www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Ateistler Bi' Gelir Misiniz?

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Ateistler Bi' Gelir Misiniz? Empty Ateistler Bi' Gelir Misiniz?

Mesaj tarafından tesetturluadam Salı Ocak 12, 2016 6:05 am

Tanrı neden müdahale etmez evrene? Kendi yarattığı şeyleri ortaya bırakıp gitmez. Eğer ederse mükemmel değildir gibi bir şey söyleyenler, siz yaptığınız bir resme sonradan müdahale etmeniz vb. bu resmin düzenini bozmuyor ki, daha da iyileştirmek için.

Zaten düzeni bozan kimseler biziz. O yüzden tanrı müdahale etmek zorunda.

eaah, ama ya.

teşekkürler.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

Ateistler Bi' Gelir Misiniz? Empty Geri: Ateistler Bi' Gelir Misiniz?

Mesaj tarafından gizem Cuma Şub. 12, 2016 4:18 pm

%100 diyemesem de ateistim.Hala düşünüyorum ilerde tekrar deist de olabilirim bilemiyorum.Ama şu an ateizme daha yakınım.Eskiden deisttim ama varlığını kanıtlamayan bir tanrıya inanmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Var olmasına rağmen müdahale etmemesi saçma gelmiyor artık bana.Belki müdahale ediyordur ama biz göremiyoruzdur.Ama yinede böyle bir tanrıya inanmanın bir getirisi olacağını düşünmüyorum.Eğer öldükten sonra ödül ya da ceza vermeyecekse neden inanayım.Tanrının var olması umuduyla ölünce yok olmayacağımı düşünmek istemiyorum.Çünkü bunun bir garantisi yok.Bu umut gerçek de olabilir boş da.Sırf ölümden sonra ceza almamak için inanmak pek dürüst gelmiyor bana.

Tabi bunlar şu anki fikirlerim.İlerde değişebilir.Deizm de ateizm de agnostizm de gayet mantıklı bence.

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 22, 2016 12:27 am

gizem demiş ki:%100 diyemesem de ateistim.Hala düşünüyorum ilerde tekrar deist de olabilirim bilemiyorum.Ama şu an ateizme daha yakınım.Eskiden deisttim ama varlığını kanıtlamayan bir tanrıya inanmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Var olmasına rağmen müdahale etmemesi saçma gelmiyor artık bana.Belki müdahale ediyordur ama biz göremiyoruzdur.Ama yinede böyle bir tanrıya inanmanın bir getirisi olacağını düşünmüyorum.Eğer öldükten sonra ödül ya da ceza vermeyecekse neden inanayım.Tanrının var olması umuduyla ölünce yok olmayacağımı düşünmek istemiyorum.Çünkü bunun bir garantisi yok.Bu umut gerçek de olabilir boş da.Sırf ölümden sonra ceza almamak için inanmak pek dürüst gelmiyor bana.

Tabi bunlar şu anki fikirlerim.İlerde değişebilir.Deizm de ateizm de agnostizm de gayet mantıklı bence.

agnostisizme inanç da denemez aslında. bir yoldur agnostisizm.
    tanrı var mı, bilmiyorum.
    dinler gerçek mi, bilmiyorum.

yani ne dine ne tanrıya inanan ama inanma potansiyeli de olan kişilerdir. bakarsın hristiyan olur, orası ayrı. bu yüzden agnostisizm akımdır. düşünce biçimi bile değil.
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

Mesaj tarafından gizem Ptsi Şub. 22, 2016 1:56 am

tesetturluadam demiş ki:
    gizem demiş ki:%100 diyemesem de ateistim.Hala düşünüyorum ilerde tekrar deist de olabilirim bilemiyorum.Ama şu an ateizme daha yakınım.Eskiden deisttim ama varlığını kanıtlamayan bir tanrıya inanmanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

agnostisizme inanç da denemez aslında. bir yoldur agnostisizm.
    tanrı var mı, bilmiyorum.
    dinler gerçek mi, bilmiyorum.

yani ne dine ne tanrıya inanan ama inanma potansiyeli de olan kişilerdir. bakarsın hristiyan olur, orası ayrı. bu yüzden agnostisizm akımdır. düşünce biçimi bile değil.

Doğru.Agnostisizm bir inanç değil, ama tanrının varlığının bilinemeyeceğini savunan felsefi bir fikir akımı.Tanrının varlığı hakkında kesin bir fikrinin olmaması teizme yakın olduğunu göstermez.Agnostik ateistler dinlerin tanrısını reddeder.Dinlerin dışında olan gerçek bir tanrının var olup olmadığının bilinemeyeceğini savunur.Tabi birde agnostik teist de var.2 si bir değil.
    chapari
    chapari
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 38

Mesaj tarafından chapari Çarş. Mart 02, 2016 3:59 am

Tanrıya inanıp hesap gününe ve öte dünyaya inanmamak nasıl bir kafadır arkadaş...resmen Tanrıyı adaletsizlikle suçlamak değil de nedir bu söyler misiniz? her şey elimde olan Tanrı birine en bedbaht yaşamı birine de en mutlu ve keyiflisini verecek! niye inanıyım ben öyle bir Tanrıya deli miyim?

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Çarş. Mart 02, 2016 10:06 pm

chapari demiş ki:Tanrıya inanıp hesap gününe ve öte dünyaya inanmamak nasıl bir kafadır arkadaş...resmen Tanrıyı adaletsizlikle suçlamak değil de nedir bu söyler misiniz? her şey elimde olan Tanrı birine en bedbaht yaşamı birine de en mutlu ve keyiflisini verecek! niye inanıyım ben öyle bir Tanrıya deli miyim?

ironi mi yaptın, anlamadım ama ciddiysen diye söylüyorum: tanrı evrene karışmadığı için adaletsiz de olamaz. hesap günü derken, öte dünya derken başka bir kavramda kastettiğini düşünüyorum... bu dünya gibi. birine en bedbaht yaşam birine en mutlu ve keyiflisi derken; tanrının insanların yaşamını şekillendirip şekillendirmediği hakkında kesin hükümlere varıyorsan: teistsin demektir. niye inanayım öyle tanrıya demiştsin, sen de haklısın git ateist ol, özgür düşünce budur.
    cevap vermek istediğim çok şey var ama ironi olduğunu fazlasıyla düşündüğüm için devam etmedim.
    saygılar.
    chapari
    chapari
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 38

Mesaj tarafından chapari C.tesi Mart 05, 2016 1:46 pm

tesetturluadam demiş ki:

ironi mi yaptın, anlamadım ama ciddiysen diye söylüyorum:hayır yapmıyorum gayet cididiyim tanrı evrene karışmadığı için adaletsiz de olamaz.eğer kastın çevrimiçi bir karışma ise katılıyorum ancak o dileyip "ol" demesi ile tüm bu olup biteni planlamamış olduğunu düşünmek nasıl bir Tanrı tasavvurudur? yani bilmiyor muydu bu eşitsizliklerin ve sakatlıkların olacağını? hesap günü derken, öte dünya derken başka bir kavramda kastettiğini düşünüyorum... bu dünya gibi. birine en bedbaht yaşam birine en mutlu ve keyiflisi derken; tanrının insanların yaşamını şekillendirip şekillendirmediği hakkında kesin hükümlere varıyorsan: teistsin demektir.beni gökten indiği söylenen kitaplara tapmam ama beni hangi sınıfa soktuğun umrumda değil ...inandığım Tanrının ınandığım merhamet,adalet gibi sıfatlarıyla inanıyorum o diriliş ve hesap gününe niye inanayım öyle tanrıya demiştsin, sen de haklısın git ateist ol, özgür düşünce budur.
    cevap vermek istediğim çok şey var ama ironi olduğunu fazlasıyla düşündüğüm için devam etmedim.
    saygılar.

nasıl bir Tanrı tasavvurun var senin söyler misin?
    her şeye gücü yetiyor mu yetmiyor mu?
    sevgi adalet ve iyilik vasıfları yok mu?
    saçma ve boş ya da kötü işler yapmak tan beri mi?
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından tesetturluadam Perş. Mart 10, 2016 6:22 am

hala cevaplayamadığım sorularla yaşayamam ben...
    kendi kafamda tanrı yarattım, evet.
    ama herkes kendi inandıklarıyla ilgili bir tanrı algısı yarattı...

ya mantıksal bir tanrı, ya hiç.
    ben şu anda hiçi daha mantıklı buluyorum.
    sorduğun sorulara kendi kendime bile cevap veremiyorum aslında, nedeni de bu...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Perş. Mart 10, 2016 7:40 am

Kendi tanrına inanma. Duyu organlarında hissettiklerinin aslında tanrın.

Forum Saati Perş. Mayıs 09, 2024 3:08 am