www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

Deistlik ve Agnostiklik ?

unstable
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Deistlik ve Agnostiklik ?  Empty Deistlik ve Agnostiklik ?

Mesaj tarafından unstable Ptsi Mayıs 16, 2016 1:58 am

Öncelikle merhaba bir süredir forumu takip ediyorum yazılanları okuyorum bende bir iki şey yazmak ve sormak istedim. İnancımın yönü daha çok deizm lakin bazen agnostiklik de mantıklı geliyor bu konu hakkında fikir sahibi olan var mıdır? Veya illa oku dediğiniz dökümanlar
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Deistlik ve Agnostiklik ?  Empty Geri: Deistlik ve Agnostiklik ?

Mesaj tarafından dide Çarş. Mayıs 18, 2016 2:52 am

merhaba, ben agnostisizm ve deizm arasında çok büyük bir fark olmadığını düşünüyorum. aslında deistler, agnostiktir veya agnostik düşünceye yatkındırlar. kısacası deizm: bir yaratıcının, her şeyin sebebi olan bir varlığının olmasının ağır bastığı bir düşüncedir ve bu düşüncede yaratıcı bilinemezdir. agnostisizmde de tanrının varlığına dair bilinmezlik ve şüphe mevcuttur.

deizm ile agnostisizm arasında kalmana gerek yok bu yüzden. ille birisini seçmene gerek yok.

kitap tavsiyesi olarak carl sagan kitaplarını tavsiye ederim. bertrand rusell'ın sorgulayan denemeler'i ve spinoza'nın etika'sını da tavsiye ederim. fakat spinoza biraz ağırdır. david hume, leibniz, kant gibi isimlere de göz atmanda fayda var.

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 3:21 pm