www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

5 posters

Tanrı ve Güven Meselesi

Molekuler
    Molekuler
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 54
    Katkı Puanı : 64

Tanrı ve Güven Meselesi Empty Tanrı ve Güven Meselesi

Mesaj tarafından Molekuler Ptsi Mayıs 17, 2010 6:16 pm

Burada kastettiğim Tanrı;birilerine kulluk etmek amaçlı dünyaya gönderildiğimizi söyleyen inanışın Tanrısı.

Değişik bir açıdan yaklaşmaya çalıştım. Tuhaf bir şey oldu sanki. Kısa keseceğim. Very Happy

------------------

Tanrının bizi sevdiğini,bizi özel kıldığını çünkü hayvan olarak değil insan olarak yarattığını söylüyorlar. rendeer Tanrı bizi sevmediği için insan yaptı(Neden olmasın?). Tanrı bize güvenmiyor ki, bizi sınıyor, sınava sokuyor. Tanrı bizim kalbimizdekine inanmıyor ki bize yapmamız gereken görevleri yüklüyor ve biz onu sevdiğimizi kanıtlamaya çalışıyoruz.Bunları yaparsak tanrı bizi diğerlerinden daha çok sever. Düşünsenenize, tanrı, kendisini sevdiğimize bile güvenmiyor. Başımıza dertler açıp, bunlara rağmen onun adını anmamızı, o bizi bundan da kurtarır dememizi istiyor.
    Tanrı iyi olanı ödüllendirir. Ödül de şu: Cennet. Çok güzel, nurlu bir yer. Gördük mü ki oranın çok güzel olduğunu söylüyoruz. Ya da gördük mü ki cehennemin yakıcı ve kötü olduğunu da, oranın kötü olduğunu söylüyoruz.

--------------------

Teşekkürler.

Not olarak: Anlayamadığım şeylerden biri de Tanrı'nın insan gibi davranıp düşünmesi. Birilerine sinirlenmesi, birilerini sevmesi,nefret etmesi,cezalandırması ya da ödüllendirmesi.

Yani bazen de diyorum o tanrı; öyle sıradan bir şey değil. Neden benim gibi insancıl duygular beslesin kendi yarattıklarına?
    Düşünüp duruyorum scratch

king queen
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Tanrı ve Güven Meselesi Empty Geri: Tanrı ve Güven Meselesi

Mesaj tarafından Uniak Salı Mayıs 18, 2010 2:08 am

Süper bi sorgulama. Senden önce ben yazamadığım için kıskandım.
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 167
    Katkı Puanı : 176

Mesaj tarafından melissa buse Çarş. Mayıs 19, 2010 2:16 pm

aklının karıştığı yerde bırakkkk Smile)))))) gerçekten harika bir sorgulamaaaaa Smile güvenmiyorr hmm scratch aslında ... study araştırmam gerekiyorrrr Smile
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Perş. Mayıs 20, 2010 2:01 am

Dinlerin yarattığı tanrı, tam da insani duygular taşıyan bir tanrıdır. bir insan tarafından uydurulduğunu açık açık belli eder.

islam mesela tanrıya 99 tane isim/sıfat vermiş. . hepsi de en ahlaklı bir insanda bulunması istenen özelliklerdir.

doğa ve bilim şu gün bile bir çok konuda yetersiz kalırken, tam bir muamma halinde duran tanrı yı tanımlamak/tanımlamaya çalışmak gereksizdir.

ve bence herşey kademe kademe olmalıdır. tanrı da kademe kademe kendisine ulaşılmasını istemektedir. ve bunun için doğada milyonlarca sır bırakmış, insan bilim aracılığıyla bu sırları çözdükçe tanrıyı ve yaratılışı, yaratılışın amacını çözecektir. tabi bunlar benim fikrim. .
    Molekuler
    Molekuler
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Molekuler Cuma Mayıs 21, 2010 4:35 am

ADMİN demiş ki:Dinlerin yarattığı tanrı, tam da insani duygular taşıyan bir tanrıdır. bir insan tarafından uydurulduğunu açık açık belli eder.

islam mesela tanrıya 99 tane isim/sıfat vermiş. . hepsi de en ahlaklı bir insanda bulunması istenen özelliklerdir.

doğa ve bilim şu gün bile bir çok konuda yetersiz kalırken, tam bir muamma halinde duran tanrı yı tanımlamak/tanımlamaya çalışmak gereksizdir.

ve bence herşey kademe kademe olmalıdır. tanrı da kademe kademe kendisine ulaşılmasını istemektedir. ve bunun için doğada milyonlarca sır bırakmış, insan bilim aracılığıyla bu sırları çözdükçe tanrıyı ve yaratılışı, yaratılışın amacını çözecektir. tabi bunlar benim fikrim. .

Katılıyorum.

Fanatizmin doruklarda yaşandığı üç dinin de Tanrısı mükemmel değil. Eğer Allah varsa; inanıyorum ki eksiklikleri çok ve henüz kendi bütünlüğünü dahi sağlayamamış bir tanrı. Yahu kendisi evet çok güçlü, o kadar şey yaratmış, beni yaratmış, dünyayı, evreni vs. Hadi tamam bunları kabul ettim. E be o yüce o koca tanrı ne kadar İLKEL duyguların var senin yahu. Sanki sen tanrı değilsin de bir insansın.

Tanrı = İnsanTanrı olabilir mi? Yani aslında ben TANRININ YÜCE MÜCE OLDUĞUNA İNANMIYORUM. Düşünüyorum da bazen "Yahu iyi hoş yarattı da niye başı boş bırakmış olsun ki" Bu da beni götür agnostikliğe.

Henüz daha çok yol alman lazım Moleküler. Smile
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Cuma Mayıs 21, 2010 2:34 pm

Molekuler demiş ki:

Katılıyorum.

Fanatizmin doruklarda yaşandığı üç dinin de Tanrısı mükemmel değil. Eğer Allah varsa; inanıyorum ki eksiklikleri çok ve henüz kendi bütünlüğünü dahi sağlayamamış bir tanrı. Yahu kendisi evet çok güçlü, o kadar şey yaratmış, beni yaratmış, dünyayı, evreni vs. Hadi tamam bunları kabul ettim. E be o yüce o koca tanrı ne kadar İLKEL duyguların var senin yahu. Sanki sen tanrı değilsin de bir insansın.

Tanrı = İnsanTanrı olabilir mi? Yani aslında ben TANRININ YÜCE MÜCE OLDUĞUNA İNANMIYORUM. Düşünüyorum da bazen "Yahu iyi hoş yarattı da niye başı boş bırakmış olsun ki" Bu da beni götür agnostikliğe.

Henüz daha çok yol alman lazım Moleküler. Smile

Asla başı boş olduğumuzu düşünmedim. Şu an mükemmel bir şekilde tasarlanmış evrende, herşey ilk gün nasıl programlandıysa öyle ilerliyor. Tıpkı bir bilgisayar programcısı gibi tanrı kodlarını yazdı, herşeyi düşündü ayarladı ve start a bastı Smile

Şimdi sonuçlarını izliyor. Bizim nasıl onu bulmaya çalıştığımızı ve teknolojide ne kadar da geliştiğimizi izliyor. Smile
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından melissa buse Cuma Mayıs 21, 2010 4:19 pm

bence biz tanrının içindeyiz . tanrı evren kainat ... resmen tanrının içerisinde yüzüyoruz ..
    Molekuler
    Molekuler
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Molekuler Cuma Mayıs 21, 2010 11:58 pm

melissa buse demiş ki:bence biz tanrının içindeyiz . tanrı evren kainat ... resmen tanrının içerisinde yüzüyoruz ..
    Bu bana panteizmi anımsatıyor.
    Hatta ben de düşünmüyor değilim bunu.
    Doğa; karnımı doyuruyor, bana çiftleşecek bir eş veriyor, rekabet ortamı yaratıyor filan. Smile

Başka bir yerde de demiştim. Daha çok yol almam gerekir. Çünkü panteizm, deizm,teizm, ateizm... vb hepsi eleştirilebilecek görüşler.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Mayıs 22, 2010 1:31 am

melissa buse demiş ki:bence biz tanrının içindeyiz . tanrı evren kainat ... resmen tanrının içerisinde yüzüyoruz ..

doğaya şükran borçlu olabiliriz ama. . asla onu tanrının yerinde düşünmedim..

bir kafes tasarladınız ve içine iki üç tane fare attınız. . kafeste herşey var. . fareler tüm ihtiyaçlarını bu kafes sayesinde sağlıyorlar. . ama bu demek değildir ki, kafes farelerin tanrısıdır Smile
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından melissa buse C.tesi Mayıs 22, 2010 3:06 am

düşünceler farklılık gösteriyor . Aslında kuran diye bir kitap olursa biraz göreceli bakmak gerekir . Rivayetlere göre kuran oku diye gelmiş ve muhammed okumayı bilmiyormuş . Bu bence müslümanlığın okumaya ne kadar çok önem verdiklerinin anlamını taşımıyor . Kuran varsa eğer gerçekten doğayı okumamızı söylüyor . Panteist düşünce yapısını araştırın . Birşeyler katacaktır . . . Gerçekten biraz mantıklı . . . Deizm gibi . Fakat kuranı başka bir bakış açısıyla değerlendiriyorlar
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Paz Mayıs 23, 2010 1:31 am

Muhammet okuma-yazma biliyordu.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Paz Mayıs 30, 2010 3:33 am

...ve biz onu sevdiğimizi kanıtlamaya çalışıyoruz.
    işte bu... son nokta.

tanrının insansı özellikler göstermesi konusunda, azcık mitoloji tırtıklamış olanın fikri olacaktır, örneğin mısır mitolojisi pembe dizi gibidir. bi tanrı insanı sevmiş, öbür tanrı kıskanmış, insanı öldürmüş, sevdiği insan öldürülen tanrı öldüren tanrıyı lanetlemiş, bu lanetlenen tanrı lanetine sinirlenip insanlara fırtına göndermiş falan filan. monoteist dinler de bunun bir üst versiyonu olduğu için başka bir şey beklenemez zaten.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 6:20 am