www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım?

gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım? Empty Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım?

Mesaj tarafından gizem C.tesi Ekim 31, 2015 3:49 am

16 yaşındayım.Birçok şey için çok küçüğüm,biliyorum.Ama inancımı seçmek için asla.Müslüman ve yobaz bir ailem olduğu için kendimi hep müslüman bildim.Ama 13-14 yaşından beri yavaş yavaş islamı sorgulamaya başladım.Neden 4 kadınla evlilik var,neden 2 kadının şahitliği 1 erkeğe denk gibi sorular sordum kendime.Tabi aileme ve akrabalarıma da sordum.Aldığım yanıtlar hiç tatmin etmese de,üstelemedim.Korktum.Çok korktum.Cehennemde yanmaktan korktum.

Ama şimdi...Daha olgunum artık.Birçok şeyin farkına vardım.Kuranı araştırıp okudukça Allahın yazabileceği şeyler gibi gelmedi bana.Hep bir kızgınlık,emir,tehdit var.Nasıl olur da bir tanrı bu kadar acımasız ve otoriter olur? Hz muhammedin yazmış olma ihtimali de var.Ama yıllardan gelen hurafeleri yıkamadım bir türlü.Hz muhammedin yazdığın düşünmüyorum.Bence Allah gönderdi kuranı.Ama o Allah benim inandığım Allah olamaz.Ben kadınlara hakaret eden bir Allaha inanamam.

Yine de...Herşeye rağmen...Bir türlü ahiret inancından kurtaramıyorum yakamı.Cennet-cehennem var bence.Ve müslümanlar dışında herkes cehennemde yanacak.O kişilerden biri de ben olacağım.Sırf deist olduğum için.Oysa neredeyse her müslümandan daha iyi bir insanım ben.Hiç kimseye,hiçbir varlığa asla zarar vermiyorum.İnsan haklarına,hayvan haklarına hepsinden daha çok önem veriyorum.Üstelik bunu cennette vadelilen şeyler için değil,hiçbir karşılık beklemeden insanlığımdan yapıyorum.İnsanlarla konuşurken bile kalplerini kırmamak için sözlerini özenle seçen bir insanın sırf;haksızlıklarla dolu,kim tarafından yazıldığı belli olmayan bir kitaba inanmayıp gereklerini yapmadığı için cehennem denilen yerde sonsuza dek ateşler içinde yanmasını aklım almıyor.Bu yüzden tüm dinlerden özellikle islamdan nefret ediyorum.Ne kadar nefret de etsem asla dini olan insanlara ne tek bir kötü söz söyledim,ne de kötü bir bakış attım.Sadece neye inandıklarını bilsinler istedim.Asla zorlamadım kimseyi.Hep saygı duydum.Gece yarısı namaz kılmak isteyen kuzenime evin altını üstüne getirip namazlık,başörtü aradım.Tüm bunları diğer dünyada mükafatlandırılacağımı düşünerek değil sadece kuzenim ibadetini özgürce yapsın diye yaptım.Çünkü benim yobaz insanlardan farkım bu.İnsanların özgürlüklerine müdahale hakkım yok.Ama onların da yok.Dinleri müdahaleyi emrediyor.Onlarda uyguluyorlar.Birde bu yüzden kendilerine saygı duymamı bekliyorlar.İstedikleri hayatı yaşayabilirler,ama benim hayatıma müdahale hakları yok.Dinlerinin bütün gereklerini yapabilirler,ancak din bile olsa haksızlığı emrediyorsa uygulamayacaklar.

Yıllardır kurana aykırı davranılırsa cehennemde bizleri neler beklediğini,zebanilerin günahkarları nasıl şişleyeceklerini,saçı açık olan kadınların saçlarının nasıl yanacağı gibi korkularla büyütüldüm.Zaten sırf bu yüzden tam olarak deist olamıyorum.Adını söylemeye bile korktuğum ruhani varlıklardan da çok korkuyorum.Deist olamamamın bir nedeni de bu zaten.Deist olursam bana musallat olmalarından korkuyorum.Bu yüzden her gece beni koruyacağını düşündüğüm duaları okuyarak uyuyorum.

Çok uzun yazdım,biliyorum.Okursanız çok sevinirim.Sizce ne yapmalıyım? Deist olmak için 18 yaşını beklemeli miyim? Tüm bu korkulardan nasıl kurtulabilirim? Ya gerçekten cennet-cehennem varsa? Yanmak istemiyorum...Cevaplarınızı bekliyorum...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım? Empty Geri: Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım?

Mesaj tarafından Uniak Ptsi Kas. 02, 2015 3:31 am

Sevgili gizem, aramıza hoşgeldin.
    Yazını kelime kelime okudum. Doğru yolda olduğun kanısındayım.
    Cennet ve cehennem Kudüs yakınlarındaki iki vadinin adıdır. Buradan islam literatürüne girmiştir.
    Ateşte yapmayacaksın. Arap çöllerinde insanları sogukla korkutamazsın. Kuzey Avrupa ülkelerinde ise sıcakla korkutamazsın. Zaten hiçbir soğuk memleketten müslüman olan çıkmıyor. Hatta benzer sebepten Musevi ve hıristiyan da çıkmıyor.
    Çin, sertan, melek gibi kavramlara da pek kulak asma. Çünkü yoklar. Ben 10 yıldır lanet ediyorum. Biri de çıkıp beni çarpamadı.
    Dua et. Çünkü dua bir temennidir. Kabul olmayacağını da bil.
    4 karı bişey mi. Muhammedin 11 eşi, 4 cariye vardı.
    O dönemde yaşasaydın 5 yaşında çocuğun olacaktı. Kocan savaşta ölseydi, eşinin cesedi soğumadan rakip komutanın cadirında sabahlayacaktin. Bunlara da sukretmelisin. Isid gerçek İslami yaşıyor ve temsil ediyor.
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım? Empty Geri: Cehennemde yanmaktan korktuğum için tam olarak deist olamıyorum.Ne yapmalıyım?

Mesaj tarafından Zeus2 Ptsi Kas. 02, 2015 5:28 am

Sevgili gizem, aramıza hoşgeldin.

Bu sitedeki yazılarını beğenerek okuyorum. Bu yaşta bunca şeyi sorgulayan biri olduğun için zeki birisin. Keşke herkes senin gibi hayatı sorgulasa bu hayat daha yaşanabilir olurdu.

Cehennemden korkma çünkü öyle bir yer yok. Eğer iyi insanları cehenneme gönderen bir Tanrı varsa o Tanrının adeletinden söz edemeyiz. Dünyada yaşayan insanların %80 müslüman değil. Bu kadar kalabalık bir cehennem olabilir mi?

Bu hayatta en emin olduğum şey. İslamın doğru olmadığı ve İslamın Tanrısı Allahın olmadığı. Bir Tanrının Kuran gibi bir kitabı gönderme ihtimali yok.

Dindeki korkuları zamanla yeneceksindir. Yanında deist yada ateist biri olmadığı için biraz zorlana bilirsin ama bu forum var.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Ptsi Kas. 02, 2015 8:25 am

Sevgili Uniak ve Sevgili Zeus2;

Öncelikle yazımı okuyup,aydınlatıcı bilgiler verdiğiniz için ikinize de çok teşekkür ederim.Ayrı ayrı teşekkür etmek isterdim ama ortak bir soru soracağımdan bu yolu tercih ettim.Doğruyu söylemek gerekirse cevaplanmamış mesajları gördükten sonra cevap vermenizi pek beklemiyordum.Ve itiraf etmeliyim ki gerçek adım gizem değil.Olurda çevremden-ailemden biri okursa diye gizledim adımı.

(Bu arada sevgili Zeus2 yazmayı unutmuşum: ailemde 21 yaşında ateist bir kuzenim var.Ama eskişehirde okuduğundan çok görüşemiyoruz.Ve yeni deist olduğumdan o dahil kimse bilmiyor inancımı.Ama ilk fırsatta söylemeyi düşünüyorum kuzenime.)

Ve izin verirseniz bir soru daha sormak istiyorum.Lise 2'ye gidiyorum.Okulda haftada 1 saat din kültürü,2 saat siyer ve 2 saat de kuran dersi zorunlu olarak var. (Yasalara göre seçmeli olmasına rağmen) Diploma notumun düşmesini istemediğinden bu derslerde müslümanmışım gibi davranıyorum.Zaten sormuyorlar bile onlara göre başka bir ihtimal yok.Yaşadığım şehirde yobazlığın anavatanı olan erzurum.Din-siyer derslerinde zor da olsa dayanıyorum ama kuran dersi beni çileden çıkarıyor.Daha geçen ders sınıfta bir kız hocaya islama göre 1 kadın,eşi kendisini aldatırsa onu boşayabilir mi diye sordu.Hocanın verdiği cevap ise tabiyki "Hayır,bu yüzden boşanmaya hakkı yok" oldu.Sınıftan hiçbir kız çıkıp da neden böyle,nasıl olur,bu nasıl adalet demedi.Koca sınıfta kuran bilmeyen benle birlikte sadece 2 kişi var.Geçen senede vardı bu ders,ortalamam düşmesin diye geçecek kadar çalışmıştım.Yani kuran harflerini-kısa kelimeleri biliyorum.

Bu arada babamın mesleği imamlık.(Ama öyle bana çok fazla karışmaz.Kısakollu falan giyiyorum makyaj yapıyorum birşey demiyor.Yazın İzmir'e tatile gidince şort bile giyiyorum. Sadece 2 sene önce bir kere karışmıştı.Benim direnişimi görünce fazla üstelemedi.Yani normal imamlar gibi değil de din kültürü öğretmeni gibi diyebilirim.Zaten üniversiteyi İzmir'de okuyacağım kesinlikle.O zaman %100 olmasa da özgür olacağım.) Soruma dönüyorum hemen.Kuran öğrenmek istemiyorum ama ortalamam için geçmek zorundayım.Ne yapıp edip geçeceğim.Sizce bu konuda ne yapabilirim? Nasıl dayanabilirim bu işkenceye? Bu uzun yazımı okuyup cevaplarsanız çok sevinirim...
    datatip
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 12

Mesaj tarafından datatip Salı Kas. 03, 2015 2:04 am

Ben lafa karıştım ama,gerçekten zor durum.
    Belki müslümanları tanımak adına öğrenebilirsin.
    Sosyolojik açıdan bakabilirsin olaya.
    İnsanların neden yerinde yada geri geri saydığını ve düşmemen gereken durumları belirliyebilirsin.
    Bunlar merhem olurmu bilmem ama !?
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Salı Kas. 03, 2015 2:44 am

Sevgili datatip;

Yazımı okuyup cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.Haklısınız zaten dediğiniz durumlar dışında başka şekilde dayanamam bu işkenceye.Hem bu sene kuran dersi son diye biliyorum.11,12 de sadece din ve siyer olacakmış.En azından kendimi böyle teselli ediyorum.1 sene daha dayanacağım.
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

Mesaj tarafından Zeus2 Salı Kas. 03, 2015 3:41 am

Sevgili gizem
    Lisedeyken Fen Bilimleri bölümündeydim. En sıkıldığım dersler Tarih ve Edebiyat dersleri olmuştu. Bu dersleri hiç sevmezdim içim çok daralırdı ama zorunluydu.

Lisedeyken bizde 1 saat din dersi vardı. Açıkçası hocadan dolayı pek sıkılmazdım. En sıkıcı kısmı sure ezberlemeydi. İslamı öğrenmenin önemli olduğunu duşünüyorum. İslamın saçma olduğunu görmek için bilgiye ihtiyaç var. Mesala anlamını bilmediğim sureleri ezberleme bana çok saçma gelirdi. Erkeklere cennete huri verilemeside din dersinde bize anlatılmıştı. Bende içimden ne saçma din demiştim. Kızın biride hocam kızlara nuri yok mu denişti. Hoca kızlara cennete nuri yok demişti.

Arada kuranın türkçesini okurum islamı eleştirmek için. Bu forumda kuran ayetlerinin eleştiren yazıları paylaşıyorum belki insanlar dini sorgular diye.

Okullarda bizim istemediğimiz dersler olabilir ama yapabileceğimiz birşey yok. O derslerden yüksek not alıp ortalamayı yüksetmek önemli.

16-17-18 yaşları bir insanın en güzel çağıdır. Kafasını fazla takma çok üzme kendini. Gençliğin tadını çıkar çünkü insanın yaşı ilerleyince hep o yaşları arıyor.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından gizem Salı Kas. 03, 2015 10:34 pm

Sevgili Zeus2;

Mesajınızı okudukça din konusunda kendimi fazla hırpaladığımı farkettim.İnanmadığım bir din yüzünden üzülmeye değmez.Haklısınız sonuçta islamın ne kadar saçma olduğunu anlamak için iyice öğrenmek şart.Ne kadar nefret de etsem elimden geldiği kadar yüksek tutmaya çalışıyorum bu dersleri.Orta okulda 2-3 dönem 100 düşmüştü din dersim.Zaten geçen sene dinin de siyerin de ortalaması 92-93 falandı.Sadece kuran 65 di.Okullarda din derslerinde en yüksek ortalamalardan biri hep benimdir yani.

Yani din dersleri ortalamamı düşürmek bi yana baya yükseltiyor.Sanırım derslerden çok hocaların ve ders kitaplarının objektif olmaması beni sinirlendiriyor.Madem peygamber olduğunu iddia ettikleri muhammedin hayatını öğretmek istiyorlar.Doğruları yazsınlar o zaman.Ama hayatta böyle saçma şeyler için üzülmeye değmez.Üzülecek birileri varsa; onlar da sorgulamadan inanan müslümanlar.

Forum Saati Perş. Mayıs 02, 2024 11:10 pm