www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Herkese merhabalar!

holycrap
    holycrap
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 9

Herkese merhabalar! Empty Herkese merhabalar!

Mesaj tarafından holycrap Salı Haz. 14, 2016 11:50 am

Arkadaşlar hepinize merhabalar. Öncelikle Türkiye gibi sığ görüşlü milyonların bulunduğu bir ülkede bu forum gibi bir oluşumun bulunması fevkalade, kuruculara teşekkürler.

Aranıza yeni katıldım, kafamdaki taşlar daha anca yerine oturdu. Deizmin, aslında tanrı inancının en öz hali olduğuna kanaat getirdim. Bunda dinler tarihini detaylı incelemem ve son yıllarda gördüğümüz radikal islamcılar, taciz ve tecavüz olaylarının arkasında hep bu aşırı dinci tayfanın olması etkili oldu.

Aynı zamanda ailemin kökenin alevi olmasından dolayı her zaman anlatılagelen alevilikle ilgili über mitolojik öyküler ve aynı dinlerde olduğu gibi alevi dedelerinin bu güruhu keyiflerine göre kullanması ve insanların bunları koşulsuz kabul edip uygulamaları ve bahsettiğim alevi dedeleri bir mehdi çılgınlığı tutturmuş durumda. Dedeye "Bana kalırsa mehdi inancı tamamiyle hristiyanlıktan süregeliyor, sizin anlattığınız bu hikayeyle hristiyanların inandığı isa hikayesinin hiçbir farkı yok" deyince beni afaroz etmeye çalışması ve beni çevremdeki insanlara rezil etmesi deizmi benimseme kararıma adım adım ilerletmiştir. Ha bir de neymiş, afaroz olmamak için 2 koyun kesip 2 şişe 70'lik rakı alacakmışım. Very Happy "Koyunu yeryüzüne gönderen Allah yanında rakıyı da mı gönderdi?" deyince konu kilit tabi. Very Happy

Açıkçası bu yıl annemin vefat etmesi benim için bir kilometre taşı oldu. Ailedeki herkesin okuduğu şifa duaları, sureler ve bunların hiçbir etkisinin olmaması, etkisinin olmadığı yerde kader denilip bir kenara atılması ve insanların ölen insanlar hakkında anlattığı şehir efsaneleri beni tamamiyle uyandırdı diyebilirim.

Tabi yıllarca müslüman ve alevi kültürünün etkisinden kurtulmak kolay değil kafamda bazı sorular var haliyle, bu soruların cevaplarını bulmaya çalışıyorum. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Eğer sorularım farklı konu başlıkları altında varsa acemiliğime verin, hoşgörün lütfen.

1- Bizlerin/Deistlerin ahiret inancımız var mıdır?
    2- Annem inançlı bir müslümandı. Onun kabrini ziyaret ederken o müslüman olduğu için ona dua okumalı mıyım? Ya da sadece tanrıya annem için dua mı etmeliyim?
    3- Tanrıya şükranımızı gösterdiğimiz herhangi bir ritüel var mıdır? Şahsen birşeyler yiyip içtiğim zaman tanrıya biz insanlara verdiği bu besinler için şükrediyorum.

Herkese teşekkür eder, iyi günler dilerim!
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

Herkese merhabalar! Empty Geri: Herkese merhabalar!

Mesaj tarafından Zeus2 C.tesi Haz. 18, 2016 12:33 am

1- Bunun kesin yanıtı yok. Bazı deistlere göre cenenet-cehennem var, bazı deistlere göre yok olacağız, bazı deistlere görede yeniden doğup tekrar dünyaya geleceğiz.

2- Dua etmek insanları psikolojik olarak rahatlatabilir. Dua etmek ya da etmemek sana kalmış. Deizmin yazılı bir kitabı olmadağı için kesin bir şey diyemem. Deizm bireysel bir inanç.

3- Deizmde ritüel yok. İstiyorsan Tanrıya şükretebilirsin.
    ThomasPaine
    ThomasPaine
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Herkese merhabalar! Empty Geri: Herkese merhabalar!

Mesaj tarafından ThomasPaine Cuma Eyl. 09, 2016 3:36 am

Deizmi daha iyi kavramamız için önericeğiniz kitap veya kitaplar varmıdır? Teşekkürler

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 2:49 pm