www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+11
Uniak
ukedi
styks2
LOVEisBLESSED
ek-ti93
supeluta
delilelma
ozgee
bokbirikintisi
15 posters

Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ?

SatanicMajesty
    SatanicMajesty
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 28
    Katkı Puanı : 37

Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ? Empty Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ?

Mesaj tarafından SatanicMajesty Cuma Tem. 03, 2009 4:42 am

Herkese merhaba burda saygılı bir şekilde tanrının neden olamayacağını veya neden olabileceğini hiç olmassa neden olması gerektiğini veya olmaması gerektiğini düşünüp yorum yapıcaz ve bakış açısı kazanıcaz ama lütfen kimse kesin vardır inanıyorum,yoktur inanmıyorum gibi cevaplar verip ortamı soğutmasın en son başka bir sitede bu topici açtığımda tanrı diye acc alıp varım yazmışlardı neyse Smile burda daha seviyeli bir tartışma olacağına inanıyorum ve başlatıyorum...

Şimdi bunlar benim okuduklarımı yorumlamamla çıkardığım şeyler ama yinede herkesin bildiği gibi okadar üstün bir varlık varsa onu asla kanıtlayamayız.Şimdi hepimizin bildiği gibi beynimizin algılama kanunları var mesela neden-sonuç ilişkisiyle algılamak yani beynimiz duyularımızı neden sonuç ilişkisine göre değerlendirir.Peki herşeyin bir nedeni varsa ozaman tanrınında bir nedeni olması gerekir değilmi.Bu neden sevgi ihtiyacı olabilirmi böyle tanrı vasfı olamaz yani tanrının başkasına ihtiyaç duyması tanrı olmamasını gerektirir.Başka bir neden bulalım yalnız kalmaktan sıkıldıda mı herşeyi yarattı buda bir çelişki burdan tanrının nedenini tanrı olmak olduğunu çıkartabiliriz çünkü o herşeyin başından beri vardı sonra herşeyi yarattı ama hiçbişey yaratmadan önce düşünün sadece o var,kendinin nasıl ve neden orda olduğunu sordu ama bir cevap yok peki tek başına napıcak tek başınayken hükmedicek kimse yok,ona tanrı dicek kimse yok onun büyüklüğünü görücek kimse yok yani herşeyi yaratmasının amacı büyüklüğünü kanıtlamak kısaca tanrı olmak işte bu paradokstan tanrının tanrı olamayacağı çıkıyor en azından tek ve en başından beri olan tanrı olamayacağı.

Beynimizin algılama özellikleri olduğunu biliyoruz.Doğduğumuzda beynimiz bomboş değildi ama deneyimlerimizle yaşadıklarımızda beynimizde olgular oluştu.5 tane bacakları kesik at görsekte onu kafamızda herşeyi tam bir varlık ve bir at olarak düşünüyoruz buyüzden bir portakal herzaman turuncu güzel tatlı bir potakal olarak beynimizde canlanır daha olmamış olsada çürük olsada.Şimdi düşünelim beynimizdeki olgulardan en büyük ve güzel olanı mükemmel olgusudur ama nedense evrene baktığımızda hiçbirşey tam olarak mükemmel değildir ne biz mükemmeliz ne portakallar nede başka birşey %100 mükemmel değil.Peki bu tasvir nerden geldi aklımıza? bunun cevabı işte tanrıdır çünkü herşeyi düşündüğümüzde tek mükemmel odur ve mükemmel tasviri ordan gelmiştir.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 72
    Katkı Puanı : 101

Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ? Empty Geri: Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ?

Mesaj tarafından Karma C.tesi Tem. 04, 2009 2:06 am

Herşeyin mükemmel yaratıldığını iddia eden bazı din kesimleridir.
    Bence hiçbirşey mükkemmel değildir. Eğer herşeye mükemmel dersek kendimizi kandırmış oluyoruz. Bunu korkmadan düşünürsek anlayabiliriz.

Ama çok tanrılılığa da pek inanmıyorum.
    Ya da beynim bu yaşıma kadar tek tanrıyı kabul ettiği için mi bilmiyorum Smile

Allah'a inanıyorum ama şunu da düşünüyorum. Ve herkesin hiç olmazsa kendi içinde düşündüğünü de biliyorum ve eminim Smile

(müslümanlığa göre) Allah yaratılmadı, o hiçbir sıfata benzemez, o tektir diye tasvir ediliyor. Peki ben küçüklüğümden beri düşünüyorum allah yaratılmadıysa nasıl oldu? Biraz karmaşık bir kelime oldu ama başka bir açıklamasını bulamıyorum!
    Bu soruyu sorduğumda fazla derine inersen aklını yitirirsin gibi cevaplar aldım hep Smile sorgusuz sualsiz inan gibi şeylerde söylendi tabi... Bunlar ne kadar saçma cevaplar dimi! =)

Ya aslında Allah'ı ve onunla ilgili sorularımızı düşündüğümüz zaman herşeyin sonu dipsiz bir karanlık!!! Bazı şeyler anlamsız, bazı şeyler saçma, bazı şeyler kutsal falan filan...
    bokbirikintisi
    bokbirikintisi
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 5

Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ? Empty Geri: Tanrı varmıdır ? Yokmudur ? Neden ?

Mesaj tarafından bokbirikintisi Salı Tem. 07, 2009 2:27 am

tanrıyı soyut veya somutsal bi kefeye koyamıyorum... bilinmezliklerin merkezinde yer alan bi güç gb görüyorum... ve o güç merkezde yer alıp, elekro manyetik bi alan yaratıp sanki varlıkları çevresinde toparlıyor gb... bu elektro manyetik alan, düşünce sistemimize sanki etkisi gösterip yakınlarındayım dercesine! kafamızı o yönde meşgul edip duruyor sanki...

tanrının ihtiyaç duyması ise; bana göre yaratığı varlıkların ona inanmasıdır herhalde.. bu ihtiyactır bana göre... hani madem güçlü! varlıkların beyinlerine o inancı enjekte edip var edebilir derseniz de; belki bunu denemiştir, fakat işin özünde varlıkların öznel iradeleriyle ona iman etmeleri onu yüceltecek noktadır... eğer mahsettiğimiz tek bi güçten ibaretse yüceltecek durumun olmaması bu ihtiyaca belki sevk ediyordur diye düşünüyorum...

çok tanrılı bi anlayış içerisinde ise bence; bu ihtiyacı daha da ön plandadır bana göre.. birden fazla tanrı war ve akebinde bir den fazla mürit wardır.... tanrılar arasında rekabet gb Very Happy blackboard dolup taşması gb Very Happy:D kendi tamarkar olabilecek noktaları gb...

bunlar tabiki benim yaklaşımlarım. yanılabilirim, yanılabilirsiniz, yanılabilirler Very Happy ewet tam bi karmaşa bu Very Happy ama güsel tarafı, farklı yorumlar çıkması, bütün yanılgıların gölgesinde...
    ozgee
    ozgee
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 8

Mesaj tarafından ozgee Salı Tem. 14, 2009 7:16 pm

bu konu yuzunden intihar asamasina geldim...
    bi gun sunu kabul ettim; Tanri var onun kitaplari cenneti cehennemi...
    ben öldüm ve yasarken bunlari sallamadigim icin, cehenneme gidicem.. Peki NEDEN??
    Tanri neden dunyayi-insanlari-cenneti vs. yaratmis, neden yaratmaya karar vermis, kendisi nasil olmus, neden hic bisi yok hatta hic bisiyin yok olmasi ne demek...dusundukce boguluyorum...salak sacma bi hayatta yasiyorum..ki hayat ve yasamak ne demek bunuda bilmiyorum, tanimsiz biseyde yasiyorum iste...
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Karma Çarş. Tem. 15, 2009 3:11 am

ozgee demiş ki:bu konu yuzunden intihar asamasina geldim...
    bi gun sunu kabul ettim; Tanri var onun kitaplari cenneti cehennemi...
    ben öldüm ve yasarken bunlari sallamadigim icin, cehenneme gidicem.. Peki NEDEN??
    Tanri neden dunyayi-insanlari-cenneti vs. yaratmis, neden yaratmaya karar vermis, kendisi nasil olmus, neden hic bisi yok hatta hic bisiyin yok olmasi ne demek...dusundukce boguluyorum...salak sacma bi hayatta yasiyorum..ki hayat ve yasamak ne demek bunuda bilmiyorum, tanimsiz biseyde yasiyorum iste...

Evet aynı şeyler bana çok oldu bu yaşıma kadar...
    Ve dediğim gibi birçok kişiye de olduğuna eminim =)
    Daha derinleri, daha da derinleri düşündükçe bir çıkmaza giriyor insan!
    Dipsiz bir kuyu misali...
    bokbirikintisi
    bokbirikintisi
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından bokbirikintisi Çarş. Tem. 15, 2009 3:55 am

bu tür duyguların olmasının, en büyük etkeni dini inanış şeklinin olmamasından kaynaklanıyor.. ne gb?...

dini inancı olan insan, din ile tanrıya yakınlaştığını zanneder ve ona sığınır... yanlızlığından, ona gebe kalan o düşüncelerden uzaklaşmaya çalışır. o gücü bulamaz kendinde ve kolay olanı seçer,kalıba girmekten kaçınmaz... çünkü bilir ki, düşünceler; ne kadar abanırsa bi o kadar hayatın bi karın ağrısına dönüşeceğini...bu durumda sığınmak en iyisidir...

ama diğer türlü olduğunuzda, öyle bi karmaşanın içerisinde bulunursunuz ki, sanki girdabın birinden çıkıp, bir başka girdaba sürükleni verirsiniz... cvpsız kalan o kadar çok nokta çıkarki karşınıza intihar kaçınılmazdır.. fakat cesaret meselesidir, olayı gerçekleştirmenizin ertelenmesine neden olur...

sonuç olarak birileri bi kalıba girerken, biz; o bize gebe kalan düşüncelerle bi duruşu sergileriz... ama bunu bi kalıba oturtmayız ne kadar deist olarak bi kalıba koysalar bile.. çünkü o olgular düşüncelerimizde peydah olduğunda, deist kavramının haberimiz bile yoktu.. o düşünce şekliyle yaşıyoduk ama; bi kılıf belirlemiyoduk... çünkü o kavramı öğrenmeden önce duruşumuzu sergilemiştik...
    delilelma
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Katkı Puanı : 8

Mesaj tarafından delilelma Cuma Tem. 17, 2009 7:59 am

bugün teknolojinin geldiği noktadan sonra bir hedefi de yapay zekâdır. yapay zekâ tabii ki sanıldığı gibi "tuşa bas, bilgisayar tıkır tıkır düşünsün." değildir. programlamacının ona öğrettiği kurallar çerçevesinde, bugünkü bilgisayar teknolojisinde olmayan adeta karar verme becerisidir. şimdi diyelim ki bu durum, bu yukarıdaki başlığa cevap yazan sevgili arkadaşlarımızdan birinin elinde (kontrolünde bulunsun), yani zekâ programlıyorsunuz. siz diyelim ki oradaki bilgisayar programına "2+2=3" gibi bir kural koydunuz. bunun dışında bir de ona "2 ile 3'ten başka sayı yok" diye öğrettiniz. ve ona düşünce silsilesinde yardım edecek birkaç bilgi dışında, ki bunlara şunu da katalım mesela bizim 3 boyut mekân uzayımızı düşünemesin, sözgelimi 1'inci boyutta tıkışıp kalmış olsun. ve ona nihayet sizi, yani onun ve olabilecek her program üzerinde mutlak güç sahibi olan yaratıcısını aramaya bir heves verdiniz. şimdi... bu program ne yapacak? eldeki veriler neler ki sizin beyninizi, ellerinizi, aşklarınızı, mutluluklarınızı, yani "tam olarak siz"i kavrayabilsin? zavallının elinde 2 adet sayı, bunlarla ilgili olan üstelik yanlış bir matematiksel sonuç, ve bir tanecik de uzay ekseni! işte bizimle bu zavallı bilgisayar programı arasındaki farktan, sonsuz miktarda demiyorum dikkat edin, hiçbir aklın alamayacağı kadar daha fazladır Tanrı'yla bizim aramızdaki fark... pekiiii... bu programı yapan programcı arkadaşımız çok mu zalim ki o zavallı programı orada debelendiriyor? değil! çünkü o, o programa şöyle bir temel verdi: "kabul et ki beni asla hayal edemezsin. boşa çırpınma. bana yalnızca alçakgönüllü ol, saygılı ol. ve unutma ki senden başka nice programlar var orada, bil ki senden onlara da saygılı davranmanı istiyorum..."...
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Cuma Tem. 17, 2009 1:26 pm

farklı bir bakış açısından yaklaşmış konuya sn delilelma,temel de doğru bir mantıktır ancak bu kadar basit değil.Nitekim pc ye öğretilen 2+2=3 denklemi gibi yanlış sonuçlar verilmemiştir bize..Aksine herşey mantığa uygun,büyük fizik kanunlarını doğuran doğa kanunları ile,çevrilmiş durumdayız.Ve sürekli öğrenmeye ve evrimleşerek gelişmeye devam eden beyinlere sahibiz.Bu yüzden TANRI,o programcı gibi bizi kısır bir döngü içerisinde bırakmıyor ve zannımca,kurduğu mükemmel sistemi,bilimin ışığında çözmemizi sabırla izliyor Smile
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Karma Cuma Tem. 17, 2009 10:46 pm

Deistlik bir düşünce kavramıdır. Bir din değildir. Bu yüzden herşeyi düşünmek kaçınılmazdır ve doğru olan budur. Aklımızıda herzaman kullanmalıyız.
    ek-ti93
    ek-ti93
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından ek-ti93 Çarş. Eyl. 02, 2009 3:43 am

günümüz türk milli eğitim sisteminde ki din kültürü ve ahlak derslerinde öğrencilere bi konu gösterirler o konunun içeriği her insan bi inanca sahiptir insan bişeye inanarak yaşadığıdır. Şimdi biz deizm tezine inanıyoruz bakın inanıyoruz dedim ama biz müslümanların allaha inandığı gibi bunu bi din haline getirmiş değiliz. Biz bu inanç konusuna mantığımızla yaklaşıyoruz
    O zaman tanrı yada allah varmıdır yokmudur diye mantığımıza soralım.Bi cevap bulabiliyomuyuz
    sadece varsa onu kim yaratmış diyoruz işte burda konu kitleniyo.
    LOVEisBLESSED
    LOVEisBLESSED
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından LOVEisBLESSED Ptsi Eyl. 21, 2009 7:20 am

Merhaba herkese.Ben yeniyim.Bu foruma eskiden bakmistim ve hatirladigim kadariyla bakimsizdi yeniden yapmissiniz eralde.Adminlere tesekkur ederim.Ole deilse de herneyse)))))
    Tanri var midir yok mudur?Klasik bir tartisma.Hatta bazi arkadaslarimiz intihar fln demisler.Ne geregi var ya onemli bisey deil zaten)))))
    Simdi oncelikle solediklerimin hepsinden sorumluyum ve cogu kendi dusuncelerim ve kimse icin baglayici deil ve bildiginiz seyler iste.. .
    Tanri.Burda var olup olmadigini tartismadan once ayirt etmemiz gereken konu su.Hangi tanri?Dinlerdeki tanri yoksa gercekten aradigimiz tanri?Tabi bu deist uyeler icin gecerli benim gibi.Eger dinlerdeki tanriyi aricaksak bulsak bile sacma olucak ve iste bole intihar fln die dusuncelere iticek bizleri.Yok eger deilse ozaman gercekten birseyler soylemeye deger.
    Ama gelin soyle birsey yapalim.Oncelikle bulmaya calistigimiz tanriyi ayiklayalim.Neden diye sorabilirsiniz.Tabiiki de dinlerdeki tanridan.Ve bunu yapmanin tek yolu dinlerde bahsi gecen tanriyi tanimlamak.O tanri asagi yukari soyle birseydir-yukaridadir,gorunmezdir,herseyden gucludur,hersey yaratabilir(bundan neden kaldiramayacagi kadar buyuk bir tas yapmiyor gibi espriler de doguyo),herseyi o yaratti,iste anne baba misali cezalandirir odullendirir,ayni zamanda herkesi seviyor,sefkatlidir,acimasizdir,en komigi tum vasiflarinda mutlaktir(bu eger gercekten boleyse ozaman seven birisi nasil yakabilir veya nasil cezalandirabilir?ozaman mutlak olmuyor ki?),onu kimse yaratmadi yani imparatordur kendisi.Bunlari soledikten sonra diyecegiz ki biz bunlari dinlerden ogrendik.Dinlere inanmiyoruz onlardan nefret ediyoruz ve bizim aradigimiz tanri da boyle degil.
    Tamam ozaman aradigimiz tanriya gecelim.Bence oncelikle akil var mantik var)))Bu evrendeki hersey gayet basit bir sekilde ispatlandiki kendiliginden olusabiliyor.Yani mesela bir tasin olusmasi icin illa birisinin onu oraya koymasi gerekmez zaten kendisi zamanla olur.Veya bir cicek veya bir dag bir okean bir gol bir kum bir bakteri ve en onemlisi bir insan.Yani bunlar zincirleme olusan bir takim fizik ve kimya kurallari dahilinde bas verir.Ve simdi bunu solememdeki asil amacim ve teorim burda basliyor.EN ONEMLISI BIZ BUNLARI AKLIMIZLA ALGILAYABILIYORUZ.Peki sorun bakalim niye abarttin bu kadar bunu zaten biliyoduk.Nedenini aciklayayim.Simdi bir elektrigin voltajini ya da herneyinise elimizle olcemeyiz bunun icin bir cihaz lazim.Veya elmanin tadini parmagimizla alamayiz bunun icin dilimiz var.Veya sadece ayaklarimiz olsaydi kokusmus sucukla birlikte bir sene yasamis yumurtanin kokusunu alamazdik.Yani algilayan varsa algilanan da vardir.Yani algilayan sey algilananla baglantilidir.Yaaa.. .Simdi ozaman biz tum bu olaylari yani evrendeki olaylari neyimizle algiliyoduk.Beyinimizle.Yani evreni beyinimizle algiliyosak demekki bu evrenin kaynagi muazzam bir akil.Cunku beyinle baglantili algilanan sey ne olabilir?Ya da beyinle ne algilanir?Akil urunu seyler.Cunku bunun icin zaten aklimizi kullaniyoruz.Iste benim tanrim budur.
    Hikayenin bu kisminda aklima bisey geldi kisaca anlatayim-derler ki tabiiki dinlerin tanrisi icin ya da ona benzeyen bir baska tanri icin.Iste 5 duyu organimiz var.Her birinin kendi gorevi var.Ole bir duyu organi hayal edin ki tanriyi algilayabilelim.Yani o duyu organimiz olsaydi veya tanri onu bizde yaratsaydi biz tanriyi belki de gorurduk.
    Ama bu solenen tanri dinlerdeki tanriya tipatip benziyor?Ama bizler yusufun,musanin,muhammedin,yakubun,nuhun birer yalanci oladuklarini ve isaninsa aslinda hic olmadigini zaten biliyoruz.Oyuzde anlattiklari tanri da yalandir.Ve istedigimiz kadar duyu organimiz olsun o tanriyi goremicez cunku yok olebisey.
    Ama bu evrenin kaynagini anlamamiz icin aklimiz var ve evrenin kaynagi da zaten akildir.Einstain abimiz(kendisini rahmetle aniyorum huzur icinde uyusun)bunu dile getirmistir.Ama daha otesine gecememistir ve sadece hayran oldugunu solemistir.Ama simdi ben onun soleyemediklerini solicem sizlere:))
    Bana gore bu evrensel akil denen sey gercekten de bize bazi seyleri anlatabilir.Soyle ki bizim zaten kendimiz de akilli yaratiklariz.(simdi bazilari dicekler ki be abicim bizim aklimiz olmasaydi senin ne haberin olcakti akildan fln.salliyosun burda.aklimiz olmasa evrensel akil fln da uydurmazdin.ozaman diyorum ki kardesim aklimiz olmasa zaten bu konulara girmezdiiik)Bu ne anlama gelir?Yani biz bir anlamda o evrensel aklin parcasiyiz.Nitekim bu dinlerde de var.Biz tanrinin bir parcasiyiz denir.Tek dogru benzetme bu zaten.Ve hepimiz bir butunuz.Eger o akli tanri kabul ediyorsak ozaman bizler de birer tanriyiz.(havaya girmeye gerek yok 6 milyar tane daha var)Ve o akilla birlikde karar aliriz.Insanlar arasindaki elektrik alisverisinin ve hisslerin nedenini anlamak okadar da zor olmuyor artik.Tabiiki de o akil bizden once de kararlar aliyordu ama ozaman zaten ondan ayrilmamisik.Simdi bir tur sekil degistirdik diyebiliriz.Yani obur dunyala ilgili dusuncelerim de aslinda bunun etkisinde yani oldukten sonra o aklin bir parcasi olucaz dogrudan.Tanriya donucez.Protestanlikta bu var zaten.Onlar diyorlarki imanlilar tanrinin parcasi olucaklar imansizlar icinse hersey oldugu gibi biticek.Cehennem fln yoktur.Ama bana gore herkes o akla donucek.Herke tanriya donucek ve asil ozune donucek.Bizim icimizde kotuluk var hepimizin icinde.Ve bu yuzdendirki bu evrensel aklin kaynagi oldugu dunyada dogal felaketler afetler meydana geliyor.Yani bu kotu enerji bir sekilde kendini gosteriyor.Bu uzayda da var.Bunlarin hepsini dusundugumuzde aslinda doganin ve evrenin insan karakterine cok benzer bir sekilde idare edildigini ve aslinda insanin kendisinden baska birsey olmadigini gormus oluruz.Biz yasadigimiz evrenler diger insanlarla dogayla hayvanlarla herseyle bir butunuz.Ve en sonunda ki eger bu son olucaksa yine hepimiz ayni oze donecegiz.Benim dusuncem bu sekildedir.Hepinize saygilar sevgiler.Eminim kimse okumamistir bunu.Ben de olsam okumazdim zaten bu kadar uzun bir seyi ama okuyanlar icin de bir hayli ilginc olmustur diye dusunuyorum.Bu arada esprilerim icin de ozur dilerim:P
    styks2
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22
    Katkı Puanı : 36

Mesaj tarafından styks2 Ptsi Ekim 25, 2010 10:09 pm

Doğaya , evrene bakarsan anlayabilirsn Smile
    En azından çevrene bak Smile
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Perş. Kas. 11, 2010 1:49 am

tanrının olup olmadığını bilmiyorum. artık deist olduğumu da sanmıyorum. bir süre sonra tanrıyı kendi yalnızlığıma ve insanlığın sebepsiz amaçsız boşluğuna çare olması için yanımda tuttuğumu farkettim. zaten çocukluğumdan beri kendimi tanrıya hiç bir zaman yakın hissetmedim.
    ona inanmak için artık bir dürtü hissetmiyorum, bir sebebim yok. ama bazı şeyler var ki birer tesadüf olduklarını düşünmek güç. eğer tanrı varsa hiç birimizin düşündüğü gibi değildir, muhtemelen de yoktur.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Paz Kas. 14, 2010 1:49 pm

Tanrı seni korusun ukedi Smile
    bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Mesaj tarafından bazikortam Paz Kas. 14, 2010 5:50 pm

Uniak demiş ki:Tanrı seni korusun ukedi Smile
    Amen king
    alpdede
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 16

Mesaj tarafından alpdede Salı Haz. 12, 2012 8:00 am

Benim düşünceme göre bir tanrı vardır; ama semavi dinlerin aksine bu tanrı ne bağışlayıcı ne de iyilikle doludur. Bu tanrı insanlığa "çok fazla" müdahele etmeden, sadece onları gözlemler ve bunu yaparken eğlenir. Bunu bir bakıma aklımda "Troll Tanrı" olarak kurguladım. İnsanlara farklı hayatlar ve statüler vererek her kesimi, her yaşayış tarzını gözlemliyor ve bundan zevk alıyor. Benim kafamdaki tanrı modeli budur.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Haz. 13, 2012 3:24 am

Bende tek ilgisinin biz insanlarla olduğunu sanmıyorum. İşte vücudumuzdaki mikroplarla biz ne kadar ilgileniyorsak, tanrı da bizimle o kadar ilgileniyordur Smile
    değilist
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından değilist C.tesi Nis. 11, 2015 10:38 pm

'BEN VARSAM.TANRI DA VARDIR!' derim her zaman.İnançlarım,bilgi düzeyim,hayata ve doğaya bakış açım bir tanrının var olduğuna beni inandırıyor fakat
    İnananların ve inanmayanların tartışacakları konu 'tanrı var mıdır yok mudur' olmamalıdır.İster inansın ister inanmasın kimse tanrı vardır yada yoktur diyemez.Bilseydik eğer bunun adına inanma demezdik.İnanma; görmediği bilmediği halde bir şeyin var olacağına dair fikirlerin toplamıdır.O yüzden biz tanrı vardır demiyoruz.Bir tanrının var olduğuna inanıyoruz diyoruz.Bunun aksini ateistlerde bilemez ve onlarda 'tanrı yoktur' diyemezler.Diyecekleri tek şey 'tanrının var olduğuna inanmıyorum' demektir.Bu konuda iddia edilmez.Ateistler kesin olarak sanki evrenin ve insan beyninin son sınırlarına ulaşmış ve tanrıdan en ufak bir iz bulamamış gibi tanrı yoktur derler.Ayrıca bütün sınırları aşsak bile tanrı sana yüzünü göstermek zorunda değildir.Bana göre inancıda insanın içine yerleştiren tanrıdır ve kendisine ulaşılmasını istemektedir.Kendisine nasıl ulaşılabileceğini insanlar düşünerek bulabileceklerdir.Eğer bu düşünceler içinden çıkılmaz bir hal alıyorsa Kuran'a bakmaları yeterli olacaktır.Kuran kendisinden bir hatırlatıcı olarak bahseder, sanıldığı gibi emir ve yasaklar kitabı değildir Kuran! Daha fazla bilgi için forumdaki 'Deistler müslümandır Ama farkında değillerdir' makalemi okuyup bununla ilgili sorular sorabilirler.
    http://forum.deizm.org/t892-deistler-muslumandr-ama-farknda-degillerdir
    gonzo
    gonzo
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından gonzo Perş. Mayıs 07, 2015 4:36 am

Big bang öncesini bilmiyoruz, Daha önce evren veya evrenler var mıydı,varsa ezelde sonsuz sayılardamıydı, yoksa bu evren ilk mi? Hiçlik içinde ilk maddenin var olması, kuark dalgalarıdan oluşmuşsa bu evren bu bahsettiğimiz varlığında olması bunu ilk var eden bir güç varmıydı yokmuydu ,varsa Tanrıymıydı bunları bilmiyoruz. 2. si bu dünyada ilk yaşam taşı, amino asitler nasıl çıktı, (bu evrimin konusu değil, evrim; ilk en basit canlıdan daha kompleksli canlua geçişi açıklar) bununla ilgili hipotezler var, milnerin deneyimi yoksa ilk amino asit/protoinler uzaydan mı geldi, uzaydan geldilerse nerden geldiler, o gelen yerde nasıl oluştular gibi sorunların cevabı henüz bilim tarafından bulamadığı için tanrı yoktur diyemiyorum. Ama şunu biliyorum ki ilk başlangıçtan sonra devamı için Tanrı'ya ihtiyaç yok.

Forum Saati Perş. Mayıs 16, 2024 3:14 pm