www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+3
supeluta
captcha
cetin42
7 posters

Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed)

cetin42
    cetin42
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 0

Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed) Empty Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed)

Mesaj tarafından cetin42 Perş. Şub. 19, 2009 6:56 pm

captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed) Empty Geri: Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed)

Mesaj tarafından captcha Çarş. Eyl. 30, 2009 12:03 am

anca arapların kıçını yalayın zaten Sleep
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed) Empty Geri: Ghuraba - Ahmed al Ajmi (Arabic Nasheed)

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Eyl. 30, 2009 1:08 am

sn captcha, lütfen saygı sınırlarının dışına çıkmayalım.Herkes inandığı şeyleri savunmakta özgürdür.
    legenda
    legenda
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 31
    Katkı Puanı : 35

Mesaj tarafından legenda C.tesi Ekim 03, 2009 11:36 pm

ilahi yollamışsın da, nereden bizim arapça bildiğimiz fikrine kapıldın acaba?
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından captcha Çarş. Ekim 07, 2009 2:59 am

cetin42 arkadaşımın şu konuda ne düşündüğünü çok merak ediyorum değerli yorumlarını paylaşırsa sevinirim.
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Ptsi Mayıs 10, 2010 6:22 pm

Sizde paylaşın videolarınızı arkadaşım peygamberimize ve islama hakaret ederken "Ben özgürüm, istediğim gibi hakaret ederim" demeyi biliyorsunuz. İş müslümanın özgürlüğüne geldimmi niye hemen hakarete başvuruyorsunuz.

İşte kendi önyargılarınızı kendi elinizle itiraf ettiniz yine. Hani siz önyargısızdınız ? Hani siz her inanca saygılıydınız, ne oldu o iyi niyet masalları?

Sizler, korktunuz,
    Dinlemekten bile korktunuz.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Salı Mayıs 11, 2010 2:11 am

İslam Dininin Arapça gelmiş olası aslında onun bir din olmadığının kanıtı sayılmaz mı?
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Salı Mayıs 11, 2010 4:09 am

Uniak demiş ki:İslam Dininin Arapça gelmiş olması aslında onun bir din olmadığının kanıtı sayılmaz mı?

Din bence tam olarakta budur zaten. Çünkü "esas din" tanımı olamaz. Çünkü Tanrı din göndermez . . "Esas Din" tanımını yapmak için Tanrının din gönderebileceği savını kabullenmek gerekir.

Din bir insanın tanrının dilini kullanarak ortaya attığı bir olgudur ve tam da böyle olmalıdır. Yani bir lisanda olmalıdır, çünkü bir kişi peygamberdir ve onunda bir dili vardır.O da bu dili kullanmalıdır.

"Tanrı gönderse tüm dillerde gönderirdi" diye de bir şey yoktur, çünkü zaten tanrı din göndermez . .
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Salı Mayıs 11, 2010 4:18 pm

Sanırım ben bu konuyla ilgili açıklama yapmıştım bir başlıkta kuranın evrenselliği ve niçin arapça indiği ile ilgili. Yazarlar başlığı altında "arap zihniyeti ve araplar için inmiş kitap olan kuran" sayfasında gerekli açıklamayı yaptım dileyen ve merak eden arkadaşları o sayfadaki yazıyı okumaya davet ediyorum.
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 153
    Katkı Puanı : 187

Mesaj tarafından Tikky Ptsi Mayıs 24, 2010 10:21 pm

Bismillahirrahmanirrahim ( Rahman Ve Rahim Olan Allah'ın İsmiyle )

Selamun Aleykum

captcha demiş ki:Anca Arapların Kıçını Yalayın Zaten Sleep

Al Cevap : Edep Ya Hu !!! Sayın Captcha Öncelikle Değerli Ecdadımızın Ve Kıymetli Büyüklerimizin Bize Öğretmiş Olduğu Saygı Ve Vermiş Olduğu Edebe Binahaleyn Deriz Ki "Kötü Söz Kişinin Kendisine Aittir". Bu Sözünüzü Aynen Bi Tamamen Ve Bi Tamamiha Size Olduğu Gibi İade Ediyorum.

Gelelim Saygı Çerçevesinde Ve Karşılıklı Fikir Alışverişi Münasebetinde Düşüncelerimizi Paylaşan Deist Kardeşlerimizle Düşüncelerimizi Ve Fikirlerimizi Özgür Bir Platformda Paylaşmaya. Sayın Captcha Öncelikle Küp İçindekini Biraz Sallayınca Dışarı Sızdırır Kaidesince Sizinde İçinizdeki Fışkıyı Burada Dışarıya Çıkardığınızı Düşünüyorum. Dolayısı İle Size Verilecek Elbette Bir Cevabımız Vardır. Mevlana-i Celaleddin Rumi Hazretlerininde Son Günlerde Siyasi Çevrelercede Moda Olarak Kullanılan "Bir Adama Bakarım Adam Mı Diye ? Birde Lafa Bakarım Laf Mı ?" Diye Sözünü Bir Kerede Saygı Değer Kardeşlerimizin Nazarına Deklare Ederim. Sizi Bu Daire-i Perdeden Bakarak Muhattap Alamam. Lakin Muhattap Almam Demek Sizin "Seviyenize Düşmemiz" Anlamına Gelecektir Ki İslamın Ahlak-ı Kuraniyenin Ve Ahlak-ı Muhammediyenin Şanına Yakışmaz.. Bu Münasebetle Sizi Bu Hususta Muhattap Daireme Ne Yazık Ki Dahil Etmiyorum.

Sadece Konu Hakkındaki Atmış Olduğunuz Hakarete Ve İftiraya Münasebetle Saklı Olan Cevap Hakkımızı Saygı Değer Kardeşlerimizinde Kıymetli Müsadeceleri İle Kullanmak İstirhamında Bulunacağım. Bu Videodaki Müslüman Bir Arap Olduğu İçin Bize Bunu Diyen Sayın Captcha Size Soruyorum:

- Bu Videodaki Ünlü Bir Avrupalı Deist Ve Ateist Veya Bir Filozof Veya Feylozof Olsa İdi Sizde O Avrupalının Na Münasip Bir Yerini Mi Yalayacaktınız ?
    - Bu Videodaki Arap Sizinde Anlayacağınız Bir Dille Deizm'i Ve Ateizm'i Övse İdi ? Veya Sosyalizm'i Veya Emperyalizm'i Övse İdi Veya Veya İslam'ı Yerse İdi ; Bu Sefer Sizmi Yalayacaktınız O Arabın Na Münasip Bi Yerini ?
    - Sizin Deizm Anlayışınıza Göre Deizmin Hoş Görüşü Milletlere Göre Irklara Göre Değişmemi Gösteriyor? Bu Mudur Deizm'in Saygısı? Bu Mudur Deizm'in İnsanların Fikir Özgürlüğüne Bakışı Ve Yaklaşımı ? Bu Mudur Deizm'in İnsanlara Hoş Görüsü ? Bir Kişinin Arap Olması Ne Dediğini Anlamamanıza Rağmen Hemen Hakarete Maruz Kalmasımıdır ?

Sözlerimi Şanlı Osmanlı Padişağı Kanuni Sultan Süleyman Han Avrupalı Bir Hristiyan Elçisine Verdiği Muazzam Cevapla Noktalamak İstiyorum.

Sultan Süleyman Han Süleymaniye Külliyesinin Yaptırılmasını Bizatiği Rüyasında Efendimiz Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi Wessellem Efendimizi Görüp Onun Miharabı Burada Olsun Minberi Burada Olsun Minaresi Burada Olsun Şeklinde Manevi Emri İşareti İle Yapmıştır. Sabah Uykusundan Uyandığında Hemen Minmandar Başı Mimar Sinanı Çağırıp Şuanki Süleymaniye Külliyesinin Olduğu Yere Gitmişler. Mimar Sinan Hemen Mihrabın Burada Minberin Burada Minarenin De Burada Olduğunu Söyleyince Sultan Süleyman Biraz Şaşkınlık Biraz Tebessümle Mimar Başı Mimar Sinanı Hemen Yanına Çağırıp Tatlı Bir Tebessümle Ve Kısık Bir Sesle Kulağına Fısıldamış... Hayırdır??? Sen Nereden Biliyorsun Diye Sormuş. Mimar Sinan Başı Önde Eğik Mütebessim Çehresinde Muhammedi Bir Muhabbetin Nuru Parlar Halde Hoş Bir Sedayla "Bir Adım Arkanızdaydım Efendim" Demiş...

Ve Besmele-i Şerife İle İşe Koyunulmuş. Temelin Zemine Oturması İçin Temel Attıktan Uzun Bir Süre Beklemeye Geçilmiş. Bu Sürede Hikmetini Anlayamayan Avrupalılar Osmanlı Ecdadımızın İnşaatı Bitirmeye Ekonomik Gücünün Yetmediğini Parasının Bittiğini Düşünerekten Altın Ve Müceverlerler Dolu Bir Sandık Ve Dibinde De "Pislik" Olan Bir Bir Sandık Yollamışlar. Sultan Süleyman Han Fıkh-i Hüküm Gereğince Vakıf Niyeti İle Verilen Mal O Vakfa Harcanması Kaidesince Gelen Elmas Ve Altınları Atamamış Ama Un Ufak Edip Harca Katmış! Evliya Çelebi Seyahatnamesinde Bu Elmas Ve Altınların O Sırada Yapılmakta Olan Minareye Katıldığını Ve Hali Hazırda Halen de O Minareninde Güneşli Havalarda Daha Bir Parladığını Belirtmişlerdir. Nitekim Hakikat Nazarı Ve İman Dürbünü İle Bakan Herkes Bunu Bil Müşahade Müşahade Eder...

Tabi Son Olarak Şanlı Osmanlı Ecdadımız Hiç Kendisine Yapılan Hakaretin Altında Kalırmı. O Keskin Zekası İle Hem Dün Elin Ehl-i Kafirine Hem Ehl-i Dalaletine Hem Ehl-i Deistine O Gün Ve Hali Hazırda Bu Günde Sana! Ve Senin Gibilere Hitap Eden Muazzam Bir Yanıt Vermişler!

Sultan Süleymanın Gönderdiği Mücevherlerle Dolu Sandığın Dibinde İpek Mendillerle Sarılı Bir Kutu İçindede "Lokum" Dibindede Bir Not! Notta'da Herkes Yediğinden İkram Eder.

Afiyet Olsun ... ( A N L A Y A N A )

Not: Değerli Deist Kardeşlerim. Eski Bir Deist Belkide Bir Ateist Olarak İslam'ın Nuru İle Nurlanan Bir Kişi Olarak Siz Değerli Kardeşlerimle Hoş Vakit Geçirmek Ve Fikirlerimizi Paylaşmak İçin Buradayım. Ama Lütfen Karşılıklı Değerlere Saygı Gösterelim.

ADMİN demiş ki:Sn Captcha, Lütfen Saygı Sınırlarının Dışına Çıkmayalım. Herkes İnandığı Şeyleri Savunmakta Özgürdür.

İMZA !

Sayın ADMİN Kardeşiminde Yanıtını Şimdi Görme İmkanım Oldu. Vermiş Olduğu Cevap İçin Kendisine Teşekkürlerimi Bir Borç Bilirim.

Saygılarımla.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından captcha Salı Mayıs 25, 2010 3:29 am

1- admin gerekli cevabı vermiş ve yorumu silmemiş, bunu kendi ağzınla da söylüyorsun. bana ahlak dersi vermek sana düşmez. sen kim oluyorsun ki?

2- siteye kaydolduğum zamanlarda deisttim, sonradan görüşüm değişti; şimdi ateistim. 751 Talas Savaşı diyorum sana. araplarla çinliler arasında bir savaş çıkıyor, türkler de araplara yardım ediyorlar. daha sonra da kültürel etkileşim cart curt falan neymiş efendim; islamiyet inancı göktanrı inancı ile çok benzeştiğinden bizimkiler müslüman oluyor. haydaaa, e madem çok benzeşiyor; onlar şaman olsunlar, göktanrıya inansınlar!! bence tarih kitaplarımızda burada bir yanlışlık var. türklerin sırf bu yüzden islamiyeti kabul etmeleri mantıksızdır. arapların, türklere ciddi anlamda baskı yaptığını düşünüyorum. ve hala o günden bu yana gelen bir arapçılık, arap sempatizanlığı var toplumumuzda. "arapların kıçını yalamak" ifadesini bu yüzden kullandım; hala da arkasındayım.

üstüne üstlük videoda tek bir türkçe kelime geçmiyor. ve siz de gidip arapça kelimeler kullanıyorsunuz, GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN-BİLİNMEYEN. ben buna sonuna kadar karşıyım, ben ciddi bir arapça bilgisi olan bir aile içerisinde büyüdüm; söylediklerinizi çok iyi anlayabiliyorum. ama Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde yaşıyoruz. resmi dilimiz Türkçe. işte bu yüzden siz de bu videoyu izleyen, yayına koyan bütün "arap kökenli olmayan"lar da o söylediğim tabiri yerine getiriyorsunuz. tebrik ederim.
    azcık türkçe kelimeler kullanın.

eğer oradaki arap bilimsel bir şeyler ya da sizin de dediğiniz gibi benim/bizim ilgilendiğimiz şeyler söylüyorsa; ama çevirisi veya altında altyazı yoksa biz bunu foruma koymayız. biz bunu izlemeyiz bile. çünkü anlamıyoruz. anlamadan "oww çok süper", "harika" gibi şeyler söylersek; evet o zaman tam anlamıyla oradaki arapların ya da diğer milletten olan insanların namünasip(na ayrı yazılmaz münasip ile birleşiktir-arapça dil bilgisi) bir yerini yalamış oluruz.

arapları sev-mi-yo-rum! ırkçıyım, oldu mu?

3- argümanlarınızı saptırmadan savunursanız daha faydalı olacağını düşünüyorum. kanuni'nin yaptığı şeylerle bana laf sokamazsınız. şöyle ki; başkasının organıyla gerdeğe girilmez!
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky Perş. Mayıs 27, 2010 9:59 pm

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم.

Selamun Aleykum ( Önce Selam Sonra Kelam Gelir, Edep Budur İnşaAllah ... Bi İznillah ...

Saygı Değer Site Sakinleri Ve Kıymetli Kardeşlerimiz Ve Dostlarımız Ve Arkadaşlarımız. Sayın Büyüklerimize Acizane Ve Nacizane Olarak Saygılarımızı Ve Hürmetlerimizi Sunarız, Kıymetli Kardeşlerimize Sevgi Ve Muhabbetlerimizle Allah Celle Celalü'nün İzni İle Kelamımıza Başlaruz İnşaAllah ... Tebarek Allah ...

Şeytan Ve Nefsimizin Söze Girmesinden Allah'a Sığınırım. Amin Amin Amin ... Değerli Kardeşlerim Çalışmış Olduğumuz Şirketin Acizane Ve Nacizane Olarak Bilgi İşlem Departmanı Sorumlusu Olduğum İçin Özel Ve Hususi İşlerimizin Yoğunluğu Münasebeti İle 2 Konuya Yazmış Olduğumuz Yazımıza Karşın Gelen Yazıların Allah'ın İzni,Kuranı Kerimin Nuru, Efendimiz Hz.Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellem Efendimizin Feyz-ül Deryası Ve Kuvveyi Maneviyenin Bereketi İle Yanıtlarını Ve Şahsımıza Muttali Olan Cevaplarını Bi İznillah, Bi İnşaAllah, Bi Tamamiha Ve Bi Tamamen Yazmaya Çalışacağım.

1. Vecih : Ehl-i Edepsiz Bir Kişi Demiş Ki:

captcha demiş ki: 1- Admin Gerekli Cevabı Vermiş Ve Yorumu Silmemiş, Bunu Kendi Ağzınla Da Söylüyorsun. Bana Ahlak Dersi Vermek Sana Düşmez. Sen Kim Oluyorsun Ki?

Al Cevap : Öncelikle Sizin İçinizde Ki Fışkıyı Dışarıya Dışkı Olarak Çıkardığınız Edepsizce Ve Ahlaksızca Kelimleri Aynen Olduğu Gibi Bi Tamamiha Ve Bi Tamamen Ve Yine İade Ediyorum. Sizin Seviyenize Düşmeyeceğimi Bir Kere Daha Belirtmek İstirhamında Bulunurum. Sizi Daire-i Muhattabım Almadığımı Belirtmek İsterim. Lakin Bize Tesir Eden Kısımlar İçin Bir Kaç Vecih Ve Haşiye İle Yanıtımızı Vermeye Çalışacağım İnşaAllah ...

Daire-i İslamın Huzuru Ve Nuru İçinde Hareket Eden Birisinin Yorumu, Bir Latif Sanat, Bir Güzelliktir.. O Sanatı İlim Dokur, Hikmet Giydirir, Zerafet Sahneye Çıkartır. Letafet Işıklandırır Ve Hakikat, Üslub-u Kelam İçinde Arz-ı Endam Eder. O Sanatta Tasnif Vardır, Tahlil Vardır, Terkip Vardır; Bakış Keskin Ve Derindir; Mahir Ellerde, Mana Tabakaları Hamurun Açılıp İnceldiği Gibi Açılır; Sanat İnceliği, Fikir Derinliği İçinde Kelam Huri Misal Letafet Ve Zerafeti İle Kendini Gösterir, Cilvegîr Olur; O Sanat Güzelliği, O Yorum İktidarı Gönlünüzü Mest Eder, İdrak Harmanınızı Açar, Hayalleriniz Güzelleşir.. Düşüncenin Tadını, Lezzetini, Hisseder, Zevklenirsiniz.. Firdevsî Bir Cenneti Yaşarsınız O An.. Bütün Latifeleriniz Telezzüz Eder, Belki Tekeyyüf Eder.

Dolayısı İle Allah C.C.,Kuran,Hz Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellem Diyen Bir Ağızdan Küfür Sadr Olmaz ! Bir Borudan 1 Saat Lağam Suyu 23 Saat Süt Aksa O 1 Saat Akan Lağam Suyu Münasebeti İle O Borudaki Süt İçilmez.Haliyle Ahlak-ı Kuraniye Ve Ahlak-ı Muhammediye İle Ahlaklanan Her Bir Müslümandan Sizin Seviyenize "İnmesini" Bekleyemeyiz. Buyrun Eğer Karşılıklı Fikir Alış Verişinde Bulunacaksak Duruşumuz Ve Seviyemiz Ve Belagatımız Ve Kelamımız Bellidir. Idea

Admin'in Size Gerekli Cevabı Vermesi Ayrıdır, Sizin Değerli Bir Kur'an-ı Kerim Hafızı Olan Ahmed Al Acemi Efendiye Ve Onun Nezninde Ona Değer Veren Kişilere Hakaret Etmeniz Apayrıdır. Bizimde Nacizane Olarak Admin'in Sizi Uyarmasını Desteklemek İçin Altına "İMZA" Atmamız Bütün Bütün Ayrıdır. Dolayısıyla Bir Forum Sitesinde İslam Başlığı Varsa Orası Daire-i İslam İçinde Yer Alanları Muhattap Alıp Onlara Hitap Etmektedir. Dolayısı İle Orada Yazılanlar Hakkında Her İslam Dinine İman Etmiş Müslümana Söz Hakkı Düşmektedir. Siz İman Etmiş Müslümanların Değerlerine Yalan,İftira Ve Pislik Atarken Ve Hiç Bir Delil Ve İspatınızda Yokken Vicdan Sahibi Ve Değerlerine Bağlı Olan Kişilerin Buna Kayıtsız Kalmasını Bekleyemezsiniz. Biz Bize Düşen Cevap Hakkını Kullanıyoruz. Hem Delilli Ve Hem Senetli Ve Hemde İspat Ederek.

Yalanınızı Ve İftiranızı Ve Hakaretlerinizi Ve Edepsizliğinizi Ortaya Çıkarmamız Sizi Neden Kızdırıyor ? Aksine Bunları Düzeltmeye Çalışmanız Gerekmez Mi ?

captcha demiş ki: Bana Ahlak Dersi Vermek Sana Düşmez. Sen Kim Oluyorsun Ki?

Al Cevap :İslam Üstadları Demişlerdir Ki: Cahil Cesurdur Babından Okunur Ve Bilgisizce Yorumları İle Bir Münkir Daha Ortaya Çıkar ... Sizin Özgürlüğünüz Başkalarının Özgürlüğünün Başladığı Noktada Biter. Burası Toplumun Geneline Açık Bir "Fikir Alış Verişi Ve Farklı Görüşlerin Paylaşıldığı" Bir Platformdur. Burayı Kendi Çevrenizle Bir Tutmayınız. Kendinizide Bizimle Bir Tutmayınız. Sanırım Yeterlidir ! Daha Açmıyorum. Umarım Mesele Tamam Olmuştur

Nitekim Site Kuralı:

Madde 2 Derki : ... Öncelikle,Hangi Konu Üzerine Olursa Olsun, Fikirlerimizi Savunurken, Diğer Arkadaşlarımızın Kalbini Kırmamaya, Onları Rencide Etmemeye Özen Gösterelim.

İnsanların Değer Verdiklerine Sizinde Değer Vermeniz İstenmiyor Veya Sevmeniz İstenmiyor. Eleştirmemeniz De İstenmiyor. Sizden Bunları Yaparken Karşınızdaki Kişilere Saygı Göstermeniz Ve Ailenizden Aldığınız Bu Saygı Çerçevesinde Hareket Etmeniz İsteniyor. Topluma Açık Bir Yerde Ve Her Yaş Sahibinin Rahatlıkla Ulaşa Bileceği Bir Sanal Ortamda Yazıyorsunuz. Kısacası "İnsan" İçerisindesiniz Artık Farkına Varın İstirham Ediyorum. Umarım Yeterli Olmuştur.

captcha demiş ki: 2- Siteye Kaydolduğum Zamanlarda Deisttim, Sonradan Görüşüm Değişti; Şimdi Ateistim.

O Halde Bu Düşüncenizi Bizimle Sesli Paylaşır mısınız? Bunu Merak Ettim... Alemi Doğaya Ruh,Akıl,Kalp His Ve Hissiyat Letaif Ve Latifelerinizin Süzgecinden Geçirip Ne Gibi Bir Hikmet-i İlime Ulaştığınızı Bu Fakirle Paylaşırsanız Acizane Sevinirim. En Azından Elimizde Somut Bir Yorum Olursa Onun Üzerinden Gide Biliriz Afaki Konuşmamız Oluruz İnşaAllah ... Biiznillah .

captcha demiş ki:

-751 Talas Savaşı Diyorum Sana. Araplarla Çinliler Arasında Bir Savaş Çıkıyor, Türkler De Araplara Yardım Ediyorlar.(Evet Çünkü Çinliler İle Türkler Orta Asyada Hunlular Ve Öncesi İle Başlayıp Anadolu Coğrafyasına Değin Süre Gelen Yüz Yıllar Boyunca Savaş İçerisinde Olmuşlardır. Haliyle Böyle Bir Düşmana Karşı Pek Çok Ortak Noktası Bulunan Müslümanlarla İletişim Kurup Düşmanımın Düşmanı Dostumdur Mantığı İle De Müslüman Araplarla Türk Ecdadımız İttifak İçinde Olmuşlardır Tarih Bilimi Bunu Kesin Bir Şekilde İspat Etmektedir! )

captcha demiş ki:
    -Daha Sonra da Kültürel Etkileşim (Edit) Falan Neymiş Efendim; İslamiyet İnancı Göktanrı İnancı İle Çok Benzeştiğinden ( Saygı Değer Marmara Üniv Tarih Bölümü Prf. Samimi Bir Dostumdan Allah Razı Olsun Bu Konularda Çok istifade Etmişimdir. Çünkü Ekseriyetle Ehl-i Dalalet Genelde Hep Aynı Noktalarda Dalalete Sapmışlardır. Tarihi Kaynaklar Kesin Bir Şekilde İspat Etmektedirki Türkler Nuh A.S. Soyu Olan Yaseften Gelmektedirler. Hatta:Allah'ın Birliği İnancı Türkler’de Çok Yaygın Olan Bir İnançtı. Mengü Kağan, "Biz Tek Tanrı’nın Varlığına, Onun Sayesinde Yaşadığımıza Ve Onun Emri İle Öldüğümüze İnanıyoruz" Demişti. (Süleyman Kocabaş, Adil Türk İdaresi, S.15) Hem Gök Tenri İnancı Kelime Manası İtibari İle Kainat Tanrısı Anlamına Gelirki Hem İnançları İtibari İle Hemde İnançları İle Karışmış Olan Kültürlerinin Müslüman Kültürüne Yakınlığı İslamı Seçmelerine Vesile Olmuştur. Çünkü Türklerin Kültürel Bağlamdaki İnanışı Olan Şamanizim Farklıdır ! Din Olan İslam Bütün Bütün Farklıdır!. Lakin İnsanlar Buna Deistlerde Dahildir Ateistlerde Dahildir Bir "Şeye" İnanırlar. İnanmayan Bir İnsan Yaşayamaz Çünkü Fıtraten İnsanın İçinde Bu Duyguda Bulunmaktadır . Dolayısı İle Bu Duygudan İleri Gelen Dürtülerin Ve Soruların Yanıtlarını Bastırması Lazım Gelir. İşte Kimisi Bunu Hopla Kimisi Bunu Popla Kimisi Bunu Topla Veya Kimisi Deizm İle Kimisi Ateizm İle Bütün Bütün İnkar Ederek Bastırmaya Çalışır Ama Bütün Bütün Susturamaz! İslam Dini İle İnançları Arasındaki Benzerlikten Ziyade Aradıkları Soruların Yanıtlarını İslam Dininde Bulmaları Aslında Ecdadımızın Müslüman Olmasında Önemli Bir Etken Olmuştur.

Bu Sayede Fıtratlarındaki İçsel Gelen Soruları Kuranı Hakimin Elmas Topuzu İle Ahmak Kafaya Vurarak Nurlandırmıştır Ve Kara Bulutları Dağıtıp Esma-i İlahiyenin Kainat Üzerindeki Nakşeden Nakışlarının Serine Varıp Zevkini Almışlar. ; İnsan Önce Allah’ı Bilmeli Ona İman Etmeli Sonra Muhabbetullah Makamına Yükselmeye Çalışmalıdır .Katiyen Bil Ki, Hilkatin (Yaratılmanın) En Yüksek Gayesi Ve Fıtratın En Yüce Neticesi, İman-ı Billâhtır (İman Etmektir). Ve İnsaniyetin En Ali Mertebesi Ve Beşeriyetin En Büyük Makamı, İman-ı Billâh İçindeki Marifetullahtır. Cin Ve İnsin En Parlak Saadeti Ve En Tatlı Nimeti, O Marifetullah İçindeki Muhabbetullahtır. Ve Ruh-u Beşer İçin En Hâlis Sürur Ve Kalb-i İnsan İçin En Sâfi Sevinç, O Muhabbetullah İçindeki Lezzet-i Ruhaniyedir !!!

Eğer İman Edersen Dünyadan Ve Çevreden Ve İnsanlardan Gelen Elemlerle Birlikte İçten Gelen Hadsiz Firakların Hepsi Bitecek. Zulumat Perdesi İnecek Bir Amelyat-ı Cerrahiye Hükmünde Manevi Bir Amelyat Olup Gerçek!!! Huzuru Bulacaksın. İnşaAllah Biiznillah. Bunun Yanında Sadece Dini Değil Kültürel Ortak Noktalarıda Vardır. Ve Asıl Güzel Olan İslam Dininin Türklerin Kültürlerinde Ki Kültürel Yapı Taşlarının İnanç Sistemi Olarak İçinde Barındırmasıdır. Ahiret İnançlarının,Öldükten Sonra Dirilişe,Kader Ve Şerre İnandıkları Gibi Zina Ve Eşcinselliğe Karşı İdiydiler. )

captcha demiş ki:
    - Bizimkiler Müslüman Oluyor. Haydaaa, ( Hayda Diye Değil Bismillah Diye ) E Madem Çok benzeşiyor; Onlar Şaman Olsunlar, Göktanrıya İnansınlar!! ( İslamın Dışında Hiç Biryerde Kimse Huzur Bulamaz Bulduğunu Sanar. Onunkisi Sadece İçten Gelen İmani Dürtülerini Bastırmak İçin Oyalanmak Ve Oyalamaktır O Kadar )

captcha demiş ki:
    -Bence Tarih Kitaplarımızda Burada Bir Yanlışlık Var. (Kardeş !!! Tarih Bence Sence Olmaz Bence Ve Sencede Yazılmaz !!! Tarih Tarihtir Kardeşim. Benceyle Senceyle Hiç Bir İlimde Veya Bilimde Veya Fikirde Bir İddada Bulunamazsın! Eğer Bir İddaan Varsa Bunu Deneyle Sentezle Gözlemle İnceleyip Araştırıp İspat Edeceksin. Varsa Elinde Bir Delilin Buyur Göster Yoksa Se Sa Savları Üretme. Hakikatin Elmas Gibi Parlayan Nuru Karşısında Sus! Bu Ülkede Bir Sav Var Sav.İkinciye Gerek Yok )

captcha demiş ki:
    -Türklerin Sırf Bu Yüzden İslamiyeti Kabul Etmeleri Mantıksızdır. (Neden Mantıksız ? İnsanlar Konuşarak Hayvanlar Koklaşarak Anlaşırlar. Toplumlar Arasında Tarih Süresince Gerek Sosyal Gerek Ticari Gereksede Savaşlardan Münasebetle Etkileşim Ve İletişim Olmuştur. Günümüzde Bile Hali Hazırda Avrupalı İnsanlar Olsun Abd'Li İnsanlar Olsun Mevcut Sosyo Ve Sosyo Kültürel Ve Sosyo Politik İlişkilerden Dolayı İslam Dinini Kuranı Kerimi Ve Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Vessellemi Merak Etme Şayet İnsi Şeytanların Desiselerine Kapılmamışsa Araştırmakta Ve Neticesinde De Müslümanlığı Kabul Ettiklerini Yurt Dışı Gezilerinde Ve Araştırmalarımda Görüyorum. Bil Müşade Müşahade Edip Tastik Ediyorum! )

Arapların, Türklere Ciddi Anlamda Baskı Yaptığını Düşünüyorum. Ve Hala O Günden Bu Yana Gelen Bir Arapçılık, Arap Sempatizanlığı Var ( Buna Sadece Gülüyorum Smile Ben Değil Biraz Günceli Takip Eden Deistide Densizide Ateistide Bilir Ki Bu Ülkede Arap Sempatizanlığı Değil Arap Düşmanlığı ! Avrupa Ve Avrupailik Sempatizanlığı Olup, Olmaklada Kalmayıp Avrupa Özentisi Vardır. Ne Kadar Cıvığının Çıktığı Hepimizce De Mağlumdur. Biz Değil İslam Dininin 18 Bin Aleme Rahmet Olarak Gönderilmesi Münasebeti İle Değil Araba Bizatiği 18 Bin Alemle İlişiğimiz Olduğu Bibi Muhabbetimiz Vardır ! Yaratanı Ve Yaratılanı Yaratandan Ötürü Sevmenin Senin İçin Neresi Kötüdür ?)

Toplumumuzda. "Arapların Kıçını Yalamak" İfadesini Bu Yüzden Kullandım; Hala Da Arkasındayım. ( Bunca İzah Ve İzahat İle Birlikte Hak Ve Hakikate Karşı Gelmek Ne Derece Bir Divaneliktir ? )

Bütün İddalarınıza Gerekli Reddiyeler Yazının İçinde Yazdırılmıştır Bi İznillah ...

2. Vecih Ehl-i Edepsiz Diyor Ki:

captcha demiş ki: Üstüne Üstlük Videoda Tek Bir Türkçe Kelime Geçmiyor. Ve Siz De Gidip Arapça Kelimeler Kullanıyorsunuz, GÜNÜMÜZDE KULLANILMAYAN-BİLİNMEYEN. Ben Buna Sonuna Kadar Karşıyım

Al Cevap : Karşı Olmak Ayrıdır, Karşı Olmamakta Apayrıdır... Karşı Olduğunu Medeniyetten Nasibini Alan Bir İnsan Olarak İfade Etmek Ayrıdır, Bunu Sizin Gibi Hakaret Ederek Başka İnsanların Düşünce Ve Fikirlerine Saygı Göstermeden Yapmak Bütün Bütün Ayrıdır.( KELİMELERİN DOĞRUMU YAZILMIŞ YANLIŞMI YAZILMIŞ SÖZLÜK ANLAMI İLE TOPLUM İÇERİSİNDEKİ HİTABET ANLAMLARININ FARKLI OLDUĞUNU BİL. Ve Ülkeden Ülkeye Ve Hatta Aynı Ülkede Bile Şehirden Şehire Şivelerin Bile Değiştiğini Bununda Araçada Da Olduğunu İnşaAllah Bi İznillah Derkende Kendini Gösterdiğini Bilmem Biliyor Musun ? BUNLARI ELEŞTİRMEKTENSE İÇERİĞİNİ ANLAMAYA ÇALIŞ !!! "KEMİYET DEĞİL KEYFİYET ÖNEMLİDİR" ... Sen Anlatılmak İstenene Bak ! Nasıl Anlatıldığına Değil Smile ) Lütfen Bu Kavramları Bir Birine Karıştırmayalım. Sizin Karşı Olmanız Hiç Bir Şekilde Hüccet Kabul Edilemez.

captcha demiş ki: Ben Ciddi Bir Arapça Bilgisi Olan Bir Aile İçerisinde Büyüdüm; Söylediklerinizi Çok İyi Anlayabiliyorum

Al Cevap : Ebu Cehil Ve Ebu Leheb'de Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi Wessellem Efendimizin Amcaları İdi. Ama Hakayiki İmaniyeden Bir Haberdiler.

En son Tikky tarafından Perş. Mayıs 27, 2010 10:01 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky Perş. Mayıs 27, 2010 10:01 pm

HİTAP EDİLEN DİLLE ALAKALI ( BU KISMI AYRI ELE ALMAK İSTEDİM. İNŞAALLAH HERKES İSTİFADE EDER )

captcha demiş ki:Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde Yaşıyoruz. Resmi Dilimiz Türkçe. İşte Bu Yüzden Siz De Bu Videoyu İzleyen, Yayına Koyan Bütün "Arap Kökenli Olmayan"lar Da O Söylediğim Tabiri Yerine Getiriyorsunuz. Tebrik Ederim. Azcık Türkçe Kelimeler Kullanın.

Al Cevap :

Öncelikle Allah Razı Olsun Kardeşim. Şu Yukarıdaki Paragrafla Ne Kadar İlme Sahip Olduğunuzu Ve Ne Derece İlimden Nasiptar Olduğunuzu Görme İmkanına Haiz Oldum... Değerli Kardeşim Konu Hakkındaki Görüşlerimizi Bir Kaç Haşiye İle Birlikte Hikmeti İlahinin Desteğiyle Açıklamaya Çalışacağım İnşaAllah Nasiptar Olursunuz. Ve İnşaAllah Bir Bilgi Sahibi Olursunuz. :

Sayın Ehl-i Edepsiz Demiş Ki :

captcha demiş ki:Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nde Yaşıyoruz. Resmi Dilimiz Türkçe.

Al Cevap : Bizde Derizki ; Ben Allah'ın Yarattığı İslamBol Bağdat Caddesinde! Ve Yine Allahın Yarattığı Türkiyede! Ve Yine Allahın Yarattığı Asya Ve Avrupa Kıtasında Ve Yine Allahın Yarattığı Dünyada Ve Yine Allahın Yarattığı Güneş Sisteminde Ve Yine Allahın Yarattığı Kainatta Yaşıyorum! Benim Burda Yaşamam Başkadır ! Aynen Öylede Mevcut İlimlerin Kendi İçerisindeki İlmi Kelimleri Ve Terimleri Kullanmam Bütün Bütün Başkadır. Türkiyede Yaşıyor Olmamız, Tıp İlminin Dilini Kullanmamamız Anlamına Gelmediği Gibi, Ve Yine Hukuk İlminin Dilini Kullanmamamız Anlamına Da Gelmediği Gibi ,Ve Yine Bilgisayar İlminin Kendi İçindeki İlmi Dilini Kullanmamamız Anlamına Gelmediği Gibi, Bütün İlimlerin Kendi İçinde İhtiva Ettiği İlmi Dillerini Ve İfade Şekillerini Ve Terimlerini Kullanmamak Anlamına Nasıl Gelmeyecekse Aynen Öylede İslami İlimlerinde Kendi İçerisinde Oluşturduğu Bir İlmi Dili Bir Terim Literüteli Vardır Ve Mevcuttur.Bu Sizin Dediğiniz Gibi Hatta Uniak'ın Dediği Ve ADMİN Arkadaşında Ne Yazık Ki Tastik Ettiği Ve Düştüğü Bir Vartadır ki Din Öyle Değildir. Onuda Bilahare Anlatırız İnşaAllah. Sen Hele Öncelikle Bunu Öğren Sonra Araştır Bir Fikir Sahibi Ol Daha Sonra Zikir Et Oldumu Kardeşim.

Birinci Vecih : Öncelikle Bu Sadeleştirme Bu Kardeşlerimiz İçin Uygunmuş Gibi Görüle Bilir Amma Hasılı Kelam Uygun Değildir. Çünkü Bu Fakirin Kullanmaya Çalıştığı Dil “Din Dili” Olmasıyla Birlikte Bu Şekilde Yazılmıştır/Çalışılmıştır İnşaAllah . Her İlmin Kendine Has Terimleri ,Bir Dili, Bir Literatürü Vardır. Matematiğin, Fiziğin, Kimyanın, Edebiyat, Felsefe, Tıp, Biyoloji, Botanik, Astronomi, Eczacılık, Hukuk Gibi Tüm İlim Dallarının Kendine Has Dili Vardır. O İlmi Öğrenmek İsteyen O Kelimeleri Öğrenmek Zorundadır. Bu İlim Dallarında Okuyanlar Türkiyede Yaşamıyorlar Mı? Neden Onların Sadeleştirilmesini İstem,yorlar? O Zaman Tüm İlim Adamları Ayağa Kalkar. Çünkü Her İlim Hem Kendi Dili İle Daha Anlaşılır Daha Etkili Daha Tesirli Ve En Önemlisi Daha İyi Öğrenilebilir Bir Niteliği Vardır Çünkü Geçmişten Günümüze Değin Bütün Bir Biriken Bilgi Birikimine Vakıf Olabilmek İçindir De Ondan... O Dili Öğrenmeyen O İlmi Öğrenemez. İlmi Öğrenmek İsteyen Önce O İlmin Dilini Öğrenmelidir.Buda Zor Değildir. Çünkü İslam İlminin Dili Zaten Gündelik Türkçede Sık Sık Kullanılmaktadır. Öğrenmezse Görüldüğü Gibi Ehl-i Sünnet Dışı Fırkalar Ortaya Çıkar. En Kötüsü Bilmezler Bilmedikleri Gibide Birde Bildiklerini Sanarlar/Nanlar! Bilgisizlikleri Cahilikten Değilde Fenden İleri Gelen Ben Biliyorum Damarı İle Nefis Damarından Geldiği İçinde İzalesi Daha Zordur.Çünkü O Herşeyi Bildiğini Bilir Başka Birşey Bilmez! Ve Kendilerinide Hak Sanar! Hem Çoooook Aldanır Hemde Çoooook Aldatırlar, Allah Bu İnsanlara Hidayet Etsin İnşaAllah.

Bizimkisi De “İman İlmi”dir. İman İlminin Kendine Has Dili Vardır.Bu Risale-i Nurdada Mucizul Beyan Bir Şekilde Kendisini Göstermektedir. Bu Dil Ayrıca “Kur’an Dili”Dir Ve Kelimelerin Çoğu İlâhî Kaynaklıdır. Kur’an Ayetlerinde Geçen Kelimelerdir Ve “İbadet Dili”dir. Vahiy Nazil Olduğu Zaman Araplar da Bu Dili Anlamıyorlardı. Peygamberimize Sorarak Öğreniyorlardı. Çünkü Bu Dil “İman İlmi”nin Dili ve “İbadet dili” idi. O Günün Arapları “Bismillahirrahmanirrahîm” “Sübhanallah” “Elhamdülillah” “La İlâhe İllallah” “Allahu Ekber” “Rabbü’l-Âlemîn” “Esmâ-i Hünsâ” Gibi Tabirleri Bilmiyorlardı.Hem Mizaç Olarak Yabancılaşmışlardı Hemde Kalp Dairesi Körelmişti. Yani Aslında Kuranı Kesim Bazı Cahil Cühelanın Dediği Gibi Öyle Arap Dili Değil Aksine Belagatı Ve Engin Genişliği İle Arapça'nın Kullanıldığı Ama Yep Yeni Bir DİL OLAN ALLAHIN DİLİ Diyebileceğimiz ( Teşbihte Hata Olmaz ) Yeni Bir Dildir. Osmanlıda Arapçayı Almaaaadı! Osmanlı Kur'an Dilini Kendine DİL EDİNDİ!

İkinci Vecih : Bugün Sizin Anlaşılır Günlük Dil Dediğiniz Dilin Yarısından Fazlasını, Yaklaşık %70 Kadarını Kuran Dilinden Aslında Almaktadır.( Toplumun İfadesi İle Arapça Ve Farsça Ama Bunun Böyle Olmadığını Bu Dilin Kur'an-ı Kerimin Dili Olduğunu Yukarıda Açık Bir Şekilde Beyan Ettik İnşaAllah.. Mesela "M" Harfi İle Başlayan Bütün Kelimeler Osmanlıcadır. Bu Durumda Latife İle Karışık Dokunduracak Olursa "M" Lemeden Konuşmanız Lazım Gelir. Fener Bahça Başkanının "R" Leri Söyleyemeyip Kendi Klübünün İsmini Söyleyemeyen Tek Başkan Olarak FeneVBahçe Demesi Misali ... Ama Sizin Durumunuz Ondan Daha Kötü O İnkar Etmiyor Siz İnkar Ediyor Yetmiyor Bide Cahilcene Karşı Çıkıyorsunuz Smile Bu Durumda Sizin Dediğiniz Gibi Olsa İdi Siz Konuşamazdınız. Hatta "Medeniyet" Kelimesi "Medine" Kelimesinden Türetilmiştir Smile Bu Durunda Medeniyim Bile Diyemezsiniz Smile ) Çünkü Türkçe Birçok Şeyi Anlatmakta Ve İfade Etmekte Nakıs Bir Dildir. Diğer Kalan Kısmıda Bilindiği Ve Görüldüğü Ve Gözlemlendiği Ve Duyulduğu Üzere Küfür,Argo Ve Yabancı Kelimelerin Dilimize Girmiş Şeklini Ne Yazık ki İhtiva Etmektedir. O Dilimize Girmiş Kelimerin Bir Kısmıda Hali Hazırda Zaten Sizin Dilinizede Girmiş, MaşaAllah Geniş Mi Geniş Bir Ağlak! Kültürüne Sahipsiniz... Hasılı Kelam Ben Özümüz Olan Bizi Biz Yapan Belagatı Ve Kullanılışı İle Hem Gerekli Mana Ve Anlamı İçinde Barındıran Letafeti İçeren Dolayısı İle Dinleyicinin Aklı Ve Dimağıyla Birlikte Ruhuna Letafet Ve Latifelerine Hitap Eden Kalp, Sırla Birlikte Hissiyatlarına Ulaşan Kelimelerin Kullanılmasından Yamayım. Ve Kullanıyorumda.

Üçüncü Vecih : Bir milletin; Kültürüne, İnancına, Değerlerine Savaş Açanların İlk Saldırdıkları Cephe, Günlük Yaşam Ve Orada Kullanılan Dil Cephesidir!! “Gözden Irak Olan, Gönülden Irak Olur” Misali, “Dilden Irak Olan İnanç, Güçlü Olmaktan Tesirli Olmaktan Ve Anlaşılır Olmaktan Irak Olur.” Kullandığımız Kelimelere Yüklemiş Olduğumuz Anlamı Sahip Olduğumuz İnanç Belirlemektedir.Dolayısı İle Osmanlı Arapçadan Ziyade Kuran Dilini Almış Ve Kuranı Kerim İle Hitap Etmiştir! Kuranla Hitap Eden Ecdadımız Hem Bu Vecih İle Dünyaya Hükmetmiş! Hemde Dünyaya Hitap Etmiştir!

Bize Ait Olan Her Kavram Ve Kelimeyi Kullandığımızda Aslında Özümüze Ve Bizi Biz Yapan Değerlerede SAHİP Çıkmış Oluyoruz.

Bu Hususu Anlamak istersen Şu Temsili Benzetmeyi İyi Dinleyesin : Hz Ali Efendinizden Yola Çıkarak Anlayanlara Bir Hikmet Yaralı Gönüllere Bir Merhem Hükmünde Bir Misal Daha : Bizler O Yüce Sahabe-i Güzin Efendilerimiz İçerisindeki Yıldızlardan İnci Tanelerinden Biri Olan Hz. Ali Radıyallu Anhum Derken "R.A" Yazıyoruz. Mağlumdurki Hepimiz Anamızın Karnından Doğar Doğmaz R.A VEYA Okunuşu İle Kerem Allahu Veche Yani ( Hiç Puta Tapmamış ) Diye Hz. Ali R.A Efendimizin Hem Sıfat-ı İsmini Nazara Vuruyoruz Hem Yüceltiyor Hemde Tazim Ediyoruz. Ozaman Bu İsimleride Kullanmayalım! Olurmu Hiç? Birileri Bilmiyorsa Ozaman Öğrenecek Diye Bakmamız Lazım. Mesela Düşünsenize Hz. Ali Derken Şöle Desek : Hürmetli Ve Muhterem Ali Hiç Puta Tapmamış! Veya Kısaltılmışı : HM ALİ HPT Gibi Bişiy Ortaya Çıkarki El İnsan Ne Göze Hitap Ediyor Ne Belagata Uyuyor Nede Hikmeti İçinde İntiva Ediyor !

MaşaAllah Bizim Gençlerimiz Neydi-ü Belirsiz Okadar Çok Argo Ve Yabancı Kelimeleri Okadar Çok Çabuk Kavrayıp Almış Ve Günlük Dilimize Yerleştirmişlerki Bu Kadar Hızlı Bir Şekilde Bu Kelimeleri Yalayıp Yutan Kişilerin Sanıyoruz ki Kendi "Dedelerinin" Ve Kullandıkları Bizi Biz Yapan Ve Bizi Biz Olarak İfade Eden Bu Latif Ve Belagatlı Dile Küfür Argo Ve Yabancı Kelimelerden Daha Çabuk Isınıp Hub Eyleyip ( Sevgi Besleyip ) Kabullenecek Ve Sahipleneceklerine Eminim.Ayrıca Size Bir Örnekle Mukabelede Bulunmak İsterim.Bu Şekilde Konu Daha İyi Anlaşılır Biiznillah: Bir Namuslu Ve İffetli Bir Bayanı Aldığı Zaman Onun Hanımının Letafetlerini Gülümsemesini Görmesinin Tek ŞARTI! Onun Peçesini Kaldırması İle Mümkündür. Buda Helal Olarak Eşi Olmasıyla Kayim Ve Daim Ve Mümkündür. Hasılı Kelam İslam Ve İslam Biliminin Kelimelerinden Ziyade Dimahlarda Anlaşılır Olması Kişinin Ona Aynı Zamanda da Yaklaşımıyla da Alakadardır.

Ayrıca Mevzu Bahis Allah Kuran Ve Peygamberimiz Olunca Kullandığımız Dille Birlikte Anlatımımıza Latif Bir Libas Giydirmek Onun Güzelliğini Tamamlayacaktır Kanaatindeyim.

Dördüncü Vecih : Kürt Kardeşlerimizle Alakadar Olup BAKINIZ BİR ÖRNEK: ( Bir Kürt Müslüman Kardeşimiz Bakınız Ne Buyurmuşlar )

Arşivimden Alıntıdır :

Özellikle Biz Kürd’lerde; Ulusçuluk Adına, Yurtseverlik Adına, Demokratlik Ve Liberallik Adına Çıktığını İddia Eden Birçok Kesimin Israrla Saldırdığı Cephe Günlük Yaşamda Kullandığımız İslam İle Hayat Bulan Kelimelerdir. Örneğin: Biz Bir Çocuk Doğduğunda, Kürdçe “ Xude da” Yani “Allah Verdi” Anlamında Söz Kullanırız. İslamı Yaşatmak İstemeyenler (Yok Olmasını İsteyenler) İse “Dayik Bu” Yani “Anneden Oldu” Manasına Gelen Bir Söz Kullanırlar. Selamun Aleykum Yerine “Şev Baş” Derler. Bir Yerden Ayrılırken “Xuda Ava Bıket” (Allah Daim Kılsın) Yerine “Roj Baş” Kullanırlar. Vefat Eden İnsan İçin “Emre Xuda Kır” ( Allah’ın Rahmetine Erişti) Yerine “Jiyane Xwe Destkır” (Yaşamını Kaybetti), Cümlesini Telaffuz Ederler. Kaza Veya Hastalık Geçiren Birine İslami Olarak Bizler; Allah Yardımcın Olsun ( Xuda Harikariye Bıket), Allah Acil Şifalar Versin ( Xude Şifaye Bıdet) Temennisinde Bulunuruz. Bunu Kullanmak İstemeyenler; Geçmiş Olsun (Derbazbun Bit) Kelimesiyle Anlam Doldurmaya Çalışırlar.

Görüldüğü Gibi Bu Makaledende Anlayacağımız Üzere İslamdan Ve İslamı Kelimelerden Uzaklaşan İnsan Çağdaş Olmaz Ya Esfel-i Safiliyne Düşer Yada Dağda Terörist Olur. Eğerki Siz İslami İlimlerde Konuşacak Ve Kelam Edecek Ve Yazacak İsen Önce İslami İlimlerde Bilgi Sahibi Olacaksın Sonra Bir Fikir Sahibi Olup Ona Göre Kelam Edeceksin. İlim Sahibi Olmadan Fikir Sahibi Olmadan İşkembe-i Kübradan Sallamayacaksın.

Sanırım Mesele Anlaşılmıştır Biiznillah ...

captcha demiş ki: Arapları Sev-mi-yo-rum! Irkçıyım, Oldu mu?

Senin Sevmene Muhtaç Değiller Zaten. Meseleyide Anlayamamışsın. Mesele Sevme Veya Sevmeme Meselesi Değil. Mesele Sevmediğin Bir İnsana Bile Saygı Ve Sevgi Çerçevesinde Hitap Edip Fikir Alışverişinde Bulunup Ondan Birşeyler Alabilmeye Çalışmaktır. Objektif Ola Bilme Meselesi... İslamiyetin Verdiği Edep Bize Bunu Öğretir..

captcha demiş ki: 3- Argümanlarınızı Saptırmadan Savunursanız Daha Faydalı Olacağını Düşünüyorum.

İmza... Aynısı Sizin İçin Geçerlidir. Gerçi Şu Ana Kadar Küfür Ve Edepsizlik İlminizden Başka Her Hangi Bir İlmi Veri Daha Henüz Ortaya Koyduğunuzu Şahsen Göremedik ... Eğerli Argümanımızda Saptırma Olduğu Kanaatinde İseniz Buyrun Kendi Argümanınızla Delille Senetle İspat Edin. Yada SUSUN !

captcha demiş ki: Kanuni'nin Yaptığı Şeylerle Bana Laf Sokamazsınız. Şöyle ki; Başkasının Organıyla Gerdeğe Girilmez!

Bu Kıssa Baya Dokunmuş Sanırım Size Smile Napalım Gerçekler Acıdır ... Herkes Yediğinden Ve Dediğinden İkram Eder. Anlayan Anladı ... Ayrıca Kişinin Fikri Neyse Zikride Odur Derler Kişi Kendini Nasıl Bilirsee Başkasınıda Öyle Bilirmiş Ya ... İşiniz Gücünüz Ve Kültürünüz Bel Altı ... Biraz Ufkunuzu Genişletiniz Lütfen ...

Saygılarımla ...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Cuma Mayıs 28, 2010 3:18 am

Çok uzun yazıyorsun Tikky.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından captcha Cuma Mayıs 28, 2010 3:32 am

"eğer oradaki arap bilimsel bir şeyler ya da sizin de dediğiniz gibi benim/bizim ilgilendiğimiz şeyler söylüyorsa; ama çevirisi veya altında altyazı yoksa biz bunu foruma koymayız. biz bunu izlemeyiz bile. çünkü anlamıyoruz. anlamadan "oww çok süper", "harika" gibi şeyler söylersek; evet o zaman tam anlamıyla oradaki arapların ya da diğer milletten olan insanların namünasip(na ayrı yazılmaz münasip ile birleşiktir-arapça dil bilgisi) bir yerini yalamış oluruz."

niyeyse buna cevap vermemiş, acaba daha sonra mı yazacak pek muhterem tikky hazretleri?
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky Cuma Mayıs 28, 2010 5:13 am

Uniak demiş ki:Çok Uzun Yazıyorsun Tikky.

Selamun Aleykum Ve Rahmetullah Ve Barakat:
    Mübarek :)Az Yazıyorum Diyorsunuz Ki

Uniak demiş ki:20 Sütun/Cm Yazı Yazmışın. Beni Bekleyin Yazısını Yazana Kadar Cevap Yazabilirdin.

Diyorsun Bu Sefer Yazıyorum Niye Uzun Yazdın Diyorsunuz Smile Hoş Bir Latife Oldu İnşaAllah ...

Saygı Değer Uniak Bey Efendi. Muhterem Kardeşim Ne Uzun Yazıyorum. Nede Kısa Yazıyorum. Mümkün Mertebe Kararınca Yazmaya Hususen Dikkat Ettiğim Gibi Bahusus Açıklayıcı Olmaya Çalışıyorum... Bazı Hususlarda Temelini Anlatmak Lazım Geliyor Yoksa Konu Anlaşılamaya Bilir. Sonra Onun Üzerine Yazımı Bina Etmeye Çalışıyorum. Örneklerle Açıp Düşündürmeye Çalışıyorum İnşaAllah ... Yazının Uzunluğundan Kısalığından Ziyade Bir Birimizden İstifade Etmeye Çalışalım İnşaAllah Değil Mi ?... İnşaAllah Yazımızdan İstifade Etmişsinizdir.

Eğer Bahsi Geçen Fikir Alışverişimize Sebep Olan Konu Hakkında Bir Fikriniz Varsa Buyrun İstediğiniz Kadar Uzun Yaza Bilirsiniz. Sonuna Kadar Tam Bir Saygı İçerisinde Okunacak Son Derece Titiz Bir Şekilde Tefekkür Edilecek Sonra Bi Tamamiha Allahın İzni İle İnayeti İle İnşaAllah ,Bi İznillah, Barek Allah Tebarek Allah Yanıt Verilecektir.

Allahın İzni İle Yazımız Uzun Oldu Ama Tamam Oldu İnşaAllah... Rabbimize Hamdu Senalar Olsun İnşaAllah

Sonsuz Saygı Ve Sevgilerimi Sunarım.

Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky Cuma Mayıs 28, 2010 5:43 am

Selamun Aleykum ...

Sayın Ve Saygı Değer Captcha Beye Efendi... MaşaAllah Saygı Hususunda Yazımız İşe Yaradı İnşaAllah. Gelişme Var.. Lakin Bu Fakir İster Abi/İster/Kardeşiniz/İster Kişi Ne Olarak Görüyorsanız Bilesiniz Ki Bende Beni Değil. Bana Aynedarlık Yapan Kendinizi Göreceksinizdir. Dolayısı İle İnsan İnsanın Aynasıdır. Hangi Gözle Nazar Ederseniz O Nispette Kendinizi Görürsünüz. Bu Yüzden Saygı Ve Edepte Kusur Etmeyiniz.

Ez Cümle Bu Fakire
    captcha demiş ki: Acaba Daha Sonra mı Yazacak Pek Muhterem Tikky Hazretleri?

Demişsiniz. Sayın Captcha Hazretleri Kelimesini Hangi Manada Kullandınız Bilmiyorum Ama . Şunu Biliyorumki Yer Yüzündeki En Aciz En Fakir En Hayırsız Kul Benimdir. Şahsım Adına Şirkette Bana Bağlı Çalışan personelime Bile Bana "Bey" Demeyiniz Derim. Lakin Ben Bey Veya Paşa Veya Veya Hazretleri Olacak Kadar Allah'ın Rızasına Uygun Bir Kul Olduğumu Düşünmüyorum. Sokaktaki Köpek Benden Hayırlıdır.

Sorunuza Gelince. Sayın Captcha O Yazıyı Sonuna Kadar Okudunuz Ve Oradaki Bölümün Yanıtının Verilmediğine Mi Kanaat Getirdiniz ? Sizce Verilmemiş Mi ? Lütfen Tesüf Ederim Sayın Captcha Wink Belki Bir Kere Daha Okursanız Yazımda Bahsi Geçen Kısım Hakkındada İnce Bir Mana İle Yanıt Verildiğini Bulacaksınız. Lütfen Bana Benim Yazımı Bir Kere Daha Şerh Ettirmeyiniz.

Yazılı Olan Kısım Hem Site Sakinleri İçin. Hemde Sizin İçin Kafidir İnşaAllah ... Gerekli Muhtevayı İçinde İçeriyor İnşaAllah ...

Bu Yazımızla Yanıtımızda Tamam Olmuştur İnşaAllah ...

İslam'ın Herşeye Vereceği Bir Cevap Elbette Vardır ! Ama İlim O CEVABI İNSANLARIN AKILLARINA YAKLAŞTIRACAK KADAR VAHYİ YAKALAYAMAMIŞ OLABİLİR.

Saygılarımla ...

NOKTA!
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky Cuma Mayıs 28, 2010 6:04 am

captcha demiş ki:"Eğer Oradaki Arap ...

Sayın Captcha Şu Tabiri Sen Kendine Allah İçin Elini Vicdanı Sinene Koy Ve Söyle ... Sana Yakışıyor Mu ? Oradaki Herşeyden Önce Bir İnsan. İster Türk Olsun,İster Arap, İster Avrupalı,İster Bir Abd ( Kuran Dilinde Kul Manasına Gelir ) Kim Olursa Olsun. Ona Saygı Göstermek Gerekir ...

Benim Deist Olmamam Nasılki Benim Her Söylediğimin Yanlış Olacağı Anlamına Gelmemesi Gerektiği Gibi Sayın Captcha'Nında Deist Hatta Ateist Olması Her Söylediğinin Doğru Olduğu Ve Sizin Onu Sırf Bu Yüzden Sadece Ateist Olduğu İçin Desteklemeniz Anlamına Gelmez Gelmemelidirde.

Sayın Uniak ? Veya Molekuler Hanım Kardeşim. Site Nufusu Pek Fazla Değil Smile Haliyle Az Çok Yoğun Online Olanları Tanıyorum. Sizlere Sesleniyorum ...

Arapları Sev-mi-yo-rum! Irkçıyım, Oldu mu? (Bay Chaptcha) Bu Davranışa Kayıtsız Kalmanıza Bu Söze Susmanıza Veya Görmezden Gelmenize Sebep Nedir ? Hani Şahsım Adına Farklı Bir Başlıkta Yorum Getirmiştiniz Ya Şöle Müslüman Olmuştur Böyle Müslüman Olmuştur Diye ... Ben Herşeyden Önce Sanırım Objektif Olabildim. Ve Gerçekleri Görmezden Gelmedim.Bunlada Yetinmedim Kayıtsız Kalmadım. Ve Sesimin Çıktığı En Güür Noktada Hakikat Namına Sikkeyi Tastiki Gaybi Olan Mührü Allahın İzni İnayeti İle İnşaAllah Vurdum...

Ya Peki Siz ?

Saygılarımla.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Cuma Mayıs 28, 2010 8:32 pm

islam kültürüne saygı duysam da arap kültürünü ne severim ne sayarım
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky C.tesi Mayıs 29, 2010 1:26 am

Selamun Aleykum Ve Rahmetullah Ve Barakatu: Bismillahirrahmanirrahim ... Sayın Ve Saygı Değer Ukedi Hanım Hanım Efendi Kardeşimiz Şöyle Beyan Buyurmuşlardır;

ukedi demiş ki:İslam Kültürüne Saygı Duysam Da Arap Kültürünü Ne Severim Ne Sayarım

Al Cevap : Sayın UKedi Hanıma Cevaben Acizane Ve Nacizane Olarak Deriz Ki, "Tavuğa Saygı Duyarım Ama Yumurtaya Saygı Duymam Gibi Olmuş Bu" bounce Yanıtınız. Saygı Değer Hanım Kardeşim, Bize Hakkı Ve Hakikati Söylemek Düşer. Siz Ve Sizin Gibiler Bu Hak Ve Hakikatten Ne Nasipleri Varsa Neyi Almak İstiyorlarsa Onu Alırlar. Lakin Bir İnsanın Düşünce Zenginliği Ve Genişliği Ve Derinliği Kalbi Zenginliği Ve Genişliği Ve Derinliği İle Orantılıdır...

Daire-i Akıl Kısıtlıdır. Nakıstır ... Ama Daire-i Kulp Yani Daire-i Kalp Daha Geniştir. Aklınız Herşeyi Almaya Bilir. Ama Kalbiniz Sonsuz Ve Sınırsız Bir Sevgi Besleyebilir. Buna Münasiptir... Daire-i Deizim Batağından ve Ateizm Batağından Çıkıp İslamın Nuru İle Nurlandığınız Zaman Allah'ın Evi Olan Kalbinizle Yaratılarını Yaratandan Ötürü Sevip Geeel Geeel Ne Olursan Ol Sende Gel Tasavvuf Kaidesini Hem Hakkal Yakin Hem Aynel Yakin Hem İlmen Yakin Hemde Pek Çok Hemdelerle Anlıyor Algılıyor Göre Biliyorsunuz.

Dolayısı İle Biz Abd Kültürünede, Avrupalı Kültürünede, Asya Ve Osta Asya Avrasya Kültürlerinin Tamamanı Kucaklıyor Ve Sonsuz Bi Saygı Ve Sevgi Besliyoruz. Bizim Sevmediğimiz Noktalar, İnsanların Sosyo Kültürel Davranışlarındaki Edep Ve Haya Dairesine Uymayan Kısımlardır. Ama Bunu Sevmememiz Onlara Saygı Duymamamız Anlamına Gelmez. Sevmekle Sevmemek Apayrı Kavramlar Olsalarda Aralarında Soğan Zarından Daha İnce Bir Çizgi Bulunmaktadır. Ehl-i İslam Sizin Gibi Toplumları, Irkları Sebebi İle,Renkleri Sebebi İle, Yaratılıştan Gelen Ve İnsan Elinin Hiç Bir Şekilde Müdahalede Bulunamadığı Ve Seçme Ve Seçilme Hakkının Verilmediği Fıtrata Münasip Özelliklerinden Dolayı Masum Hiç Bir İnsanı Eleştirmez Hakir Görmez Ve Saygıdada Kusur Etmez! İslamın İslamın Neticesindeki İmanın Ve İmanın Neticesindeki Muhabbetin Tezahürü Ortadadır. Deizm Ve Ateizmin Irkçılığı Ve Saygısızlığıda Sayın Captcha Bey Ve Sayın UKedininde Tanımları İle Birlikte Kelamlarınada Hakkal Ve Aynel Yakin Bir Şekilde Yansıtmıştır.

Dolayısıyla Sizin Arap Toplumuna Saygı Duymamanıza Şaşırmıyorum.

Deizm Ve Ateizm Ve Satanizim Vb. Bataklığına Sürüklenmiş Kardeşlerimizin Düştüğü Bu Vartayı Kısa Bir Anektod İle Açıkladıktan Sonra Hasbihalimize Son Vereceğim İnşaAllah ... Fikriyat Değişir. Ama Fikriyattan Kaynaklanan Hissi Fikriyat Ve Şehvet Zor Değişir. Arapları NedenSevmiyorsun Veya Niye Sevmiyorsun Diye Sormak Çok Boş Olacaktır. Çünkü İnsanlara Yaklaşımında Saygıdan Nasibini Almayan Bir Kültürden Gelen ( Deizm Ve Ateizm Bunuda Site Genelinde Ve En Bariz İki Temsilcisi Captcha Ve UKediden Ayan Beyan Ortadadır.) Ez Cümle İnsanı Veya İnsanların Oluşturduğu Toplumu Kabul Etmemek Farklıdır İnsanların Düşüncelerini Kabul Etmemek Bütün Bütün Başkadır. Arabı Nasıl Biliyorsunuz? Hangi Kaynaklardan Kimin Kanalından Kimin Tanıtımından Kimin Kitabından Okudunuz? Kaçtane Arapla Oturdunuz Vs Vs ...

Biz Müzlüman Olarak 18 Bin Alemle Muhattap Olduğumuz İçin Herkese Kapımız Açıktır. Yaratılanı Yaratandan Ötürü Severiz Smile Elhamdulillah Ala Külli İman ...

Saygılarımla

ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından ukedi C.tesi Mayıs 29, 2010 2:29 am

fikriyatım değişmese doğduğum gibi müslüman kalırdım. şu güne kadar çok değiştim. bu günden sonra da değişmeye devam edeceğim tabii. size göre "batağa batmışım", "ırkçıymışım", bunlara da inanmakta serbestsiniz, bu düşüncelerinizi değiştirmek için de en ufak harekette bulunmayacağım.
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky C.tesi Mayıs 29, 2010 2:39 am

ukedi demiş ki:fikriyatım değişmese doğduğum gibi müslüman kalırdım. şu güne kadar çok değiştim. bu günden sonra da değişmeye devam edeceğim tabii. size göre "batağa batmışım", "ırkçıymışım", bunlara da inanmakta serbestsiniz, bu düşüncelerinizi değiştirmek için de en ufak harekette bulunmayacağım.

Selamun Aleykum

Değerli Kıymetli Ve Pek Muhterem Hanım Kardeşimiz. Eski Bir Deist Hatta Muhtemelen Bir Ateist Olan Bende Araştırarak İnceleyerek Okuyarak Bu Mutlu Sona Ulaştım İnşaAllah ... Ben Size Değişmeyin Demiyorumki Zaten Hanım Efendi. Değişmeyen Tek Şey Değişimdir. Herşey Gibi Herkeste Değişir.

Şöyle Bir Hayatınıza Bakın Düne Kadar Kabul Etmediğiniz Bir Çok Şeyi Bu Gün Belkide Siz Yapıyorsunuz! Ve Düne Kadarda Yaptığınız Bir Çok Şeyi Belkide Bu Gün Bizatiği Siz Kendiniz Reddediyorsunuz. İşte Bu Yüzden Size Diyorumki İslama Ve İslamın Değerlerine Hakaret Etmeden Alaya Almadan Tamamen Bir Saygı Göstererek Yaklaşınız.

Misal Siz Arapları sevmiyorum Dediniz. Değerli Ve Pek Kıymetli Çok Muhterem Hanım Kardeşim. Sizden Ricam Elinizi Alın Vicdanınıza Koyunuz Yalvaaaarıyorum... Sağ Tarafınıza İslamı Sol Tarafınızada Deizmi Veya Ateizmi Veya Her Neye İnanıyorsanız Onu Koyun Ve Şu Misale Kulak Verin:

Osmanlı Ecdadımız 7 Kıtada 7 İklime Hükmetmiş Bir İmparatorluktu Tebasındada 70 Milletten İnsanı Barındırıyordu Ne Buradaki Kardeşlerimiz. Ne Ben Nede Siz 2-3 Kuşak Öncesi Hakkında Net Bir Bilgiye Sahip Değiliz ... Sizin Kökünüzün Araplara Dayanmadığını Nasıl Bile Bilirsiniz ? Hiç Bu Açıdan Bakmışmıydınız ?

İkinci Hususa Gelince: Batağa Batmış Dememin Sebebi Aynı Batakta Benim Olmam Ve Oradan Kurtulmamla Alakalıdır. Hani Ben İçinde Olmasam Ve İçinden Çıkmasam Nereden Biliyorsun Yaşadın Mı Diye Bilirdiniz... Irkçılık Hususuna Gelince: Sayın Ve Saygı Değer UKedi Hanım Efendi İnsanlar Bazen Düşünmezler Düşündürülürler Bizimde Sizin Hakkınızdaki Irkçı Yaklaşımınız Söylemlerinizle Alakadardır. Eğer Yanılıyorsam Buyrun Söz Sizde! Arabı Neden Sevmediğinizin Bize Bir İzağını Yapabilirmisiniz. Bu Kriterinizi Merak Ediyorum. Sevmiyormusunuz Kabul Ama Neden ? Şu Nedenini Mantıki Akli Ruhi Ve Kalbi Ve Vicdani Bir Mizana Buyrun Birlikte Bir Çekelim.

İnanın Bana Temelinde Sizde Görecek Ve Hakkal Yakin Müşahade Edeceksiniz. Belkide Hiç Bir Sebep Yoook. Buyrun Küçük Hanım Söz Sizde... Soru Gayet Açık; Arabı Neden Sevmiyorsunuz ?

Saygılarımla
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından ukedi C.tesi Mayıs 29, 2010 2:44 am

size bir açıklama yapma zorunluluğum yoktur.
    Tikky
    Tikky
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Tikky C.tesi Mayıs 29, 2010 3:22 am

ukedi demiş ki:Size Bir Açıklama Yapma Zorunluluğum Yoktur.

Evet Doğru. Çünkü Bir Açıklama Yapacak Cevabınız Yoktur !

Nokta.

Son Olarak Sayın Hanım Efendi Kardeşim, Ennn Başta Bir Müslüman Ve Bir İnsan Olarak Yaratılan Mana Alemi Ve Alemi Misal İle Yakından İrtibat İçinde Olan Biz Müslümanlar Olarak. Nasılki Sizin Bir Açıklama Yapmak Zorunluluğunuz Yoksa Bizimde Aynen Öylede İnançlarımıza Ve İnançlarımızla Birlikte İnandığımız Değerlere Ve İnandığımız Değerlerle Birlikte Bütün İnsanlık Alemine Saldırılarınıza Ve Attığınız İftiralara Ve Attığınız Çamurlara Ne Göz Yumacak Nede Papuç Bırakacak Bir Keyfiyet Allahın İzniyle İnşaAllah Bi İznillah Bizde Yoktur...

Yürü Be Tikky Smile Kim Tutar Beni Razz ( Muhabbetimiz Saygı Ve Sevgi Çerçevesinde Olsun Savunduğu Görüşü En İyi Akla Mantığa Mukamelata İspat Ve Delile Sahip Olan Kazansın )

ZITLAŞMAK İÇİN DEĞİL BİR BİRİMİZDEN BİRŞEYLER ÖĞRENMEK İÇİN BİRBİRİMİZİ DİNLEYELİM... BELKİDE BİRGÜN SİZ BURADA DAİRE-İ İSLAMI SAVUNUYOR OLABİLİRSİNİZ...

Yüksek Saygı Ve İnce Sevgi Ve Muhabbetlerimizle...
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından captcha C.tesi Mayıs 29, 2010 3:34 am

ukedi, uğraşma bununla Very Happy
    emre'nin adresini falan biliyor muyuz admin? o geri gelsin yahu Very Happy

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 5:43 pm