www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+8
Molekuler
edassu
melissa buse
captcha
GökTürk
supeluta
12 posters

Budizm

supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Budizm Empty Budizm

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Ocak 24, 2009 7:14 pm

Budizm, hayattaki acı, ızdırap ve tatminsizliğin kaynaklarını açıklayan ve bunların giderilmesinin yollarını gösteren bir öğretiler topluluğudur. Farklı bakış açılarına göre din veya felsefe olduğu kabul edilir. Budizm'de öğretilerin ana çatısını, meditasyon gibi içe bakış yöntemleri, reenkarnasyon denilen doğum ölüm döngüsünün tekrarı ve karma denilen neden-sonuç zinciri gibi kavramlar oluşturmaktadır.

Budizm Sanskritçe ve Pali dillerinindeki eski Budist metinlerinde 'uyanmış kişi - farkında olan' anlamına gelen Buddha kelimesinden gelir. Çağımızın Budası da denilen Siddhartha Gautama Budizm'in kurucusu olarak kabul edilir.

Budizm Siddhartha Gautama'nın ölümünden sonra 500 sene boyunca Hindistan Yarımadasında, daha sonra Asya ve dünyanın geri kalanında yayılmaya başladı.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Budizm Empty Geri: Budizm

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Ocak 24, 2009 7:15 pm

Tarihçe

Budizm M.Ö. 563-M.Ö. 483 yılları arasında yaşadığı tahmin edilen, bugün Buddha olarak bilinen Siddhartha Gautama tarafından kurulmuştur. Siddhartha Gautama kuzey Hindistan'da bir prens olarak doğduktan sonra, hayattaki acıları sona erdirmek için bir yol bulmak amacıyla krallığını terk etmiş ve uzun çalışmalar sonucunda aydınlanmaya ulaşmıştır.

Siddhartha Gautama'nın, Nepal'deki Lumbini'de[1] doğduğu düşünülmektedir. Yaygın olmamakla birlikte Hindistan-Nepal sınırındaki Kapilavastu'da doğduğuna dair iddialar da vardır. Geleneksel olarak kabul edilen yaşam hikâyesi şöyledir: Siddhartha Gautama klanı ve Sakya kabilesinden bir prens olarak dünyaya gelir. Doğumundan kısa bir süre sonra babası Kral Suddhodana'yı bilge olduğu varsayılan bir kişi ziyaret eder. Siddhartha hakkında "Bu çocuk ya muhteşem bir kral (chakravartin), veya muhteşem bir kutsal adam (Sadhu) olacak" der. Siddhartha'nın ileride kral olarak yerine geçmesini arzulayan babası ise, onun yaşamı boyunca acı ve ölüm gibi hayatın gerçeklerinden habersiz sarayda yaşamasına çaba gösterir. Bundan dolayı Siddhartha hayatının ilk 29 yılını insan nefsinin arzu edebileceği her tür zenginliğin içinde yaşamıştır. Babasının çabalarına rağmen Prens Siddharta 29 yaşındayken, ilk kez bir yaşlı insanın acı çektiğini görür. Bu olaydan sonra sarayın dışında yaptığı gezintilerde, hasta bir adam, çürümüş bir ceset ve çileci bir derviş[2] görünce hayatın ızdırap içerdigini farkeder ve acıyı altetmek için çileci bir derviş olarak yaşamaya karar verir.

Derviş olmak için görkemli hayatı arkasında bırakarak sarayından ayrılan Siddhartha, başlangıçta çeşitli dervişlere katılarak onların çileci öğretilerini izler. Bu dervişler toplumdan ayrı, yoksun bir hayat sürerek açlık, kendine eziyet gibi çeşitli yöntemlerle nefislerini engellemeye çalışmaktadırlar. Uzun süre bu yoksun hayatı izleyen Siddhartha bu yöntemlerin insana açlığa dayanma, hassas fısıltılar duyma, vücutta ağrı hissetmeme gibi olağanüstü ruhani güçler kazandırdığını farkeder, ancak aynı zamanda vucuduna zarar verdigini de görür.[3]

Siddhartha, bu yöntemlerin aradığı cevaba ulaşmasına katkıda bulunmadığını, prens olarak zenginlikler içindeki hayatında olduğu gibi tatminsizlik ve huzursuzluk yarattığına karar verir. Böylelikle çileci yaşamına son vererek anapanasati[4] denilen nefesi yargısızca dikkatle takip etme meditasyonunu geliştirir. Çileci yaşam yerine, ne nefsin her istediginitatmin etmek, ne de vucudu ihtiyaçlarindan mahrum bırakacak bir orta yol takip etmeye başlar. Söylenceye göre çileci hayatı terk etmesi bir gün köylü bir kızın getirdiği süt ve pirinç muhallebisini kabul etmesiyle olur; ve bir incir ağacının altında nefes meditasyonuna oturur. 49 günlük meditasyondan sonra, 35 yaşındayken ilmini tamamlar ve günümüz Bodh Gaya'sında bulunan bu ağacın altında aydınlanmaya ulaşır.

Aydınlanmasından sonra Buda veya Gautama Buddha adını alarak öğretilerini yaymaya başlar. Hindistan'ın kuzeyini, Ganj kıyılarının kutsal kenti Benares ve dolaylarını yeni felsefesini anlatarak gezen Gautama Buddha, kayıtlara göre 80 yaşında Kuşinigar'da (Hindistan) ölmüştür.

Gautama Buddha'nın ölümünden sonra Budizm Güneydoğu, Doğu ve Kuzey Asya'da yayılmıştır. 20 yüzyıla gelindiğinde Avrupa ve Amerika'da da ilgi görmeye başlayan Budizm, pekçok farklı mezhep ya da okula ayrılmıştır.
    GökTürk
    GökTürk
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 26

Mesaj tarafından GökTürk Çarş. Mayıs 27, 2009 6:54 am

İlginç bir din.Din mi oda tartışılır tabi.
    SatanicMajesty
    SatanicMajesty
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 28
    Katkı Puanı : 37

Mesaj tarafından SatanicMajesty Cuma Tem. 03, 2009 5:47 am

Budizm insanın doğayla bütünleşmesini,en saf ve duygusal haline gelmek için insan gelişimini savunur.Çünkü budizm tümtanrıcı bir dindir ve insanların yoğunlaşarak kendilerinde tanrıyı,doğayı,diğer insanları ve herşeyi hissedip onun parçası olduklarını hissetmek için vardır.Bütün budistler bu amaç için yoga yapar,vucütlarını güçlendirir,acıya dayanır ve odaklanır çünkü herşeyin parçası olduğunu bir kere hissettinmi ozaman kimsenin cevaplayamayacağı soruları cevaplamak için şansın vardır.Tabi bu benim yorumum.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 72
    Katkı Puanı : 101

Mesaj tarafından Karma C.tesi Tem. 04, 2009 2:13 am

Şunu söylemeliyim ki bildiğim kadarıyla budizmin hiçbir kötü yanını görmedim!
    Aksine içinde insanlara çok yararlı şeylerin olduğuna inanıyorum.
    Ve yine bildiğim kadarıyla puta tapmak gibi birşey yok!
    Din olduğu da şüpheli tabi :S
    SatanicMajesty
    SatanicMajesty
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 28
    Katkı Puanı : 37

Mesaj tarafından SatanicMajesty C.tesi Tem. 18, 2009 9:18 pm

Ya ne put u insanlar buddha nın şeklini yapıp ona tapmaya başladılar ama aslında budizm in orjinal halinde hiçbir zaman buddha nın bana tapın dediğini sanmıyorum.Onun amacı insanlara yararlı olmak ve bildiklerini paylaşmaktı ama bütün bu tür şeylerde olduğu gibi herzaman toplum arasında başka yerinden anlayanlar çıkıyor... Aslında şöyle diyim buddha nın temel öğretilerinin şuan günümüzdeki kutsal kitaplara esin kaynağı olduğunu düşünüyorum.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Ptsi Mayıs 03, 2010 10:20 pm

Karma demiş ki:Şunu söylemeliyim ki bildiğim kadarıyla budizmin hiçbir kötü yanını görmedim!
    Aksine içinde insanlara çok yararlı şeylerin olduğuna inanıyorum.
    Ve yine bildiğim kadarıyla puta tapmak gibi birşey yok!
    Din olduğu da şüpheli tabi :S

Buda heykellerinin önünde secdeye varan insanları nereye koyacağız arkadaşım. Allah bizi putperestlerin şerrinden korusun. Amin.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Salı Mayıs 04, 2010 1:40 am

Buda heykellerinin önünde secdeye varan insanları nereye koyacağız arkadaşım. Allah bizi putperestlerin şerrinden korusun. Amin.
    kabede deli gibi dönmeye ne diyeceğiz peki? sonra, camilerde kılınan namazın 27 derece daha faziletli olması?
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 05, 2010 12:01 am

Kabe dünya üzerinde Allaha kulluk için yapılmış bulunan tevhid akidesinin ilk abidesidir. Hz.İbrahim(A.S) ve Hz.İsmail.(A.S) tarafından yapılmıştır. Kabenin etrafında dönerek yapılan ibadetin adına "TAVAF" denir. 7 Defa tekrar edilerek gerçekleştirilen bu ibadetin her bir defalık kısmına ise "ŞAVT" denir.

Müslümanların kabeye yönelerek namaz kılmaları ve etrafında dönerek tavaf yapmaları, kabenin kendisinden kaynaklanan bir kutsiyetten dolayı değil, Allaha ibadet etmek için yapılan ilk bina olduğundan dolayı ve Hz.İbrahim(A.S) zamanından bu yana "HAC" adı verilen ibadetin yegane mekanı olduğundandır. Ayrıca buda heykelinin önünde secdeye varmakla, yani puta tapmakla Allaha kulluğa adanan ilk binanın etrafında dönerek Allahı ululamanın ne alakası var anlayamadım?

Camide kılınan namazın 27 derece daha faziletli olması meselesine gelince; camide kılınan namazın 27 derece üstünlüğü filan yoktur senin yazdığının doğrusu cemaatle kılmak olacak. Evet cemaatle kılınan namaz, tek başına kılınan namazdan 27 derece daha faziletlidir. Binaenaleyh camide kılmakla evde kılmak veya farklı bir mekanda kılmak arasında fark yoktur. Allah Teala yeryüzünü müslümana mescid kılmıştır. Burada vurgulanmak istenen müslümanı cemaatle ibadet etmeye teşvik etmektir. Böylece ehl-i islam arasında birlik ve beraberliğin kuvvetlendirilmesi ve Allahın rızası umulmaktadır.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Çarş. Mayıs 05, 2010 1:13 am

ineğe tapma inancı budistlere ne kadar saçma geliyorsa,
    budaya tapmaktan oluşan inanç sana nasıl saçmalık geliyorsa,
    senin inancın da bize o derece saçma geliyor.

buna ister hac de, ister tavaf de, ister şavt de.

son paragraftakileri bilmiyordum, teşekkürler.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Ptsi Mayıs 10, 2010 3:47 pm

Ben dinimi anlatayımda Allahın adalet kürsüsü önünde bana anlatılmadı, tebliğ edilmedi demeyin. Ben anlatayım siz ister inanın ister inanmayın ben yine de anlatacağım.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Salı Mayıs 11, 2010 4:36 am

emre90 demiş ki:Ben dinimi anlatayımda Allahın adalet kürsüsü önünde bana anlatılmadı, tebliğ edilmedi demeyin. Ben anlatayım siz ister inanın ister inanmayın ben yine de anlatacağım.

Bu müthiş mücahitlik ruhunuz takdire şayan ancak, burada islamı bilmeyen insan yok diyebilirim. Bu yüzden burada insanları inandıkları şeylerden vazgeçirmeye değil, inandıklarınızı uygun bir üslupla tartışmaya uğraşınız.

Forumumuz da hangi inançtan olursa olsun, herkeste aradığımız ilk şart, saygı çerçevesine uyumluluğu ve kullandığı nazik ve yumuşak dilidir. Lütfen bunları dikkate alarak forum içindeki yazışmalarımızı sürdürelim.

Saygılarımla. .
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 11, 2010 4:11 pm

Siz saygıyı peygambere terbiyesizce dil uzatanlara anlatın, nezaketi, benim dinimi vahşet olarak ilan edenlere anlatın. Buradaki arkadaşlarımız, dostlarımız islamı kulaktan dolma biliyorlar. Yazdıklarında hiçbir kitabi bilgi yok. Bunu islamı dosdoğru bilen herkez anlar. Ben bunları bilen biri olarak, şuurlu bir mümin olarak bildiklerimi yazmazsam Allah hesap sorar bana. Ayrıca benim insanları inandıkları şeylerden vazgeçirmek gibi bir gayem asla yok, sadece ben tebliğ ederim, inanan inanır, inanmayan inanmaz.
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 167
    Katkı Puanı : 176

Mesaj tarafından melissa buse Çarş. Mayıs 19, 2010 8:00 pm

bana budizm biraz saçma gibi geliyor kendi elleriyle yaptıkları yarattıkları şeylere tapıyorlar :S budistlere saygım sonsuzdur her dine karşı saygılıyım ama diğer dinler bir nebze hani ....
    edassu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 29
    Katkı Puanı : 31

Mesaj tarafından edassu Çarş. Mayıs 19, 2010 9:29 pm

Budistler putlara tapmıyor ki :S
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından melissa buse Perş. Mayıs 20, 2010 2:25 pm

buddha bir heykellll onun önünde secde fln ediyorlar bunun yanın sıra öküz de vardı sanırım :d
    Molekuler
    Molekuler
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 54
    Katkı Puanı : 64

Mesaj tarafından Molekuler Cuma Mayıs 21, 2010 5:13 am

Ben de şöyle biliyorum:
    Buda ve diğer put sayılan heykeller sadece bir şeyin TEMSİLi. Putperest inançlarda böyle. Kimse heykele "yüce" demiyor. Onun temsil ettiği tanrıya yüce diyor ve doğal olarak Tanrının temsili olan heykeli de güzel ve yüksek kılıyorlar.

Şebnem Ferah sevgisi ile yanan ben, onun posterlerine dokundurtmam mesela. Onlar Şebnem'imin temsili fotoğrafları ve şarkılarını dinlerken resimlerine bakarak onunla söylermişçesine zevk alıyorum. Yoo, yoo hayır ben putperest değilim. Ama bahsettiğim şey pustperestlikse... Evet! Öyleyim. Smile
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından melissa buse Cuma Mayıs 21, 2010 4:16 pm

Molekuler demiş ki:Ben de şöyle biliyorum:
    Buda ve diğer put sayılan heykeller sadece bir şeyin TEMSİLi. Putperest inançlarda böyle. Kimse heykele "yüce" demiyor. Onun temsil ettiği tanrıya yüce diyor ve doğal olarak Tanrının temsili olan heykeli de güzel ve yüksek kılıyorlar.

Şebnem Ferah sevgisi ile yanan ben, onun posterlerine dokundurtmam mesela. Onlar Şebnem'imin temsili fotoğrafları ve şarkılarını dinlerken resimlerine bakarak onunla söylermişçesine zevk alıyorum. Yoo, yoo hayır ben putperest değilim. Ama bahsettiğim şey pustperestlikse... Evet! Öyleyim. Smile

put perestlik değil bu Smile sen koca bir fan'sın Very Happy
    Molekuler
    Molekuler
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 54
    Katkı Puanı : 64

Mesaj tarafından Molekuler Cuma Mayıs 21, 2010 11:51 pm

melissa buse demiş ki:
    Molekuler demiş ki:Ben de şöyle biliyorum:

put perestlik değil bu Smile sen koca bir fan'sın Very Happy
    "fan" değil bu... aslen "aşk" Very Happy
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından melissa buse C.tesi Mayıs 22, 2010 2:58 am

şebnem ferah senin totemın olmuş Very Happy
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Paz Haz. 27, 2010 9:48 pm

...49 günlük meditasyondan sonra,...

oha! o kadar meditasyon yapsam ben de kendi dinimi yaratırdım tabii.
    sophia
    sophia
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 53
    Katkı Puanı : 66

Mesaj tarafından sophia Salı Haz. 29, 2010 2:20 am

melissa buse demiş ki:bana budizm biraz saçma gibi geliyor kendi elleriyle yaptıkları yarattıkları şeylere tapıyorlar :S budistlere saygım sonsuzdur her dine karşı saygılıyım ama diğer dinler bir nebze hani ....

aslında bir bakıma bütün dinler böyle..

insan öyle ya da böyle bir şekilde varoldu.
    sonra sordu, aradı ve tanrıyı buldu
    yani tanrıyı insan yarattı
    ve sonra ona taptı Smile

budizme özgü birşey değil yani
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 166
    Katkı Puanı : 224

Mesaj tarafından Vendetta Cuma Kas. 05, 2010 10:13 pm

müslüman olacağıma budist olurum bu benim ve insanlık için daha iyi olur buna eminim...
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Mesaj tarafından tesetturluadam Çarş. Şub. 03, 2016 3:38 am

şahsen bana -puta tapma dışında- islamdan daha mantıklı geldi.

bunların işi de keklikte.
    cehennemde yanan yok nasılsa...

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 11:08 pm