www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

5 posters

Reenkarnasyon ve Kader

Coraline
    Coraline
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 7

Reenkarnasyon ve Kader Empty Reenkarnasyon ve Kader

Mesaj tarafından Coraline Perş. Tem. 23, 2009 3:16 pm

Merabalar.. Bu yazıyı sizlerle paylasmaktaki amacım Reenkarnasyonu acıklamak bunun en kolay yolu islamiyeti kullanmaktı bende onu yaptım nede olsa müslüman bi ulkede yasıyoruz.(Kesinlikle musluman degilim!). Tanıdıgım cogu musluman reenkarnasyona inanmıyor. bende onlara kendi dinlerinden bi kanıt vermek istedim. nede olsa bi paylasım platformu burası ve islam bölumunde islamla ilgili hersey yer alabilir Smile..

- Afrika'da 5 yaşına gelmeden ölen çocukların yıllık toplam sayısı yaklaşık 11 milyon. Din hocalarının anlattığı ahirete gününü hayal edin. Tüm nesiller Tanrı'nın huzurunda biraraya geldiği vakit 6 aylık, 1,yaşında, 2 yaşında, 3 yaşında, 4 yaşında ölmüş çocukların sayısı yaklaşık 2 milyar diyelim.
    Bebek olduğunuzu düşünün. Afrikada doğmuş, doğduğunuz günden beri açlıkla, susuzlukla, hastalıklarla boguşmuşsunuz. Ve çok geçmeden dayanamayıp öldünüz diyelim. Hesap gününde Allah'ın karsısına cıktınız. Allah senin sonsuz Cennet'i veya sonsuz Cehennemi hakettigine karar verecek. ama özgeçmişin oldukca kısa.
    Dogdum, Acıktım, Susadım ve öldüm. O kısacık hayatta sonsuzlugun iyisini ya da kötüsünü nasıl hakedebilirsiniz? Allah 2 milyar çocuğu cehenneme atsa çocukların hepsi bir agızdan "Bu haksızlık! öldüğümüzde daha bebektik" demezlermi? Peki cehennemi geçtik diyelim 2 milyar çocugu cennete atalım bu seferde diğer milyarlar " Bu haksızlık! keşke bizide bebekken öldürseydin" demezlermi?
    Yaşam tek bir ömre sığmayacak kadar uzundur.Yukarıda anlatmış olduğum afrikalı çocuklar sorusuna cevap verebilecek din felsefesi henüz yeryüzünde değil. Kendi dininden haberi olmayan bazı din adamları "Allah bilir" diyerek kurtulacaklardır onlar için tek kaçış yolu budur.
    Reenkarnasyon hep parapisikolojinin ilgi alanına girdi. Cinler, periler ve medyumların arasında eski yaşamlarını hatırlayan insanlar oldu.. bu yüzden fantastik ve bunun yanında ürkütücü bir konu olarak görüldü. Kadim bir bilgi olabileceğine ise pek ihtimal verilmedi.kader mekanizmasındaki işlevi ortaya konmadı. Varoluşun içindeki rolü mantıklı ve tutarlı bir biçimde açıklanamadığı için herhangi bir dine mensup olan insanların akıllarına yatmadı. yeniden diriliş tekamülün üst basamaklarında yani bizler büyüyüp olgun birer ruh olduğumuzda öğrenmemiz gereken bir bilgiydi. Kız çocuklarını diri diri toprağa gömen bir topluma ölümsüzlüğü müjdelemek dünyanın sonu olurdu. Varoluş 9 katlı bir binadır ilk 8 kat fazla güneş almaz ve mezarlığa bakar. 9.kat ise teras katıdır ve manzarası gerçekten mükemmeldir. Yeniden diriliş kuranda kriptoların içerisine saklandı. Bu şifreler çözüldüğü zaman Kur'an yepyeni bir kutsal kitap olacak. bunu çözebilmek içinde elimizde tuttuğumuz kitabın bir şifre olduğunu bilmemiz gerekiyordu.
    Sonra ölümünüzün ardından sizi dirilttik ki, şükredebilesiniz
    Kur'an-ı Kerim Bakara Suresi 56.ayet
    İnsan hesap gününde neden şükretsinki? Yaptıklarının hesabını vereceği içinmi? Cehenneme gireceği içinmi? Herşeyden önce şükretmek için biraz geç olmazmı?
    Nasıl oluyorda Allah'ı inkar ediyorsunuz? Oysa ölü iken sizi O diriltti; sonra sizi yine öldürecek, yine diriltecektir ve sonra O'na döndürüleceksiniz.
    Kur'an-ı Kerim Bakara Suresi 28.Ayet

Bu ayettede gördüğümüz gibi diriliş tekil değil çoğuldur.
    O'ndan başka ilah yoktur; diriltir ve öldürür. Sizin de Rabbinizdir, geçmiş atalarınızında Rabbidir.
    Kur'an-ı Kerin Duhan suresi 8.Ayet

Yukarıdaki Ayette öldürür-diriltir demiyor. Diriltir-öldürür diyor. Mantık çerçevesinde ele alındığında diriltmesi için önce öldürmesi gerekiyor. Öldürmesi içinde diriltmesi gerekir. Yani reenkarnasyonun Kader üzerinde oynadığı rol tahmin edildiğinden çok daha büyüktür.
    O, başlangıçta yaratmayı yapan, sonra onu tekrarlayacak olandır. Bu O'na göre (ilk yaratmadan) daha kolaydır.Göklerde ve yerde en yüce ve eşsiz sıfatlar O'nundur.O, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
    Kur'an-ı Kerim Rum suresi 27.Ayet

umarım yaratmayı tekrarlayacaktır ifadesi sizlere herşeyi anlatmakta yeterli olur..
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Reenkarnasyon ve Kader Empty Geri: Reenkarnasyon ve Kader

Mesaj tarafından supeluta Perş. Tem. 23, 2009 5:33 pm

kuran sakız gibi nereye çeksen gelecek cümlelerle dolu. .bu ayetler sanırım o dönem insanları ahirete inandırmak için söylenmiş.sık sık biz öldükten sonra nasıl dirilecekmişiz,bu mümkün değil diyen insanları,bu cümlelerin tanrı katından geldiğine inandırarak,müslüman yapmaya çalışmışlardır.

aynı ayetler,sizin dediğiniz gibi de yorumlanabilir elbette ama,ne kadar doğrudur bilemem. .

ruhun varlığına inanmıyorum.Ruhun olması gerektiğini de sanmıyorum. .Nitekim milyonlarca yıldır süre gelen evrimde,ruh kavramın yeri yoktur.Eğer bir ruh olduğunu varsayarsak bu sefer,kuranda anlatıldığı şekilde bir yaratılışa inanmamız gerekir.
    Coraline
    Coraline
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Katkı Puanı : 7

Mesaj tarafından Coraline Cuma Tem. 24, 2009 12:12 pm

Ruh olmazsa diger yasam da olmaz. Beden Topragın altında kalır. Sadece bedenden oldugumuzu dusunmek bıraz ılgınc geldı bana. Yalnızca bedenden olmak... Cok yetersiz... Ruh'a inanırım sonuna kadar. Var oldugundanda eminim ama Ruh'a inanmam benim müslüman olmamı gerektirmez. Acıkca soylemem gerekirse nasıl yaratıldıgım hakkında en ufak bi bilgim yok. Tıpkı tanrım hakkında en ufak bi bilgimin olmayısı gibi.. ve ögrenmek icinde caba gostermeyi dusunmuyorum ne de olsa dunyada yasıyoruz. İnsanların cogu gerizekalı kafalarına gore birseyler uydurup yazmakta ustlerine yok.. En iyisi hic kafa yormamak...
    Thalarian
    Thalarian
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Katkı Puanı : 8

Mesaj tarafından Thalarian Perş. Ağus. 20, 2009 11:58 pm

Coraline demiş ki:Ruh olmazsa diger yasam da olmaz.

bunun bilimsel dayanagini aciklarmisiniz.

Coraline demiş ki:Yalnızca bedenden olmak... Cok yetersiz.

Size Yetmesi Icin daha nelerin olmasi gerekiyor ?

Coraline demiş ki:Tıpkı tanrım hakkında en ufak bi bilgimin olmayısı gibi.. ve ögrenmek icinde caba gostermeyi dusunmuyorum ne de olsa dunyada yasıyoruz

dunyada yasamak ile tanrı hakkında bilgi sahibi olmak arasinda baglantıyı kuramadım ???

Coraline demiş ki: İnsanların cogu gerizekalı kafalarına gore birseyler uydurup yazmakta ustlerine yok..

Katılıyorum.

Coraline demiş ki:En iyisi hic kafa yormamak...

Sorgulanmamis Bir Hayat Yasamaya Degmez / Sokrates

Ayrıca Reenkarnasyonu bilim kanıtlamadıgı icin birsey soyleyebilmem mumkun degil paylasiminiz icin tesekkurler
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Perş. Eyl. 10, 2009 6:28 am

[quote="Thalarian"]
    Coraline demiş ki:Ruh olmazsa diger yasam da olmaz.

bunun bilimsel dayanagini aciklarmisiniz.

bilimsel olarak ruh için "hah işte budur, bu ruhtur!" denmedi daha diye biliyorum yanlışsa düzeltin.

Coraline demiş ki:Yalnızca bedenden olmak... Cok yetersiz.

Size Yetmesi Icin daha nelerin olmasi gerekiyor ?

bana da sadece beden olmak biraz eksik geliyor, ruh bu eksikliği giderir diye düşünyorum.

Coraline demiş ki:Tıpkı tanrım hakkında en ufak bi bilgimin olmayısı gibi.. ve ögrenmek icinde caba gostermeyi dusunmuyorum ne de olsa dunyada yasıyoruz

dunyada yasamak ile tanrı hakkında bilgi sahibi olmak arasinda baglantıyı kuramadım ???

o bağlantıyı ben de kuramadım Rolling Eyes

Coraline demiş ki: İnsanların cogu gerizekalı kafalarına gore birseyler uydurup yazmakta ustlerine yok..

Katılıyorum.

ben de Very Happy

Ayrıca Reenkarnasyonu bilim kanıtlamadıgı icin birsey soyleyebilmem mumkun degil

bilim ve fen tabi en başta gelir ama ben şahsen kendi mantığıma daha çok güvenirim. ve mantığım bana reenkarnasyonun saçma olduğunu söylüyor.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Ptsi Mayıs 31, 2010 7:56 pm

reenkarnasyon oturup ciddi ciddi düşündüğüm bir konu değil, aslında şu an fark ettim bunu. eskiden beri içten içe inanırım ama islam der ki hayır! bu yüzden hakkında düşünmemiştim uzun zamandır. ama bir ruhun varlığından emin olduğum gibi, onun misyonunu gerçekleştirmek için pek çok kez beden bulmasını da mantıklı bulabilirim.

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 2:36 pm