www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

İlahi Aşk ve Ölüm

Snowmann
    Snowmann
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 18
    Katkı Puanı : 65

İlahi Aşk ve Ölüm Empty İlahi Aşk ve Ölüm

Mesaj tarafından Snowmann Çarş. Şub. 17, 2016 9:07 am

Ölüm, hayatın karşıtı ve doğal sonucu.
    Deneyimlemediğimiz, bilinmeyen her şey bizim için ürkütücüdür.
    Ancak deneyimlediğimizde kötü sanılan şeylerin aslında iyi bir anlama
    geldiğini görebiliriz.
    Üstelik bu ölümse herkes ölmekten korkar ancak ölüm sanıldığı gibi kötü bir şey midir?

Materyalist dinlerin verdiği cevaplar, cennet cehennem gibi palavralar gerçek değildir. Çünkü hepsi maddi temelde tanrı adına verilmiş ancak gerçekte tanrı ile alakası olmayan ve maddeyi aşamamış insan ürünü cevaplardır. Bu sorunun cevabını maddede ve insanda ararsak, insan öldüğünde doğal seleksiyon mekanizmasına göre yok olup gidecektir.

Ancak hayat ve ölüm döngüsü diyalektiğin (çelişkinin) ve evrimin yasa olduğu bu evrene aittir. Peki döngüyü kıran, onu aşan bir şey yok mudur? Cevabı Yok'tur. Yani herkesin duyduğu ancak ne anlama geldiğin bilmediği Hiçlik'tir.

İnsan bu döngüyü aşamaz. Ancak evren yokken de varolan, varolacak olan Ezeli ve Ebedi, Sonsuz ve Sınırsız olan Hiç/Yok maddi evrenin ve döngünün dışındadır.

Bu Yokluk bilgisini nereden edindim? Yokluğa ulaşmanın bir yolu var mıdır? Cevap hayır, ulaşmak ve bilmek maddeye ait terimlerdir. Hiçlik ise hep vardı ve hep aynıydı. Değişen, tanımlanabilen, tesadüf olan ise içinde yaşadığımız maddi evrendir. Kelimelere döktüğüm, burada anlatmaya çalıştığım her şey kavramsallaşacak ve maddileşecektir ancak anlatabilmek adına bazı kavramlara kullanacağım.

Benliğin ölümü ve ortadan kalkması çelişki ve çatışma evrenini de ortadan kaldırır. Ortaya çıkan ise Hiçlik'tir. Hiçlik nedir? Hiçlik Sonsuz ve Saf Aşk'tır. Ölümsüzdür. Benlik onu göremez, anlayamaz, düşünemez. Zihin, madde ve insan ötesidir. Aşk, Sonsuz ve İlahi Gerçekliği ile yalan olan maddeyi, benliği, çelişki ve kusuru yani insanı ortadan kaldırır, Tek Gerçek olur. İçinde yaşadığımız evren de tabii ki yalandır.

Aşk'ta hayat da ölüm de yoktur, içinde yaşadığımız evrene ait hiçbir şey ve evrenle hiçbir alakası YOK'tur. Tasavvufçuların "mana" yani anlam evreni dediği, Aşk'ın evrenidir. Aşk Yok'tur, Yok olmaktır.

Böyle bir aşk ancak benliğin ölümüyle ortaya çıkar ve Ezeli ve Ebedi niteliğinden ötürü ancak kendiliğindendir. İnsan artık insan değildir, bütün çelişkiler ortadan kalkmış Aşk, Aşık ve Maşuk bir Bütün olmuştur. Ölümün (hayatın), hiçbir acı ve insani düşüncenin, maddenin olmadığı Cennet, Aşk (tanrı) mistik olan tek şeydir.

Ve dediğim gibi, böyle bir aşk benliğin ölümü yani ancak Ölüm'le ortaya çıkar. Ezeli olan düşünülemez dolayısıyla evreni anlamaya yarayan bilinç böyle bir Aşk karşısında ölüdür, o öldüğünde Aşk ortaya çıkar. Ve bu Aşk aslında ölümün gerçekte kötü bir şey olmadığını, ölüm diye bir şey olmadığını gösterir. Hiçlikte, insan olmaktan çıkan insan artık Ölümsüz Aşk olmuştur. Sonuca ve Cennet'e varmıştır. Artık o Yok'tur ve onun için hiçbir çelişki kalmamıştır. Nirvana'ya ulaşmak, fenafillah'a ermek -ulaşmak/ermek diye tabir etmek açısından hatalı olsa da- budur.

Şimdi sorum, ölümden sonra "hayat" tabiri hatta bütün tabirler Aşk için yetersiz kalır. Ancak bu ölümden sonrası için bize bir fikir verebilir mi? Her ne kadar cevaplar yetersiz olsa da bu konu üzerine sizin de fikirlerinizi almak istiyorum.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

İlahi Aşk ve Ölüm Empty Geri: İlahi Aşk ve Ölüm

Mesaj tarafından Uniak Paz Şub. 21, 2016 3:51 pm

Yazını 2 defa okudum. Yine de anlamakta zorlandım.
    Aşk'a gereğinden fazla mana katmışsın. Bence sadece ulaşamamanın yan etkisidir.
    Ölümden sonra ise ben toprak( yok) olacağım. Sizi bilmiyorum
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Mesaj tarafından dide Paz Şub. 21, 2016 5:21 pm

Uniak demiş ki:Yazını 2 defa okudum. Yine de anlamakta zorlandım.

nereden biliyorsun toprak olacağını.
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Mesaj tarafından tesetturluadam Paz Şub. 21, 2016 11:57 pm

dide demiş ki:

nereden biliyorsun toprak olacağını.

demek ki adam gömülmek istiyor... buradan bu sonucu çıkarırım ben. yakılmak isteseydi kül olurum derdi.
    sen hangi sonucu çıkardın?

ha, eğer ciddi ciddi cehennem kavramını düşünüyorsan: belki de reenkarnasyon vardır. ki hiçbirimiz ölüp de öbür tarafa gidenler hakkında bilgi sahibi değiliz. eğer cennet ve cehennem olsaydı, tanrı olmazdı. cennet ve cehennemin olup tanrının olmaması mümkün mü? cennet ve cehennem, tanrı'nın evrene müdahale etmemesiyle bağlantılıdır. özetle: cennet ve cehennem demek yaradanın gücünün bir şeye/şeylere gücünün yetmemesidir.

seni bilmem ama ben yakılmak isterim.

gömülmenin asıl nedeni de şudur bence (küçükken anlatılan uyduruk habil ve kabil olayının aslı) herhangi bir insanoğlunun ölmesi ya da ölmemesi dünyadaki hatta evrendeki düzeni , dengeyi bozar mı? hayır. biz tüketici olmaktan başka da bir şeye yaramadık evrende. ee, bari ölenler toprağa gömülsün de petrol , kömür olsun diye gömerler. olayın aslı budur işte. yani dinsel dogmalara inanmayın, maksat fosillerin olması.

haa, yakılsan ne mi olur? hiçbir şey. yok yakılmak yahudi işiymiş yok günahmış diye insanlar yanmak istemiyor. birinin mezarıma gelip toprağıma çiçek koyup ağlayacağına, küllerime bakar daha iyi.
    neyse uzadıkça saçmalar bu entry.

edit: düzeltme ve ek.
    Snowmann
    Snowmann
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 18
    Katkı Puanı : 65

Mesaj tarafından Snowmann Salı Mart 01, 2016 4:45 am

Bence de anlamamışsın. Çünkü ben bir şeye mana katmıyorum, yaşadığım bir gerçeği anlatıyorum. Ve tabii ki, görmediğin bir şey hakkında fikir sahibi olmanı da beklemiyorum.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 7:40 am