www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

ahiret mevzusu

esatcann
    esatcann
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

ahiret mevzusu Empty ahiret mevzusu

Mesaj tarafından esatcann Salı Ekim 09, 2012 6:44 am

Merhaba arkadaşlar, ben yeni üyeyim. Ben kendimi mantık çerçevesinde deist olarak görüyorum, tanrı her halükarda var, görebiliyor insan. Dinlerin getirdiği vaadler, yasaklar ve isteklerde saçma geliyor. Yani kısacası deizm mantıklı bir inanç (kendi çerçevemden). Ama şunu merak ediyorum; deist kişilerin, 'Ahiret hakkında ki düşünceleri nelerdir.' Bunun hakkında bana yardımcı açıklamada bulunabilcek arkadaşa teşekkürlerimi şimdiden sunuyorum.

NOT: Gecenin 3'ünde açtığım bir başlık tamamen yorgunluk var üzerimde, yanlış birşey yazıldıysa affola Smile
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

ahiret mevzusu Empty Geri: ahiret mevzusu

Mesaj tarafından supeluta Salı Ekim 09, 2012 2:02 pm

Öncelikle hoşgeldiniz sn esatcann,

Ahiret, dinlere göre insanların sorgulanacağı ve sonucunda cennet - cehennem denilen ödül/ceza ile değerlendirileceği bir yer olarak tasvir edilir. Dinleri reddeden bir deistin bu kurmacaya inanmasıda beklenemez.
    Yinede ölümden sonrası için var olan bir yaşama inanan deistler olsada, ben kendi adıma, öldükten sonra toprakta çözüneceğimi, mükemmel döngüye karışacağımı biliyorum, inanıyorum.
    Bir kedi ölünce ne oluyorsa, ben de öldüğümde bana da aynı şeyler olacaktır.

ZirgüleliHicaz
    ZirgüleliHicaz
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 15
    Katkı Puanı : 39

Mesaj tarafından ZirgüleliHicaz Salı Ekim 23, 2012 7:31 pm

Yani kısacası yok olacağız (:
    koksalbasaran
    koksalbasaran
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından koksalbasaran Çarş. Nis. 27, 2016 11:03 pm

Deism'in çıkmazı bence ahiret mevzusudur. Eğer ahiret varsa, ahireti nasıl kazanmam gerektiğini bildiren ilahi bir öğretiye ihtiyacım var demektir. O zaman da Teism haklı çıkar. Eğer ahiret yoksa bir Tanrı'nın varlığı ile yarattığı insanın varlığı bir anlam ifade etmez. 3. bir ihtimal de ise sağduyu sahibi bir Tanrı olabilir ve Sokrates'in ve Kant'ın bahsettiği daemon, yani vicdanının sesini dinleyerek "evrensel iyi ahlakına" göre iyi bir insan olarak yaşayanlar kendi ruhunu kurtararak belki başka bir boyutta (ahirette) sonsuz bir yaşama hak kazanmış olabilir. Ve açıkçası ben de kendi adıma bu 3. ihtimali akla daha yatkın olabileceğini düşünüyorum. Tanrı'nın sağduyu sahibi olması, vicdan ve iyi ahlakının inkar edilemez bir apriori kesinlikte olması.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 3:48 pm