www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+4
Plüton
prens bismarck
supeluta
kozmiksakaci
8 posters

Bana göre !

kozmiksakaci
    kozmiksakaci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 27
    Katkı Puanı : 39

Bana göre ! Empty Bana göre !

Mesaj tarafından kozmiksakaci Ptsi Ocak 03, 2011 12:50 am

bana göre öte alem var ama cennet yada cehennem yok..
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Bana göre ! Empty Geri: Bana göre !

Mesaj tarafından supeluta Salı Ocak 04, 2011 6:32 pm

ne şekilde var olacağız öte alemde, sadece insanlar mı olacak biraz açarsanız sevinirim.
    kozmiksakaci
    kozmiksakaci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kozmiksakaci Perş. Ocak 06, 2011 1:11 am

canlı her varlıgın özdeşi olacak.orası da bu dünya gibi bir hayat yeri olacak oradada ihtiyaclarımız zevklerimiz normal bi yasantımız olacak ama fiziksel alemden farklı olarak.biçim konusunda bir fikrim yok nasıl görüneceğiz ancak ben tanrının aynı anti madde gibi öte alemi de bu alemin anti alemi olarak var ettiğini düşünüyorum.bunu da teknolojiden ve yeniçağdan yozlaşmamış eski medeniyetlerin öte alem inancına baglıyorum.bahsettiğim arap ibrani medeniyetleri değildir.mısır maya inka hint ve türk inancları.eminimki o zamanlar şuankinden daha saf bir durumda sprituel bir yasantı ve uyanmıslık vardı.
    prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 43

Mesaj tarafından prens bismarck Perş. Ocak 06, 2011 1:53 am

şuna bir açıklama getirelim bana göre diye bişey yoktur herşeyin bir cevabı olur 2*2:4 gibi bunun başka bir cevabı varmı konun benim mantıgıma göre demişsin yani bana göre yanlış ona bakarsan bende derim benim mantıgıma görede şöyle yok böyle bu iş cıkmaza varır. lütfen bir acıklama getirin ben bişeyleri araştırmak ögrenmek için burdayım. böyle kısa cümleler beni tatmin etmiyor.

felsefede mantık vardır herşeyin mantık olarak bir cevabı vardır. mesela firavunlar öldükten sonra tekrar dirilme inancı onlardada var ama neye dayanrak bunu söylüyorlar ispat nedir kanıt nedir delil nedir. hadi var diyelim tanrı bize tekrar niye yaratsın bidaha yaratmış bikere 2 ci kez niye yaratıyor. hadi 2 ci kez yaratcak ilkinde ne için yaratmış bize yaratmasında ki maksat nedir. durduk yere yaratmış olamaz illa bir sebebi var. nasıl biz ev yapıyoruz. yada bir birşeyler tasarlıyoz üretiyoz niye bir sebebi var sebebsiz bişey yapıyormuyuz.

umarım çok şey istemiyorumdur.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 114
    Katkı Puanı : 153

Mesaj tarafından Plüton Perş. Ocak 06, 2011 2:16 am

Arkadaşım öncelikle sakin ol.
    Senin de bildiğin gibi hiç birimiz ölüp dirilmedik , dolayısıyla ölümden sonrası için kesin bir yargı belirtemeyiz.Kesin olmayan bir konuda da herkesin kendi aklına yatan değişik fikirleri olması normaldir.
    Biz dinlere inanmıyoruz çünkü dinde boşluklar görüyoruz , insancıl bir hırs görüyoruz.Biz tanrımıza dinlerdeki basitliği yakıştıramıyoruz.
    Bu yüzden de dinlerin anlattığı ölüm sonrası tasvirlerine de inanmıyoruz.
    Biz insanların düşüncelerini sınırlamıyoruz.Belli kalıplara sokmuyoruz.Birbirinden farklı çalışan beyinlerimiz olduğu için bu farklılığı normal görüyoruz.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Plüton Perş. Ocak 06, 2011 2:27 am

Deistlerin tanrısı senin zannettiğin gibi bir tanrı değildir çoğu zaman.Kişiden kişiye tanrı algısı değişsede bizi sorgulamak için yaratan bir tanrıya inanmayız.Tanrı deistlere göre her şey olabilir.Birine göre tanrı doğa ve fizik kuralları olabilirken bir diğerine göre bizi yaratan bizim için evreni yaratan ama bize karışmayan bir tanrı olabilir.
    Yani kimine gore bir yaratma kavramı bile yoktur.Yaratma kavramı olanlar ise sana tek bir cevap veremezler çünkü hepsinin düşüncesi kendincedir, savundukları şeyler belli dogmalar belli değerler ile oluşmamıştır.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Perş. Ocak 06, 2011 12:36 pm

Ezgi yazdıklarına katılıyorum.
    Beni kimse 2. kez diriltemez. Yok olacağım yok.
    Dinlerde yeniden dirilme vardır. Deizm bir din değil. Vaat yok.
    Bana göre bir tanrı tanımı yapmışsın.
    kozmiksakaci
    kozmiksakaci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kozmiksakaci Perş. Ocak 06, 2011 6:25 pm

açık konusmak gerekirse benim çok fazla elle tutulur bir kanıtım yok ben hiçliği yediremiyorum ben böyle düşünüyorum bu beni çok rahatlatıyor hayata tutunmamı sağlıyor ben panik atagı böyle yendim ateistken her zaman karamsardım çünkü hiçlik yokoluş bana çok zor ve uzak geliyor.gerçeklerle yüzleş diyebilirsiniz.ama benim gerceklerim bunlar işte.ben inanıyorum.ama hiçbir dini motifteki gibi değil bunu da belirteyim.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Plüton Perş. Ocak 06, 2011 7:25 pm

Birşeylere inanma , bişeylere sığınma isteği doğamızda var.Cevap bulamadığımız sorulara birilerinin bizim yerimize cevap vermesi kolayımıza geliyor.Yok olmayı kabullenemiyoruz.Belkide kendimizin yok olmasından ziyade sevdiklerimizle tamamen vedalaşmayı kabullenemiyoruz.Bu yüzden de ölümden sonra da bişeylerin olmasını diliyoruz.Ama bence ölümden sonrası yok , doğumumuzdan öncesi olmadığı gibi.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Perş. Ocak 06, 2011 8:28 pm

sn prens bismarck, "bana göre" diye bir şey yoktur diyorsunuz ancak, insalarda ki deizm algısının yüzde 70'i "bana göre" tanımlarından oluşur.

Yani bu kadar kompleks bir evren içerisinde tek bir doğru, tek tip bir mantık mümkün mü? Herkes mantıklı bir kaç doğru paydasında buluşur ancak sonraki konularda iç huzurunu kendi mantığına göre sağlar. Kendini ve bilgi birikimini geliştirdikçe de sorgulamalarının boyutu değişir ve inandıkları evrimleşir.

Gün gelir çok güçlü bir inanca sahip olur böylece.

Ama siz, bana genel-geçer doğruları söyleyin, beni onlar ilgilendirir diyorsanız, yanlış yerdesiniz, çünkü deizm, ne tek bir Tanrı ispatı sunar, ne bir ahiret-ölüm sonrası için kanıtlar sunar.
    kozmiksakaci
    kozmiksakaci
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından kozmiksakaci Perş. Ocak 06, 2011 9:54 pm

Sayın adminime katılıyorum.Ben kafamdaki tanrı kavramını daha açmadım.Yine "bana göre" tanrı herhangi bir"şey" olabilir.Şey diyorum çünkü herşey olabilir.Ama özetle şunu söyleyebilirim.Kompleks ve tesadüflere yer bırakmayan evreni zeki bir yaratıcı yaratmalı.Onun dısında ben yaratıcıma -ki yaratarak mı oluşturdugunu da o bilir- herhangi bir sıfat addetmiyorum.enerji olabilir,fiziki ya da metafiziki bir varlık olabilir herhangi bir vücudda zuhur bulabilir.Herhangi bir şey olabilir.Evrenin kendisi olabilir.Ama şunu biliyorum ki zeka ürünü bir evrende yasıyoruz.
    prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından prens bismarck Çarş. Ocak 12, 2011 1:52 am

ömür taraf hadi var diyelim tanrı bizi niye yaratmış, tanrı bizi tekrar niye yaratsın bidaha yaratmış bikere 2 ci kez niye yaratıyor. hadi 2 ci kez yaratcak ilkinde ne için yaratmış bize yaratmasında ki maksat nedir. durduk yere yaratmış olamaz illa bir sebebi var. nasıl biz ev yapıyoruz. yada bir birşeyler tasarlıyoz üretiyoz niye bir sebebi var sebebsiz bişey yapıyormuyuz.

bende saten soru manasında yazdım varmı varsa neden vb var veya yok demedim. maksat konu acılsın tartışalım konuşalım yeni fikirler edinelim.
    Burhan
    Burhan
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 57
    Katkı Puanı : 92

Mesaj tarafından Burhan Çarş. Ocak 12, 2011 5:04 pm

Burada sanırım prens bismarck bazı şeyleri mantık temeline oturtmaya çalışıyor, deist inanca göre
    çok normal olabilecek bazı şeyler ona havada geliyor. Deist inancında kimsenin göremediği
    ulaşamadığı bir tanrıya inanıldığı için bir noktada ister istemez genel mantıktan uzaklaşıp
    kendine göre bir mantık yürütmen gerekiyor çünkü bir bilinmeyeni en baştan kabul etmiş oluyorsun

Bulunduğumuz ortamda herşeyin tam ve kesin bir sonucuna ulaşmaya imkan yok. Ancak öbür dünyaya
    gittiğimizde bir araya gelirsek birbirimize diyebiliriz bak gördün mü sana dediğim gibiymiş
    herşey diye. Tabii ölüm sonrasını bir hiçlik olarak görenler hiç bir zaman bu şansa sahip
    olamayacaklar çünkü onlar haklıysa zaten ölümden sonra bir araya gelme şansımız olmayacak.

Ben bir kaç gündür, Uniak'ın bir forumda bahsettiği zaman konusu (buradan görebilirsiniz)
    üzerinde düşünüyorum, ki bu benimde daha önce kafa yorduğum bir konuydu ama deist inancıyla
    bir bağ kuramamıştım.Şöyle düşünün, bir bilgisayar oyununa oturduğunuzda, "civilization" ya da
    "Age of empires" tarzı bir oyun oynarsınız. Yüzyıllarca devam eden bir uygarlık kurabilirsiniz.
    Sonra ne yaparsınız, ertesi gün kalkar tekrar yeni bir tane kurabilirsiniz, ve normal hayatta
    sadece bir gününüz geçmiş olur.

Buraya da bizi tanrı bir nevi zaman kısıtını aşmamız için göndermiş olabilir, yani burada pek çok
    şey görüp tecrübeler ediniyoruz. Sonra ne oluyor? Bu dünyamızda zaman ve fizik kurallarını tanrı
    öyle bir şekilde ayarlıyor ki burada ölüp asıl dünyamıza döndüğümüzde belki birkaç dk
    geçmiş oluyor ve biz yılların tecrübesi ve bilgisini edinmiş oluyoruz. Ve belki de
    buradaki yaşadıklarımıza istinaden o dünya da geleceğimiz ve izleyeceğimiz yol şekilleniyor.

Bu noktada peki o dünyayı niye yaratmış, o dünyanın amacı ne gibi sorular gelebilir insanın
    aklına doğal olarak, dediğim gibi herşeyi kesin bilmek için ölmemiz gerekiyor, benim yaptığım
    sadece bulunduğumuz kısıtlı konumdan fikir yürütmek.

Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ocak 15, 2011 12:27 am

Sevgili Burhan, zaman konusu benim için de dönüm noktalarından birisi.
    Alıntı için teşekkür ederim.

Tanrı var.
    Ama islamiyetteki gibi 99 ismi ve özelliği yok.
    Var olan fizik kurallarının yaratıcısı olduğu için bu kuralları bünyesinde barındırıyor olma ihtimali yok. Daha üstün, bizim bilmediğimiz özlliklerinin olduğu anlamına gelir. Bu sebeple bu doğa da olamaz.

Öteki dünya ile ilgili beyin fırtınası yapalım.
    Dirilecek miyiz?
    Aynı fiziksel görünüşle mi?
    Örneğin 17 yaşında bir kaza sonucu penisi kopan adam hurilerle ne yapacak.
    Bana orada bilgisayar verilecek mi?
    Arkadaşlarım yanımda olacaklar mı?
    Herhangi bir sorgulamaya tabii tutulduğumuzda "Hele bir sor niye yaptım" deme hakkımız yok mu?
    Film izleyebilecek miyim?
    Psikologlar intihar etmiş kişinin ruh sağlığının yerinde olmadığı konusunda hemfikirdir.
    Peki İslamiyete göre intihar cehenneme gitmek için yeterli sebep. Ama yine İslamiyete göre ruh sağlığı yerinde olmayan bir kişi asla cehenneme gitmez. İntihar edenler nereye gidecek?
    ....
    Biraz da siz doldurun be...
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Ocak 15, 2011 4:46 pm

Öteki dünya diye bir şey yok bence.
    Öleceğiz, vücudumuz topraktaki ayrıştırıcılar
    tarafından evrene kazandırılacak ve enerjimizde
    evrenin o büyük enerjisine karışıp döngüye katılacak.

Yaz aylarında sık sık öldürdüğümüz bir sineğe ne oluyorsa,
    bizede aynısı olacak, tabi bence.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ocak 15, 2011 11:36 pm

Katılıyorum Admin
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 217
    Katkı Puanı : 279

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 1:44 pm

Selamun Aleykum,

Deizme göre söyledir böyledir su yoktur bu yoktur falan filen...

Bu Bilgilerin saglam kaynagi nedir? Hangi "sahte" Peygamber(Professör) böyle birsey bulmus?
    Siz kendiniz deizm tam nedir bilmiyorsunuz kalkmissiniz bana göre sudur budur diyorsunuz herkez kendi fikrini söylüyor ne güzel... Ortak bir inanciniz yok herkez kendi fikrine ne uygun görmüsse ona inaniyor dedigim gibi saglam kaynak yok varsa paylasin okuyalim görelim bu "akilli" kimis...

Saygilar
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 1:53 pm

ADMİN demiş ki:Öteki dünya diye bir şey yok bence.
    Öleceğiz, vücudumuz topraktaki ayrıştırıcılar
    tarafından evrene kazandırılacak ve enerjimizde
    evrenin o büyük enerjisine karışıp döngüye katılacak.

Yaz aylarında sık sık öldürdüğümüz bir sineğe ne oluyorsa,
    bizede aynısı olacak, tabi bence.

Selamun Aleykum,

Allah Kafirler icin Dünyada örnekler ile yaratmistir hic birsey öylesine yaratilmamistir herseyi bir sebebi vardir.
    Ölüden sonra dirilmeyi inanmiyormusun?
    Allah Kafirlere bunu her sene gösteriyor ama Bakara Suresinde denildigi gibi Gözleri var GÖRMEZLER.

1.Örnek: Her sene yaz Kis yasiyoruz, Kis mevsime dogru Agaclar yapraklarini kaybeder Meyve vermez cicekler "ölür" yok olur kar yagar. Acikcasi Dogada gördügümüz gibi Kisin hersey ölmüs oluyor Agacalara baktigimizda yazin Meyve (elma) veren Agac kisin vermiyor gücünü kaybetmis bitmis bir vaziyette. Yaz Mevsimde Mucizevi bir sekilde kendiliginden yeniden diriliyor ve meyve vermeye basliyor o Allah'dirki Tüm Kafirlere basit bir örnek seklinde herseyi yaratmistir!

2.Örnek: (Bilimsel Kanit)
    Insanlar Topraktan(camurdan) yaratilmistir. Camur nasil meydana gelir? Topragi ve suyu karistirdigimizda? dogrumuyum? insaAllah bu kadarini biliyorsunuzdur.
    Toprakta Bazi Maddeler vardir bu Maddeler 20'yüzyilda Insanin ic organlarindada mevcut oldugu görülmüstür, bu yüzlerce mucizeden sadece birtanesidir!

Video icin:
    https://www.youtube.com/watch?v=tOlTYcNajxg
    https://www.youtube.com/watch?v=FXaN5_RC4cw

Mühürlü Kalpler icin Mucizede fayda etmez ancak paylasmakta yarar var.

Saygilar
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 2:08 pm

Uniak demiş ki:Sevgili Burhan, zaman konusu benim için de dönüm noktalarından birisi.
    Alıntı için teşekkür ederim.

Tanrı var.
    Ama islamiyetteki gibi 99 ismi ve özelliği yok.
    Var olan fizik kurallarının yaratıcısı olduğu için bu kuralları bünyesinde barındırıyor olma ihtimali yok. Daha üstün, bizim bilmediğimiz özlliklerinin olduğu anlamına gelir. Bu sebeple bu doğa da olamaz.

Öteki dünya ile ilgili beyin fırtınası yapalım.
    Dirilecek miyiz?
    Aynı fiziksel görünüşle mi?
    Örneğin 17 yaşında bir kaza sonucu penisi kopan adam hurilerle ne yapacak.
    Bana orada bilgisayar verilecek mi?
    Arkadaşlarım yanımda olacaklar mı?
    Herhangi bir sorgulamaya tabii tutulduğumuzda "Hele bir sor niye yaptım" deme hakkımız yok mu?
    Film izleyebilecek miyim?
    Psikologlar intihar etmiş kişinin ruh sağlığının yerinde olmadığı konusunda hemfikirdir.
    Peki İslamiyete göre intihar cehenneme gitmek için yeterli sebep. Ama yine İslamiyete göre ruh sağlığı yerinde olmayan bir kişi asla cehenneme gitmez. İntihar edenler nereye gidecek?
    ....
    Biraz da siz doldurun be...

Selamun Aleykum,
    Islam Hakkinda daha fazla bilgi toplasaydin tüm sorularina cevap bulurdun anlasilan Islami arastirmiyoruz ama aklimizda gelen seytani sorular var cevabi bulmak icin gayret göstermiyoruz Islam dinimizde ve hemen tembellik edip arastiracagimiza Islam HASA "Sahtekar" bir dindir diyoruz!

Gayret eden dogru yolu bulur! Neyse...

Senin Sorularina gelelim.
    Hic bir insan öldügünde ayni fiziksel görünüse sahip degildir! Kiyamet gününde her insan kendine göre yeni bir fizik alir. Cennettekilerin Fizigi en güzel fiziktir cok güzel bir bayan cok güzel bir erkek. Insan kendini gördügünde yine bakmak ister Allahim ne kadar güzelim ben der sükreder.

Sakat bir insan örnegin eli ayaga yok veya kör olan bir insan öldügünde Cehenneme layik görülse bile ona Görme ayak ve el (artik hastalik veya sakatlik) durumu ne ise sifalandirilir! Ve Dünyada görmeyen göz Ahirette görür cehennemlik layik görülse bile! Yoksa Cennetin güzelligini veya Cehennemin kötülügünü o Kul nasil görecek? Ayaklari yok olan Kafir Cehennemde aciyi nasil hisedecek?
    Islam Kuran'dir Allah'in Dinidir! Bizi Yaratan Allah'in Dini Mantik dinidir! Bazi konular Mantikli gelmesede zamanla bilimsel aciklamalariyla bizi sasirtan bir dindir!

Örnegin Insanin Topraktan yaratilmasi 1400 sene önce cok sacma buluyorlardi! Ancak bugünkü teknolojiye baktigimizda bunun gercek oldugunu anliyoruz! Veya Hz.Musa'nin Denizi yarmasi mümkün olmadigini cok sacma birsey oldugunu düsünürler kafirler! Ancak bunun Bilimsel Bilgileride aciklanmistir hemde iki Rus Professör Matematikcilerden...

simdilik bu kadar daha fazla bilgi icin soru sorun!

Saygilar
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 2:23 pm

prens bismarck demiş ki:ömür taraf hadi var diyelim tanrı bizi niye yaratmış, tanrı bizi tekrar niye yaratsın bidaha yaratmış bikere 2 ci kez niye yaratıyor. hadi 2 ci kez yaratcak ilkinde ne için yaratmış bize yaratmasında ki maksat nedir. durduk yere yaratmış olamaz illa bir sebebi var. nasıl biz ev yapıyoruz. yada bir birşeyler tasarlıyoz üretiyoz niye bir sebebi var sebebsiz bişey yapıyormuyuz.

bende saten soru manasında yazdım varmı varsa neden vb var veya yok demedim. maksat konu acılsın tartışalım konuşalım yeni fikirler edinelim.

Selamun Aleykum senin sorunuda cevapliyalim insaAllah,

Sevgili Kardesim böyle sorulari Deizm denilen uyduruk inanc cevapliyamaz! cevaplasa bile lafi dolandirir dolandirir uzun bir yazi okuruz ama icinden yine aradigimiz cevabi bulamayiz! Öyle sorular vardirki bunlarin cevabi ancan Hakikat din Islamda buluna bilinir!

Allah insani neden yaratmistir?

Allah Kuran'i Kerimde, Ben insanlari ve cinleri sadece bana ibadet etsin diye yarattim diye söyler! Yani tek sebep budur! Ama Kafirler icin bu cevap yeterli olmaz bu yüzden örnek ile cevaplamak lazim...

Bu yaziyi okuyan arkadasim, sen mükemmelsin, cok güzel resim ciziyorsun Picasso gibi, 1-2-3-4 Resim ciziyorsun evin kösesine koyuyorsun kendi kendine konusuyorsun ben ne kadar güzel resim cize biliyorum diyorsun. Bir gün bu Resimlerin herkezin görmesini istiyorsun ve disari cikiyorsun! Komsularina gösteriyorsun bakin ben ne kadar güzel resim cize biliyorum "Yeteneginizi Göstermek istiyorsun" Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi, oraya giden insanlar Yeteneklerini göstermek ister herkez tarafindan bu yetenegini bilinmesini ister!

Allah'da öyle Yücedirki öyle mükemmel yaraticidirki, Insani (Kullari) Yaratir bakin ben ne kadar güclüyüm ne kadar yüceyim der. Allah, ben gizli bir hazinedim ve bilinmek istedim, Allah sadece ona ibadet edilmesini ister! Sen annene babana nasil hizmet ediyorsan bir istegi olursa Allah'da ona hizmet etmeni istiyor. Allah'i tanimak istiyen 99 ismini okusun arastirsin Allah kimdir? sorusunun cevabini bilesiniz!

Anlamadiysaniz yine sorun farkli türlü anlatirim ama bu yazimla anlamaniz lazim bu sorunun cevabini...

Saygilar!
    Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Perş. Ocak 20, 2011 2:40 pm

Plüton demiş ki:Birşeylere inanma , bişeylere sığınma isteği doğamızda var.Cevap bulamadığımız sorulara birilerinin bizim yerimize cevap vermesi kolayımıza geliyor.Yok olmayı kabullenemiyoruz.Belkide kendimizin yok olmasından ziyade sevdiklerimizle tamamen vedalaşmayı kabullenemiyoruz.Bu yüzden de ölümden sonra da bişeylerin olmasını diliyoruz.Ama bence ölümden sonrası yok , doğumumuzdan öncesi olmadığı gibi.

Selamun Aleykum,
    Istesende istemesende zaten yok olmiyacaksin! Ölüm bir uykudur! Diriliste Kafirler bizi uykumuzdan kim uyandirdi derler, ve nasil öldüklerini hatirlamazlar! Iclerine cok büyük bir korku sarar ve insaAllah dünya hayatinda ibadet etmisizdir derler ama ne yazikki etmemislerdir, ve aci gercegi en kisa zamanda BÜYÜK HESAP Gününden sonra amel defterleri SOL Ellerine verilir!

Saygilar
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Plüton Cuma Ocak 21, 2011 12:12 am

Biz insanız ego sahibiyiz.O yüzden yeteneklerimizin bilinmesini isteriz.Anlattığın kadarıyla senin tanrında bilinmek istemiş.Sanırım o da ego sahibi.Ama benim tanrım ego sahibi değil.Bünyemde bulundurduğum kötü insani özellikler ona ait değil.
    Ayrıca deizmin ne olduğunu bilmeden atıp tutuyor olmalısın ki hala hani kaynağınız diyorsun.Kaynak sadece ve sadece akıl.Biz koca bir denizdeki su damlaları gibiyiz.Hepimiz o denize aitiz ama birbirimizden ayrıyız.Hepimiz tanrının varlığında hem fikiriz ama ondan sonrası bizim aklımızın ve vicdanımızın birer ürünü.Biz sizin inandığınız o kitaplara inanmıyoruz çünkü biz tanrı'nın bu kadar basit olduğuna inanmıyoruz , ona insancıl bir hırsla bağdaştıramıyoruz , bizim insan olarak vicdanımızın kaldıramadığı şeyleri onun söylediğine inanmıyoruz.
    Zannettiğin gibi ibadetten kaçmak gibi bir derdimiz yok.İbadet yapmadanda pekala müslümanız diyebilirdik.Hem fark yok konusunda aviatorunda anlattığı gibi inanmamak inanmaktan çok daha zordur.Sevdikleriniz öldüğünde bir daha asla onları göremeyeceğinizi onların artık sizi duymadığını düşünmenin insanın içini ne denli acıttığını bilemezsin.Ya da zor durumdayken sığınacak bir limanının olmamasının , ilahi adalet diye bir şeye inanmamanın zorluğunu bilemezsin.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Cuma Ocak 21, 2011 7:30 am

Cennet-Kapisi demiş ki:
    Selamun Aleykum,

Allah Kafirler icin Dünyada örnekler ile yaratmistir hic birsey öylesine yaratilmamistir herseyi bir sebebi vardir.
    Ölüden sonra dirilmeyi inanmiyormusun?
    Allah Kafirlere bunu her sene gösteriyor ama Bakara Suresinde denildigi gibi Gözleri var GÖRMEZLER.

1.Örnek: Her sene yaz Kis yasiyoruz, Kis mevsime dogru Agaclar yapraklarini kaybeder Meyve vermez cicekler "ölür" yok olur kar yagar. Acikcasi Dogada gördügümüz gibi Kisin hersey ölmüs oluyor Agacalara baktigimizda yazin Meyve (elma) veren Agac kisin vermiyor gücünü kaybetmis bitmis bir vaziyette. Yaz Mevsimde Mucizevi bir sekilde kendiliginden yeniden diriliyor ve meyve vermeye basliyor o Allah'dirki Tüm Kafirlere basit bir örnek seklinde herseyi yaratmistir!

2.Örnek: (Bilimsel Kanit)
    Insanlar Topraktan(camurdan) yaratilmistir. Camur nasil meydana gelir? Topragi ve suyu karistirdigimizda? dogrumuyum? insaAllah bu kadarini biliyorsunuzdur.
    Toprakta Bazi Maddeler vardir bu Maddeler 20'yüzyilda Insanin ic organlarindada mevcut oldugu görülmüstür, bu yüzlerce mucizeden sadece birtanesidir!
    Saygilar

Şimdi güzel kardeşim bak, en başından sana şunu söyleyeyim, ama bak yazdıklarımı çok iyi oku ve anla, yurt dışında olduğun için yazılanları tam manasıyla kavrayamıyorsun, iyi niyetle söylüyorum yanlış anlama, ve lütfen yazdıklarımı gerekirse iki kere oku..

Burada hiç kimse İslam'ı ilk kez senden görmüyor. Burada deist olan herkes müslümandı eskiden, yani bizler senin islam'a dair anlattığın herşeyi çok iyi biliyoruz.

Ve ben iddia ediyorum dedesi nakşi tarikatı liderlerinden olan bir Konya'lı olarak, İslam'ı ben senden çok daha iyi biliyorum, o yüzden kime neyi satmaya çalıştığını iyi bil,

ilk gün sn aviator seni bu konuda uyarmıştı, felsefik olarak yaklaşabiliyorsan konulara, tartış bizimle, ama iki lafından biri kalbiniz mühürlü, cehennemlikler, uyduruk inançlılar olunca sıkıntı oluyor.

Ha sana da hak veriyoruz çünkü sen buraya gelen ilk mücahit değilsin Wink her gelen de senin gibi agresifti, sinirliydi, tahammülsüzdü.

Benim bu forumla ilgili hayalim bir çok inançtan insanın bir arada tartışabileceği bir ortam yaratmak, isterim ki kalıcı ol bu forumda.

Şimdi gelelim cevaplara,

Her sene yaz kış olmasını sen basit bir şekilde anlayabiliyorsun ve yorumlamanda böyle basit oluyor, yapraklar yeşeriyor, sonra kış oluyor ve tekrar yeşeriyor, o zaman öldükten sonra dirileceğiz diyorsun. Güzel.

Ama ne dedik, biz deistlerin kitabı doğa, ve bizler doğayı şimdilik senden daha iyi okuruz, umarım ileride sen bizden daha iyi okuyabilecek seviyeye gelirsin, deizmi seçip..

Aynı verdiğin örnekte ben senden daha derin bir mana görebiliyorum, evet her sene yapraklar yeşeriyor, sonra kış oluyor hepsi dökülüyor ve seneye bir daha çıkıyor yapraklar. Bir döngü var burada farkındaysan..

Bazı yapraklar kuruyor, dökülüyor yere, toprağa karışıyor, evrenin büyük döngüsü içerisinde elementlerine ayrılıyor, yani yok oluyor gidiyor. Ve bir daha ki baharda yeşeren yaprak, önceki baharda yeşeren yaprak değil Wink Başka bir yaprak o, eskisi gider, yok olur yerine yenisi gelir.

Buraya kadar çoktan anlamış olman gerekir ancak açayım ben, yani bir insan ölür, tıpkı o dalından kopan kuru yaprak gibi, toprağa karışır ve elementlerine ayrılıp evrenle bir olur. Yerine de bir bebek doğar ve döngü devam eder.

İnsanın çamurdan yaratıldığı da afedersin ama tam bir saçmalık Smile hele bunu bilimsel kanıt altında sunman da ironik olmuş Very Happy bunu cevaplamaya gerek bile yok Smile

Saygılar, lütfen bu yazıyı bir kaç kere oku, öyle cevap yaz yazacaksan, hatta öfkelenirsen bi abdest al, hiddetin sönsün öyle cevap yaz Smile

prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından prens bismarck Paz Ocak 30, 2011 3:06 am

çamur olcaksak bu tanrı bizi niye yarattı yada enerji olcaksak herneyse işte vs re sonuçta yok olcaz ama niye yok olcaz niye bu tanrıda merhamet yokmu niye bizi yarattı madem yok etcek lütfen bunun cevabını verin bana ben yok olmak istemiyorum.
    aklım bunaldı.
    kafir
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 9
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından kafir Ptsi Tem. 04, 2011 9:22 pm

bana gore yaratıcı vardır dinlerdeki cennet cehennem kavramı gibi olmasa da ceza ve odule inanırım ama ackcası bu konudaki dusuncelerm tam oturmus diil.belki de hala muslumanlıgın bazı kurtulamadgm alskanlıklarndan kaynaklanıyo...ama emin oldugum tek sey cennet cehennem olsa dahi bunun anahtarı belli bi kutsal kitaba inanmak degil..kisi baskasına zarar vermeden ozgurce yasadıkca sorun yok demektir..

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 10:50 pm