www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+2
mumingenc
Eren Kaya
6 posters

Ateistlikten Deistliğe..

Eren Kaya
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 6

Ateistlikten Deistliğe.. Empty Ateistlikten Deistliğe..

Mesaj tarafından Eren Kaya C.tesi Ağus. 15, 2015 9:09 pm

Kendimi bildim bileli dinlerin bir saçmalıktan ibaret olduğunu düsündüm."Yaratıcı" konusunda ilk baslarda kuskucu olmama rağmen sonrasında kendi mantığım doğrusunda inkar etmeye basladım ve uzun bir süre böyle devam etti.Ancak bazen izlediğim videolarda "ateistlerin" tanrı'nın varlığını inkar ederken gözle görülür bir sinirlilik halinde olduklarını gördüm bunu kendimle bağdastırdığımda su sonuc ortaya cıkıyordu;basıma gelen kötü seylerden dolayı bir tanrıya inanmama rağmen ona karsı nefret duyuyordum inkarı bilinçaltımda birtür "intikam" olarak görmüs olmalıyım ki bunun farkına çok geç vardım.Kendini yenileyen,kendi soyunu devam ettirme yetisine sahip canlılığın maddelerin arasından "tesadüfen" çıkamayacağını öngörmemle birlikte olası yaratıcı güç veya güçlere inanmaya basladım. Ateist olanlara önerim;kendi cevabınıza ulasmak için öncelikle tarafsız bir açıdan baktığınıza emin olun,mantığınızı kullanmaya ve birseyleri sorgulamaya devam edin çünkü mantığınızla bir cevaba ulastığınızda bu sizi olumlu bir sekilde değistiriyor.
    mumingenc
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 5

Ateistlikten Deistliğe.. Empty Geri: Ateistlikten Deistliğe..

Mesaj tarafından mumingenc Paz Eyl. 27, 2015 3:38 pm

Yaratıcı güç veya güçler olamaz. Tek bir güç ve kuvvet olur. O da Allah(subhanehu ve teâlâ)'dır. Allah birdir.Ondan başka hiçbir Rab ve İlah yoktur.Bütün güç ve kuvvet ona aittir. O örneksiz yaratandır.Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) onun kulu ve elçisidir.
    Allah'ın birliğini örnekle açıklamak gerekise şöyle ki ;
    X adında bir tanrı düşünelim.(örnek veriyorum.Allah(subhanehu ve teâlâ) bundan münezzehtir.) Bu tanrının her şeye gücü yetiyor.Dilediği oluyor. Bir de Y adında bir tanrı düşünelim. X'in sıfatlarının aynısı Y'de de var. Gökleri yaratırken, X diyorki Mavi olacak, Y diyor ki Sarı olacak. İkisi de her şeye gücü yeten ise burda bir çelişki oluşacaktır. Birden çok ilah varsa evren olamaz. Dengeler sarsılır.Bozgunculuk çıkardı.

Rahman ve Rahim olan Allah (subhanehu ve teâlâ)'ın Adıyla.

Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş’ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.

|Enbiya Suresi 22.Ayet Meali

Diğer konuya gelince; Asıl mantıksız olan sizin dediklerinizdir. Tanrı, İnsanlara emir ve yasaklarını bildirmeyecekse neden yarattı ? İnsana neden bu kadar değer verdi ? Bunca mükemmellikte bir vücut, Kusursuz,Hassas ayarlara sahip bir evreni neden yarattı ? İyiliği ve Kötülüğü neden yarattı hesap sormayacaksa ? Sizin inandığınız tanrı adalet sahibi değildir. Eğer öyle olsaydı dünyada ki kötülüklere karşılık vermek için Ahiret gününü yaratırdı.Sizin inandığınız tanrı Asla benim Rabbim değildir. Benim Rabbim, İnsanları ve cinleri ancak kendisine kulluk etmeleri için yaratandır. Hesap gününü yaratandır. 5 yaşındaki çocuğa tecavüz eden şerefsizlere,kansızlara yaşam hakkı tanıyan ve öldükten sonrada hesap sormayacak olan bir tanrı mı daha adalet sahibi? yoksa Bu adam için, Koyduğu şeriatta(Kur'anda) ölüm vadeden, Ahirette de, Cehennemliklerden olacağını bildiren mi adalet sahibidir? Hiç mi aklınızı kullanmazsınız?

Tikky. likes this post

Güneypençe
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından Güneypençe Salı Şub. 02, 2016 4:58 am

Haklısınız. Kişi Tanrı'nın varlığını sorgulamadan önce kendisine Tanrı var ise onu bulmak istiyor muyum? Sorusunu sormalıdır. Eğer zaten istemiyor ise inancı kör bir nefretin önüne geçemez.

Tikky. likes this post

Checkmate
    Checkmate
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 14

Mesaj tarafından Checkmate Cuma Şub. 05, 2016 3:01 am

mumingenc demiş ki:Yaratıcı güç veya güçler olamaz. Tek bir güç ve kuvvet olur. O da Allah(subhanehu ve teâlâ)'dır. Allah birdir.Ondan başka hiçbir Rab ve İlah yoktur.Bütün güç ve kuvvet ona aittir. O örneksiz yaratandır.Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) onun kulu ve elçisidir.
    Allah'ın birliğini örnekle açıklamak gerekise şöyle ki ;
    X adında bir tanrı düşünelim.(örnek veriyorum.Allah(subhanehu ve teâlâ) bundan münezzehtir.) Bu tanrının her şeye gücü yetiyor.Dilediği oluyor. Bir de Y adında bir tanrı düşünelim. X'in sıfatlarının aynısı Y'de de var. Gökleri yaratırken, X diyorki Mavi olacak, Y diyor ki Sarı olacak. İkisi de her şeye gücü yeten ise burda bir çelişki oluşacaktır. Birden çok ilah varsa evren olamaz. Dengeler sarsılır.Bozgunculuk çıkardı.

Rahman ve Rahim olan Allah (subhanehu ve teâlâ)'ın Adıyla.

Eğer yerde ve gökte Allah’tan başka ilâhlar olsaydı, kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki, Arş’ın Rabbi Allah, onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir.

|Enbiya Suresi 22.Ayet Meali

Diğer konuya gelince; Asıl mantıksız olan sizin dediklerinizdir. Tanrı, İnsanlara emir ve yasaklarını bildirmeyecekse neden yarattı ? İnsana neden bu kadar değer verdi ? Bunca mükemmellikte bir vücut, Kusursuz,Hassas ayarlara sahip bir evreni neden yarattı ? İyiliği ve Kötülüğü neden yarattı hesap sormayacaksa ? Sizin inandığınız tanrı adalet sahibi değildir. Eğer öyle olsaydı dünyada ki kötülüklere karşılık vermek için Ahiret gününü yaratırdı.Sizin inandığınız tanrı Asla benim Rabbim değildir. Benim Rabbim, İnsanları ve cinleri ancak kendisine kulluk etmeleri için yaratandır. Hesap gününü yaratandır. 5 yaşındaki çocuğa tecavüz eden şerefsizlere,kansızlara yaşam hakkı tanıyan ve öldükten sonrada hesap sormayacak olan bir tanrı mı daha adalet sahibi? yoksa Bu adam için, Koyduğu şeriatta(Kur'anda) ölüm vadeden, Ahirette de, Cehennemliklerden olacağını bildiren mi adalet sahibidir? Hiç mi aklınızı kullanmazsınız?

İnsan mükemmel değil, hesap işi olacak ama bunu siz bilmezsiniz, mükemmel yaratılmadık; aklımızı kullanıp vicdanımıza uygun hareket edersek kemale erebiliriz. Ölümden sonra olacak şeyler akıl almaz, izah edilemez şeylerdir. Tanrı/Rab/Allah maddeyi kendini idame ettirecek şekilde var etmiştir. Hakikat, ötesi olmayandır. Aklını kullanan deist olur zaten, deizm aklı öncül alır, bütün dinler de ve dahil her şey de akıl ürünüdür; dolayısıyla zuhur eden Tanrı'nın armağanıdır.
    comteDartagnan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 44

Mesaj tarafından comteDartagnan Cuma Şub. 05, 2016 4:29 am

2 tanri olunca islerin karisacagini nereden biliyorsunuz acaba daha once 2 tanri gordunuz mu
    Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 73
    Katkı Puanı : 113

Mesaj tarafından Tikky. Perş. Tem. 29, 2021 10:12 am

comteDartagnan demiş ki:
    2 Tanri Olunca İslerin Karisacagini Nereden Biliyorsunuz Acaba Daha Once 2 Tanri Gordunuz Mu

BİR OLMAK ZORUNDADIR. YOKSA KARGAŞA ÇIKAR
    Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 73
    Katkı Puanı : 113

Mesaj tarafından Tikky. Perş. Tem. 29, 2021 10:14 am

Önceden Uzun UZUN İzah Etmem Lazımdı. Şimdi Ne Güzel Bir Çok Video Var Very Happy Very Happy Very Happy

Forum Saati Cuma Nis. 26, 2024 11:47 pm