www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

5 posters

Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

NİRVANA
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 7
    Katkı Puanı : 11

Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Empty Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Mesaj tarafından NİRVANA Ptsi Mayıs 23, 2011 11:55 pm

Evet arkadaşlar, sizce bu evren ya da dünya sonsuza dek varolacak mı?
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Empty Geri: Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Mesaj tarafından captcha Salı Mayıs 24, 2011 5:14 am

Kainat her zaman var olacaktır. Fakat dünyanın ya da insan soyunun sonsuza kadar var olabileceği çok saçma bir düşünce. Düşünün ki dinozorlar 150 milyon yıl boyunca dünyada yaşıyorlar ve sonra PUFFF! Kayboluyorlar.. Bir gün biz de kaybolursak hiç şaşırmayın. Smile
    NİRVANA
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 7
    Katkı Puanı : 11

Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Empty Geri: Evrenin ya da dünyanın sonuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Mesaj tarafından NİRVANA Salı Mayıs 24, 2011 10:37 pm

bilim adamları bile evrenin bir ömrü olduğunu söylüyor bu da evrenin bir gün son bulacağı anlamına gelir. hem insan yokolduktan sonra dünyanın da pek bi anlamı kalmaz ki bence..
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Çarş. Mayıs 25, 2011 12:44 am

Dünya'nın anlamı? Dünya kendi kendine bir anlamdır zaten. İçerisinde alt küme olan anlamlar da mevcut. Mesela insanlığın anlamı bunlardan birisi. Ve siz şu anda insan olduğunuz için, kendinizi evrendeki diğer şeylerden daha üstün görüyorsunuz. Ve bunu size düşündüren şey de, popüler kültür. Bilgisayarınız var, işinize arabayla gidiyorsunuz, uçaklarda uçuyorsunuz, hayvanları öldürüp; leşlerini yiyorsunuz, bunların hepsi size üstünlük sağlıyor. Halbuki ilk insanları düşünün, nasıl yeyip içtiklerini, barındıkları yerleri.. Onların bir günüyle, şimdiki hayvanların bir günü arasında nasıl bir fark var?(Şehirdekileri kastetmiyorum) Neredeyse yok gibi. Kelle koltukta yaşıyorlar bile diyebiliriz. Nehirden su içerken aslan tarafından öldürülmek gibi bir tehlike var.

Bakın o insan, doğup, büyüyüp, ölerek doğal dengeye yardım ediyor. Doğal dengenin bizzat içinde yer alıyor. Ve burdaki anlamlı şey; "doğal denge". Bu insanın burada hiçbir anlamı yok, yani tek başına. Tıpkı tek başına bir aslanın anlamı olmadığı gibi. Düşünün, insanlar yerine baykuşlar bir medeniyet kursaydı, yani onların zekasal gelişimi daha hızlı olsaydı; bizi kullanacaklardı. O zaman da onlar kendilerini bir şey sanacaklardı, anlam yüklemeye çalışacaklardı. Tıpkı şu an sizin, insanoğlunun ne kadar anlamsız olduğunu görüp hayrete düştüğünüz gibi onlar da bu durumda olacaklardı.

Çevrecilerin bir lafı vardır; "Save the planet.. Kill yourself.." Yani; "Gezegeni koru.. Kendini öldür.." Biz bu doğal dengeyi o kadar çok bozduk ki; Dünyamız artık alarm vermeye başladı. Ve bizim bu dengeyi bozmamızla, kendimizi anlamlı kılma çabalarımız doğru orantılı olarak arttı. Doğal dengeyi bozdukça, kendimizi bir şey sandık. Halbuki o kadar da önemli şeyler değiliz.
    mmoda
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 12

Mesaj tarafından mmoda Ptsi Haz. 27, 2011 12:16 pm

evrenın bılmıyoruzkı sonsuza kadar mı olacak cvp verelım ama dunyanın sonunu getırecek mılyonlarca sebep var...en basta insan:)
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 137

Mesaj tarafından islamiyet Cuma Ara. 26, 2014 4:01 am

NİRVANA demiş ki:bilim adamları bile evrenin bir ömrü olduğunu söylüyor bu da evrenin bir gün son bulacağı anlamına gelir. hem insan yokolduktan sonra dünyanın da pek bi anlamı kalmaz ki bence..

Bu kuran indikten yüz yıllar sonra anlaşılan bir şey ve bu olay kuranda zaten kıyamet olarak önceden belirtilmiş. Nasıl oluyor da bilimden bile önce içinde olacak olanları yazan bir kitabı reddedebiliyorsun, madem mantık yapıyoruz bu mantıksızlıktır.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 112

Mesaj tarafından lovely idiot Cuma Ara. 26, 2014 4:26 am

islamiyet demiş ki:
    NİRVANA demiş ki:bilim adamları bile evrenin bir ömrü olduğunu söylüyor bu da evrenin bir gün son bulacağı anlamına gelir. hem insan yokolduktan sonra dünyanın da pek bi anlamı kalmaz ki bence..

Bu kuran indikten yüz yıllar sonra anlaşılan bir şey ve bu olay kuranda zaten kıyamet olarak önceden belirtilmiş. Nasıl oluyor da bilimden bile önce içinde olacak olanları yazan bir kitabı reddedebiliyorsun, madem mantık yapıyoruz bu mantıksızlıktır.

bu forum pek aktif değil, ben de yeni üye oldum. bu akşam foruma girdim de sizi gördüm, baktım islamiyetle ilgili soru sorun bana diye başlık açmışsınız.
    ve altına hemen savunmaya geçmeyin, anlamaya çalışın demişsiniz.
    peki siz buraya aynı amaçla mı geldiniz. yani siz deizmi anlamaya mı çalışacaksınız, dininizin doğru olmayabileceği ihtimalini göz önünde bulunduracak mısınız diye soracaktım ki bu mesajınıza denk geldim. açıkça görülüyor ki siz buraya birtakım yanlış yolda olduğunu düşündüğünüz bu insanları uyarmaya, kendi dininize çekmeyi gelmişsiniz. yani istediğiniz şeyi siz kendiniz yapmıyorsunuz. siz yanılma ihtimalinizi kabul etmiyorsunuz. öyleyse karşı taraftan anlamayı bekleyemezsiniz. sizin amacınız tartışmak değil çünkü, tebliğ.

yazdığınız bu mesajda Kuran'da kıyamet olarak evrenin sonunun geleceğini yüzyıllar önceden bilmişken niye dini reddediyorsunuz diyorsunuz.
    arkadaşım gerçekten böyle düşünüyorsan hiç bu forumda uğraşma, bu tarz sığ argümanlarla bu insanları ikna edemezsin. evrenin sonunun geleceğini düşünmek için bilime de kutsal kitaba da ihtiyaç yoktur. insanın bir şeyin sonunun geleceğini düşünmesi normaldir. bu bilimin konusu olmuştur evet ama bu konu sanki özel bir bilim konusu gibi alıp bakın bunu bilimden önce kuran'da yazıyor demekle kuran mucizevi kitap olmaz.

kuran'da mucize falan yoktur. zaten bu kuran'da da yazmaktadır. birtakım uyduruk sitelerde mucize yaratanları okurken ilk önce onların kontrol edin doğru mu değil mi diye.
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 137

Mesaj tarafından islamiyet Cuma Ara. 26, 2014 4:36 am

lovely idiot demiş ki:
    islamiyet demiş ki:

bu forum pek aktif değil, ben de yeni üye oldum. bu akşam foruma girdim de sizi gördüm, baktım islamiyetle ilgili soru sorun bana diye başlık açmışsınız.
    ve altına hemen savunmaya geçmeyin, anlamaya çalışın demişsiniz.
    peki siz buraya aynı amaçla mı geldiniz. yani siz deizmi anlamaya mı çalışacaksınız, dininizin doğru olmayabileceği ihtimalini göz önünde bulunduracak mısınız diye soracaktım ki bu mesajınıza denk geldim. açıkça görülüyor ki siz buraya birtakım yanlış yolda olduğunu düşündüğünüz bu insanları uyarmaya, kendi dininize çekmeyi gelmişsiniz. yani istediğiniz şeyi siz kendiniz yapmıyorsunuz. siz yanılma ihtimalinizi kabul etmiyorsunuz. öyleyse karşı taraftan anlamayı bekleyemezsiniz. sizin amacınız tartışmak değil çünkü, tebliğ.

yazdığınız bu mesajda Kuran'da kıyamet olarak evrenin sonunun geleceğini yüzyıllar önceden bilmişken niye dini reddediyorsunuz diyorsunuz.
    arkadaşım gerçekten böyle düşünüyorsan hiç bu forumda uğraşma, bu tarz sığ argümanlarla bu insanları ikna edemezsin.  evrenin sonunun geleceğini düşünmek için bilime de kutsal kitaba da ihtiyaç yoktur. insanın bir şeyin sonunun geleceğini düşünmesi normaldir. bu bilimin konusu olmuştur evet ama bu konu sanki özel bir bilim konusu gibi alıp bakın bunu bilimden önce kuran'da yazıyor demekle kuran mucizevi kitap olmaz.

kuran'da mucize falan yoktur. zaten bu kuran'da da yazmaktadır. birtakım uyduruk sitelerde mucize yaratanları okurken ilk önce onların kontrol edin doğru mu değil mi diye.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Allah ile aramdadır yaşadığım öyle şeyler var ki içimde en ufak bir şüphe bile yoktur dinin doğruluğuyla alakalı. Bunun için Allaha binlerce şükürler olsun, andolsun ki onun yolundan dönmem. Din de aşk gibidir, yaşanmadan anlaşılmaz. (Allah zaten evreni de aşkı ile yaratmıştır ki bu da bunu destekler.)

Soruya gelince, evet dünyanın yok olabileceği önceden belki tahmin edilebilirdi ama kuranı araştırırsan öyle şeyler yazıyor ki, eğer bu tahmin diyebileceği bir sürü şeyden tek bir tanesi yanlış olsa kurana yanlış deme hakkınız olacaktı fakat onca şeyden bir tane yanlış olanı çıkmaz mı? Buna şans mı dersin yoksa o dönemdeki insanların tahmin güçleri mi kuvvetliymiş? Yakında kurandaki mucizelere dair yeni bir konu açmayı planlıyorum orada da görebilirsin ki kuranın bir insan eseri olması söz konusu bile değildir. Yeniyim biraz bekleyin.

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 1:15 am