www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Yeni geldim...

sorgulayanakil
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Yeni geldim... Empty Yeni geldim...

Mesaj tarafından sorgulayanakil Ptsi Tem. 13, 2015 2:27 pm

Merhaba arkadaşlar,

Basit ve kısa bir şekidle özetlemek gerekirse; 35 yaşındayım. Lojistik firmasında ön muhasebedeyim. Galatasaray'lı bir bilgisayarcıyım. Garadenuz uşağuyum:)

Birilerine bir mesaj vermek için değil; bir paylaşım platformunda verebildiğim kadar bilgi verip, kendimi anlatıp açıklamak ve fikir paylaşımında bulunmak amacım.

Şu anda da orucum. Ne dindar, ne dinden uzak bir ailede büyüdüm. Kimisi namaz kılardı, kimisi kılmazdı. Ramazan'da iftar sofrasında rakı içen büyüklerimiz de oldu. Doğduğum anda "aydınlanmadım" ben de sonradan sonraya, bence biraz korku, sığınma ve bencilce İSTEDİKLERİM OLDU; OLDURAN DA O; OLMASI İÇİN BENİM İZLEMEM GEREKEN YOL O'NA YAKARIŞ... mantığı ile KENDİ KENDİME BAŞLADIM.

Hala 5 vakit kılmam. Ama Ramazan'da Pazar günleri iş olmayınca, deniyorum 5 vakit kılmaya... Genelde oruç ve Cuma namazı becerebildiğim ibadetler. 1 kere kurban kestim, sonra gücüm yetmedi...

Neden böyle bölük pörçüğüm? Çok mu ukalayım? İstediğimi yaparım istemediğimi yapmam mı? Yok değil... Kendimce cevap vereyim; eğer inanıyorsam, her gereksinimi yapmam lazım. Yapamadıklarım, acizliklerim, inanç eksikliklerim ve tembelliklerim diyeyim... Affım olur inşallah.

Neden buradayım... Lakabımdan da belli olduğu üzere; 13 yaşından beri bu sorgulamak, her an olmasa da farklı an ve zamanlarda ortaya çıkıyor.

Yukarıdaki paragraflarda; aile ortamı seçimde %100 etkili değil demek için ve biraz da kendimden bahsetmek için anlattım.

Tomurcuk meme, senden olmayanı öldür, kadın tam akıllı değil...savaş ayetleri tam savaş öncesi geldi, ibadet ritüelleri bir kültürlerarası geçiş mi aslında, sadece İMTİHAN demek yeterli mi? Yaratıp yaratıp "hadi göreyim bakayım sizi" diye bizi dünyaya atmak YAKIŞIR MI...ya da başka nasıl bir yolu olabilirdi ki? Bu da doğru olabilir...

hareket ve tavırlarım hem kendi Cennet'imi sağlama almak için mi? Hiç mi VİCDAN için başkasına iyilik yapmadın? Yaptım tabii... yapmışımdır inşallah.

İnsan, gerçekten yontulmaya ve bazen de TASMA'ya ihtiyacı olan vahşi bir yaratık en nihayetinde...Net...sanırım katılmayanınız da yoktur.

Bazen de diyorum ki, Peygamberler denilen zat'lar; muazzam zeka ve öngörüye sahip olan insanlar olarak, o anki toplumların  hal ve davranışlarına göre farklı farklı bir YONTMA VE DÜZELTME VE GÜZEL YAŞAM HUZURLU YAŞAMA dair  bazı kurallar ve zekice öğretiler mi geliştirdi; bunlara mı din dedik?

Ama "din dedik" dediğim şeyin 5 şartından birini şu anda da yapıyorum...orucum...

korkum da var...

Hz. Ali'ye birisi "boşuna bu ibadetlerse eğer...ya boşuna bu kadar oruç, zevkten uzak kalış"....dediğinde, kısaca "ya varsa?" demesi de...aklımdan pek çıkmaz.

En nihayetinde; eğer benden olmayan insanları öldürmüyorsam; kadınlara 2. sınıf muamele yapmıyorsam; sadece yardım, nefis yontucu ibadet, ritüel ve ahlak ile donanık bir vaziyette dinimi (islam, hristiyanlık...ne ise) yaşıyorsam bir sıkıntı var mı? O zaman da dinimi mi inkar ediyorum? istediğim sure ve ayeti seçmiş mi oluyorum?...

Yani bir odunu yontma kılavuzu ise dinler; o zaman mantıksız gelmiyor...ama o zaman da "mükemmel yaratık insan" lafı havada kalıyor.

Bir de şu bakış açım var; deizm de yok; biyolojik ve bilimsel olarak bir evrsimsel türeyiş geçirdik, bugünlere geldik. Cinsel ihtiyaç, yeme, içme dışında bir fonksiyonumuz yok...zaman içerisinde...aklın BÖYLE OLSA İYİ OLUR SANIRIM dediği şekilde, cinsel  bölgeleri örtmek, kaşıkla yemek yemek, çorap giymek, sıkı giymek... gibi çevre ve yaşam koşullarına göre şekillenen birer canlıyız..

yukarıda da dediğim gibi...Allah'ım diye ne zaman elimi kaldırdıysam istediğim oldu...ha  ben Allah'ı  Alaaddin'in lambasından bana istediklerimi veren yardımcı olarak görüyorum o zaman da dedim kendime çoğu zaman...özeleştiri de sınır tanımam...sıkıntı yok...her şeyi konuşalım...

Giriş bu kadar olsun...

Belki karşılıklı konuştukça daha çok yazışırız..

Bir tek şey geldi aklıma; kim bulduysa bilmiyorum ama ölüm sonrası (bigbang'den beri asla kanıtlanamadı ve kanıtlanması da zor) bir dünya ile cennet cehennem ile insanları terbiye etmek; yalancı da olsa kesin zekilerin işidir. Çünkü çürütülmesi mümkün değil; ispatı sadece inanç ise...

Konuşalım... Bekliyorum.

Saygılar.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Yeni geldim... Empty Geri: Yeni geldim...

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ekim 03, 2015 12:06 pm

Uzun ama güzel bir paylaşımdı. Zevkle okudum.
    Kardeş sen dinden çıkmışsın zaten.
    Hz Ali bile "Ya varsa" diyorsa emin ol yoktur.
    sokrates
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 9

Yeni geldim... Empty Geri: Yeni geldim...

Mesaj tarafından sokrates C.tesi Ekim 03, 2015 9:20 pm

KONUŞALIM

Forum Saati Ptsi Mayıs 13, 2024 3:31 am