www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+6
mucittin
Vendetta
aviator
serhat_41
captain75tur
bazikortam
10 posters

Nuh'un gemisini hayal edin

bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Nuh'un gemisini hayal edin Empty Nuh'un gemisini hayal edin

Mesaj tarafından bazikortam C.tesi Kas. 20, 2010 7:55 pm

Kuranda atıfta bulunulan, İncil’de detayları anlatılan Nuh’un gemisi hikâyesini bilmeyen yoktur. Bundan yaklaşık 4 bin sene evvel, dünyayı tamamen sel basar. Nuh inşa ettiği 80 metre uzunluğundaki gemiye, tüm yaşayan canlılardan bir çift alır. Gemi dışında kalan her canlı, yani dünyadaki tüm yaşam bu selde telef olur. Dünyadaki canlı yaşamı, Nuh’un gemisindekilerin türemesiyle tekrar başlar.

Bu absürt hikayeyi ciddiye almak ve komik iddiaları bilimsel açıdan değerlendirmek bilime hakaret olur. Bu hikayenin imkansız olduğunu anlamak için ilkokul bitirmiş olmak yeterlidir. Ama buradaki esas acayiplik, tanrının alenen bir haksız katliam yapmasıdır. Yani Nuh’a yamuk yapan kavimi uyarmak yerine, onları öldürmek, belki bir yere kadar anlaşılabilir. Ama dünyadaki canlı yaşamını toptan katletmenin amacı ne olabilir? Nuh’tan 10.000 km uzakta yaşayan alakasız insanlar neden öldürülmüştür? Hayvanlar neden öldürülmüştür? Eğer bu bir ibretlik gösteri ise, zaten herkes öldüğü için, kime ibret olması amaçlanmıştır?
    captain75tur
    captain75tur
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 18
    Katkı Puanı : 20

Nuh'un gemisini hayal edin Empty Geri: Nuh'un gemisini hayal edin

Mesaj tarafından captain75tur C.tesi Kas. 20, 2010 9:15 pm

nuhun gemisi bir efsanedir hiç bir zaman nuh tufanı olmamıştır.bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Mesaj tarafından serhat_41 Paz Kas. 21, 2010 7:50 pm

zaten din denen şey böyle saçmasapan uyduruk hikayelerden ibaret, bunlara inanan cahil insanları anlayabilirim ama tahsil görmüş kendini yetiştirmiş dindar insanların hiçmi aklına soru işaretleri gelmez bunu anlamıyorum adam arkeoloji okuyor hayatını nuhun gemisini arayarak geçiriyo sonra televizyonlarda nuhun gemisimi bulundu acaba diye uyduruk haberler çıkıyo.
    aviator
    aviator
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 15
    Katkı Puanı : 21

Mesaj tarafından aviator Paz Kas. 21, 2010 8:45 pm

Serhat_41, haklısın banada en çok koyan şey bu oluyor.Bunların çoğu tabularını yıkmaya korkan, kafasını kuma gömdüğünün farkına vardığı anlarda bile, kumun altında kalmaya gayret eden insanlar ne yazikki.İstese doğru yolu bulacak ancak, mevcut durumunu statükosunu devam ettirme meraklısı insanlar.Halbuki , inanışını ilan etmene de gerek yok.Benim deist olduğumu çevremde çok az insan biliyor.

Benim inanışıma göre tanrımın bana gönderdiği rehber ''akıl ve vicdan'' yolladığı kitap ise ''doğa ve onun kanunları'' dır.Şu kutsal kitaplarda onca deli saçması şey olmasına rağmen, bu dünyaya zamanında resmen el koymuş olan dinazorlardan hiç bahsedilmemesini hiç bir dindar bana açıklayamaz.

İnsanoğluna ibretlik bir hikaye bulmak ise amacınız şu dünyada, bu kesinlikle dinazorların hikayesidir.Dünyada çok fazla yayılan, besin zincirine her şeyi ekleyen, diğer türlerin gelişiminin önüne geçtiği gibi, bir çok türün de soyunu tüketen dinazorlar, evrenin ceza verdiği tek türdür.Gelen gök taşı, ve volkanik felaketlerle, bir kediden daha büyük tüm dinazorlar ve canlılar yok olmuştur(kurunun yanında yaşta yanmış, günümüzde de sistem böyle işlemekte, bu da bana tanrının müdahalesi yerine kurduğu sistemin müdahalesi olduğunu gösteriyor.) .Daha sonra ise kuşlar ve memeliler, gün geçtikçe gelişerek yeni dünyaya hakim olmuştur.Şu anda dünyadaki tüm kaynakları kendisinin sanan memeli grup ise maalesef biziz.Umarım sınırları daha fazla zorlamayız.Yoksa sistem bir gün bizede cezayı kesebilir.

Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 166
    Katkı Puanı : 224

Mesaj tarafından Vendetta Paz Kas. 21, 2010 10:57 pm

Eğer Nuh'un gemisi var ise Orion galaksisinde yaşayan Velisious isminde uzaylı türleride vardır.
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından serhat_41 Cuma Kas. 26, 2010 8:18 pm

bi galakside yaşayan uzaylıların olma ihtimali daha yüksek bence:D
    mucittin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 16

Mesaj tarafından mucittin C.tesi Kas. 27, 2010 12:56 am

bazikortam demiş ki:Kuranda atıfta bulunulan, İncil’de detayları anlatılan Nuh’un gemisi hikâyesini bilmeyen yoktur. Bundan yaklaşık 4 bin sene evvel, dünyayı tamamen sel basar. Nuh inşa ettiği 80 metre uzunluğundaki gemiye, tüm yaşayan canlılardan bir çift alır. Gemi dışında kalan her canlı, yani dünyadaki tüm yaşam bu selde telef olur. Dünyadaki canlı yaşamı, Nuh’un gemisindekilerin türemesiyle tekrar başlar.

Bu absürt hikayeyi ciddiye almak ve komik iddiaları bilimsel açıdan değerlendirmek bilime hakaret olur. Bu hikayenin imkansız olduğunu anlamak için ilkokul bitirmiş olmak yeterlidir. Ama buradaki esas acayiplik, tanrının alenen bir haksız katliam yapmasıdır. Yani Nuh’a yamuk yapan kavimi uyarmak yerine, onları öldürmek, belki bir yere kadar anlaşılabilir. Ama dünyadaki canlı yaşamını toptan katletmenin amacı ne olabilir? Nuh’tan 10.000 km uzakta yaşayan alakasız insanlar neden öldürülmüştür? Hayvanlar neden öldürülmüştür? Eğer bu bir ibretlik gösteri ise, zaten herkes öldüğü için, kime ibret olması amaçlanmıştır?

halkımızın kitap okumamam hastalığından sen de nasibini almışsın diğer mesaj yazan arkadaşlarda ...

yani komik yanı şu insan işine geleni aa evet ya felan diyo işine gelmiyosa yalan yok salla geç diyor aklın gereklerini söylüyorsunuz fakat araştırmıyorsunuz bi diyanet ilmihaliyle Kur'an tefsirini alınn okuyun zira Nuh tufanı tüm insanlığı kapsamamıştır kapsasaydı Allah'ın Adil sıfatı yalanlanmış olurdu. Nuh tufanı Nuh as kavminin yaşadığı bölgede olmuştur ve haber olup inananlar kurtulmuştur. Lütfen araştırıp eleştirin tabi eleştirecek yer varsa
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından serhat_41 C.tesi Kas. 27, 2010 11:01 pm

bu saçmalıkları anca çocuklar uyutulurken hikaye niyetine okunur Nuh tufanı araştırma yapılacak değerde bile değil olayın özü saçma sen sadece o bölgede olmuştur diyosun Allahın adaletinden bahsediyosun peki o bölgede yaşayan insanların suçu ne neden sadece o bölge adilmi bu yada gemiye alınmayan diğer canlıların suçu ne Allah bu kadar acımasızmı.nesiller boyu putlara tapmış olan bi toplum düşün biri geliyo Allahtan dinden bahsediyo sen bu kadar kolay inancından vazgeçermiydin?onlar inançlarına sadık kaldkları için Allah hepsini öldürüyor.biz böyle bir Allaha inanmıyoruz.
    biz burada düşüncelerimizi özgürce yazıyoruz yazmadan önce ne kadar araştırılmsı gerektiğinin kararı yazan kişiye aittir başkasını ilgilendirmez.
    mucittin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından mucittin Paz Kas. 28, 2010 5:01 am

serhat_41 demiş ki:bu saçmalıkları anca çocuklar uyutulurken hikaye niyetine okunur Nuh tufanı araştırma yapılacak değerde bile değil olayın özü saçma sen sadece o bölgede olmuştur diyosun Allahın adaletinden bahsediyosun peki o bölgede yaşayan insanların suçu ne neden sadece o bölge adilmi bu yada gemiye alınmayan diğer canlıların suçu ne Allah bu kadar acımasızmı.nesiller boyu putlara tapmış olan bi toplum düşün biri geliyo Allahtan dinden bahsediyo sen bu kadar kolay inancından vazgeçermiydin?onlar inançlarına sadık kaldkları için Allah hepsini öldürüyor.biz böyle bir Allaha inanmıyoruz.
    biz burada düşüncelerimizi özgürce yazıyoruz yazmadan önce ne kadar araştırılmsı gerektiğinin kararı yazan kişiye aittir başkasını ilgilendirmez.

o zaman sana şöyle cevap vereyim sen de çoğu Türk gibi müslüman doğmuşsundur sanırım ya da Müslüman doğan birini hayal et düşün şimdi bu adam diyelim 27 yaşında deist oldu diyelim şimdi bu adam aklı kemale 12 13 yaşında erse yaklaşık 15 + 12 sene müslüman yaşamış değil mi? Ama sonra deist olmuş ee demekki mümkünmüş dediğin şey zaten Kur'an da geçer bu Kavim O'na as sen bizim babalarımızın taptıklarını inkar mı ediyorsun? Babalarınız da apaçık bir sapıklık içindeydi. Biz böyle bir Allah'a inanmıyoruz demişsin valla ben de senin bahsettiğinin Allah olduğu konusunda şüpheliyim.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Paz Kas. 28, 2010 9:59 pm

İslamiyet, Muhammet'in getirdiği bir din değil.
    Onun yaşadığı dönemlerden önce de Arap toplumunda varolan bir dindir.
    Allah (Hilal-Ay)(Mitoloji'deki Venüs'ün karşılığı)(3 büyük putun annesi veya doğurucusu)
    Namaz, oruç, kurban, hac, şeytan taşlama, zekat, evlenme hukuku, mal paylaşımı, burak ile göğe yükselme, Kabe, melek, cin, şeytan, iblis, mikail, israfil, Azrail, Adem-Havva, Kıble, Nuh Tufanı... Günümüz İslamiyetinde ne varsa.
    Hepsi cahiliye devri olarak lanse edilen dönemlerde ve daha öncesinde de var.
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından serhat_41 Cuma Ara. 03, 2010 10:12 pm

mucittin demiş ki:o zaman sana şöyle cevap vereyim sen de çoğu Türk gibi müslüman doğmuşsundur sanırım ya da Müslüman doğan birini hayal et düşün şimdi bu adam diyelim 27 yaşında deist oldu diyelim şimdi bu adam aklı kemale 12 13 yaşında erse yaklaşık 15 + 12 sene müslüman yaşamış değil mi? Ama sonra deist olmuş ee demekki mümkünmüş dediğin şey zaten Kur'an da geçer bu Kavim O'na as sen bizim babalarımızın taptıklarını inkar mı ediyorsun? Babalarınız da apaçık bir sapıklık içindeydi. Biz böyle bir Allah'a inanmıyoruz demişsin valla ben de senin bahsettiğinin Allah olduğu konusunda şüpheliyim.
    arkadaşım düzmantığı bırakta biraz geniş düşün 21.yüzyılda yaşıyoruz artık dünyanın yuvarlak olduğunu biliyoruz güneş tutulması olduğunda korkup secdeye kapanmıoruz birçok bilinmezlik artık küçücük çocukların bile rutin bilgileri arasında her türlü bilgi birkaç tuş ötede sen şimdi benim bu bilgiler ışığında dinin şaçmalığına kanaat getirerek dini dışlamamla o devirlerde yaşamış birinin bi çırpıda sıkı sıkıya bağlı olduğu inancından vaz geçmesinin aynı şey olduğunu söylersen bi daha düşün derim ben inandığıma Allah derim Tanrı derim isime takılma şüpeli olmanada gerek yok ben senin inandığına inanmıyorum Benim inandığım Allah yeryüzüne hiç kitap göndrmedi din göndermedi kendinden şevkatli merhametli adil diye bahsettirip kendi yarattığı canlıları suda boğmadı.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ara. 04, 2010 9:39 pm

serhat_41 demiş ki:
    mucittin demiş ki:o zaman sana şöyle cevap vereyim sen de çoğu Türk gibi müslüman doğmuşsundur sanırım ya da Müslüman doğan birini hayal et düşün şimdi bu adam diyelim 27 yaşında deist oldu diyelim şimdi bu adam aklı kemale 12 13 yaşında erse yaklaşık 15 + 12 sene müslüman yaşamış değil mi? Ama sonra deist olmuş ee demekki mümkünmüş dediğin şey zaten Kur'an da geçer bu Kavim O'na as sen bizim babalarımızın taptıklarını inkar mı ediyorsun? Babalarınız da apaçık bir sapıklık içindeydi. Biz böyle bir Allah'a inanmıyoruz demişsin valla ben de senin bahsettiğinin Allah olduğu konusunda şüpheliyim.
    arkadaşım düzmantığı bırakta biraz geniş düşün 21.yüzyılda yaşıyoruz artık dünyanın yuvarlak olduğunu biliyoruz güneş tutulması olduğunda korkup secdeye kapanmıoruz birçok bilinmezlik artık küçücük çocukların bile rutin bilgileri arasında her türlü bilgi birkaç tuş ötede sen şimdi benim bu bilgiler ışığında dinin şaçmalığına kanaat getirerek dini dışlamamla o devirlerde yaşamış birinin bi çırpıda sıkı sıkıya bağlı olduğu inancından vaz geçmesinin aynı şey olduğunu söylersen bi daha düşün derim ben inandığıma Allah derim Tanrı derim isime takılma şüpeli olmanada gerek yok ben senin inandığına inanmıyorum Benim inandığım Allah yeryüzüne hiç kitap göndrmedi din göndermedi kendinden şevkatli merhametli adil diye bahsettirip kendi yarattığı canlıları suda boğmadı.

Katılıyorum
    mucittin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından mucittin Salı Ara. 07, 2010 4:45 am

Uniak demiş ki:İslamiyet, Muhammet'in getirdiği bir din değil.
    Onun yaşadığı dönemlerden önce de Arap toplumunda varolan bir dindir.
    Allah (Hilal-Ay)(Mitoloji'deki Venüs'ün karşılığı)(3 büyük putun annesi veya doğurucusu)
    Namaz, oruç, kurban, hac, şeytan taşlama, zekat, evlenme hukuku, mal paylaşımı, burak ile göğe yükselme, Kabe, melek, cin, şeytan, iblis, mikail, israfil, Azrail, Adem-Havva, Kıble, Nuh Tufanı... Günümüz İslamiyetinde ne varsa.
    Hepsi cahiliye devri olarak lanse edilen dönemlerde ve daha öncesinde de var.

Bir kanıt sunarsan daha iyi olur gibi
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Çarş. Ara. 08, 2010 12:26 am

Forumdaki mesajlarımı kontrol edersen yeterince bilgi edinebilirsin
    Yardımcı olması için 2 tane de link atıyorum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Arap_mitolojisi
    http://blog-yemek-tarifi.com/diger-konular/22358-islam-ibadetleri-kabul-edilen-uygulamalar-ve.html
    Burhan
    Burhan
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 57
    Katkı Puanı : 92

Mesaj tarafından Burhan Çarş. Ara. 15, 2010 5:33 pm

Benim gözlemlediğim kadarıyla Nuh'un gemisi gibi masallara bir hakkaten inananlar var bir de çocuk hikayesi olduğunu farkedip ama öte yandan
    kendilerini inanmak zorunda hissedenler,

Bir insan niye inanmak zorunda hisseder? Bunların farklı çıkış noktaları var,

Kimileri kendilerini düşünür, hani ortama uyayım yolumu bulayım tarzı insanlar,
    Gülen tarikatinde vardır böyle insanlar bazı şeylerin saçma olduğunu farkederler ama ne uğraşacağım
    böylesi iyi mantığında olanlar

Diğer bir kesimde insanların böyle şeylere inandırılmaları lazım ki bir düzen oluşsun diye düşünenlerdir,

Ben vatikanda dahi kitaplara inanamayanların sırf bu düşünceyle hareket ettiğini düşünüyorum,
    Mesela mevcut Papa'nın çocuk tacizcilerine yeterli yaptırımı uygulamadığı ve bununda onları
    teşvik ettiğini gösteren belgeler ortaya çıktı.
    Kör inanç dediğimiz kitaplara hakkaten körlükle bağlı bir insan böyle bir durumda bu şekilde mi davranırdı.
    Hatta herhangi 100 kişiden 99.9'u daha sert davranırdı. Birşeyleri idare edeyim endişesi farklı tavırlara yol açıyor doğal olarak.
    Eğer seyrettiyseniz Denzel Washington'un Tanrının kitabı filminde ( http://www.sinemalar.com/film/21844/Tanrinin-Kitabi/ )
    bu mesaj çok açık veriliyordu;
    "Kitaplara ses çıkarmayın bu kitaplar sayesinde insanlar hizaya sokulabiliyor yoksa vahşi herkesin birbirini
    ezdiği bir ortam olur dünya yaşanacak biryer olmaktan çıkar"

Bence Papa'da bu kitapların aslında insan yazması oldugunun farkında ama insanları
    bir şekilde kontrol etmek gerektiğine inanıyor.

Dini herkes kullanıyor,
    Ahmedinejad o sayede halkını ezebiliyor,
    Tayyip çok dini bütün peki ama işçiler öğrenciler ezilirken
    havuzlu villa'da vicdanen bir rahatsızlık duymadan oturup elde ettiği haksız kazancın tadını çıkarabiliyor

Tacizci hocaları hepiniz biliyorsunuz

Herkes bir kandırmaca peşinde,
    Ortalık kralın çıplak olduğunu görüpte kral çıplak demeyen bu çıplaklıktan nasıl faydalanabilirim diyen insanlarla dolu

Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 217
    Katkı Puanı : 279

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Çarş. Ocak 19, 2011 2:28 pm

captain75tur demiş ki:nuhun gemisi bir efsanedir hiç bir zaman nuh tufanı olmamıştır.bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Selamun Aleykum,
    Arkadasim MasaAllah ne kadar emin konusuyorsun birde Bilimsel Olarak kanitlanmistir diyorsun Smile MasaAllah MasaAllah.
    Bilimsel Kanitin nedir onuda paylasirmisin? Yoksa benmi paylasayim? Dur Dur Zahmet etmiyesin hazir bulmusken ben Paylasayim insaAllah.

Hz.Nuhun Gemisi Bulundu:

Nuh'un gemisi bulundu
    ‘Nuh’un gemisini bulduk içine bile girdik’
    Güncelleme:27 Nisan 2010 09:07

Ağrı Dağı’nda araştırma yapan Türk ve Hong Konglu araştırmacılar Nuh’un Gemisi’ni bulduklarını hatta içine girdiklerini öne sürdü. Hong Kong’da, Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven’in de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen grup, Nuh’un Gemisi’ne ait oldu-ğunu söyledikleri ip, tahta parçası ve çivileri de dünyaya gösterdi.

İŞTE BULUNDUĞU BELİRTİLEN NUH'UN GEMİSİ-FOTO GALERİ

Tarihin en çok merak edilen efsanelerinden biri olan Nuh’un Gemisi’nin, bulunduğu iddia edildi. Hong Konglu ve Türk bilimadamlarından oluşan 15 kişilik bir grup, Ağrı Dağı’nda 4 bin metre yükseklikte, 12 metre boyunda, 5 metre yükseliğinde bir ahşap yapı bulduklarını, hatta içine girip araştırma yaptıklarını da açıkladı. Grup, ahşap yapıdan alınan ahşap parçalarının karbon testi yardımıyla 4 bin 800 yıllık olduğu, bunun da kutsal kitaplarda anlatılan Nuh Tufanı’nın tarihiyle uyuştuğunu savundu. South China Morning Post gazetesine göre Hong Konglu Evangelical Media, Noah’s Ark Ministry International ve Türk bilimadamlarından oluşan grup, Pazar günü Hong Kong’da yaptıkları basın toplantısında büyük iddiayı açıkladı. Grup, Nuh’un Gemisi’ne ait olduğunu öne sürdükleri parçaları, gemide hayvanların bir arada tutmak için kullanılan ipleri ve çivi benzeri birçok parçayı da gazetecilere gösterdi.

Yeri gizli tutuluyor

Basın toplantısına, gruba çalışmalarının başından beri destek veren Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven, Ağrı İlk Turizm Müdürü Muhsin Bulut ve Doğubeyazıt Kaymakamlık Yazı İşleri Müdür İbrahim Şahin de katıldı. Toplantıda, şu anda yeri gizli tutulan Nuh’un Gemisi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması ve üzerinde bilimsel araştırma yapılması çağrısı da yapıldı. Grup, yapının yerinin Türk yönetiminin bölgede arkeolojik kazı için gerekli önlemleri alana kadar gizli tutulacağını da söyledi.

Gemiye girdik

Hong Konglu grup, aşırı muhafazakar evanjelist Hristiyan kuruluşları olan ’Media Evangelism’ ve Uluslararası Nuh’un Gemisi Birliği, NAMI’den oluşuyor. Türk hükümetinin destek verdiği ilk Nuh’un Gemisi araştırma grubu olduklarını söyleyen grubun lideri Man Fai Yuen, basın toplantısında şöyle konuştu: “Bizim girdiğimiz bölüm, tarihte anlatılan gemiye çok benziyor. Biz, bu ahşap yapının içini bulan ve görüntüleyen ilk ekip olduk. 38 milimetre uzunluğundaki bir tahta parçasına, İran’da karbon testi yaptırdık. 4 bin 800 yıl öncesine ait bir selvi ağacına ait olduğu ortaya çıktı.” Tevrat’a göre Nuh’un Gemisi, gofer ağacından yapılmıştı. Yuen, bu iki ağaç arasındaki benzerliklerin test edildiğini de söyledi.

Kalıntıyı buzul korudu

Araştırmaya katılan ve daha önce birçok kez Ağrı Dağı’nda araştırmalar yapan Hollandalı Gerrit Aalten gemiyle ilgili verileri değerlendirirken, “Elimizde efsanevi Nuh’un Gemisi’ni bulduğumuza dair güçlü kanıtlar var” diye konuştu. İstanbul Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Oktay Belli de, bu ahşap yapının bir insan yerleşim biriminden kalmasının mümkün olmadığını, 3 bin 500 metreden daha yüksek bir yerde, bugüne kadar hiç insan yerleşimi bulunmadığını söyledi. Grubun bir diğer üyesi Sütçü İmam Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Dr. Ahmet Özbek de buzulların ve volkanik maddelerin düşük ısıda bu bölgenin bozulmadan kalmasına yardım etmiş olabileceğini söyledi. Basın toplantısında hazır bulunan Ağrı İl Turizm Müdürü Muhsin Bulut, “Bu dünyayı şoke edecek bir haber. 2 bin yıldan fazla süredir tarih ve görgü tanıkları bize bir geminin tufandan kurtularak Ağrı Dağı’na oturduğunu söylüyor. İnsanlar bunun Nuh’un Gemisi olduğuna inandı. Ben bu grubun nihayet bu gemiyi bulduğuna ve bunun Nuh’un Gemisi olduğuna inanıyorum” dedi. Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven de, gruptan 4 Hong Konglu’ya Ağrı’nın fahri hemşehriliği verildi.

Ortak bildiri yayınlandı

Uluslararası Nuh’un Gemisi Birliği (NAMI) ile Türk yetkililer, basın toplantısından sonra açıkladıkları bildiride Nuh’un Gemisi’nin bulunmasının ideolojik farklılıkları da bitireceği savunuldu. Bildiride, ” Burada imzası bulunanlar Ağrı Dağı’nda Nuh’un Gemisi için bilimsel araştırmalar yapılmasında anlaşmıştır. Buradaki sonuçlar, insanoğlunun ortak inançları ve tarihleri için çok önemlidir. Nuh’un Gemisi’nin keşfinin yüzyıllardır süren ulusal ideolojik farklılıkları bitireceğine inanıyoruz.

Araştırmalar 2008’de başladı

Grubun Türk lideri Ahmet Ertuğrul da, bölgedeki bu yapıdan 2008 Haziran’da kendisine gelen bir bilgiyle haberdar olduğunu belirterek, “Hemen bir ekip topladım ve yola koyuldum. Ahşap yapıyı bulduk ve içine girdik. Fotoğraflarını çektim. Yıllardır NAMI ile çalıştığım için de keşfimden onları haberdar ettim” diye konuştu. Bunun üzerine Ekim 2009’da bölgeye bu kez kameralarla giden Hong Konglu ve Türk uzmanlar, volkanik kül ve buzlar altında bulunan ve el yordamıyla kazılan ahşap yapının içine girdi ve görüntüledi.

15 kişilik ekip

Hong Konglu ve Türk bilimadamlarından oluşan 15 kişilik bir grup 3 yıllık araştırmalarının sonunda önemli veriler elde etti.

Gemiden parçalarla toplantı!

Bilimadamları Hong Kong’daki basın toplantısında ortaya çıkardıkları çok çarpıcı verileri de açıkladılar. Ahşap yapının girilen bölümünün 5 metre yüksekliğinde, 12 metre genişliğinde olduğunu açıklayan uzmanlar yapının kutu şeklinde değil, bir gemi gibi eğimli olduğunu vurguladı. Araştırmacı Panda Lee, “Orada bir metre eninde, yarım metre boyunca küçük bir kapı vardı. Bu kapı da, başka bir bölüme açılıyordu” diye konuştu. İki metre boyunda, iki metre eninde ve iki metre yükseliğindeki bu kutu şeklindeki bölümün, hayvanların konulduğu bölüm olduğuna inanan araştırmacılar, burada çivi, ip ve askı parçaları da buldu. Grup, yeterli oksijenleri olmadığı için bu bölüme giremediklerini de söyledi.

TARİHİN EN MERAK UYANDIRAN EFSANESİ

Nuh’un Gemisi, efsaneye göre Tanrı’nın insan ve diğer canlıların ırkının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuh’a yapmasını emrettiği büyük gemidir. Nuh’un ailesi ve dünyada bulunan diğer hayvanlar gemiye binerek tufandan kurtulmuş ve soylarını devam ettirebilmiştir. Bu hikâye Tevrat ve Kuran’da da anlatılır.

Kaynak:
    http://haber.mynet.com/detay/dunya/nuhun-gemisi-bulundu/508189

Video icin:
    https://www.youtube.com/watch?v=N1zzTbk18Y0

Daha Fazla bilgi icin Kuran'i Kerime bakin Wink

Kuran ne diyordu neler oluyor!

Saygilar!
    Antu
    Antu
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 15
    Katkı Puanı : 21

Mesaj tarafından Antu Çarş. Ocak 19, 2011 3:18 pm

Cennet-Kapisi demiş ki:
    captain75tur demiş ki:nuhun gemisi bir efsanedir hiç bir zaman nuh tufanı olmamıştır.bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Selamun Aleykum,
    Arkadasim MasaAllah ne kadar emin konusuyorsun birde Bilimsel Olarak kanitlanmistir diyorsun Smile MasaAllah MasaAllah.
    Bilimsel Kanitin nedir onuda paylasirmisin? Yoksa benmi paylasayim? Dur Dur Zahmet etmiyesin hazir bulmusken ben Paylasayim insaAllah.

Hz.Nuhun Gemisi Bulundu:

Nuh'un gemisi bulundu
    ‘Nuh’un gemisini bulduk içine bile girdik’
    Güncelleme:27 Nisan 2010 09:07

Ağrı Dağı’nda araştırma yapan Türk ve Hong Konglu araştırmacılar Nuh’un Gemisi’ni bulduklarını hatta içine girdiklerini öne sürdü. Hong Kong’da, Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven’in de katıldığı bir basın toplantısı düzenleyen grup, Nuh’un Gemisi’ne ait oldu-ğunu söyledikleri ip, tahta parçası ve çivileri de dünyaya gösterdi.

İŞTE BULUNDUĞU BELİRTİLEN NUH'UN GEMİSİ-FOTO GALERİ

Tarihin en çok merak edilen efsanelerinden biri olan Nuh’un Gemisi’nin, bulunduğu iddia edildi. Hong Konglu ve Türk bilimadamlarından oluşan 15 kişilik bir grup, Ağrı Dağı’nda 4 bin metre yükseklikte, 12 metre boyunda, 5 metre yükseliğinde bir ahşap yapı bulduklarını, hatta içine girip araştırma yaptıklarını da açıkladı. Grup, ahşap yapıdan alınan ahşap parçalarının karbon testi yardımıyla 4 bin 800 yıllık olduğu, bunun da kutsal kitaplarda anlatılan Nuh Tufanı’nın tarihiyle uyuştuğunu savundu. South China Morning Post gazetesine göre Hong Konglu Evangelical Media, Noah’s Ark Ministry International ve Türk bilimadamlarından oluşan grup, Pazar günü Hong Kong’da yaptıkları basın toplantısında büyük iddiayı açıkladı. Grup, Nuh’un Gemisi’ne ait olduğunu öne sürdükleri parçaları, gemide hayvanların bir arada tutmak için kullanılan ipleri ve çivi benzeri birçok parçayı da gazetecilere gösterdi.

Yeri gizli tutuluyor

Basın toplantısına, gruba çalışmalarının başından beri destek veren Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven, Ağrı İlk Turizm Müdürü Muhsin Bulut ve Doğubeyazıt Kaymakamlık Yazı İşleri Müdür İbrahim Şahin de katıldı. Toplantıda, şu anda yeri gizli tutulan Nuh’un Gemisi’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınması ve üzerinde bilimsel araştırma yapılması çağrısı da yapıldı. Grup, yapının yerinin Türk yönetiminin bölgede arkeolojik kazı için gerekli önlemleri alana kadar gizli tutulacağını da söyledi.

Gemiye girdik

Hong Konglu grup, aşırı muhafazakar evanjelist Hristiyan kuruluşları olan ’Media Evangelism’ ve Uluslararası Nuh’un Gemisi Birliği, NAMI’den oluşuyor. Türk hükümetinin destek verdiği ilk Nuh’un Gemisi araştırma grubu olduklarını söyleyen grubun lideri Man Fai Yuen, basın toplantısında şöyle konuştu: “Bizim girdiğimiz bölüm, tarihte anlatılan gemiye çok benziyor. Biz, bu ahşap yapının içini bulan ve görüntüleyen ilk ekip olduk. 38 milimetre uzunluğundaki bir tahta parçasına, İran’da karbon testi yaptırdık. 4 bin 800 yıl öncesine ait bir selvi ağacına ait olduğu ortaya çıktı.” Tevrat’a göre Nuh’un Gemisi, gofer ağacından yapılmıştı. Yuen, bu iki ağaç arasındaki benzerliklerin test edildiğini de söyledi.

Kalıntıyı buzul korudu

Araştırmaya katılan ve daha önce birçok kez Ağrı Dağı’nda araştırmalar yapan Hollandalı Gerrit Aalten gemiyle ilgili verileri değerlendirirken, “Elimizde efsanevi Nuh’un Gemisi’ni bulduğumuza dair güçlü kanıtlar var” diye konuştu. İstanbul Üniversitesi’nden arkeolog Prof. Oktay Belli de, bu ahşap yapının bir insan yerleşim biriminden kalmasının mümkün olmadığını, 3 bin 500 metreden daha yüksek bir yerde, bugüne kadar hiç insan yerleşimi bulunmadığını söyledi. Grubun bir diğer üyesi Sütçü İmam Üniversitesi Jeoloji Bölümü’nden Dr. Ahmet Özbek de buzulların ve volkanik maddelerin düşük ısıda bu bölgenin bozulmadan kalmasına yardım etmiş olabileceğini söyledi. Basın toplantısında hazır bulunan Ağrı İl Turizm Müdürü Muhsin Bulut, “Bu dünyayı şoke edecek bir haber. 2 bin yıldan fazla süredir tarih ve görgü tanıkları bize bir geminin tufandan kurtularak Ağrı Dağı’na oturduğunu söylüyor. İnsanlar bunun Nuh’un Gemisi olduğuna inandı. Ben bu grubun nihayet bu gemiyi bulduğuna ve bunun Nuh’un Gemisi olduğuna inanıyorum” dedi. Ağrı Vali Yardımcısı Murat Güven de, gruptan 4 Hong Konglu’ya Ağrı’nın fahri hemşehriliği verildi.

Ortak bildiri yayınlandı

Uluslararası Nuh’un Gemisi Birliği (NAMI) ile Türk yetkililer, basın toplantısından sonra açıkladıkları bildiride Nuh’un Gemisi’nin bulunmasının ideolojik farklılıkları da bitireceği savunuldu. Bildiride, ” Burada imzası bulunanlar Ağrı Dağı’nda Nuh’un Gemisi için bilimsel araştırmalar yapılmasında anlaşmıştır. Buradaki sonuçlar, insanoğlunun ortak inançları ve tarihleri için çok önemlidir. Nuh’un Gemisi’nin keşfinin yüzyıllardır süren ulusal ideolojik farklılıkları bitireceğine inanıyoruz.

Araştırmalar 2008’de başladı

Grubun Türk lideri Ahmet Ertuğrul da, bölgedeki bu yapıdan 2008 Haziran’da kendisine gelen bir bilgiyle haberdar olduğunu belirterek, “Hemen bir ekip topladım ve yola koyuldum. Ahşap yapıyı bulduk ve içine girdik. Fotoğraflarını çektim. Yıllardır NAMI ile çalıştığım için de keşfimden onları haberdar ettim” diye konuştu. Bunun üzerine Ekim 2009’da bölgeye bu kez kameralarla giden Hong Konglu ve Türk uzmanlar, volkanik kül ve buzlar altında bulunan ve el yordamıyla kazılan ahşap yapının içine girdi ve görüntüledi.

15 kişilik ekip

Hong Konglu ve Türk bilimadamlarından oluşan 15 kişilik bir grup 3 yıllık araştırmalarının sonunda önemli veriler elde etti.

Gemiden parçalarla toplantı!

Bilimadamları Hong Kong’daki basın toplantısında ortaya çıkardıkları çok çarpıcı verileri de açıkladılar. Ahşap yapının girilen bölümünün 5 metre yüksekliğinde, 12 metre genişliğinde olduğunu açıklayan uzmanlar yapının kutu şeklinde değil, bir gemi gibi eğimli olduğunu vurguladı. Araştırmacı Panda Lee, “Orada bir metre eninde, yarım metre boyunca küçük bir kapı vardı. Bu kapı da, başka bir bölüme açılıyordu” diye konuştu. İki metre boyunda, iki metre eninde ve iki metre yükseliğindeki bu kutu şeklindeki bölümün, hayvanların konulduğu bölüm olduğuna inanan araştırmacılar, burada çivi, ip ve askı parçaları da buldu. Grup, yeterli oksijenleri olmadığı için bu bölüme giremediklerini de söyledi.

TARİHİN EN MERAK UYANDIRAN EFSANESİ

Nuh’un Gemisi, efsaneye göre Tanrı’nın insan ve diğer canlıların ırkının devam etmesi için büyük tufandan önce Nuh’a yapmasını emrettiği büyük gemidir. Nuh’un ailesi ve dünyada bulunan diğer hayvanlar gemiye binerek tufandan kurtulmuş ve soylarını devam ettirebilmiştir. Bu hikâye Tevrat ve Kuran’da da anlatılır.

Kaynak:
    http://haber.mynet.com/detay/dunya/nuhun-gemisi-bulundu/508189

Video icin:
    https://www.youtube.com/watch?v=N1zzTbk18Y0

Daha Fazla bilgi icin Kuran'i Kerime bakin Wink

Kuran ne diyordu neler oluyor!

Saygilar!

Radikal, yalanı böyle ortaya çıkarttı:

RADİKAL'İN MANŞETTEN VERDİĞİ HABER:

Ağrı Dağı'nın 4 bin metreden yüksek kesiminde 4 bin 800 yıllık ahşap gemi kalıntısı 'bulundu'. Parçalar Hong Kong'a götürülüp 'Nuh'un Gemisi bulundu' açıklaması yapıldı, karbon testi sonucu İran'dan geldi. Kültür Bakanlığı'nın konuyla ilgili bir bilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

Van, canavarını hâlâ bulamamış olabilir ama Ağrı, Nuh’un gemisini buldu! Türk ve Çinli dağcılardan oluşan bir ekibin Ağrı Dağı’nda Nuh’un gemisini bulduğu, önceki gün dünyaya duyuruldu. Gemi, daha doğrusu geminin mükemmel korunmuş kalıntılarının ‘Ağrı Dağı’nın 4 bin metreden yüksek kesiminde’ bulunduğu belirtildi. Ama açıklama Türkiye yerine Hong Kong’da yapıldı.

26 Nisan günü Hong Kong’da düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Evanjelist Uluslararası Nuh’un Gemisi Papazlığı’ndan (Noah’s Ark Ministries International-NAMI) Yeung Wing-cheung yaptı. Yeung, “Yüzde 100 değil, ama yüzde 99.9 oranla bu Nuh’un gemisi” dedi.

Ağrı Valivekili Murat Güven, Turizm İl Müdürü Muhsit Bulut ve Doğubayazıt Arama ve Kurtarma Timi Başkanı (DAKUT) Ahmet Ertuğrul’un da konuyla ilgili oarak Hong Kong’da olduğu öğrenildi .

Araştırmacıların açıklaması ile dünyanın gözünü Ağrı’ya çevirdiğini söyleyen Ağrı Belediye Başkanı Ak Partili Hasan Arslan çok mutlu: “Birkaç yıl önce Uzakdoğu ülkeleri ve Çin’den gelen bilim adamları yaptığı araştırmalarda elde ettikleri verileri Hong Kong’da dünya bilim kongresinde dile getirmiştir. Biz de dini inançlarımıza göre böyle bir şeyin olduğunu biliyoruz. Bundan sonra Ağrı Dağı dünyanın çekim merkezi haline gelecek. Yani insanların zorunlu uğrak alanı haline gelecek . Ağrı Dağı bana göre bundan böyle dünyanın sekizinci harikasıdır. İnanç turizminde bir patlama bekliyoruz. Böylece bölgemizde işsizliğin önüne büyük ölçüde geçilecektir. ”

Ekip ne buldu?

Türk ve Çinlilerden oluşan ekibin Hong Kong’daki basın toplantısında verdiği bilgiye göre kalıntılar, Ağrı Dağı’nda 4 bin metreden yüksek bir yerde bulundu. 15 kişilik ekip, 12 metre boyunda, 5 metre yüksekliğindeki yapının üzerinde çivi deliklerini bile gördü. Ekip ‘çiviler, gemiden kopardıkları ahşap parçaları ve hayvanları bağlamakta kullanılan ip parçaları’ndan numuneleri, Hong Kong’a kadar getirdi ve basın toplantısında sergiledi. Ekibin verdiği bilgiye göre tahta parçalarından alınan örneklere İran’da karbon testi uygulandı. Ve tahta parçalarının 4 bin 800 yıllık olduğu anlaşıldı.

İncil ve Tevrat’ta anlatılına göre ‘Tanrı yeri ve gökleri 6 bin yıl önce, altı günde yarattı. Daha sonra insanı yarattığı için pişman oldu. Ve üzerine Büyük Tufan’ı gönderdi.’ Kutsal kitaplara dayanarak yapılan hesaplara göre Büyük Tufan da günümüzden yaklaşık 4 bin 800 yıl önce meydana geldi. Nuh, insanlık için ikinci Adem oldu. Bugün dünya yüzünde tanımı yapılmış 1. 6 milyon canlı türü yaşıyor. Memeli türlerinin sayısı ise insan da dahil 5 bini aşıyor.

4 bin 800 yıllık kalıntılar nasıl bu kadar iyi korundu?

Nuh’un gemisi bulundu haberlerine eşlik eden fotoğraflarda neredeyse tersaneden yeni çıkmışa benzeyen düzgün kesilmiş keresteleri, çivi delikleri, yerde saman ve ip parçalarıyla öyle bir ‘kalıntı’ görünüyor ki, bir tek zürafalarla filler eksik. Ekip, bu yükseklikte hiçbir insan yerleşimi olmadığı için kalıntının tufanda buraya oturan gemi olduğuna inanıyor. Hong Kong’daki basın toplantısında savunulana göre geminin bu kadar iyi korunmasının nedeni, ‘buzullar ve/veya volkanik malzemelerle kaplanmış olması.’

İ.Ü Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Prehistorya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Karul’a göre ise bu işte bir tarih karmaşası var:

“Ahşap kendini korur ama o tarihlerde o yüksekliğin su altında olması mümkün değil. Onun için Ağrı Dağı’nda Nuh’un gemisinin aranması mitolojik bir hikayeden daha öte değil. Sadece turizm getirisi açısından desteklenebilir. Bilimsel gerçeğe dayandırılması için jeolojik kalıntılar da desteklemiyor. Orada deniz kabukları buluyorlar ama onlar bir kaç milyon yıllık. Ahşabın korunması için oksijensiz ortam gerekir, organik madde çünkü. Açık alanda korunması mümkün değil. Hele o dağda, imkansız. 2007 yılında buzullar erimiş olabilir ama 2007 yılına kadar kesintisiz olarak buzulların orada kalarak gemiyi koruması lazım. Oraya gemiyle gidildiğini iddia etmek akıl dışı. Ama Ağrı’ya bunun için gelmek isteyen turistler varsa bırakın gelsin! Fotoğrafları henüz görmedim. İki gün sonra bütün dünyayı aldatan photoshop oynaması diye duyarsak şaşmamak lazım.”

Peki ya volkanik küller? Ağrı 5 bin 165 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin en yüksek volkanik dağı. En son 1840 yılında deprem sırasında, çok büyük olmayan bir patlamanın gerçekleştiği ve dağdan ‘piroklastik’ madde püskürdüğü biliniyor.

Açıklama neden Hong Kong’da yapıldı?

DAKUT Başkanı Ahmet Ertuğrul Hong Kong’da olduğu için Radikal konuyla ilgili sorularını AKUT’ a yöneltti. AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin’in verdiği bilgiye göre DAKUT BAşkanı Ertuğrul 2007 yılında dağdaki buz katmanları erimeye başlayınca hava fotoğraflarında bir kabartı keşfediyor ve analize yolladığı kayada bazı ahşap parçalar buluyor. Bunun üzerine Media Evangelism’in desteklediği Hong Konglu grup ile çalışmaya başlıyorlar.’

‘The Media Evangelism Ltd.’ 1989 yılında kurulmuş bir Hıristiyan organizasyon. Organizasyon çeşitli Hıristiyan filmleri ve televizyon programları da çekiyor. Kurumun sitesinde verilen bilgiye göre amaçları dünya çapındaki Çin toplumlarında Hıristiyan değerlerini ve İncil’i yaymak.

The Media Evangelism Ltd. aynı zamanda Hong Kong’da ‘Nuh’un Gemisi’ adı altında Disneyland benzeri bir tema parkının işletmecilerinden. Tematik parkta Nuh’un Gemisi’nin Tevrat ve İncil’de anlatılan boyutlarda (140 metre boy, 23 metre en, 13.5 metre yükseklik) bir benzeri yer alıyor.

Proje Hong Kong’lu milyarder Kwok kardeşlere ait Sun Hung Kai LTd. tarafından finanse edilmiş. Yine internet sitesinde verilen bilgiye göre parka giriş bileti 55-100 dolar arasında değişiyor.

Kültür Bakanlığı ne diyor?

Bakanlık ne yazık ki konudan bihaber! Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri Radikal’in sorularına yanıt vermekte zorlandı. Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın olaydan haberi olmadığını söyleyen yetkililer, “Ağrı İl Müdürümüz de yurtdışında olduğu için bilgi alamıyoruz. Olay bakanlığımızca doğrulatılmadığı için sorularınıza yanıt veremeyeceğiz” dedi. (Radikal)

‘2007’de buz katmanı çekilince fark edildi’

Radikal’in ulaştığı Kültür Bakanlığı yetkililerinin ‘müthiş bulgular’dan haberleri yok. Oysa Çinli dağcıların bölgede en az üç yıldır çalışmalar yürüttüğü, hatta geçen yıl Ağrı Doğubeyazıt’ta ‘Nuh’un Gemisi’ adı altında bir seminer düzenledikleri biliniyor. Dünya basınına yansıyan fotoğraflar ise ekibin yanlarında çivi, tahta ve ip parçaları gibi ‘önemli’ bulgularla birlikte yurtdışına gittiklerini gössteriyor.

AKUT Genel Sekreteri Saydun Gökşin’un verdiği bilgiye göre çalışmalar üç yıldır sürüyor:

“Basında çıkan çalışmayla ilgili bilgiler bizde mevcut. Yaklaşık üç yıldır devam eden bir proje çünkü. Basından ve yurtdışı kaynaklardan izlediğimiz kadarıyla, Ahmet Ertuğrul beyin 2007 yılında sıcaklığın artması nedeniyle, dağdaki buz katmanı azalınca hava fotoğraflarından bulduğu bir kabartı. Orada bir kayayı analize yolluyor ve bazı ahşap parçalar bulunuyor. Karbon testinde bu ahşabın (yaşının) 4 bin yılın üzerinde olduğu belirleniyor. Söylediklerine göre bayağı iyi resimler de çekmişler. Şu an yerini saklıyorlar ama 4 bin metrenin üzerinde olduğunu söylüyorlar ki ancak 4 bin metrenin üzerindeyseniz buz olur Ağrı’da. Aslında bu güne kadar Nuh’un Gemisi olarak bilinen kalıntı İran Transit Yolu’nun sağ tarafındaydı. Yani solda dağ, sağda bu kalıntı vardı. Orası karla kaplı değildi. Ama bu buluntu yeni bir buluntu ve 4 bin metrenin üzerinde.”

Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Cuma Ocak 21, 2011 1:19 am

İnsanın kendi servis ettiği haberlerin forumda aleyhine/lehine delil olarak sunulması ne güzel.
    Geçen hafta Nuh'un gemisindeydim. Pazartesi günü de orada olacağım.
    Ağrı Kültür Müdürü Muhsin Bey haberin servis edildiği gün yurtdışında fuardaydı.
    Geçen hafta Musin Bey'le konusu oldu. Gülmekten altımızı ıslatacaktık.

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 5:36 pm