www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+2
supeluta
Kemalist_Ece
6 posters

İslam Şeriatında Kadın Olmak...

Kemalist_Ece
    Kemalist_Ece
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 70
    Katkı Puanı : 103

İslam Şeriatında Kadın Olmak... Empty İslam Şeriatında Kadın Olmak...

Mesaj tarafından Kemalist_Ece C.tesi Mayıs 15, 2010 7:30 pm

Afganistan
    Afganistan'da kökten dinci hükümetin iktidara gelmesiyle birlikte Eylül 1992'de başkentin büyük parkında "İslam’a uygun davranışlarda bulunmadıkları için" toplu idamlar gerçekleştirildi. Bu tarihlerde Afganistan kadını da bütün haklarını kaybetti. Oy kullanma, devlet dairelerinde ve televizyon/radyolarda çalışma hakları ellerinden alindi. 1960'lı yıllarda mini etek giyen Afgan kadını tepeden tırnağa örtünmek zorunda bırakıldı. Hizb-i İslami örgütü militanları batılı gibi giyinen kadınların üzerine asit atıyordu.
    Afganistan bebek ölümlerinde birinci, kadın ölümlerinde ise ikinci sıradadır. kadın ölümlerinin en büyük nedeni, kızların çocuk yaşta, daha hamileliğin yükünü kaldırabilecek kadar gelişmeden hamile kalmalarıdır. Regl olmaya başlayan kızlar hemen evlendirilmekte ve daha çocuk yaşta hamile kalmaktadırlar.
    Afgan evlerinde erkeklerin bulunacağı odalarda el işi, dantel gibi kadın varlığını anımsatacak eşyalar bulundurulmaz. Afgan erkeği karısına evden çıkarken hoşça kal demez, nereye gittiğini ve ne zaman döneceğini söylemez.

İran
    İran’da hicap-çarşaf giymek zorunludur. Örtünmemiş kadına esnafın satış yapması yasaktır. Caddelerde "Hicap giymeyen kadın fahişedir" ya da "Karisi hicap giymeyen erkek, erkek değildir" türünden ibareler yazılıdır. Hicap ya da çarşafsız gezmenin cezası 12 ay hapis veya kırbaçlanmaktır. Eğer kırbaç cezası para cezasına çevrilmek istenirse karşılığı 10.000 tümendir. Ortalama 80 kırbaç cezasının karşılığı bir çalışanın 6 aylık kazancına eşittir. kadını cezalandırmak için birçok neden vardır. Mantodaki iri bir düğme, mantonun altın ya da gümüş renginde olması, yırtmaç boyu, çıplak ayak veya ince çorap, oje sürmek...vb. birçok nedenden ötürü kadın cezalandırılabilir. Bunlar yazıya dökülmemiş olduğu için de kadının cezalandırılmasında büyük bir keyfilik hakimdir.
    kadınlar kocasından izin almadan sokağa çıkamaz, babalarının cenazesine bile gidemez. Yolda veya araba içinde bir arada görülen çiftler baba-kız, kari-koca, abla-kardeş olduklarını kanıtlayamazlarsa zina yapmaktan tutuklanırlar. Erkek ve kızlar bir parti/ev toplantısında bir arada yakalanırlarsa hemen evlendirilirler. Erkekler şort giydiği için kadınların futbol gibi spor karsılaşmalarını izlemeleri yasaktır. İran’da üst düzey hiçbir yönetim kadrosunda kadın yoktur.
    Ayetullah Humeyni'nin yaptığı açıklamaya göre, 9 yaşına gelen kız çocukları evlendirilebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri
    Çok kadınla evlilik, haber vermeden kadını boşama, dışarıdan getirilen kadınları metres tutma gibi durumlar yaygındır. İslamcılar çok kadınla evliliği teşvik ediyorlar. Birden fazla kadın alan erkeğe 10.000$ kadar para yardımı yapılıyor. Erkek doktorlara ev yapmaları için 200-300 bin dolar yardim yapılırken kadın doktorlara yardim yapılmıyor. Kuveyt
    kadın her bakımdan ikinci sınıf muamelesi görüyor. Fakat erkeklerle birlikte çalışabilme özgürlükleri var. İslamcı örgütler kadınları örtünmeleri için zorluyor. Kuveytli kızların %60'i örtünüyor. Örtünmeyenler üzerinde de büyük baskı var. Tip fakültesinin bombalanması gibi eylemler yapılıyor.

Suudi Arabistan
    Peçe takmamak, sokakta tek başına yürümek, üniversiteye gitmek, koşmak, sıçramak, araba sürmek kadınlara yasak. 1990'da kadınların araba kullanma hakki için yaptığı gösteriler ülkede büyük yankı yaptı. kadın göstericiler tutuklandı ve kocalarından "bir daha böyle bir gösteri yapmayacaklarına" dair teminat alındıktan sonra serbest bırakıldılar. kadın, kocasının refakati olmadan yurt dışına çıkamaz. Halka açık yerlerde yüzemez, hiçbir toplulukta erkeklerle bir arada bulunamaz. kadınlar bilinçli olarak cahil yetiştirilirler. Tek yaptıkları alışveriş ve evde oturmaktır. Bayan öğretim görevlilerinin şayisi çok azdır. Erkek profesörler üniversitedeki kız öğrencilere monitör aracılığıyla ders verir.

Ürdün
    "kadını dövmek onun onurunu incitmez, çünkü kadın doğuştan onursuzdur" kuralı benimseniyor. Örtünen her kadına ayda 22 dolar kadar para ödeniyor. Her evde 5-6 kadın olduğu için aylık gelir 130 dolara kadar çıkıyor. 1990'li yıllarda karma eğitim kaldırıldı. kız öğrencilerin şort giymeleri ve gösteri yapmaları yasaklandı. Görücü usulünü eleştiren bir film gösterilirken sis bombası atıldı, kadın sığınma kampı bombalandı. Ülkede bekaret çok önemlidir. Bekaret zarının tamir masrafı yaklaşık 300$'dır. Bu durum ülke genelinde oldukça yaygındır.

Sevgili bayan hemcisnlerim.Şeriat diyip duruyorsunuz ama daracık kıyafetler giyip yüzde bi kilo makyajla kapanmaya benzemez şeriat ülkelerinde yaşamak.

Bilginize..
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

İslam Şeriatında Kadın Olmak... Empty Geri: İslam Şeriatında Kadın Olmak...

Mesaj tarafından supeluta Paz Mayıs 16, 2010 12:24 am

Güzel bir çalışma. . teşekkürler. .
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Paz Mayıs 16, 2010 8:00 pm

Şeriatın, sizin nefsani arzulara ve dünyevi hırslara bulanmış gönüllerinize ve geçiçi dünya hayatının kendisi gibi geçiçi olan nimetlerine kapılmış akıllarınıza bir tesiri olmaz.
    Kemalist_Ece
    Kemalist_Ece
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Kemalist_Ece Paz Mayıs 16, 2010 9:18 pm

yukarıdaki kısıtlamalar benim dünyevi arzularım mı ,insan haklarım mı?

Bütün dinlere karşıyım ama islamiyeti kabul eden kadınlar,gönüllü kölelik seçiyor bir bakıma.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Paz Mayıs 16, 2010 9:20 pm

Bu setlerin olmadığı toplumlarıda görüyoruz, zina almış başını gidiyor.
    Kemalist_Ece
    Kemalist_Ece
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Kemalist_Ece Paz Mayıs 16, 2010 9:30 pm

çözüm olsaydı bu setleriniz,bugün afganistanda,iranda kadınlar hala recm diye insanlık dışı yöntemlerle zina adı altında yok edilmezdi.
    Özgürlük sadece erkelere verilmiş bir hka değildir.. tabi kitabınız sizi ve hemcinslerinizi savunuyor ve arşlandırıyor,
    hoşunuza gidecektir,
    köle olan kadınlar nasılsa.. o da yorumunuzdan da görüldüğü gibi umrunuzda değil..

Saygılar.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Ptsi Mayıs 17, 2010 4:11 pm

Bu sözleri islam ve kuran asla haketmiyor. Bir devir düşün ki kadınlar kadın oldukları için aşağılanıyor hatta doğdukları anda diri diri toprağa veriliyor. Bir devir düşün ki kadınlar sadece yedirilecek, giydirilecek, eğlenilecek ve sonra da baştan atılacak mahluklar olarak algılanıyor. Bir devir düşün ki kadınlara evlenecekleri kişi hakkında "beğendinmi" veyahut "beğenmedinmi" gibi soruları sormak en büyük onursuzluk ve şerefsizlik sayılıyor. İslam işte böyle bir devirde geldi ve kadını layık olduğu yere yükseltti.

Tesettür meselesine gelince; evli bir kadının, bir erkeğin şehvani duygularını kabartacak yerlerini kocasından başkasına göstermemesinin garipsenecek neyi var?

Zina suçuna recm cezası uygulanması meselesine gelince; Ehl-i sünnet mezhebinde zina suçunun cezası recm değildir 60 veya 100 sopa urulmasıdır. Zina suçunun tespiti için 4 şahit gerekir. Bu şahitler duymuş değil görmüş olcaklar. Bundan sonra suç sabit olur ve cezayı hakeder. İşte buradan sonra zaniye de zaniye ye de 60 ila 100 sopa vurulur.

İran daki recm örneklerine gelince; şia hukukunu şiilere bir sorun derim ben. Eğer şia da zinanın cezası recm ise bu kurana aykırıdır.

Afganistan daki recm uygulamalarına gelince; o görüntüler ABD nin uyuşturucu ticareti için hayati öneme haiz afyon tarlalarının kontrolü gayesiyle çıkardığı afganistan savaşından önce maksatlı olarak çekilmiş görüntülerdir ve tek amacı işgal için kamuoyu hazırlamaktır. Ama görüyorum ki bu iftiraya bizzat müslüman ülkeleri bile inanmış. Yazık.
    Kemalist_Ece
    Kemalist_Ece
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Kemalist_Ece Ptsi Mayıs 17, 2010 7:32 pm

evet şimdi yorumları okurken düşündüm de, erkek olsam ve bu kuralları görsem kadınlar üzerinde sapkın ve egoist bir yönüm varsa,sanırım bende zevk alabilir,sizler gibi:

'ne var canım recm edilmenizde,kapkara insanlık dışı bir yööntemle kapanmanızda,bana biat etmediğiniz durumda dayak yemenizde,adam yerinde konmamanızda''düşünebilirdim.
    Ama tüm canlıları eşit,birini diğerinden üstün görmeyen varlıkalr olduğumuz için düşünemiyoruz bötle.

Ben kapanmıyorum diye tahrik olan siz ; daracık pantalonlarla ,bazen iç çamaşırınızı bile belli eden sizin tabirinizle uygunsuz kıyafetlerle,gömleğinizin düğmelerini karnınıza kadar indirerek dolaşabiliyorsunuz.. Bizlerde kadın olarak tahrik olamazmıyız? Arzulama gibi biyolojik bir ihtiyaç sadece erkeklerre mi ait?
    Siz nasıl saç telinden tahrik olabiliyorsanız,
    sizin gibi saçtan,gözden,kulaktan da tahrik olan kadınlar var.

Siz çarşafa girin kapanın,
    ertesi günde ben kapanacağım Smile

Bu ülkelerin hepsi radikal islamcı ülkelerdirOnlarda bir ynalış yok. Onlar kuranın ve islamın dediklerini uyguluyor. Kadını gördüğünüz gibi köle ve asalak bir canlıdan öte görmeyip, gökten indiği sanılan dogmalarla hırsızlık ypaanın kolunu,
    başka erkele sohbet ederken bile görünen kadının namus meselesi diyip boynunu yok edecek kadar sapık bir zihniyete tahammül eden sizleri ilk cümlemde de dediğim gibi,
    anlıyorum:)
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Salı Mayıs 18, 2010 2:03 am

Kadına eşeğe verdikleri değer kadar bile değer vermiyorlar.

Cinsel ihtiyaçlar, hizmet ve çocuk doğurma = kadın

Bu düşünceyi kıramazsın bu onlar için bir saplantı olmuş durumda.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Perş. Mayıs 20, 2010 1:09 am

Kadınlar kendilerine uygulanan çifte standartı nasıl göremiyor onu anlamıyorum?

Erkeğe herşey tamam, kuranın dili tamamıyla ona hitap ediyor, ama kadınları çıkıpta "Bu ne lan bu nasıl Allah böyle" demiyor. .

Mirasta daha az pay verir, gerektiğinde dövün der, ama kadınları buna seslerini çıkarmazlar bir türlü. .
    ÖöZgE
    ÖöZgE
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 59
    Katkı Puanı : 72

Mesaj tarafından ÖöZgE Salı Haz. 15, 2010 7:18 pm

Bizler birer cinsel obje değiliz.
    Benim saçımdan tahrik olacak kadar sapkın düşünceli bir erkek varsa da, bu onun cezası verilmesi gereken bir suçudur.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Salı Haz. 15, 2010 10:15 pm

ADMİN demiş ki:Kadınlar kendilerine uygulanan çifte standartı nasıl göremiyor onu anlamıyorum?

Erkeğe herşey tamam, kuranın dili tamamıyla ona hitap ediyor, ama kadınları çıkıpta "Bu ne lan bu nasıl Allah böyle" demiyor. .

Mirasta daha az pay verir, gerektiğinde dövün der, ama kadınları buna seslerini çıkarmazlar bir türlü. .

ezik yetiştiriliyorlar, sesleri çıkmıyor... korku
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Perş. Haz. 17, 2010 3:36 am

Hayır ukedi. Korkuya katılmıyorum. Onlar inanıyorlar.
    Korku olmasını çok isterdim.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Perş. Haz. 17, 2010 10:10 pm

Uniak demiş ki:Hayır ukedi. Korkuya katılmıyorum. Onlar inanıyorlar.
    Korku olmasını çok isterdim.

inançlarının sebebi de korku.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

Mesaj tarafından gizem C.tesi Ekim 31, 2015 1:51 am

Zaten bütün dinlerde kadın diye bir varlık yoktur.Erkeğin her istediğini yapmak zorunda olan köle vardır.Ben tüm bu gerçeklere rağmen müslüman olan üstüne üstlük şeriati isteyen kadınları anlayamıyorum.Bazen müslüman olan çok yakın arkadaşlarıma soruyorum."Madem islam kadına değer veriyor açın kuran mealini de görelim" diyorum.Ama tabi açıp gösteremiyorlar olmayan şeyi nasıl göstersinler ki! Meali açıp kadınlara yapılan hakaretleri gösteriyorum,okumuyorlar bile.Verdikleri en mantıklı cevap da "Allah öyle emretmiş,biz ne yapabiliriz ki? Bizden ne istiyorsun? İnanmazsak,isyan edersek cehennemde yanarız" oluyor.Ve tabi "İslam kadına çok değer veriyor.Cennet annelerin ayakları altındadır" gibi saçmalıklar sıralıyorlar bana.Saçmalık çünkü cennet kadınların değil annelerin ayakları altındaymış.Çünkü dine göre insan yerine konmak için anne olmak şart.Ki anne olunca da insan yerine konmuyor ama en azından olmayan değer -100'den -99'a çıkıyor.

"Akıl yaşta değil baştadır" atasözü ne kadar da doğru.Ben daha bu yaşımda islamın kadınlara hiçbir değer vermediğini anlamışken 40-50 yaşında olgun kadınlar nasıl anlamıyor,hiç bilmiyorum.Yine de birşey demiyorum.Herkesin dini,inancı kendine.Ama müslümanlar benim onlara duyduğum saygıyı hiçbir zaman duymadılar bana.Türban hadi neyse ya bir kadın nasıl olur da en fazla gözlerini gösteren kapkara bir beze bürünür,hiç anlamıyorum.Birde bunu dinleri uğruna yapıyorlar.Onları insan yerine bile koymayan dinleri uğruna.Çarşaftan,türbandan nefret de etsem böyle kadınlara asla olumsuz tek bir bakış bile atmadım.Hep saygı duydum.Nefretimin 2 nedeni var: 1.si hep çarşaflı,türbanlı kadınlardan dinleri yüzünden zarar görmüş olmam 2.si kendilerine yaptıkları bu haksızlığa onların adına üzülmem.

Doğu ve güneydoğuda (özellikle doğu) zaten büyük ölçüde şeriat var.(Tabi diğer şeriat ülkeleriyle kıyaslamıyorum.Onlara göre Paris sayılır doğu.)

En son gizem tarafından Çarş. Kas. 18, 2015 1:39 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Ptsi Kas. 02, 2015 3:07 am

Üzücü. İslam dini kadına "sıpa" muamelesi yapıyor.
    Bilmem ne yapmadığı sıpaya da yem vermiyor.
    Çok üzücü

Forum Saati Cuma Mayıs 03, 2024 2:15 am