www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

5 posters

Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler

captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler Empty Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler

Mesaj tarafından captcha Çarş. Ekim 14, 2009 5:12 am

Nisa Suresi 74: İğreti hayatı âhiret hayatı karşılığında satanlar, Allah yolunda çarpışsınlar. Allah yolunda çarpışıp da öldürülen yahut galip gelene biz, yakında, büyük bir ödül vereceğiz

Bakara Suresi 191: Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın.

Nisa Suresi 89: Onlarla eşitlenesiniz diye kendilerinin küfre saptığı gibi küfre sapmanızı istediler. O halde, Allah yolunda göç edecekleri vakte kadar onlardan dostlar edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın ve bulduğunuz yerde öldürün. Bir daha da onlardan ne dost edinin ne de yardımcı.

İslamın nasıl yayıldığı hakkında bilgi oluşturabilecek türden sure ;

Tevbe Suresi 5: O haram aylar çıktığında artık müşrikleri, kendilerini bulduğunuz yerde öldürün. Yakalayın onları, kuşatın onları, tüm geçit noktalarını tıkayın onların. Bunun ardından tövbe eder, namazı gereğince kılar, zekâtı verirlerse, yollarını açın onların. Kesin olan şu ki, Allah Gafûr’dur, Rahîm’dir.

Nisa Suresi 91: Diğer bazılarını da bulacaksınız ki, hem sizden emin olmak hem de kendi toplumlarından emin olmak isterler. Ama fitneyle yüz yüze getirildiklerinde başaşağı içine dalarlar. Bunlar sizden uzak durmazlar, sizinle barışa gitmezler ve ellerini sizden çekmezlerse onları yakalayın, tuttuğunuz yerde öldürün. İşte böylelerinin üstüne gitmeniz için size açık bir izin ve kuvvet verilmiştir.

Tevbe Suresi 12: Eğer verdikleri ahitten sonra yeminlerini bozar, dininize saldırırlarsa, o zaman küfrün elebaşlarını öldürün. Çünkü onların yeminleri yoktur. Böyle yaparsanız hal ve gidişlerine son verebilirler.
    Deist33
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 8

Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler Empty Geri: Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler

Mesaj tarafından Deist33 Salı Ekim 20, 2009 2:56 am

İnsanlardan bir kısmını bir diğer kısmına kırdıran bir Tanrı olamaz.Bunlar apaçık Muhammedin vahşi Arap yaşantısının belirtileridir.Baştan aşağı saçmalık.Bunları söyleyen Tanrı olamaz....
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 18
    Katkı Puanı : 22

Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler Empty Geri: Kuran'da Öldürmeye Teşvik Eden Sureler

Mesaj tarafından selin Cuma Mart 26, 2010 7:49 pm

Kur'an'ın değişmediğine dair bir kanıt var mı? Kanıtlanamayan hiçbir bilgiye inanmam. Dolayısıyla dinlere de inanmam.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Mart 27, 2010 5:22 am

Bu ayetleri bile okuyunca, insanın asılsız şeylere,sırf korkularından ve ebeveynlerinin baskılarından dolayı, ne kadar da sıkı bağlanabileceklerini görüyoruz. .

Hiç düşünmez misiniz ki,bu kitap apaçık muhammedin yazdığı bir kitaptır Smile
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin Paz Nis. 18, 2010 1:06 am

Bu kitabı Muhammed mi yazdı bilemem. İnsanların inanç konusundaki fikirleri değişebilir. Zaten fikir ayrılıkları olmasa dinler de nitekim ortaya çıkmazdı. Ayrıca önemli olan ailenin inanıp inanmaması değil. Siz eğer zekanızı kullanabiliyorsanız aileniz inanıyorsa da inanmıyorsa da bazı şeyleri sorgulayarak kendi inanç sisteminizi oluşturursunuz.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Ptsi Nis. 26, 2010 5:34 am

Peygamber uçmaz. Kul uçurur
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Nis. 26, 2010 11:42 pm

Tabii o kul tanrının vermiş olduğu aklı kullanmaz ve sürü psikolojisinden kurtulamaz ise . .
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Cuma Nis. 30, 2010 3:56 pm

Kuran da insan öldürmek, can almak, haklarını gasp etmek kesinlikle haram kılınmıştır. Yukarıda yazdığınız ayetleri kuranın kendi iç bütünlüğü dairesinde değerlendirmek gerekir. Kuran bir kitap olarak ayetler ve sureler bazında tam bir bütünlük gösterir, ayetleri kesip kesip işinize gelen kısmını almanız çok yanlıştır. Bir örnek: "Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki..." (Sure-i Maun 4.ve 5.ayet-i kerimeleri) sizin mantığınıza göre müslümanların bu ayet hasebiyle namaz kılmaları günah ve haramdır. Lakin ayetin iç bütünlüğünü hesaba katarsak aslında ayetin "Yazıklar olsun namaz kılanlara ki kıldıkları namazdan gafildirler" yazıldığını görmek o kadar zor değildir. Ayet açıklaması şudur ki namazı gösteriş maksadıyla kılmak, ihlaslı ve samimi olarak yapmayanları kınamaktadır. Sizin yaptığınız, ayeti kuranın iç bütünlüğünden koparmak ve anlamını başka yerlere çekmek ve bu yolla kuranı kötülemektir. O ayetin öncesinde ve sonrasında yer alan ayetlerle bir bütün olduğu gerçeğini göz ardı etmeyiniz.

İslamın yayılmasını açıklarken kuranın bazı ayetlerini yazmışsın, bu ayetler olağan üstü hallerde (isgal, yağma, fitne ve fesat) geçerlidir; kaldı ki savaş halinden bahsedilmektedir düşmana siz savaş halinde nasıl davranırsınız acaba?

o kadar var ki siz barış anlaşmalarına girişmişsiniz ve söz almışsınız ortada bir ahit var, yemin var söz var, uluslar arası hukukta anlaşmayı bozmak hala savaş sebebidir, medineli yahudiler yaptıkları barış anlaşmasına uymadılar ve hendek savaşında bizi arkadan vurdular ve zaten kıtlığın eritip bitirdiği müslümanları birde ihanet vurdu, acaba siz olsanız bu hain taifesine öldürdükleri onca cana karşılık nasıl muamele yapardınız?

Kaldı ki öldürmeyi teşvik ediyor dediğiniz peygamber mekkeyi fethettiği zaman umumi af ilan etti, madem onları bulduğunuz yerde hesapsız kitapsız, sormadan etmeden vurun diyordu bu peygamber neden affetti bunu bir düşünmek lazım.Wink
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Cuma Nis. 30, 2010 4:06 pm

selin demiş ki:Bu kitabı Muhammed mi yazdı bilemem. İnsanların inanç konusundaki fikirleri değişebilir. Zaten fikir ayrılıkları olmasa dinler de nitekim ortaya çıkmazdı. Ayrıca önemli olan ailenin inanıp inanmaması değil. Siz eğer zekanızı kullanabiliyorsanız aileniz inanıyorsa da inanmıyorsa da bazı şeyleri sorgulayarak kendi inanç sisteminizi oluşturursunuz.

Arkadaşım o senin dediğin farklılıklar fikir ayrılığı değil Allah söz değiştirmedi hep aynı şeyleri tebliğ etti bize fakat insanlar kişisel çıkarları gereği hep kitapları değiştirdiler, bu durum sana fikir ayrılığı gibi geliyor ama öyle değil

İncil ve Tevrat Allahın indirdiği hak kitaplar idi fakat hahamlar ve papazlar bu kitapları kişisel çıkarlarına göre değiştirdiler ve böylece o kitaplar öz şekillerini kaybetti. Fakat kuran sürekli yazıldı. Yazılı olarak mushaflar eliyle devam eden bir kitap olarak bugüne kadar değişmeden geldi. Oysa ki incil ve tevratta peygamberlere indirildiğinde yazılı değillerdi ve bütün olarak indiler, peygamberde bunu insanlara anlattı ve yazı bilenler de yazdı fakat kuran ayet ayet ve sure sure indiğinden sürekli yazıldı ve bu hal üzere bugüne kadar geldi

İnanç meselesi ise islamda serbest bırakılmıştır kaldı ki "Leküm diniküm veliyedin" (sure-i kafirun son ayeti) senin dinin sana benim dinim bana düsturunu açıklar. Bu arada surenin kendisi inanmak ile inanmamak seçimi konusunda insanları serbest bırakmıştır.
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin Cuma Nis. 30, 2010 6:25 pm

Benim görüşüm seninkinden biraz farklı sanırım. Ben Tanrının bize kitap göndermesini saçma buluyorum. Tanrı isteseydi kitabın asla değişmemesini sağlayabilirdi. Tanrı bunu sağlayabilecek güce sahip çünkü. Ben Kuranın da o dönemdeki bazı karışıklıkları gidermek için -ki dönemin özelliklerini bildiğini düşünüyorum- Muhammedin yazdığı bir kitap olduğunu düşünüyorum. Tabii bu tamamen benim dini düşüncem. Her insanın dini düşüncesi kendine özgündür. Farklılıkların da insanların kitap üzerindeki yorumlarının değişmesiyle oluştuğunu düşünüyorum.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Cuma Nis. 30, 2010 9:30 pm

Benim senin düşüncene tabiki saygım var, hatta saygılı olmak zorundayım çünkü dinim bana bunu emretti.(Kafirun suresi'nin son ayeti)

Allahın kitap ve peygamber göndermesi meselesine gelince, Allah yarattıklarının üzerinde bir ilahi bilinçtir. İyi, doğru, güzel gibi kavramların içeriğini ve tüm tezahürlerini yaratan biricik Allahtır. O halde bize bu doğruları, iyileri ve güzelleri bildiren kitapları ve yaşayışları ile bizlere canlı birer örnek olan peygamberleri göndermesi "bana göre" gayet doğaldır.

Kitapların değişmesi meselesine gelince, Allah insanlara bu kitaplarda iyiyi, güzeli, doğruyu anlattı, peygamberi ile bize canlı bir örnek verdi lakin aynı zamanda bize irade ve akıl verdi. Çünkü Yüce Allah herkesin kalben mutmain olarak kendisine yönelmesini ve samimi olmasını murad etti. Lakin insanlar ebedi ahiret yaşamının servetlerini bir tarafa attılar ve geçici dünya hayatının zevklerine dalıp kutsal kitapları kişisel çıkarları için değiştirdiler. Yüce Allah'ın gücü elbette yeter di hiç şüphesiz bu süreci durdurmaya, ama bir düşünelim böyle bir müdahalede yani Allahın değiştirilmek istenen kiapları koruma girişiminde bulunması halinde insanlarda oluşacak iman ne kadar samimi ve kalbi mutmain edici olurdu, ya da soruyu şöyle soralım sen böyle bir durumda bu korumaya şahit olsaydın yani kutsal kitabları koruma adına Allahın müdahalesini görseydin iman edermiydin ? ve bir soru daha diyelim ki iman ettin sence sendeki bu iman samimi olurmuydu ?

Saygıdeğer hanım kardeşim,bu yazdıklarımı sakın ha yanlış anlama,sana "gel kurana inan" asla demiyorum sadece inancımı anlatmaya çalışıyorum

Selam ve Dua ile ...
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin Cuma Nis. 30, 2010 9:39 pm

Tanrının böyle bir müdehalesi olsa bu insanlarda samimiyetsizlik değil , iman etmelerine bir neden daha yaratırdı. Tanrıya ve kitaplarına kimse inanmamazlık etmezdi, edemezdi. Edenler de bir saçmalığın izini sürüyor konumda olurdu.
    Ben de senin inancına saygı duyuyorum. Bazı şeyleri ayrıntılı düşünmeden önce ve sorgulamadan önce ben de inanıyordum. Fakat bence sorguladıklarımızdan en azından bir kaçının net cevabı olmalı. Malesef yok. Kişisel görüşlere göre değiştirilebilen cümlelerden ibaret tümü. Ve karşıt görüşü savunmanı asla saygısızlık olarak nitelendirmem. O konuda rahat olabilirsin.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Cuma Nis. 30, 2010 10:10 pm

Benim bahsettiğim samimiyet senin anladığın samimiyet değil insan görmediği bir tanrıdan gelen kitaba çok zor inanır ama tanrısal bir el tarafından bu kitabın tüm tehlikelerden korunduğuna şahit olursa ister istemez inanacak. İşte bu iman çok da samimi bir iman değildir ne yazıkki,iman insanın içinden gelmelidir, emri vaki ile değil, baskı ve zorlama ile değil bu tarz bir tanrısal müdahale ile hiç değil, hakeza böylesi Allahında murad etmediği bir durumdur.

Aklındaki problemleri buraya yazarmısın hanım kardeşim? İznin varsa görmek istiyorum.
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin C.tesi Mayıs 01, 2010 2:16 am

Bu forum bazı şeyleri sorgulayabilenlerin forumu. Aklımdaki problemlerden önce size bir şey sormak istiyorum. Siz hiç bunlar hakkında sorgulama yaptınız mı?
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir C.tesi Mayıs 01, 2010 6:36 pm

Ben sorgulamanın ötesinde ateizm ile islam arasında gidip geldim 2 yıl boyunca. 17 yaşındaydım Allahı sorgulamaya başladım, var olmadığına kanaat getirdim, peygamberlere inanmak ve bana benim gibi bir insanın örnek olacağına inanmak saçma geldi açıkçası, yani bir insanın, benim gibi bir insanın benden ne üstünlüğü olabilir diye düşündüm, ama ben bu durumda kaldığım zaman kolay olan yolu seçmedim araştırdım. Daha fazla araştırdım hep, ve her defasında sorguladım yeni öğrendiklerimi. Sonunda İslamiyetden daha mantıklısını bulamadım, Eğer yaratan ve can veren bir halık (yaratıcı) varsa ve bu halık soyut ve somut tüm varlıkların yaratıcısıysa, yani iyiyi, güzeli ve erdem'i yarattıysa bunları bize bildirmesi ve bildirirken de bizim anlayacağımız bir dille yine bizim içimizden bir elçi göndermesinin o kadar da mantıksız olmadığını anladım, Çünkü akıl ve irade sınırlıymış bunu öğrendi. Her meseleyi çözemiyor gerçekten de. Ve yaratıcı bize işte bu anlayamadığımız meseleleri anlatsın ve açıklasın diye içimizden birini göndermiş, bunu öğrendim, iman ettim ve müslüman oldum.Allaha çok şükür bana imanı nasip ettiği için. İçim huzurla dolu açıkçası.
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin C.tesi Mayıs 01, 2010 6:41 pm

Yaptığınız seçim sizi mutlu ediyorsa bir sorun yok. Ben tanrının varlığına inanıyorum. Dinler saçma geliyor. Elbette bunu soyleyıp bırakmıyorum araştırmaya devam ediyorum. Bana mantıklı görünen başka bir şey olmayıncaya dek de inancım bu yönde olacak.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir C.tesi Mayıs 01, 2010 6:54 pm

Sizin din seçiminize dinim gereği(Kafirun suresi son ayet)saygım var. Sonuçta kuran da "Dinde zorlama yoktur..." ayeti gereği bir hoşgörü ve tolerans emredilmiş. Buna uymak zorundayım. Sadece size yardımcı olmak istemiştim. Size dinimi anlatmak istemiştim. Bana vakit ayırdığınız için size teşekkür ederim.
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin C.tesi Mayıs 01, 2010 7:05 pm

Ben de paylaşımınız için size teşekkür ederim
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir C.tesi Mayıs 01, 2010 7:14 pm

Araştırmaya devam ediyorum dediniz, yanlış anlamassanız size kaynak tavsiye edebilirim islamiyet hakkında.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Salı Mayıs 04, 2010 1:37 am

emrenin vereceği kaynağın islami taraflı olduğunu düşünüyorum. objektif kaynaklara başvurmak en mantıklısı olacaktır. ya da ben zaten biliyorum islamiyeti yeteri kadar dersen, ateizmle ilgili araştırma yapmanı öneririm.
    biraz video için: vaskonun videoları
    selin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından selin Salı Mayıs 04, 2010 11:34 am

Ateizmi genel özellikleriyle bildiğimi düşünüyorum. Ateizm bana uyan bir inanış değil. Hiçbir insanın da bir şeylere inanmadan yaşayabileceğini düşünmüyorum. Önerin için teşekkür ederim.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Mayıs 31, 2010 1:55 am

Arkadaşlar, konuşulan konu, konu başlığının dışına taştığı için, şu adresten devam ediniz.

https://deist.yetkin-forum.com/ateizm-f35/ateistin-c-dunyas-t283-10.htm

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 9:59 pm