmetiyle Nûr Gibi Esîr Maddesi Gibi, Rûha Yakın Ve Münâsip Olan Diğer Akışkan Şeffâf Ve Latîf Maddeleri, İhmâl Edip Hayatsız Bırakmaz. Cansız Bırakmaz. Şuûrsuz Bırakmaz. Elbette Nûrdan, Karanlıktan, Esîr Maddesinden, Havadan, Hattâ Mânâlardan, Attâ Kelimelerden Canlı Ve Şuûrlu Mahlûkları Çoklukla Yaratır." "Onların Bir Kısmı Melâike, Bir Kısmı Rûhânî, Bir Kısmı Da Cin Nev’leridir.”

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Ptsi Tem. 26, 2021 6:46 am

4. Madde İle Mânâ Arasındaki İlişki, Melâike Ve Rûhânîlerin Varlığına İşâret Eder.

Bedîüzzaman Hazretleri, Melâikenin Varlığını İspât Ederken Madde İle Mânâyı Birbiriyle Kıyaslar. Şöyle Ki: “Madde, Kendi Başına Ayakta Durmaz. Bir Mânâ İle Ayakta Kalır. O Mânâ Hayattır, Rûhtur. Madde, Kendisine Hizmet Edilen Değil, Hizmetkârdır. Bir Hakikatin Olgunlaşmasına Hizmet Eder. O Hakikat Da, Hayattır. Hayatın Esâsı Da, Rûhtur. Açıkça Anlaşılıyor Ki, Madde, Hâkim Olmadığından, ‘Mürâcâtlar’ Ona Yapılmaz. Mükemmellikler Ondan İstenilmez. Tam Aksine Madde, Mahkûmdur. Bir Esâsın Hükmüne Bakar. O Esâsın Gösterdiği Yollar İle Hareket Eder. İşte O Esâs, Hayattır, Rûhtur, Şuûrdur. Gerçek O Ki Madde, Yarılmaya, Erimeye, Yırtılmaya, Bozulmaya, Dağılmaya Her An Hazır Bir ‘Kabuk’, Bir ‘Köpük’, Bir ‘Sûret’tir.”

Bu Hakikati Şöyle Bir Misâlle Anlatır Bedîüzzaman:  “Gözle Görülmeyen Mikroskobik Bir Hayvanın Çok Keskin Duyguları Var. Öyle Keskin Ve Hassas Duygular Ki,  Arkadaşınının Sesini İşitir, Rızkını Görür. Şu Hayvanın Bu Hali Gösterir Ki, Maddenin Küçülüp İncelmesi Nisbetinde  Hayatın Belirtileri, Alametleri Ve Eserleri Artıyor. Ruhun Nuru Şiddetleniyor. Sanki, Madde İnceldikçe, Bizim Maddi Alemimizden Uzaklaştıkça, Ruh Alemine, Hayat Alemine, Şuur Alemine Yaklaşıyor Gibi Ruhun Harareti, Hayatın Nuru  Daha Da Şiddetli Kendini Gösteriyor.” Hiç Mümkün Müdür Ki, Madde Perdesinde Bu Kadar Hayat Ve Ruh Ve Şuurun  Belirtisi Ve Sızıntısı Bulunsun Da, Madde Perdesinin Altında Olan Batın Alemi, Melekut Alemi, Ruhlar Alemi, Ruh Ve  Şuur Sahibi Varlıklarla, Yani Melaike Ve Ruhanilerle Dolu Olmasın?

5. Bütün Felsefî Akımların Ve Dinlerin Meleklerin Mânâsında İttifâk Etmeleri, Meleklerin Varlığını İspat Eden Çok Kuvvetli Bir Delildir. Melâikenin Varlığında, Ehl-İ Akıl Denilen Bütün Felsefi Ekoller Ve Ehl-İ Nakil Denilen Bütün Dinler Fikir Birliği İle İsmini Farklı Koysalar Da, İttifâk Etmişler Denilebilir. Meselâ, Maddede Çok İleri Giden, Sadece Akıl İle Hakikate Ulaşılabileceğini Savunan Ve Vahyi Kabul Etmeyen Meşşâiyyûn Ekolünün Felsefecileri, Melâikenin Mânâsını İnkâr Etmeyerek, “Her Bir Varlık Türünün, İçinde Cismânî Yapısından Farklı Rûhânî Bir Hakikat Vardır.” Demişlerdir. Melâikeyi Bu Şekilde Ta’bir Etmişler. Yine Eski İşrâkiyyûn Ekolünün Felsefecileri De, Melâikenin Mânâsını Kabûle Mecbûr Kalarak, Yanlış Olarak, Kâinatın Yaratılışında Ve İdâresinde Etkili Olduğu Ve Birbirinden Türediği İddia Edilen ‘On Akıl’ Ve ‘Türlerin Terbiye Edicileri, İdârecileri’ Anlamında ‘Melek’ Karşılığı Olarak Kullandıkları Kavramlarla İsim Vermişler. Yine, Bütün Dinler, ‘Dağlara Vekil Kılınmış Melek’, Denizlere Vekil Kılınmış Melek’, ‘Yağmurlara Vekil Kılınmış Melek’ Gibi, Herbir Varlık Türüne Vekil Bir Meleğin Bulunduğunu, Vahyin İlhâmı Ve İrşâdıyla Kabul Ederek, O Şekilde İsimlendirmişler. Hattâ, Akılları Gözlerine İnmiş Materyalistler Ve Tabiatçılar Dahi, Melâikenin Mânâsını İnkâr Edemeyerek, ‘Engel Tanımayan Yayılan Kuvvetler’ Diyerek, Bir Mânâda Melek Hakikatini Kabûle Mecbûr Kalmışlar.

6. Kâinatta Hükmeden Kanunlar, Meleklerin Varlığını Gösterir.  Tıkla

Kâinatta Hükmeden Ve Pozitif İlimlerin De İfâde Ettiği Kanunlar, Hayatın Ortaya Çıkması İçin Kâfi Değildirler. Çünkü Cereyân Eden Bu Kanunların Vücûdu Yoktur, İlmî Vücudları Vardır. Bundan Dolayı Âdetâ ‘Yok’ Sayılırlar. O Kanunları Temsîl Edecek, Gösterecek, Dizginlerini Ellerinde Tutacak Melâike Denilen Allah’ın Kulları Olmazsa, O Kanunlar Meydana Çıkamaz, Belirgin Olamaz. Sâbit Bir ‘Hakikat’ Olamazlar. Hâlbuki Hayat Bir Sâbit Hakikattir. Vehmî Bir Düstur (Kanun), Sâbit Bir Hakikati Üstlenemez.Meselâ, Kâinattaki Kanunları, Bir Devletin Yasalarına Benzetirsek, Melekler De O Yasaların Uygulayıcısı Olan Hükûmeti Gibi Olur.Hükûmet Olmazsa, Yasalar Kendi Başına Bir Devleti İdâre Edemezler. Çünkü Yasanın Vücudu Yoktur. İlmî Bir Kâidedir. Ancak, Bir Güç, Bir Otorite Yani Bir Hükûmet İle O Yasalar Anlaşılır, Tatbik Edilir, Ortaya Çıkar.Nasıl Ki, Beşer Bir Ümmettir. Cenâb-I Hakk’ın Kelâm Sıfatından Gelen Şerîat-İ İlâhiye’nin Taşıyıcısı Ve Temsilcisidir. Aynen Öyle De, Melâike Dahi, Muazzam Bir Ümmettir Ki, Onların Amele Kısmı, İrade Sıfatından Gelen Ve Yanlış Olarak ‘Tabîat’ İsmi Verilen Kanûnların Taşıyıcısı Ve Mümessilidirler.Hakiki Tesîr Sâhibi Olan Kudret Ve İrade-İ İlâhiye’nin Emirlerine Tâbi’ Bir Nevi İbâdullahtırlar Ki, Semadaki Yıldızlar Ve Büyük Gök Cisimlerinin Her Biri, Onların Birer Mescidi, Birer Ma’bedi Hükmündedirler.

7. İnsanlık Târihinde Meleklerden Tek Bir Ferdin Bile Görülmesi, Onların Um Ûmen Varlığını İspât Eder Bir Delildir.

Melâikeden Bir Ferdin Varlığının İspât Edilmesiyle, Bütün Meleklerin Varlığı İspât Edilmiş Olur. Bir Tek Ferdin Görünmesiyle, Bütün Meleklerin Varlıkları Da Bilinmiş Olur. Çünkü Melâikeyi İnkâr Edenler, Tamâmen İnkâr Eder. Bir Tekini Kabûl Eden, Bütün Hepsini De Kabûl Etmeye Mecbûrdur.Hakikat Böyle İse, Şu Söylenebilir Ki: Bütün Zamanlarda, Bütün Din Mensûpları, Âdem Aleyhisselâm’dan Şimdiye Kadar, Melâikelerin Varlığında İttifâk Etmişler. İnsan Sınıflarının Birbirlerinden Bahsi, Nakli, Birbirleriyle Konuşmaları, Görüşmeleri Gibi Meleklerle Konuşulmasında Ve Onların Görünmesinde Ve Onlardan Rivâyet Edilmesinde İttifâk Etmişler. Acaba, Meleklerden Hiç Bir Fert Açıkça Görünmeseydi, Varlıkları Kesin Olarak Hissedilmeseydi, Hiç Mümkün Müdür Ki Bu Konudaki İttifâk Devâm Etsin.Hiç Mümkün Müdür Ki, Hakikatsiz Bir Vehim, Bütün Beşer İnkılâpları İçinde, Bütün Fikir İnkılâpları Arasında Hiç Bozulmadan Devâm Etsin De Bekâ Bulsun.

8. Bütün Enbiyâ Ve Evliyânın, Melekler Husûsunda İttifâk Etmeleri Bu Mes ’Eleyi İspât Eder.

İnsanlık Semasının Güzel Ahlâk, Doğruluk, Fazilet Ve Hakikat Güneşleri, Ayları, Yıldızları Gibi Olan Enbiya Ve Evliyalanın, Farklı Zaman Ve Mekânlarda Gelip, Manen İttifâk Etmeleriyle, Söz Ve Fikir Birliği İle Haber Verdikleri Ve Şehâdet Ettikleri Meleklerin Varlığı Ve Onları Görmeleri Hiç Şüphe Kabul Etmez Bir Hakikattir. Çünkü Onlar, Bu Meselede “Ehl-İ İhtisas”, Yani Bu İşin “Uzman”I Ve “Bilirkişi”Sidirler. Bir Meselede Uzman Olan İki Kişinin Söylediği Sözler, Uzman Olmayan Binlerce Kişilerin, Aynı Konudaki Sözlerinden Çok Daha Kıymetli Ve Üstündür.Enbiya Ve Evliya, Melâike Meselesinde ‘İspatlayan’ Konumundadırlar. Bir İspat Edici, Binlerce İnkâr Edicilerin İnkârlarını Hiçe İndirir. Özellikle De, Kur’ân-I Kerîm Ve Onun Tebliğcisi Ve Tercümânı Olan Hazret-İ Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâm’ın Şehâdetleri Ve Müşâhedeleri Hiç Mümkün Müdür Ki Bir Şüphe Kabul Etsin.

9. Her Bir Varlığın, Hâl Diliyle Yaptığı Tesbihâtını, Şuûrla Ve Söz Diliyle Temsîl Etmek Hikmeti, Melâikeyi Gösterir Ve İspât Eder.

İsrâ Sûresi 44. Âyette Rabb’imiz Mealen Şöyle Buyuruyor:“Ve O’na Hamd İle Tesbîh Etmeyen Hiçbir Şey Yoktur.”Evet, Bir Çiçek Kendi Üzerindeki San’atlı Nakışların Diliyle Yaratıcı’sının Tesbîhâtını Yaptığı Gibi, Koca Yeryüzü Bahçesi De Bir Büyük Çiçek Gibi, Muntazam Ve Küllî Tesbîh Vazifesini Yerine Getiriyor. Bir Ağacın Yaprak, Meyve Ve Çiçeklerinin Kelimeleri İle Bir Tesbîhâtı Olduğu Gibi, Koca Semâvât Denizi De, Kelimeleri Hükmünde Olan Güneşleri, Yıldızları Ve Ayları İle, Rabb’ine Tesbîhât Yapar Ve Hamd Eder. Bu Misaller Gibi, Bütün Cansız Varlıkların Her Biri, Sûreten Cansız Ve Şuûrsuzken, Gâyet Şuurlu Ve Canlı Gibi Vazîfeleri Ve Tesbîhâtları Var. Melâikeler, Bunların Âlem-İ Melekûtte (Melekler Âleminde) Temsilcisidirler, Tesbîhâtlarını İfâde Ediyorlar. Aynen Öyle De Bunlar Da, Meleklerin, Şu Cismânî Şehâdet Âleminde Timsâlleri, Hâneleri Ve Mescidleri Hükmündedirler. İşte, Bütün Varlıkların Hâl Dilleriyle İfâde Ve İlân Ettikleri İlâhî İsimleri Ve Kudsî Mânâları, Bilen, Bilerek Söz Diliyle İfâde Eden, Kâinata İlân Eden, İlâhî Dergâha Takdîm Eden, Onlara Uygun Âdetâ Ruhları Hükmünde Bir Müekkel (Vekil) Melekleri Vardır. Yani Hikmet-İ İlâhîye, Her Bir Varlığın Lisân-I Hâliyle Zaten Yaptığı İbâdet Ve Tesbîhât Vazifesinin, Şuûrla Ve Lisân-I Kâl İle De Olmasını Gerektirmiştir.Bu Hikmet De Meleklerin Varlığını Ve Küllî Vazifelerini Gerekli Kılmıştır.

10. Hikmet-İ İlâhiye, Kâinat Sarayında Bilerek Ve Ücret Beklentisinde Olmadan Çalışacak Hizmetkârları Gerektiriyor. Cenâb-I Hakk’ın, Kâinat Sarayında Çalıştırdığı Dört Kısım Hizmetkârı Vardır. Bitkiler Ve Cansız Varlıklar, Bilmeyerek, Fakat Bir Bilenin Emrinde Gâyet Mühim Vazîfelerde Ücretsiz Hizmet Ediyorlar. Hayvanlar, Cüzî Bir Ücret Karşılığında, Bilmeyerek, Gâyet Küllî Geniş Maksatlara Hizmet Ediyorlar. İnsanlar Ve Cinler İse, Birisi Peşin Diğeri Sonra Verilecek Olan İki Ücret Karşılığında, İlâhî Maksatlara, Bilerek Uygun Hareket Etmek Ve Her Şeyde Kendi Efslerine De Bir Hisse Çıkarmak Ve Diğer Hademelere Reislik Ve Gözlemcilik Yapmak Gibi Vazifelerle Hizmet Ediyorlar. Hikmeten Buradan Anlaşılır Ki, Dördüncü Bir Kısım Hizmetkârlar Da Bulunacaktır. Bu Hizmetkârlar Hem, Bir Cihette İnsana Benzer Ki, Cenâb-I Hakk’ın Küllî Maksatlarını Bilir Bir Ubûdiyetle Uygun Hareket Etsinler. Hem, İnsanın Zıttına Olarak Nefsânî Hazlardan Ve Peşin Cüzî Ücretlerden Tecerrüd Etmiş Olsunlar. Yalnızca Cenâb-I Hakk’ın Nazarı İle, Emri İle, Teveccühüyle, Hesâbıyla, Namıyla, Yakınlığıyla Ve Allah’a Olan Bağlılıklarıyla Ortaya Çıkan Lezzeti, Saadeti, Kemâli, Zevki Kâfi Görüp Hâlisen Çalışıyorlar. Onların Ücretleri, İtâat Ve Hizmetlerinin Bizzat İçindedir.

Netice Olarak

"Hakikat", Meleklerin Varlığını Gerektirir. Kâinatın Hâli Ve İçyüzü Meleklerin Varlığını İspât Eder. "Hikmet", Meleklerin Varlığını Gerektirir. Madde İle Mânâ Arasındaki İlişki, Melâike Ve Rûhânîlerin Varlığına İşâret Eder. Bütün Felsefî Akımların Ve Dinlerin Meleklerin Mânâsında İttifâk Etmeleri, Meleklerin Varlığını İspat Eden Çok Kuvvetli Bir Delildir. Kâinatta Hükmeden Kanunlar, Meleklerin Varlığını Gösterir. İnsanlık Târihinde Meleklerden Tek Bir Ferdin Bile Görülmesi, Onların Umûmen Varlığını İspât Eder Bir Delildir. Bütün Enbiyâ Ve Evliyânın, Melekler Husûsunda İttifâk Etmeleri Bu Mes’eleyi İspat Eder. Her Bir Varlığın, Hâl Diliyle Yaptığı Tesbihatını, Şuûrla Ve Söz Diliyle Temsîl Etmek Hikmeti, Melâikeyi Gösterir Ve İspât Eder. Hikmet-İ İlâhiye, Kâinat Sarayında, Bilerek Ve Ücret Beklentisinde Olmadan Çalışacak Hizmetkârları Gerektiriyor. Asrın İmâmı, Gerek Aklî Gerekse Naklî Delillerle, Meleklerin Varlığına Dâir Delilleri Bu Şekilde On Esâs Üzerinden İzah Ve İspat Etmektedir.

Cenâb-I Hakk’tan Niyazımız Odur Ki, Bizlere, İmân Esâslarını Asrın İnsanına İki Kere İki Dört Eder Kat’iyyetinde İzah Ve İspat Eden Risâle-İ Nûr’u Okuyup Anlamayı, Önce Kendi İmanını Kuvvetlendirip Sonra, Başkalarının Da İmânına Kuvvet Verecek Şekilde Çalışıp, Hizmet Etmeyi Nasib Eylesin.

Âmin! Vesselâmü Aleyküm Ve Rahmetüllâhi Ve Berekâtühü.

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Ptsi Tem. 26, 2021 6:53 am

Kuran'da Kaderin Ve Ruhani Varlıkların İspatı Yapılmış Mıdır?

A) Kur’an’da Kader Konusu Değişik Ayetlerde İşlenmiştir:

“Muhakkak Ki Biz Her Şeyi Bir Kaderle, Bir Ölçü İle Yarattık.” (Kamer, 54/49),“Her Ümmet İçin Belirlenmiş Bir Müddet Vardır. Vâdeleri Gelince Ne Bir An Geri Bırakabilir, Ne De Bir An Öne Alabilirler.” (A'raf, 7/34) Mealindeki Ayetlerde, Her Şeyin Önceden Takdir Edildiğini Göstermektedir. Kader Allah’ın Ezeli İlminin Bir Nevidir. Bir Şeyin Nasıl Olduğu, Olacağı Hususunun Bilinmesi Sonsuz İlmin Olmazsa Olmaz Şartıdır. Allah’ın Her Şeyi Yaratmadan Önce Kendi Ezeli İlminde (Tabir Caizse) Tasarladı, Yani Nasıl, Ne Zaman, Ne Biçimde Olacağını Takdir Etti, Her Şeyin Muayyen Miktarını Belirledi. “Allah, Dilediği Hükmü İptal Eder, Dilediğini Sabit Bırakır. Ana Kitap O’nun Yanındadır.” (Rad, 13/39)

“Herhangi Bir Canlının Ömrünün Uzaması Veya Kısaltılması Mutlaka Bir Kitapta Yazılıdır. Bütün Bunlar Elbette Allah’a Pek Kolaydır.” (Fatır, 35/11) Mealindeki Ayette Ve “O, Sizi Bir Çamurdan Yaratan, Sonra (Levh-İ Mahfuzda Yazılan Ve Değişikliği Kabul Eden) Bir Ecel / Bir Ömür Süresi Tayin Edendir. Bir De O’nun Nezdinde (Onun Değişmez İlminde) Muayyen Bir Ecel Vardır.” (Enam, 6/2) Mealindeki Ayette Bu İki Ecel Türüne De İşaret Edilmiştir. Bu Konuda Tefsircilerin Değişik Yorumları Vardır. Biz Bu Görüşü Tercih Ettik. (Bk. Alusî, İbn Aşur, İlgili Ayetin Tefsiri) “Biz Sizi Basit Bir Sudan Yaratmadık Mı? Sonra Da O Meni Nutfesini Belirli Bir Süreye Kadar Sağlam Bir Yere Yerleştirdik. Biz İşte Böyle Takdir Ettik. Ne Güzel Takdir Ederiz Biz.”(Murselat, 77/20-23) Mealindeki Ayetlerde İnsanın Anne Rahmindeki Yaratılışı Ve Orada Duruşunun Daha Önce Kaderle Takdir Edildiği Açıkça Vurgulanmıştır.

“Hiçbir Şey Yoktur Ki Onu Meydana Getiren Hazinelerin Anahtarları Elimizde Olmasın. Biz Onu Ancak Belirli Bir Ölçü İle İndiririz.”(Hicr, 9/21) Mealindeki Ayette Her Şeyin Hazinelerinin Anahtarının Allah’ın Elinde Olduğu Vurgulanarak, Her Şeyin Allah’ın Sonsuz İlminde Belli Bir Kaderle Takdir Edildiğine İşaret Edilmiştir. “Biz Onu Ancak Belirli Bir Ölçü İle İndiririz.” Mealindeki İfadesinde İse Kadere Açıkça Vurgu Yapılmıştır. Mesela, Yağmur Hazinesi Allah’ın Sonsuz İlminin Dairesindedir Ve Onun Katındadır. Ancak Onun Yıllık, Aylık, Günlük Miktarını İlahî Kader Tespit Etmiştir. Mesela, Ruhların Sayısı Allah’ın Sonsuz İlminde Vardır. Bu Hazine/Yani Bu Ruhani Alemdeki  Topluluk, Ne Zamanda Ne Kadarı Cesetlere İndirilir, O Allah’ın Hikmetli Kaderiyle Takdir Edilmiştir. Mesela, Bu Yıl İnsanlara, Fertlere, Toplumlara Ne Kadar İyilik Veya Ne Kadar Bela Ve Musibet Gelir; Bunların Hazinesi Allah’ın Sonsuz İlminde Bellidir. Ancak Bunların Yıllık, Aylık, Günlük Miktarı, Ezeli İlimde Takdir Edilen Miktara Göredir.

Burayı Tıkladığınız Anda Size Garanti Veriyorum Bir Kaç Bölümde Yer Alan Kaderle İlgili Bu Sohbetleri Dinlediğinizde Kaderle Aklınızda Zerre Kadar Soru Kalmayacaktır

Gelelim Mevzumuza:

B) Kur’an’da Cin, Melek Gibi Ruhanilerden Açıkça Söz Edilmiştir:

- Kur’an’da “Cin” Adında Bir Sure Vardır. “Allah İnsanları Kiremit Gibi Pişmiş Çamurdan Yarattı. Cinleri İse Hâlis / Saf Ateşten Yarattı.”(Rahman, 55/14-15) Ayetlerinde İnsanlar Gibi Cinlerin De Yaratıldığından Açıkça Söz Edilmiştir. - Meleklerle İlgili Pek Çok Ayet Vardır. Birisinin Meali Şöyledir:n“O Gece Rablerinin İzniyle Ruh Ve Melekler, Her Türlü İş İçin İner De İner.”(Kadir, 97/4)nMealindeki Ayette Meleklerin Yanında Ruhanilerden De Bahsedilmiştir. Ayette Geçen “Ruh”Un Daha Çok “Cebrail” Olduğu Belirtilmiş Olmakla Beraber, Bazı Alimlere Göre, Bu Meleklerden Farklı Ruhani Alemin Bir Varlığı Olan Ve Ruh Denilen Özel Bir Varlık/Topluluktur. (Krş. Maverdi, Razî, İlgili Ayetin Tefsiri)

- İnsan Ruhunun Varlığı İse Birçok Ayette Söz Konusudur: “Yarattığı Her Şeyi Güzel Ve Muhkem Yapıp İnsanı İlkin Çamurdan Yarattı. Sonra Onun Neslini, Önemsiz Bir Suyun Özünden, Menîden Üretti. Sonra Ona En Uygun Şeklini Verdi, Ona (Yarattığı) Ruhundan Üfledi. Size Kulaklar, Gözler, Gönüller Verdi. Ne Az Şükrediyorsunuz.”(Secde, 32/7-9) Mealindeki Ayetlerde İnsanın Ruhundan, Dolayısıyla Âlem-İ Ervahın Varlığından Söz Edilmiştir. - “Bir De Sana 'Rûh' Hakkında Soru Sorarlar. De Ki: 'Rûh Rabbimin Emrindedir, O’nun Bileceği İşlerdendir. Size Sadece Az Bir İlim Verilmiştir.'”(İsra, 17/85) Mealindeki Ayette De Açıkça Ruhtan Söz Edilmiş Ve Mahiyetinin İnsanlar Tarafından Bilinemeyeceğine Vurgu Yapılmıştır. “Allah, İnsanların Ruhlarını Ölümleri Sırasında, Ölmeyenlerin Ruhlarını İse Uykuları Sırasında Alır. Hakkında Ölüm Hükmü Verdiği Rûhu Tutar, Vermediği Rûhu İse Belirli Bir Süreye Kadar Salıverir. Muhakkak Ki Bunda, Düşünen Kimseler İçin Alacak İbretler Vardır.”(Zümer, 39/42) Mealindeki Ayette Ruhun Cismani Olmadığını, Bir Kanun-U Emri Olduğunu, Ölüm Esnasında Dünyada Geri Dönmemek Üzere Alınacağını, Uykuda İse, Uykusu Süresince Alıkonup Daha Sonra -Belli Bir Süreye Kadar/Eceli Gelinceye Kadar- Salıverileceğine, Dolayısıyla Ruhun Bağımsız Bir Varlık Olup Ölümle Yok Olmayacağına, Allah’ın İbka Etmesiyle Baki Kalacağına İşaret Edilmiştir. Selam Ve Dua İle...

Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky. Ptsi Tem. 26, 2021 6:59 am

AKLİ VE MANTIKİ DELİLLER GÖSTERİLMİŞ. MESELE TAMAM OLMUŞTUR !

Forum Saati Cuma Nis. 19, 2024 1:28 pm