www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

İslam’da Çok Eşlilik

Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 81
    Katkı Puanı : 197

İslam’da Çok Eşlilik Empty İslam’da Çok Eşlilik

Mesaj tarafından Zeus2 Paz Kas. 01, 2015 7:20 am

İslam’da Çok Eşlilik Ilhan-arsel-seriat-ve-kadin-muhammed-cok-evlilik

Müslüman erkeğinin dörte kadar evlenebilmesini sağlamak üzere, Muhammed, Kuran’a şu hükmü koymuştur.

“Hoşunuza giden başka kadınlarla iki, üç, ve dörde kadar evlenebilirsiniz.” (Nisa Suresi, ayet 3)

Bu hükmü daha da etkili kılabilmek amacıyla, fazla sayıda kadınla evlenmenin “fazilet” sayılacağı inancını yerleştirmiştir. Gerçekten de İbn Abbas’ın rivayet ettiği bir hadise göre, bir gün Sa’d bin Cubayr’e Muhammed, “evli misin?” diye sormuş ve ondan “hayır” cevabını alınca,

“Evlenmeye bak, çünkü inananlar arasında en makbul kişi fazla sayıda kadınla evli olan kişidir”

diye konuşmuştur.

Fakat bununla da kalmamış, bizzat kendisi iki düzineye yakın kadınla evlenmek, aynı anda 11 kadınla evli bulunmak ve buluşmak, ayrıca cariyelere sahip olmak suretiyle “faziletli” bir Müslüman görünmenin en kesin örneğini vermiştir. 63 yaşında iken öldüğü zaman dokuz kadınla evli bulunmaktaydı.

Her ne kadar İbn Sa’d ve ona Hişam bi Muhammed’den gelen haberlere göre Haris, Muhammed’in 15 kadınla evlendiği ve 13’ü ile zifaf olduğunu [gerdeğe girdiğini] bildirse de, Taberi’nin belirtmesine göre Muhammed’in evlendiği kadınların sayısı 24’ü bulmaktadır. Bunlar şunlardır:

1. Huveylid bin Esed bin Abdul’Uzza’nın kızı Hatice; 2) Ebu Bekir’in kızı Ayşe; 3) Zam’a bin Kays bin Abdişems bin Abdi Vedd el-Vudd bin Nasır’ın kızı Sevde; 4) Ömer bin Hattab’ın kısı Hafsa; 5) Ebu Ümeyye bin Mugire’nin kızı Ümmü Selime; 6) Haris bin Ebu Zirar’ın kızı Cüveyriye; 7) Ümmü Habibe; Cool Cahs bin Ribab’ın kızı Zeynep; 9) Ubeyd bin Kab’ın kızı Safiye; 10) Haris bin Huz’un kızı Meymune; 11) Rifaa’nın kızı Neşat; 12) Amr’ın kızı Şenba; 13) Cabir’in kızı Gaziyye; 14) Numan bin Esved’in kızı Esma; 15) Beni Kurayza’dan Zeyd’in kızı Reyhane; 16) Kıbt kavminden Mariya (cariye olarak kullanmıştır. İbrahim adındaki oğlu bu kadından olmuştur); 17) Huzeyme kızı Zeynep; 18) Dihye bin Halife Kelbi’nin kız kardeşi Şerafi; 19) Zayba’nın kızı Aliye; 20) Kays bin Ma’di Kerb’in kızı Kutayle; 21) Şurayh’ın kızı Fatima; 22) Huzeyl bin Hubeyre’nin kızı Havle; 23) Hazrec’in kızı Leyla; 24) Yezid’in kızı Umre.

Çok sayıda kadınla yaşam sürmesini eleştiri konusu yapanları susturmak için, bütün bu evliliklerini Tanrı’nın istek ve buyruklarına dayatmıştır. Rad Suresi’ne koyduğu ayetle Tanrı’nın, daha önceki peygamberlere “karılar” ve çocuklar verdiğini ve aynı şeyi kendisine yaptığını anlatmıştır. Ayet şöyle:

“(Ey Muhammed!) Andolsun senden önce de peygamberler gönderdik, ve onlara da eşler ve çocuklar verdik…” (Rad Suresi, ayet 38)

Bütün bu kadınlar arasında Mariya ve Reyhane, Muhammed’in odalıklarından sayılır. Gaziyye’yi, zifaf [gerdek] gecesi yaşlı bir kadın olduğunu anladığı için, derhal boşamıştır. Şenba adındaki kadını ise, zifaf olacağı zaman hastalığı tuttuğu için koynuna almamış ve fakat bu sırada oğlu İbrahim’in ölümü üzerine Şenba “Muhammed Tanrı elçisi olsaydı oğlu ölmezdi” diye konuştuğu için derhal boşamıştır. Esma’yı da, sırtında lekeler gördüğü için boşamıştır.

Bütün bu yukarıdaki evliliklerini Muhammed, 25 yaşında iken evlendiği ve kendisinden 15 yaş büyük olan Hatice’nin ölümünden sonra yapmıştır.

-İlhan Arsel (Şeriat ve Kadın s.353-354)

İslam’da Çok Eşlilik Islamda-cok-eslilik

AHZAB SURESİ
    50 - Ey peygamber! Biz bilhassa sana şunları helâl kıldık: Mehirlerini vermiş olduğun eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak ihsan buyurduklarından sahip olduğun cariyeleri, amcalarının kızlarından, halalarının kızlarından, dayılarının kızlarından, teyzelerinin kızlarından seninle beraber hicret etmiş olanları, bir de mümin bir kadın kendini peygambere hibe ederse, peygamber nikâh etmek istediği takdirde, onu başka müminlere değil de sadece sana mahsus olmak üzere helâl kıldık. Onlara eşleri ve cariyeleri hakkında neyi farz kıldığımızı biliyoruz. Bunlar sana hiçbir darlık olmaması içindir. Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
    51 - Onlardan dilediğini geri bırakır, dilediğini yanına alırsın. Sırasını geri bıraktığın kadınlardan dilediğini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Onların gözleri aydın olup üzülmemelerine ve kendilerine verdiğin ile hepsinin hoşnut olmalarına en elverişli olan budur. Allah kalblerinizdekini bilir. Allah her şeyi bilir ve yumuşak davranır.
    52 - Bundan başka kadınlar sana helâl olmaz. Bunları başka eşlerle değiştirmek de olmaz. İsterse güzellikleri hoşuna gitsin. Ancak sahip olduğun cariyen başka. Allah her şeye gözcü bulunuyor.
    55 - Onlar (peygamberin eşleri) için babaları, oğulları, kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları kadın dostları ve sahip oldukları köleleri hakkında bir günah yoktur. Bununla beraber ey Peygamberin hanımları Allah'tan korkun. Çünkü Allah her şeye şahit bulunuyor.

MÜ'MİNUN SURESİ
    6 - Ancak eşleri ve ellerinin sahip olduğu cariyeleri hariç. Bunlarla ilişkilerinden dolayı kınanmış değillerdir.

NUR SURESİ
    33 - Evlenme imkanını bulamayanlar ise, Allah, lütfu ile kendilerini varlıklı kılıncaya kadar iffetlerini korusunlar. Ellerinizin altında bulunan köleler ve cariyelerden mükatebe yapmak isteyenlerle, eğer kendilerinde hürriyete kavuşmalarında kendileri için bir iyilik görüyorsanız, hemen mükatebe yapın. Allah'ın size vermiş olduğu malından siz de onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde edeceksiniz diye, namuslu kalmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları zor altında bırakırsa, bilinmelidir ki, zorlanmalarından sonra Allah onlar için çok bağışlayıcı ve merhametlidir.

MEARİC SURESİ
    30 - Ancak zevcelerine ve cariyelerine karşı hariç. Çünkü onlara yaklaştıklarında kınanmazlar.

İslam’da Çok Eşlilik Islam-ve-kad%C4%B1n

İslam’da Çok Eşlilik TunesiaPolygamy

İslam’da Çok Eşlilik 1371083698_4850_download5

İslam’da Çok Eşlilik 19619_805645322865951_7314959950375877860_n
    gizem
    gizem
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 90

İslam’da Çok Eşlilik Empty Geri: İslam’da Çok Eşlilik

Mesaj tarafından gizem Paz Kas. 01, 2015 10:07 pm

Anlamıyorum anlayamıyorum artık! Müslüman kadınlar niye tüm bu gerçekleri görmezden geliyorlar? Açıp okuyun kitabınızı.İnkar mı ediyorsunuz yoksa? İnkar ederseniz dininizden çıkarsınız ama.Tabi kuran başka birşey demeye çalışıyor demi.Tüm bu yazılanlar dinin yozlaştırılması demi.Tabi bizde yedik bunu.Tüm gerçekleri görmek için tek yapmanız gereken açıp kuranı okumak.Korkudan mı kabullenmiyorsunuz gerçekleri? Cehennem ateşinden korkup erkeğin kölesi,malı olarak yaşayacağıma onurumla ölürüm.Benim tanrım bunları söylemiş olamaz.Anlayın artık islam diye inandığınız herşey muhammed denen arapın uydurmaları.Nasıl olur da bir tanrı yarattığı bir cinsi diğerinin kölesi olarak görür? -Ancak kendi saçmalıklarını saf insanlara din diye yutturmaya çalışan biri bunları yazabilir.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Ptsi Kas. 02, 2015 3:58 am

Müslüman erkekler dinlerinin kıymetini bilsin.
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Zeus2 Paz Ara. 20, 2015 3:41 pm

İslam’da Çok Eşlilik 18400_893614897355441_7126828520161159270_n

İslam’da Çok Eşlilik Abu_adam2

İslam’da Çok Eşlilik D7582ccf-680c-4286-90b7-5f2744b2d552_16x9_600x338
    Zeus2
    Zeus2
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Zeus2 Paz Ara. 20, 2015 3:46 pm

BBC Türkçe

Endonezya'da çok eşlilik  Karişma Vaswami  BBC Jakarta muhabiri    

Bir gazeteci olarak izlediğim olaylar karşısında objektif olmam beklenir. Boş bir sayfa gibi olmalıyım. Mesleğe yeni başladığım yıllarda usta bir gazeteci bana böyle demişti.  Jakarta'yı çevreleyen tepelerdeki varoşlardan Sentul'de sıradışı bir derneği; Çok Eşlilik Derneği'ni ziyarete giderken, kendi kendime mesleğin bu ilk şiarını hatırlatıp duruyordum. Ama kolay bir iş değildi.  Endonezya dünyada en büyük Müslüman nüfusa sahip ülke. İslam da erkekler için çok eşliliğe izin veriyor.  Ama ben bir erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi fikrine alışık değilim.

İlginç olan Çok Eşlilik Derneği başkanının bir kadın olması. Çok eşliliği savunan bir kadın  Bir erkeğin çok eşliliği savunmasını anlayabilirim. Ama bir kadın kocasını başkalarıyla paylaşmayı niye ister ki?  Böyle bir dernek daha önce Malezya'da kurulmuş, bu yıl da Endonezya'da.  Bana derneğin merkezini gezdiren Doktor Gina zeki, kendini çok güzel ifade edebilen çekici bir kadın.  Uzay mühendisliği alanında doktora yapmış ve on yıl Avrupa'da yaşamış. Derneğin en temel amaçlarından birinin Müslüman çiftlere poligami konusunda danışmanlık vermek olduğunu anlatıyor.  Yaptığımız mülakatın sonunda kendisine hala kafamı kurcalayan en temel soruyu sormadığımın ayırdına varıyorum. Kocasını hiç kıskandığı olmuyor mu?  Doktor Gina gülüyor ve gözlüklerinin üzerinden dikkatle bana bakıyor. Sanki anlayıp anlayamayacağımı iyice ölçmek ister gibi.  "Önceleri kıskanıyordum" diyor, "Ama bir süre sonra İslam'da çok eşliliğin anlamının, kıskançlığı aşmak ve biz kadınların yaşamlarımızda herşeyden çok kıymet verdiğimiz şeyi, kocalarımızı paylaşmayı öğrenmek olduğunu anladım.  Bu yüzden kocam ikinci bir eş almak istediğini söylediğinde kendisini destekledim ve evlenmek istediği kişiye teklifi ben götürdüm."  Dilim tutulmuştu.

Kaynak: http://www.bbc.com/turkce/lg/izlenim/2009/12/091204_fooc_indonesia.shtml
    Tikky.
    Tikky.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 73
    Katkı Puanı : 113

Mesaj tarafından Tikky. Çarş. Tem. 28, 2021 4:50 am

Forum Saati C.tesi Mayıs 11, 2024 10:24 pm