www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

İlginç konular

Torkumania
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

İlginç konular  Empty İlginç konular

Mesaj tarafından Torkumania C.tesi Ağus. 04, 2012 7:34 am

Öncelikle herkese merhaba.
    Benim öncelikle merak ettiğim konulardan birisi;ölümden sonrasına isteyen inanıyor isteyen inanmıyor.Buna deistlerde dahil.Ölümden sonrası size göre nedir?Ruh kavramı var mıdır?Ruh yoksa insanın yaşamını sürdürmesini sağlayan nedir?Beynimizi duygularımızı kullanmaya tetikleyen şey nedir?Deizm sabit düşünce midir yoksa kendinizinde kattığı inanç olabilir mi?Buna kendiniz kattığınızda kısmi deist mi olunur?Deizmin ayrıldığı kollar var mıdır?Geçenlerde bir yazı gördüm Victor Hugo'nun deist olup ahirete inandığını okudum.Ancak deizmin temelinde sadece tanrı inancı var.Ahiret inancı yoktur.Bunların açıklamasını yapar mısınız? Bu konuları araştıracak bir yer bulamadım.Umarım yardımcı olursunuz confused
    karbon
    karbon
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 24
    Katkı Puanı : 63

İlginç konular  Empty Geri: İlginç konular

Mesaj tarafından karbon Çarş. Eyl. 19, 2012 5:10 am

Tam olarak sorularına bir yanıt veremeyeceğim ama kendi görüşümü paylaşabilirim ''ruh'' hakkında. Bana göre ruh vardır. Carl Sagan'ın çok güzel biçimde 4. boyutu tarif ettiği bir video vardır. Onu izleyebilirsiniz dediğimi daha iyi anlayabilmek adına. Şuan içinde olduğumuz bedenlerimiz, aslında 4. boyuttaki asıl varlığımızın, 3. boyuta düşen yansımasıdır. Nasıl ki 2 boyutlu bir çizim üstüne, patates baskı yaptığınızda sadece patatesin kağıda değen kısmı çıkıyorsa (2 boyutlu) ve asla o şekilden patatesin orijinal 3 boyutlu görüntüsünü anlayamıyorsak, ruh ve ruhun bizim algıladığımız boyuttaki varlığı da böyledir benim inancıma göre. 4. boyuta ulaşmak mümkün müdür? Teorik olarak evet..
    Patates baskı yaptığımız o düzlemde bir çizgi var olsun. Bu çiziktirilmiş çizginin elastik olduğunu farz edelim. Bu çizgiyi aslında onun fark edemediği zemine doğru ağırlaşmasını sağlarsak, gittikçe çökecektir. Şimdi o çizgiye kalemle bastırdığınızı düşünün. Kağıt koca bir 2. boyut evren düzlemidir. Siz bu boyutta bir tür göçük yaratmaya başladınız. Böylelikle elastik olan o çizik gittikçe derinlik algısı kazanacaktır. Kağıdı delin ve kalemin ucu kadar küçük bir parça o göçükten delinerek, yırtılarak aşağı doğru havada süzülsün. Oldu işte. Artık o çiziktirik 2. boyuttan kurtulup 3 boyutlu bir şey haline gelmiştir.
    Şimdi bizim evrenimizi düşünelim. 3 boyutlu uzay düzleminde şimdiye kadar bu benzetmeye uygun tek bir şey bulabildik: KARADELİKLER.. Eğer olağan dışı kütleye sahip olabilirsek (aslında bir şey yiyip kilo almıyoruz) yani kardeliklerin ışığı bile yutacak güçteki çekim alanına girersek ağırlığımız milyonlarca katına ulaşabilir. Buna madde yoğunluğu teorisi diyorlar. İşte bu şekilde belki de 4. boyuta girip artık 4. boyutu algılayabiliriz. Şuan 4. boyutu algılamamız imkansız görünüyor. Ancak matematiksel hesaplamalarla var olduğunu kanıtlayabiliyoruz. Biz algılayamıyoruz diye 4. boyut yok olmuyor, sadece algılayamıyoruz o kadar.
    Oysa ki matematiğe gerek kalmadan hissediyoruz bir şeyleri.. İşte bu da bizim şansımız. Çünkü 4. boyutun gölgeleri olduğumuzu hissedebiliyoruz ancak bunu adlandıramıyoruz. İşte sanırım biz deistlerin bir yaratıcıya neden inandığımızı böyle açıklayabiliriz.

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 4:27 pm