www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ

Misafir
    Misafir

GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ Empty GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 12, 2010 11:02 pm

Yaklaşık 1000 yıldır Anadoluda yaşayan mübarek ecdadımızın Allah aşkıyla meydana getirdiği tasavvufi eserler olan ilahiler, tarihimize yön veren ve bizim yeryüzü kandillerimiz olan Anadolu evliyaları ve menkıbeleri hakkında duygu ve düşüncelerinizi öğrenmek istedim.bu konu hakkında neler yazacağınızı merak ediyorum .
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ Empty Geri: GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ

Mesaj tarafından supeluta Cuma Mayıs 14, 2010 1:29 am

Eskiden,sıkı bir müslüman olduğum zamanlar, çok dinlerdim ilahi. . hala bir çoğu ezberimde ve şu an da aklıma geldikçe dinlerim.

Ney'i severim. .

Ama eskiden de sevmediğim bir şey vardı ki, içinde ayı gibi ahhidi uhhidi diye zikir çekilen ilahiler. .

İlahi dediğin m.emin ay ın ki gibi olacak. .

Sözleri ve tını tutturabileceksin birbiriyle. .

Ama önüller, sedatlar bu işi pek becerimiyor, kanımca. .
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 167
    Katkı Puanı : 176

GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ Empty Geri: GELENEKSEL ANADOLU TASAVVUF EDEBİYATI VE İLAHİ KÜLTÜRÜ

Mesaj tarafından melissa buse Cuma Mayıs 14, 2010 3:48 am

sordum sarı çiçeğe annen baban var midir ? Öyle birşey vardı : ) ben birtek bunu biliyorum Very Happy
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Cuma Mayıs 14, 2010 3:56 am

melissa buse demiş ki:sordum sarı çiçeğe annen baban var midir ? Öyle birşey vardı : ) ben birtek bunu biliyorum Very Happy

onu bilmeyen yok heralde. . müslümanların tekelinden çıktı zaten o, herkesin malı oldu Very Happy
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Cuma Mayıs 14, 2010 9:45 pm

ADMİN demiş ki:Eskiden,sıkı bir müslüman olduğum zamanlar, çok dinlerdim ilahi. . hala bir çoğu ezberimde ve şu an da aklıma geldikçe dinlerim.

Ney'i severim. .

Ama eskiden de sevmediğim bir şey vardı ki, içinde ayı gibi ahhidi uhhidi diye zikir çekilen ilahiler. .

İlahi dediğin m.emin ay ın ki gibi olacak. .

Sözleri ve tını tutturabileceksin birbiriyle. .

Ama önüller, sedatlar bu işi pek becerimiyor, kanımca. .

Daha ziyadesiyle yenilerin ilahileri pek dikiş tutturamadı, arıca ilahiler zaten tekkelerdeki zikir meclislerinde söylenmek üzere yazılmışlardır, yani ilahilerin hepsi muhakkak bir tarikatın zikir meclisinde sölenir. Zikir ilahisi diye birşey yoktur tasavvuf edebiyatında.
    Kemalist_Ece
    Kemalist_Ece
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 70
    Katkı Puanı : 103

Mesaj tarafından Kemalist_Ece C.tesi Mayıs 15, 2010 7:00 am

Alevi bir aileye mensubum ben,hala cem evlerine giderim o güzel deyişleri dinlemek için..
    bağlamayla o güzel türkülü seslerin buluşması hep cezbetmiştir beni..
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Mayıs 15, 2010 7:53 am

Kemalist_Ece demiş ki:Alevi bir aileye mensubum ben,hala cem evlerine giderim o güzel deyişleri dinlemek için..
    bağlamayla o güzel türkülü seslerin buluşması hep cezbetmiştir beni..

Cem evlerinin o sedaları beni de mest etmiştir hep . .
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Paz Mayıs 16, 2010 8:03 pm

Bektaşi tekkelerinde ve şimdilerde alevilerin cemevlerinde saz eşliğinde çalının nefesler , demeler ve diğer çeşitli ilahiler insanı mest etmeyecek gibi değildir gerçekten.
    melissa buse
    melissa buse
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 167
    Katkı Puanı : 176

Mesaj tarafından melissa buse Çarş. Mayıs 19, 2010 5:41 pm

çevremde alevi arkadaşlarım var cemevlerinden bahsetmişlerdi . gerçekten cezbedici ...
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Ptsi Mayıs 31, 2010 8:27 pm

hiçbir fikrim yok.

Forum Saati Çarş. Mayıs 08, 2024 11:28 pm