www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

Thomas Paine-Age of Reason (her deist'in okuması gereken bir kitap)

bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Thomas Paine-Age of Reason (her deist'in okuması gereken bir kitap) Empty Thomas Paine-Age of Reason (her deist'in okuması gereken bir kitap)

Mesaj tarafından bazikortam Salı Eyl. 21, 2010 6:38 am

kitaptaki bazı bölümler

*Ben sözde inanca araç olmuş,yahudi ,roman ,yunan ,türk,protestan mabetlerine yada bildiğim başka mabede inanmıyorum.Bütün ulusların kendi mabetleri,Yahudi,hristiyan yada türk olsun,bana kalırsa insan icatları üzerine ve korku salmak,insanları köleleştirmek ,gücü kontrol altına almak ve çıkar sağlamak amaçlı kurgulanmıştır.

*Insan ilham alırmı tamamen ve güçlü bir şekilde inanmak durumunda oldugu tanrı ve kendisinin ahlaki yaşamı inancı dogrultusunda düzenlenmişse ; Tanrının huşusunda durmalı ve kendisi için ve de diğerlerinden saklı bir şey yapmamış olmalı. Bu inancı tamamen Ustun gucun şansına yuklemek için,inancın bağımsız hareket etmesi esastır. Işte bu deizmdir.

*Insanların eşitliğine inanıyorum ve dini sorumlulukların adaleti sağlama,merhameti sevme ve bizim gibi olan yaratılanları mutlu etme çabası içinde oluştuguna inanıyorum.

*Deizm Ademin dini idi,hayali bir varlık önermiyordu,ancak hiçbiri daha az takip etmek zorunda kalmamalıydı,onların hakkı,din ve seçimlerindeki işbirliği ile..
    Çeviri: Adem diye biri varsa,deist olarak yaratılmıştı.Fakat zamanla ,butun insanlara yol gosterdi;yapmaya hakkı oldugu gibi,din ve seçeneklerinin işbirliği ile..

Butun peygamberler deistti..
    Kimez
    Kimez
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 12
    Katkı Puanı : 33

Thomas Paine-Age of Reason (her deist'in okuması gereken bir kitap) Empty Geri: Thomas Paine-Age of Reason (her deist'in okuması gereken bir kitap)

Mesaj tarafından Kimez Ptsi Eyl. 03, 2012 1:18 pm

Evet, güzel bir kitap. Her Deist mutlaka okumalı. Ben okurken sıkılmıştım ama içerdiği bilgiler çok değerli. Kitaptan seçilmiş birkaç tane söz;

"Düşüncesi benden ne kadar farklı olursa olsun her insanın kendi düşüncesine sahip çıkma hakkını büyük çabayla savunduğumu hatırlamanız adil bir davranış olacaktır. Bu hakka karşı çıkan herkes, şu anda sahip olduğu düşüncenin kölesi olacaktır, çünkü kendisini onu değiştirmekten alıkoymaktadır."

"Her türlü yanlışa karşı en amansız silah akıldır."

"İmansızlık sadece inanç veya inançsızlıktan ibaret değildir; inanmadığı şeye inanmış gibi görünmeyi de kapsar."

"Kendi kendini kandırmanın toplumda yarattığı ahlaki bozulmayı hesaplamak mümkün değildir. Bir insan mesleki inancını gerçekte inanmadığı şeylerin hizmetine sunacak kadar ahlakını kaybetmiş ve aklının iffetini satışa çıkarmışsa her türlü suçu işlemeye açık hale gelmiştir. Bir şeylere sahip olmak için bir din adamı rolüne bürünebilir ve bu rolü başarıyla sürdürebilmek için yalan yere yemin etmeye başlar. Ahlakı yıkmaya yönelik daha tehlikeli bir davranış olabilir mi ?"

"Onun gücünü sorgulamak istiyor muyuz? Yaratılışın sınırsızlığı içinde bunu görüyoruz. Onun bilgeliğini sorgulamak istiyor muyuz? Kavranamaz bütünün yönetilmesindeki değişmez düzenin varlığında bunu görüyoruz. Onun cömertliğini sorguluyor muyuz? Dünyayı doldurduğu bolluklarda bunu görüyoruz. Onun affediciliğini soruluyor muyuz? Nankörlere dahi sunduğu bolluklarda bunu görüyoruz. Tanrının ne olduğunu bilmek istiyor muyuz? Bunu herhangi bir insanın yazabileceği yazılı kitaplarda arama, Yaratılışın imzasında ara."

"Bazıları “Tanrı kelamı yok mudur, vahiy yok mudur?” diye soracaklar belki. Ben buna evet derim, Tanrı kelamı ve vahiy vardır. Tanrı kelamı gözlemlediğimiz evrendir"

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 5:32 pm