www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+5
para_herseydir
Vendetta
Uniak
bazikortam
Khaos
9 posters

Ali imran suresi 144. ayet

Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 61

Ali imran suresi 144. ayet Empty Ali imran suresi 144. ayet

Mesaj tarafından Khaos Çarş. Eyl. 08, 2010 6:10 pm

Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar veremez. Allah şükredenleri mükafatlandıracaktır. Ali imran suresi 144. ayet
    Bilindiği üzere Muhammed öldürülmemiştir. Acaba Allah bunu bilmiyormuydu? Eğer biliyorsa bu ihtimali yazdırması mantıksız değil mi? Neyse, yorum sizin...
    bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Ali imran suresi 144. ayet Empty Geri: Ali imran suresi 144. ayet

Mesaj tarafından bazikortam Çarş. Eyl. 08, 2010 7:50 pm

kuran'da değil sadece Kutsal kitaplardaki ilkelliğe ve kullanılan hayal gücünün kıtlığına dikkat edin
    Kutsal kitapların ortak özellikleri, yazıldığı yüzyılların hatalı bilgi ve inançlarıyla örtüşmesidir. Örneğin bugün inanılan dini kitaplara göre, Ay, Güneş, gezegenler ve yıldızlar dünyanın etrafında dönmektedir. Aynı zamanda Dünyanın düz olduğunu iddia eden bu görüşler, Kopernik öncesinin yermerkezci öğretilerini içermektedir. Oysa her şeyi bilen bir tanrı tarafından gönderilen kitapta böyle yanlış bilgilerin bulunması söz konusu bile olamazdı.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Perş. Eyl. 09, 2010 12:34 am

Bu en mantıklı ayetlerden. Forumun bi bölümünde ben sadece "oku" ayetinde mantık hatası olmadığını geri kalanında mantık hatası bulunduğunu yazmıştım.

Sevgili Admin beni düzeltmişti.

Bazikortam sanırım hemşeriyiz.
    Sen dünya'nın neresindensin.
    bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Mesaj tarafından bazikortam Cuma Eyl. 10, 2010 3:01 am

Çanakkale, Turkey Smile siz?
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Cuma Eyl. 10, 2010 6:49 pm

Üreme alanı = Dünya / Ortadoğu / Turkey / Akdeniz Bölgesi / Osmaniye

Habitat = Osmaniye
    Adana
    Diyarbakır
    Van
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 166
    Katkı Puanı : 224

Mesaj tarafından Vendetta C.tesi Eyl. 11, 2010 2:59 am

Khaos çok güzel yakalamışsın tebrik ve teşekkür ederim...
    para_herseydir
    para_herseydir
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 11
    Katkı Puanı : 13

Mesaj tarafından para_herseydir C.tesi Eyl. 11, 2010 3:09 am

Khaos demiş ki: Muhammed, ancak bir peygamberdir. Ondan önce de peygamberler gelip geçmiştir. Şimdi o ölür veya öldürülürse gerisin geriye (eski dininize) mi döneceksiniz? Kim (böyle) geri dönerse, Allah'a hiçbir şekilde zarar veremez. Allah şükredenleri mükafatlandıracaktır. Ali imran suresi 144. ayet
    Bilindiği üzere Muhammed öldürülmemiştir. Acaba Allah bunu bilmiyormuydu? Eğer biliyorsa bu ihtimali yazdırması mantıksız değil mi? Neyse, yorum sizin...

Bence bu metni yanlış anladınız. Bence bu ayetin anlatmak istediği şu. Perygamber bir insandır. O da diğerleri gibi ölecek. Bu nedenle inanlar, peygamber ölürse inançlarından vazgeçmesinler. İnanmaya devam edin diyor ayet. Son cümlerde klasik her dinde olan tehdit cümleleri.
    Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Khaos C.tesi Eyl. 11, 2010 10:13 pm

Vendetta demiş ki:Khaos çok güzel yakalamışsın tebrik ve teşekkür ederim...

teşekkür ederim

para_herseydir demiş ki:Bence bu metni yanlış anladınız. Bence bu ayetin anlatmak istediği şu. Perygamber bir insandır. O da diğerleri gibi ölecek. Bu nedenle inanlar, peygamber ölürse inançlarından vazgeçmesinler. İnanmaya devam edin diyor ayet. Son cümlerde klasik her dinde olan tehdit cümleleri.
    Bence, bu ayette Muhammed'in insan olduğundan çok Muhammed öldükten sonra dini bırakmamamız gerektiği söyleniyor . Sonuçta Muhammed orada önemli bir lider ve kuranı kendisi yazdığı için, öldürülebilme ihtimali olduğunu biliyordu. Bu kuranı kendisinin yazdığını gösteren bir delil.
    para_herseydir
    para_herseydir
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 11
    Katkı Puanı : 13

Mesaj tarafından para_herseydir Paz Eyl. 12, 2010 12:09 am

Khaos demiş ki:
    Vendetta demiş ki:Khaos çok güzel yakalamışsın tebrik ve teşekkür ederim...

teşekkür ederim

para_herseydir demiş ki:Bence bu metni yanlış anladınız. Bence bu ayetin anlatmak istediği şu. Perygamber bir insandır. O da diğerleri gibi ölecek. Bu nedenle inanlar, peygamber ölürse inançlarından vazgeçmesinler. İnanmaya devam edin diyor ayet. Son cümlerde klasik her dinde olan tehdit cümleleri.
    Bence, bu ayette Muhammed'in insan olduğundan çok Muhammed öldükten sonra dini bırakmamamız gerektiği söyleniyor . Sonuçta Muhammed orada önemli bir lider ve kuranı kendisi yazdığı için, öldürülebilme ihtimali olduğunu biliyordu. Bu kuranı kendisinin yazdığını gösteren bir delil.

Aynı şeyi söylüyoruz..
    zeynep
    zeynep
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 5

Mesaj tarafından zeynep Çarş. Ekim 13, 2010 7:28 pm

cok merak ediorm
    nasil oluor da bundan 1400 yil onceden elimize gelen bi kitapta
    dunyanin donmesi ve evrenin genislemesi gibi acik bi sekilde yazilmis cumleler bullabiliyoruz ve siz bunlari muhammeddin yazdigini iddia edebiliyorsunuz..
    "biz gogu buyuk bir kudretle bina ettik ve suphesiz biz onu genisletmekteyiz" zariyat 47

"daglari gorursun de onlari donmus sanirsin oysa onlar bulutlarin suruklenmesi gibi suruklenip gitmektedir"

bu verdigim iki ayete benzeredaha pek cok ayet gunumuz biliminin yeni kesfettiklerini 1400 yil onceden insaliga haber vermekte...

peki muhammed bu tur bilgilere nasi sahipti?

Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Vendetta Çarş. Ekim 13, 2010 8:42 pm

hangi bilgilere sahipti zeynep?ha kuranda bahsettiklerini mi diyorsun o zaman sen daha yolun başındasın.diğer dinlerden kopyala-yapıştır yaptığını araştırmamışsın daha.AMİN kelimesini allah mı gönderdi?

şunu bir araştır istersen:

AMİİN !!

Dualardan sonra, Müslümanlar "Amin" diyor. Hıristiyanlar ise "Amen"..
    Yahudilerin "Amen" kelimesi değişerek Arapçaya "Amin" olarak geçmiş.
    Yahudiler bu deyişi bir zaman tutsak oldukları Mısır'da öğrenmişlerdi.
    Mısır Firavunu Hanif-Akheneton (IV.Amenofis), yapılan her duanın sonunda
    kendi adının anılmasını, "Amen" denilmesini emretmişti. (MÖ1375) Yani
    "Amen" kelimesi eski Mısır dili olan Koptça.(kıpti kelimesi de ordan
    gelir..) ve Yahudiler de o zamanki Mısır geleneğine uyarak böyle söylemeye
    başladılar.

Anlaşıldığı kadarı ile Yahudileri Mısır'dan çıkaran Hz. Musa bu geleneğe
    dokunmamış ve bu gelenek Yahudilikten sonra Müslümanlıkta da iyice kök
    salmış. Gariptir ki, gerek Tevrat gerekse Kur'an'da Firavunlar en nefret
    edilen kişiler olarak tanıtılmakta iken hem Yahudi ve Hıristiyanlar hem de
    Müslümanlar günde birçok kere nefret ettikleri Firavunun adını
    anmaktalar...

Eksi mısıra monoteizmi yani tek tanrı inancını getiren bir firavunun her duanın sonunda kendini tanrılaştırarak adının söylenmesini emretmesi RA örneğinde de görülüyor.Mısır güneş tanrısı ra'nın tam adı olan amon-ra'nın amon kısmının diğer teleffuzları arasında amen'inde olması vere mısırlıların dua ederken dualarını en büyük tanrılarının adıyla bitirmeleri islamiyetin de diğer dinler gibi uydurma olduğunu gösteriyor.yani bu durumda bizler dinlerle dalga geçen kötü insanlar olmuyoruz,tam tersi onlar binlerce yıldır bizi kandırarak dalga geçmiş oluyorlar...
    zeynep
    zeynep
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından zeynep Çarş. Ekim 13, 2010 8:50 pm

inan bana dinlerdeki sacma soylenegelmis ve doru kabul edilen o kadar cok sey varki
    kimi zaman kulturler dini etkilemis dinler zaten kulturleri olusturan en buyuk parcalardan biri..seni cok ii anliorm..
    yanliz kuranda amin die bisi gecmez..amin demek ya da dememk cok da onemli diil aliskanlik olmus bi sekilde insanlarin agzina...daha bu sekilde bi cok sacmalik da var ne yazik ki..
    yalniz yine kuranin muhammedin yazmasi kismina gelirsek; soyledigim ayetlerle ilgili yorumunu merak ediorm
    Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Khaos Perş. Ekim 14, 2010 1:21 am

dünyanın genişlediğini insanlar yeni öğrendi nedense kuran tefsircileri de yeni öğrendi. eski meallere bakınız bi zariyat 47'ye. Bu ayet sanırım bu sitede de tartışıldı... Burada da göğün ve göklerin farkına değindim: https://deist.yetkin-forum.com/slam-f20/kuranda-gokler-t385.htm Yani senin dediğine göre büyük ihtimal atmosferin genişlediği söyleniyor. Bu da ayrı bir çelişki...

Neml 87:Sûr'a üfürüldüğü gün, -Allah'ın diledikleri müstesna-, göklerde ve yerde bulunanlar hep dehşete kapılır. Hepsi boyunları bükük olarak O'na gelirler.

Neml 88:Sen dağları görürsün de, onları yerinde durur sanırsın. Oysa onlar bulutların yürümesi gibi yürümektedirler. (Bu,) her şeyi sapasağlam yapan Allah'ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.
    Neml 89:Kim iyilikle (ilâhî huzura) gelirse, ona daha iyisi verilir. Ve onlar o gün korkudan emin kalırlar.
    Neml 90.(Rablerinin huzuruna) kötülükle gelen kimseler ise yüzükoyun cehenneme atılırlar. (Onlara) "Ancak yaptıklarınızın karşılığını görmektesiniz!" (denir).
    Bence bu bir kıyamet ayeti.

burada dağların hareketinin kıyametle alakalı olduğu da düşünülebilir. Ve Allah neden dağların sürüklenmesinden dünyanının dönüşünü belirtsin ki? hemde kıyamet ayetlerinin arasında...

siz bana dişe dokunur 1 tane ayet söyleyebildiniz (neml 88). Ben size kuranda birçok çelişki ve mantıksız ayet bulabilirim.

Sn. Zeynep şimdi ben sizin yorumunuzu merak ediyorum.
    zeynep
    zeynep
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından zeynep Perş. Ekim 14, 2010 2:08 am

hakli olarak diyorsun ki daglarin suruklenmesi gibi bi tamlamandan illa da dunyanin dondugunu anlamak zorunda degilim...kuranin geldigi donemde herkes icin ortak bi bilim dili olmadigindan ayetlerdeki ifade tarzi bize direkt olarak bilimsel yasalari soyleyemiyor..ancak ogrendigimiz bilgileri kuranda arayarak onlara ulasabiliyoruz yani bi nevi yorumlama yapiorz.
    ancak ifadelerin bilimsel verilere bu kadar uygunluk gostermesi ve kuranda bunlardan bir iki degil bircok ayet bulunmasi;herseyin cift olarak yaratilmasi,yoktan var edilis,demirin dunyanin bunyeinde bulunmayip sonradan gelmesi,denizler arasi engeller,dunyanin en alcak yerinde rumlarin yenilgiye ugratilmasi(lut golu ve cevresi),parmak uclari,zamanin goreceli olmasi vs. bir tesaduf olabilir mi?

ayrica kuran da konular sirali bi sekilde gitmek zorunda degildir..bir konudan konuya gecis genellikle olur.
    peki biz su an 21 yy. da olmasaydik da bunda bi 500 yil geride olsaydik ve bu bilimsel veriler elimizde olmasa napicaktik?sen ne diosun?

Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Khaos Perş. Ekim 14, 2010 8:34 pm

ilk önce söylediğiniz mucizelerin, ayetlerini verirseniz sevinirim. Yaptığınız şey kılı kırk yapmak. Siz anlamı evirip çevrirsiniz mucize dersiniz, ben gerçek anlamıyla okurum Muhammedin yazabileceği bir kitap derim... Bir kere de dinsizliğe önyargınızla değil, sadece mantığınızla bakınız. Acaba çocukken, aileniz dinsiz olsaydı yine müslüman olurmuydunuz.
    zeynep
    zeynep
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından zeynep Cuma Ekim 15, 2010 12:50 am

merhabalar sevgili khaos:
    oncelikle sunu belirtiyim ben musluman bi aileden gelmiorm..ailemin herhangi bi dini yok ancak tanri inanci olduklarini tahmin ediorm.bendenizse 1 yil oncesine kadar islamiyetle dalga gecen bi ateisttim.bunlari anlatmamin sebebi bana karsi olan onyargilarini silmen..soyledigin herseyi akil suzgecimden gecirip yorumluyorum ve dusuncelerini onyargisiz olarak anlamaya calisiyorum ve sana saygi duyuyorum..hayatimin cogunu inancsiz biri olarak gecirdigimden bana anlattigin hicbiseyi garipsemedigime emin olabilirsin..oncelikle bunu netlettirmek istedim..

bahsettigim ayetleri yazdiktan sora yazimin sonuna ayet numaralarini yazicaktim ancak sonradan vazgecmemin sebebi ilgi odagini oraya cekmemek icindi..asil vurgulamak istedigim noktanin golgede kalmasini istemedim; ancak yine de basarili olamamisim..
    son cumlemde dedigim gibi bu mucize ayetlerin son yuzyildan beri gundemde olmasii baska bi sorunu ortaya cikariyor.yani bu ayetlerin mucize olarak kabul edilmedigi bikac yuzyil oncesine bakarsak;kimsenin inanmamasi gerekiodu.dolayisiyle demek istedigim bu ayetlerin mucize olup olmamasi islami in ya da out yapan bisi olamaz..
    hoslanmadigim nokta su ki kuranin muhammed yazmasi olduguna kesin gozle bakiosun..muhammed yazmis olabilir veya yazmamistir demekten cok farkli olarak kesinlikle onun yazdigini iddia ediosun..bu konudaki ispatlarini duymak isterim dusuncelerini tum samimiyetimle okurum..
    kisisel olarak dusuncem odur ki inanc inanctir ispati gibi bi durumdan soz edemem..bu dinin varligini sana ispat edemem ancak diorm ki sen de bana yoklugunu ispat edemezsin..eger ederim diosan merakla ispatlarini bekliorm..
    sevgiler saygilar..
    not:yine bu konudan tasmamak icin ayetleri belirtmiyorum..ancak eger soruma cevap verdikten sora ayetler uzerine konusmak istersen;sadece o konu cercevesinde bi dialog yapabiliriz..
    ardour
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından ardour Cuma Ekim 15, 2010 4:35 pm

Merhaba

Ali İmran Suresi 144. Ayette Allah c.c. Uhut savaşına katılan müminlerinin kalplerinin tatmin bulması, savaşın sadece Allah'ın rızasını ve rahmetini kazanmak için yapılması gerektiğini hatırlatmak üzere indirilmiş olabilir.[i] Yoksa Allah c.c. geçmiş ve gelecek her şeyi hakkıyla bilendir.

Göğün genişlemesi hakkındaki ayet atmosferin değil, gezegenler, galaksiler, hatta tüm evrenin genişlemesi hakkındadır. Maddenin tesadüfen oluştuğu iddiası da artık tamamen tarihe gömülmüştür. Evren, sıfır hacim sonsuz yoğunluktaki bir noktadan büyük bir patlama sonucu (big bang) meydana gelmiştir ve o günden beri genişlemektedir. Hubble'in yaptığı araştırmalar ve kozmik fon radyasyonu bunu ispatlar. Daha yeni keşfedilen bu bilimsel gerçeklerin 14 asır önce Kuran'da bildirilmesi ise bize Kuran'ın Allah katından olduğunu kesin olarak ispatlar. "Biz göğü 'büyük bir kudretle' bina ettik ve şüphesiz Biz genişleticiyiz." (Zariyat Suresi, 47) "O (Allah) gökleri ve yeri yoktan var edendir." (Enam Suresi, 101) "O inkar edenler görmüyorlar mı ki (başlangıçta) göklerle yer birbiriyle bitişikken, biz onları ayırdık ve her canlı şeyi sudan yarattık. Yine de onlar inanmayacaklar mı?" (Enbiya Suresi, 30) Detaylı bilgi için:

http://www.bilimarastirmavakfi.org/html2/yayinlar/evren_yoktan_yaratildi.html

Samimi bir şekilde düşünebilen, gerçeği araştıran insanlar için Harun Yahya'nın kitap, vcd ve ses dosyalarını öneririm. Çünkü bu eserler her türlü darvinist, materyalis ve dinsiz akımların bilimsel gerçeklere dayanarak kökünü kazımış, yaratılışın mutlak olduğunu kesin olarak ispatlamıştır. Dahası hiçbir materyalist, darvinist, deist veya her türlü ...ist'ten herhangi bir bilim adamı, araştırmacı, yazar vs.. hiçbir şekilde bu eserlere herhangi bir itiraz ileri sürememektedir. Bu eserlerin herbirine ücretsiz olarak www.harunyahya.org adresinden ulaşabilirsiniz.
    Khaos
    Khaos
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Khaos Cuma Ekim 15, 2010 9:25 pm

zeynep demiş ki:
    merhabalar sevgili khaos:
    oncelikle sunu belirtiyim ben musluman bi aileden gelmiorm..ailemin herhangi bi dini yok ancak tanri inanci olduklarini tahmin ediorm.bendenizse 1 yil oncesine kadar islamiyetle dalga gecen bi ateisttim.bunlari anlatmamin sebebi bana karsi olan onyargilarini silmen..soyledigin herseyi akil suzgecimden gecirip yorumluyorum ve dusuncelerini onyargisiz olarak anlamaya calisiyorum ve sana saygi duyuyorum..hayatimin cogunu inancsiz biri olarak gecirdigimden bana anlattigin hicbiseyi garipsemedigime emin olabilirsin..oncelikle bunu netlettirmek istedim..

bahsettigim ayetleri yazdiktan sora yazimin sonuna ayet numaralarini yazicaktim ancak sonradan vazgecmemin sebebi ilgi odagini oraya cekmemek icindi..asil vurgulamak istedigim noktanin golgede kalmasini istemedim; ancak yine de basarili olamamisim..
    son cumlemde dedigim gibi bu mucize ayetlerin son yuzyildan beri gundemde olmasii baska bi sorunu ortaya cikariyor.yani bu ayetlerin mucize olarak kabul edilmedigi bikac yuzyil oncesine bakarsak;kimsenin inanmamasi gerekiodu.dolayisiyle demek istedigim bu ayetlerin mucize olup olmamasi islami in ya da out yapan bisi olamaz..
    hoslanmadigim nokta su ki kuranin muhammed yazmasi olduguna kesin gozle bakiosun..muhammed yazmis olabilir veya yazmamistir demekten cok farkli olarak kesinlikle onun yazdigini iddia ediosun..bu konudaki ispatlarini duymak isterim dusuncelerini tum samimiyetimle okurum..
    kisisel olarak dusuncem odur ki inanc inanctir ispati gibi bi durumdan soz edemem..bu dinin varligini sana ispat edemem ancak diorm ki sen de bana yoklugunu ispat edemezsin..eger ederim diosan merakla ispatlarini bekliorm..
    sevgiler saygilar..
    not:yine bu konudan tasmamak icin ayetleri belirtmiyorum..ancak eger soruma cevap verdikten sora ayetler uzerine konusmak istersen;sadece o konu cercevesinde bi dialog yapabiliriz..

Çok güzel yorumlar, öncelikle sizi tebrik ederim.

Ben kuranı, Muhammed'in yazdığına kesin gözüyle bakmıyorum. Ama bir veya birden fazla insanın yazmış olduğu kesin. Siz kitabı nasıl Allahın yazdığını ispat edemezseniz bende muhammedin yazdığını ispat edemem.. "kisisel olarak dusuncem odur ki inanc inanctir ispati gibi bi durumdan soz edemem" demişsiniz. Eğer ispat yoksa tanrı neden inanmamızı istiyor. ya da siz ateistken ölseydiniz cehenemme gideceğinizi biliyormusunuz? Olmayan bişey ispat edilemez ama ispat edilemeyen şeyde kesin yoktur diyemyiz. Ve nasıl müslüman olduğunuzu gerçekten merak ediyorum.

Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Cuma Ekim 15, 2010 10:38 pm

Sevgili Ardour ve Zeynep aramıza hoşgeldiniz.
    Forumun tanışma bölümünden kendinizi tanıtırsanız bizi mutlu edersiniz.
    psiclock
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 1

Mesaj tarafından psiclock Paz Ekim 17, 2010 3:43 am

zeynep demiş ki:
    hakli olarak diyorsun ki daglarin suruklenmesi gibi bi tamlamandan illa da dunyanin dondugunu anlamak zorunda degilim...kuranin geldigi donemde herkes icin ortak bi bilim dili olmadigindan ayetlerdeki ifade tarzi bize direkt olarak bilimsel yasalari soyleyemiyor..ancak ogrendigimiz bilgileri kuranda arayarak onlara ulasabiliyoruz yani bi nevi yorumlama yapiorz.
    ancak ifadelerin bilimsel verilere bu kadar uygunluk gostermesi ve kuranda bunlardan bir iki degil bircok ayet bulunmasi;herseyin cift olarak yaratilmasi,yoktan var edilis,demirin dunyanin bunyeinde bulunmayip sonradan gelmesi,denizler arasi engeller,dunyanin en alcak yerinde rumlarin yenilgiye ugratilmasi(lut golu ve cevresi),parmak uclari,zamanin goreceli olmasi vs. bir tesaduf olabilir mi?

ayrica kuran da konular sirali bi sekilde gitmek zorunda degildir..bir konudan konuya gecis genellikle olur.
    peki biz su an 21 yy. da olmasaydik da bunda bi 500 yil geride olsaydik ve bu bilimsel veriler elimizde olmasa napicaktik?sen ne diosun?

Bakınız, şu anda içimizden biri peygamber iddiası ile ortaya çıksa ve henüz ispatlanmamış, bulunmamış tezler ortaya atsa elbette gelecekte üçü dördü tutacaktır, buda pekçok kişinin inanması için yeterli olur çünkü inanmak isteyen sadece bunları görür. Dünyada ilk canlı hayatı başladığında dişi ve erkek diye bir kavram yoktu günümüzün oksijenini sağlayan mavi-yeşil algler sevişerek üremiyorlardı mitoz yada mayoz bölünmelerle çoğalıyorlardı, halada günümüzde pekçok virüs bu şekilde çoğalırken, özellikle sırtlanlar hayatlarının bir kısmını dişi bir kısmını erkek olarak geçirirler yani cinsiyet değiştirebilme özellikleri vardır, herşeyin çift yaratılması tam anlamıyla cuvallayan bir ayettir.
    Gelelim demirin dünyaya sonradan gelmesine, geçen kanal 7 de kuran mucizeleri adlı programda demirin yıldızların patlamasına yakın zamanda üretildiğini ve yıldızlar patladıktan sonra demirin dünyaya meteorlarla geldiğini gösteren bir haber verdiler, ( demiri gökten indirdik ayet mucizesi için ) Bakın büyük patlamadan sonra evren soğumaya başladığında evrendeki madenin %99 hidrojendi, yıldızlar yakıt olarak kullandıkları hidrojeni helyuma dönüştürürler yani yıldızlardaki reaksiyon atomların birleşmesi ile olur ve yıldızlar ömürlerinin sonuna doğru yani hidrojeni tükettiklerinde daha büyük elementleri azot, oksijen, kükürt vs. vs. üretmeye başlar ve iç basınç çok arttığı için yıldızın yüzeyi patlar, çekirdek içe göçer, ürettiği elementleride uzaya saçar, yani sadece demir değil dünyada gördüğünüz bütün elementler yıldız tozudur, ayrıyetten demir dünyaya sonradan gelmemiştir, dünyanın oluşumunda dünyaya meteorlarla gelen sudur.
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Vendetta Ptsi Ekim 18, 2010 2:08 am

sevgili zeynep bana şu şu ayeti objektif olarak açıklarmısın.
    Azhap 53. Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber'i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah'ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu Allah katında büyük bir günahtır.

Hangi yaratıcı kusura bakma ama böyle komik bi ayet gönderir.Objektif günler diliyorum...
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Mesaj tarafından Uniak Ptsi Ekim 18, 2010 4:11 pm

Güzel ayet. lol!
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Vendetta Ptsi Ekim 18, 2010 5:32 pm

Uniak demiş ki:Güzel ayet. lol!

teşekkürler Uniak (:
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Vendetta Cuma Kas. 05, 2010 10:05 pm

ne oldu zeynep foruma girmez sorularımıza cevap vermez oldu.her türlü tartışmalar için bekleriz zeynep aile salonumuz üst kattadır :p
    captain75tur
    captain75tur
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 18
    Katkı Puanı : 20

Mesaj tarafından captain75tur Cuma Kas. 19, 2010 3:14 pm

bu ayete göre alınyazısı diye bişey yok.alın yazısı olsaydı tanrı muhammedin nasıl öldüğünü biliyor olacaktı.

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 9:31 pm