www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+8
kuyrukluyıldız
amitolane
silver surfer
Ardawuffle
kalendaar
dimension
supeluta
Khaos
12 posters

Cennet, Cehenem Olabilir mi

Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 61

Cennet, Cehenem Olabilir mi Empty Cennet, Cehenem Olabilir mi

Mesaj tarafından Khaos Salı Eyl. 07, 2010 2:13 am

İnsan öldükten sonra ne olacak bilimiyorum ama bugün yaptıklarının, ölümden sonrasını etkileyeceğini düşünmüyorum.
    Bir kere insanın kişilik özelliklerinin çoğunu ebeveyinlerinden aldığı genler belirliyor. Ondan sonrada çocukluğunu yaşadığı ortam ve çocukken yaşadığı anılar çocuğun ruhsal gelişimine şekil veriyor. Yani çoğunlukla insan nasıl birisi olacağına kendisi karar veremiyor. O halde (varsa) cennete mi yoksa cehennememi gireceğizim çocuklukta hemen hemen belli oluyor.
    Tabi bu benim düşüncem...
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Cennet, Cehenem Olabilir mi Empty Geri: Cennet, Cehenem Olabilir mi

Mesaj tarafından supeluta Salı Eyl. 07, 2010 2:21 pm

Bugün dinlerin resmettiği gibi bir cehennem ve cennet olacağına inanmıyorum. Diğer hayvanlardan biraz daha çok evrimleşmişiz, doğanın bir hayvanı, bir türüyüz, diğer yaratıklardan pek bir farkımız yok, bir köpek öldüğünde kafanızda nasıl onu bir yokluğa gömüyorsanız, bir insan içinde aynı şey olmalı.

Ama ikinci bir hayat, ruh, enerji vs bunlar hep insanların ütopyalarını süsleyen şeyler, yinede bunlara inanmakta bir zarar yok, bir dindar olmadığınız sürece.
    Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 61

Mesaj tarafından Khaos Salı Eyl. 07, 2010 7:14 pm

ben dindar değilim. Cennet ve cehhenneme inanmıyorum. zaten bize verilen, kötü diye nitelendiriğimiz özelliklerimz(kibir, açgözlülük, hırs)evrimin bize bahşettiği özellikler. Bence insan gerekince bunları kullanmalı.
    ikinci hayata gelince, insanı düşünen bir varlık yapan sinir sistemidir ve öldükten sonra onlar da çürüdüğüne göre ölümden sonra ki yaşam olursa düşünen bir enerji olamayız.
    dimension
    dimension
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 71
    Katkı Puanı : 104

Mesaj tarafından dimension Salı Eyl. 07, 2010 10:38 pm

Cennet,Cehennem bile dinlerde katları olan şeyler.
    Yani her kes Cennet'de aynı seviyede olmuyacak. İslam'a göre Cennet'de 100 mevki var.
    Cennet'de verilecek bir Çadır'ın uzunluğu genişliği 100 Yılık,Deve'yle gidilecek kadar büyükmüş vs.
    Altın'dan olan Cennet var.Gümüş'ten olanı var vs. Kimisine 70 Huri kimisine 10000 Huri var vs.

Cehennem'de aynı. Derece derece.

Bence bu yaşamın sonun da.Yaptıklarımıza göre bir caza mükafat var.

Ama bu tabi dinlerde olan :Cennet ve Cehennem değil.

Yani her günaha yanmıyacağız bence. Laughing

Saygılar.
    kalendaar
    kalendaar
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 10
    Katkı Puanı : 22

Mesaj tarafından kalendaar Paz Ara. 23, 2012 2:39 am

Tanrı kendi elleriyle ortaya var ettıgı bır seyı neden cehennem ateşinde yaksınki ?
    Ardawuffle
    Ardawuffle
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 17

Mesaj tarafından Ardawuffle Çarş. Mayıs 08, 2013 12:48 am

Cennet ve Cehennem' insanların Ödül-Korku gibi dürtülerini tetikleyip, dünyada yaptıklarını sınırlandırmak için kullanılan bir ütopya bence.
    Ben de isterim herkes gibi olsun cennet cehennem ki burada yapılanlar layığını bulsun, ancak olduğunu hiç mi hiç düşünmüyorum. Biraz düşününce çok eski tarihin efsaneleri ile bağdaşdığını anlayabiliriz.
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 52

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Çarş. Eyl. 25, 2013 10:55 pm

Khaos demiş ki:  İnsan öldükten sonra ne olacak bilimiyorum ama bugün yaptıklarının, ölümden sonrasını etkileyeceğini düşünmüyorum.
     Bir kere insanın kişilik özelliklerinin çoğunu ebeveyinlerinden aldığı genler belirliyor. Ondan sonrada çocukluğunu yaşadığı ortam ve çocukken yaşadığı anılar çocuğun ruhsal gelişimine şekil veriyor. Yani çoğunlukla insan nasıl birisi olacağına kendisi karar veremiyor. O halde (varsa) cennete mi yoksa cehennememi gireceğizim çocuklukta hemen hemen belli oluyor.
     Tabi bu benim düşüncem...
    Dünyada çözülemeyen mantıki yada olağanüstü şeyler var.
    Bunlar çözülemeden cennetin olmadığını söylüyemeyiz
    Cehennem ise insanların uydurmasıdır.

Tanrı iyidir,yarattığı herşeyde doğarken iyidir.
    Genlerimizle doğal tanrı iyiliği verilmişdir,
    Büyüdükçe,kültürün verdiği öğrenmelerle bu desteklenir-daha iyi olunur yada baskılanır kötü insan olunur
    Bence cennetini bu dünyada yakalayanlar devam edecek
    Bu dünyada kötülükleri nedeni ile bu dünyada cehenneme düşecek ve kişi ölürken hangi durumda ise o durumda öbür dünyadan devam edecek.
    Buda benim düşüncem Smile
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Çarş. Eyl. 25, 2013 10:58 pm

dimension demiş ki:
    Cennet,Cehennem bile dinlerde katları olan şeyler.
    Yani her kes Cennet'de aynı seviyede olmuyacak. İslam'a göre Cennet'de 100 mevki var.
    Cennet'de verilecek bir Çadır'ın uzunluğu genişliği 100 Yılık,Deve'yle gidilecek kadar büyükmüş vs.
    Altın'dan olan Cennet var.Gümüş'ten olanı var vs. Kimisine 70 Huri kimisine 10000 Huri var vs.

Cehennem'de aynı. Derece derece.

Bence bu yaşamın sonun da.Yaptıklarımıza göre bir caza mükafat var.

Ama bu tabi dinlerde olan :Cennet ve Cehennem değil.

Yani her günaha yanmıyacağız bence. Laughing

Saygılar.
    İslamın dedikleri ile yola çıkarsak kaosa düşeriz.Ben düşmüştüm de
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Çarş. Eyl. 25, 2013 11:02 pm

Khaos demiş ki:ben dindar değilim. Cennet ve cehhenneme inanmıyorum. zaten bize verilen, kötü diye nitelendiriğimiz özelliklerimz(kibir, açgözlülük, hırs)evrimin bize bahşettiği özellikler. Bence insan gerekince bunları kullanmalı.
    ikinci hayata gelince, insanı düşünen bir varlık yapan sinir sistemidir ve öldükten sonra onlar da  çürüdüğüne göre ölümden sonra ki yaşam olursa düşünen bir enerji olamayız.
    Bir bebekte ne kibir ne açgözlülük nede hırs yoktur.
    Bunlar yaşadıkça öğrenilen şeylerdir.
    Düşünce nöronlarda oluşur ama "can veya canlılık" ne demek,önce böyle şeyleri çözemeden ölümden sonrası yoktur diyemeyiz.His ve duygular nasıl oluşur,bunuda çözmek gerek tabiki
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Çarş. Eyl. 25, 2013 11:04 pm

kalendaar demiş ki:Tanrı kendi elleriyle ortaya var ettıgı bır seyı neden cehennem ateşinde yaksınki ?
    Aynen katılıyorum.
    İnsanlara bıraksak zaten,kimse cennete gidemez.
    Öyleyse cehennemi insanlar yaratmışdır
    silver surfer
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından silver surfer Perş. Eyl. 26, 2013 6:05 am

Ibrahimi dinlerdeki cennet-cehennem anlayisi tutarli degildir, kokleri de cok daha eskilere dayanir. Arabik anlayista ise cennet-cehennem kelimeleri baska dillerden Arapcaya girme olduguna gore mevzuya daha genis bir aciyla bakmakta fayda var.
    amitolane
    amitolane
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 31

Mesaj tarafından amitolane Cuma Eyl. 27, 2013 12:31 am

Olayi siyah ve beyaz olarak görmektense bunu daha cok mistik tabanda ele alirsak hem anlasilmasi daha kolay olur hem de mantığa uydurmasi.

hırsızlık 1000 birim günahtır
    cinayet 30000 birim günahtır

öyleyse cinayet işleyen daha çok ateşlerde yanacaktir gibi bir düz mantıkla yaşayan insan olamaz,olmamali.Dünyadaki canlı formlarının evrendeki tek canli formları olmadığını var sayarsak; diğer formlarda iyilik-kötülük gibi kavramların olup olmadığını bilemeyiz.Buna bağlı olarak da hissiyat dediğimiz kavramları tamamen insanın evrimine verebiliriz.
    kuyrukluyıldız
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kuyrukluyıldız Cuma Eyl. 27, 2013 1:23 am

Bu dünyada "suç cezanın içindedir"
    Ne suç işlediysen cezasınıda bu dünyada çekiyorsun.
    Saygından gidiyor,sevginden gidiyori,huzurundan gidiyor ve belki sağlığından gidiyor.
    Cehennem yoktur.Cennet belki vardır.Belkide ölünce,bıraktığımız yerden devam edeceğiz
    belkide Buda'nın dediği doğrudur "Öbür dünyayı öbür dünyaya bakın,siz bu dünyaya bakın" demesi ile.
    Not:Budist değilim.Ama her dinden beğendiğim sözler vardır.Fakat kapılacak kadar yada grup psikolojisine düşecek kadar içine girmem.
    zamantanrı
    zamantanrı
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 11

Mesaj tarafından zamantanrı Paz Ocak 12, 2014 10:40 pm

taşdan da olsa bir cennet olsun sevdklermizi yeniden göreblecegmiz.
    değilist
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından değilist C.tesi Nis. 11, 2015 6:09 am

Deistlerin üzerinde durduğu başka bir konu ise cehennem konusudur.Oranın çok acımasız bir yer olduğunu her yerin ateş olduğunu,derisi yandıktan sonra tekrar derilerinin çıkıp yanacağı, orada temiz suyun olmayacağı ve pis sulardan içecekleri vs anlatılır.Bunların hepsi doğrudur. Fakat amaç burada Allah’ı zalim gibi göstermektir.
    Şimdi bana tekrar bir soru soracaksınız ne yani bunları yapan yada yaptıran zalim değil midir?
    Evet hiçbir suçu günahı olmayan insanlara bunları yapmak zalimliktir.Fakat Kurandan ayetleri seçip seçip alınca sanki Allah zalimmiş gibi görünüyor.
    İnsanların karıştırdığı,anlayamadığı yada yanlış anladığı şey cehenneme düşen herkesin yanacağı fikridir.Halbuki bu böyle değildir.
    Kurandaki ceza sisteminde esas olan şey karşılıklık (kısas) sistemidir. Yani bir insan başka bir insanı bilerek yakmadıysa ateş cezasıyla cezalandırılmaz.
    Enam 160. Ayet şöyle der:
    Kim bir güzellikle gelirse ona, getirdiğinin on katı var. Kötülükle gelene ise yaptığının kadarından fazla ceza verilmez. Onlar, haksızlığa uğratılmayacaklardır.

Kötülük yapan ise sadece yaptığı kötülükle cezalandırılırken bir iyilik getirene onun on katı vardır diyor ayet, bu durumda insan ne kadar kötülük yapmalı ki cehenneme girebilsin. Hangi iyiliğin ne kadar sevap hangi kötülüğün ne kadar olacağını bildiğimiz bir cetvel olmadığından yola çıkarak farz edelim ki aynı durumda olan derecesi eşit olan sevap ve günahı ele alalım.Eğer ben bir iyiliğe karşılık 11 kötülük işlersem ancak günahlarım sevaplarımdan biraz da olsa fazla çıkacak.Yani cehenneme girebilmek için çok kötü insanlar olmak gerekir.

Leyl 15. Ayeti şöyle der:
    Şiddete çok düşkün bedbahttan başkası girmez ona.

Peki yine de zalimlik derecesinde cezalar da var.Allah bunlara nasıl izin verir? Diyebilirsiniz.
    Peki size birkaç ay önce hepinizin hatırlayacağı bir olayı yazacağım ve eğer siz tanrı olsaydınız ne ceza verirdiniz? diye soracağım. Hatırlanacağı üzere birisi, istedikleri kızı vermedikleri için ona ve ailesine nasıl acı çektiririm diye plan kurdu ve kızın 13 yaşındaki erkek kardeşini kandırarak arabasına aldı.Onu uzak bir yere götürerek önce tecavüz etti ardından iple boğmaya kalktı ve ölmeyince de arabadan çıkarıp önceden getirdiği benzinle 13 yaşındaki masum çocuğu diri diri yaktı. Kendisi yine ifadesinde çocuğun o kadar acı içinde bağırmasına dayanamayıp arabaya binip çığlıklarının susmasını beklediğini, öldüğünü anlayınca da orayı terk ettiğini anlattı.
    Gerçekten soruyorum siz tanrı olsaydınız bunu yapan adama ne ceza verirdiniz?
    Allah zalim değildir.Hak edene hak ettiği ceza verilir sadece o kadar.
    ketum
    ketum
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından ketum Çarş. Nis. 15, 2015 5:18 am

İnsanın ölümden sonrasını hiçlik olarak düşünmesi (ki bu düşünülemez tabiri yoktur) onu cennet cehennem kavramlarına sürükler gayet doğal olarak bende böyleyim açıkçası ve insan-hayvan ayırt etmeden ölüm sonrasında bir şey olduğuna inanıyorum bu cennettir cehennemdir bilemem ama bu hayatın amaçsız olduğunu düşünmüyorum deizmde ''yaratıcıyı'' kabul ediyorsak eğer sonrasını hiçlik olarak tabir etmemiz saçma değilmi sizcede ? bu yaratcının bir amaçı gayesi yokmu ? ortalama 70 80 sene yaşatmak içinmi var etti ? bunların hepsi imalı değil birer soru cevabını aradığım o yüzden buraya kayıt oldum görüşlerinizi bekliyorum 20 yaşında birisi olarak deizmi net olarak kabul ediyorum ama sonrasını bilinmezliği tarif edemiyorum ve bu içimde çelişkiler zinciri oluşturuyor beni rahatsız ediyor
    Einherjar
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından Einherjar C.tesi Mayıs 30, 2015 1:46 pm

Cennet - cehennem olarak değilde, reenkarnasyon olarak da bakılabilir..

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 9:17 pm