www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

İhaneti, kıskançlıkları ve cinayeti ile Yaratılış Hikayesi

deist_halil
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 14
    Katkı Puanı : 38

İhaneti, kıskançlıkları ve cinayeti ile Yaratılış Hikayesi Empty İhaneti, kıskançlıkları ve cinayeti ile Yaratılış Hikayesi

Mesaj tarafından deist_halil Çarş. Tem. 18, 2012 1:17 am

Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle bu forumda emeği geçen herkese teşekkür ederim sayenizde fikirlerim olgunlaştı, benim gibi düşünen insanların var olduğunu bilerek şizofren olmadığımı anladım Smile

Hepimizin bildiği gibi melekler ve iblis(şeytan) Adem'den önce yaratılmış. Adem yaratılana kadar iblis meleklerin imamıymış ve ayetlerden de anlaşılacağı üzere Allah'la birebir iletişim halindeydiler.

Daha sonra Allah, Adem'i yaratacağını Meleklere söylediğinde, Melekler Yüce Allah'la bu kadar yakın iletişimde olmasına rağmen, O'nu yeterince tanıyamamışlar ya da güvenmiyorlardı ki insanoğlunu kıskanarak ve gaybı bilerek "orada bozgunculuk yapacak ve kan dökecek birisini mi yaratacaksın? Oysa biz seni tesbih ediyor ve bütün eksik sıfatlardan tenzih ediyoruz" diyebilmişlerdir. Allah'da onları geçiştirerek "şüphesiz ben sizin bilmediklerinizi bilirim" demiştir.

Adem yaratılınca, Allah melekleri ikna etmiş olacak ki emir verildiğinde melekler secde etmiş fakat o zamana kadar meleklerin imamı olan iblis(cennetten kovulmadan önceki ismi Azazil) Allah'la bu kadar yakın iletişimde olmasına rağmen Adem'e secde etmemekte direnmiş, Allah'a resti çekerek cennetten kovulmuştur. Üstelik bununla da yetinmeyip Allah'la pazarlığa oturup, bana kıyamete kadar mühlet ver bak nasıl insanları senin yolundan çevireceğim diyebilme cesaretini göstermiştir. Allah ise şeytana istediği mühleti vermiş ve inandırıcılığı konusunda maça 1-0 mağlup başlamıştır. Herhalde Allah'ın istediğini var edip, istediğini yok edebileceğini meleklerin imamı olan şeytan bilmiyordu, ilizyon yapıyor sanıyordu ki rest çekme cesaretini gösterebilsin.

Nitekim Allah Adem ile Havva'yı yaratmış ve onlara "Ey Adem! Sen ve refikan şu cennette oturun. Dilediğiniz yerlerde onun yemişlerinden bol bol yiyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın, yoksa ikinizde zalimlerden olursunuz" demiştir. Ancak Allah'ı hepimizden iyi tanıyan Adem ile Havva o ağacın meyvesinden yemiştir. Meallere ve tefsirlere bakıldığında cennette bulunan Adem ile Havva cennette bulunmayan, oradan kovulan ve kendisine secde etmediği için lanetlendiği aşikar olan Şeytan'a güvenmiş ve bir anlık dalgınlıkla o meyveden yemiştir. Bunun üzerine Allah Adem ile Havva'yı da yeryüzüne yollamıştır.

Adem ile Havva'nın her birinin ikizi kız olan Kabil(+ikiz kız kardeşi) ile Habil(+ikiz kız kardeşi) adında iki erkek çocuğu olmuştur. Yazılanlara göre Kabil'in ikizi daha güzeldi. Habil'de Kabil'in ikiziyle evlenmek istiyordu(zaten emir bu şekildeydi kimse kendi ikiziyle evlenemezdi.), ancak Kabil ne Allah'ın ne de babasının sözünü dinlememiş, ikiz kız kardeşiyle evlenme isteğinde ısrarcı olmuştur. Bunun üzerine Adem işi Allah'a havale etmiş, Allah ise Kabil ile Habil'den kendisine kurban takdim etmelerini istemiş, kimin kurbanını beğenirse onun güzel olan kızla evlenmesine rıza göstereceğini söylemiştir. Kabil bir tutam buğday, Habil ise bir koyun takdim ederek Allah'ın beğenisine sunmuştur. Allah Habil'in kurbanını beğenmiş buna kızan Kabil ise durumu kabullenmeyerek Allah'ın gözleri önünde kardeşi Habil'i
    öldürmüştür.

Diyeceğim o ki islami kaynaklara göre daha yaratılış hikayesinin başında her adımda Allah'a(yaratıcıya) rest çekme, kıskançlık, ihanet, cinayet ve çelişki var ben ne böyle bir dine inanırım ne de böyle bir Allah'a.

Yazımda bir hatam var ise af ola ... Tekrar görüşmek dileğiyle ...

supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

İhaneti, kıskançlıkları ve cinayeti ile Yaratılış Hikayesi Empty Geri: İhaneti, kıskançlıkları ve cinayeti ile Yaratılış Hikayesi

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Tem. 21, 2012 2:15 am

Harika bağlamışsınız, çok güzel bir yazı, teşekkürler Smile

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 3:35 pm