www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

5 posters

Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı

bazikortam
    bazikortam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 142
    Katkı Puanı : 298

Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı Empty Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı

Mesaj tarafından bazikortam Çarş. Ekim 27, 2010 7:30 pm

İngiliz evrenbilimci, Profesör Stephen Hawking'e göre 'Evren'in yaradılışına ilişkin teorilerde Tanrı'ya gerek kalmadı'.
    Hawking, yeni kitabında Big Bang - Büyük Patlama'nın fizik yasalarının kaçınılmaz sonucu olduğu saptamasını yapıyor ve Evren'in hiçten varolabileceğini söylüyor.

BBC'nin İngiliz gazetelerinden derlediği habere göre Hawking, “Nasıl ki Darwinizm biyolojideki yaratıcı ihtiyacını sona erdirdi, yeni fizik teorileri de evrenin oluşumu konusunda yaratıcının rolünü gereksiz kılmıştır” diye yazıyor.

Ünlü fizikçi, geçmişte bir yaratıcıya inanmanın, bilimle çelişmeyeceğini savunmuştu.

Hawking, 1988'de çok satan kitabı "A Brief History of Time - Zamanın Kısa Tarihi"nde Evren'in yaradılışında Tanrı'nın rol oynamış olabileceği yolundaki görüşlere yer vermiş ve "Eğer bütün bir teori kurabilirsek bu insan mantığının nihai zaferi olacaktır. Hem bu sayede Tanrı'nın aklını da anlayabiliriz" demişti.

Ancak Times gazetesinde bazı bölümleri yayımlanan "The Grand Design - Büyük Tasarım" kitabında Evren'in başlangıcını izah etmek için Tanrı'ya başvurmaya ihtiyaç olmadığı görüşünü dile getiriyor.

GEZEGENLERİN YÖRÜNGELERİ

Stephen Hawking, yayımlanmak üzere olan son kitabında İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton'ın teorilerini çürütmeye çalışıyor.

Newton, Evren'in bir kaos sonucu oluşamayacağını ve Tanrı tarafından tasarlanmış olması gerektiğini söylemişti.

Isaac Newton, bir seferinde "Yerçekimi gezegenlerin nasıl hareket ettiklerini açıklıyor, gezegenleri neyin yörüngeye soktuğunu değil... Her şeyi Tanrı yönetir" demişti.

İngiliz fizikçi ise "Yerçekimi diye bir yasa olduğu için, Evren kendi kendisini hiçten yaratabilir ve yaratmaya devam edecektir" diyerek bizim varlığımızın, evrenin varlığının ve hiçbir yerine, birşey olmasının sebebinin kendiliğinden yaratılış olduğunu savunuyor.

Hawking'in Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile ortaklaşa yazdığı kitabı "The Grand Design", İngiltere'de 9 Eylül'de piyasaya sürülüyor.

Farklı inançlardan din adamları İngiliz fizikçi Stephen Hawking’in “Evren’in var olması için Tanrı’ya gerek olmadığını” sözlerine karşı birleşti. İngiliz Kilisesi’nin lideri Canterburry Başpiskoposu Rowan Williams, “Bir şeylerin var olmasını açıklamak için yalnızca fizik yetmez. Tanrı inancı, Evren’de bir şeyin diğeriyle nasıl bir ilişki içinde olduğunu açıklamak için boşlukları doldurma meselesi değildir” dedi.

İngiltere’nin Başhahamı Lord Jonathan Sacks da, “Bilim açıklar, din ise yorumlar. Kutsal kitap, Evren’in nasıl oluştuğuyla pek de ilgilenmez. Bilgelik yalnızca bilimle olmaz. Bilim bize neden burada olduğumuzu ve nasıl yaşamamız gerektiğini söyleyemez. Bilimin kendisini dinin yerine koymaya çalışması, dinin bilimin yerini almaya çalışması kadar yakışıksızdır” diye tepki gösterdi.
    styks2
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 22
    Katkı Puanı : 36

Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı Empty Geri: Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı

Mesaj tarafından styks2 Çarş. Ekim 27, 2010 8:40 pm

olabilir Smile
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Ekim 27, 2010 8:53 pm

Olabilir, peki ya bu patlamadan sonrası? Bugün gelinen şu noktada, kendi biyolojik yapımıza bile baktığımızda, bir tasarımı çağrıştırıyor.

Ben bir mühendisim ve makineler tasarlıyorum, koskoca makineye programını yazıyorum ve istediğim gibi çalışıyor, makinenin her parçası gerektiği için orada, bugün kendi vücudumuza baktığımızda acaba gereksiz bir organ görebiliyormuyuz?

Ben böyle düşünüyorum, ama tabii gün gelir benim söylediklerimde çürütülür, bir deist olarak hiçbir şeye körükörüne bağlı kalmamayı öğrenmiş bulunmaktayım Smile
    Vendetta
    Vendetta
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 166
    Katkı Puanı : 224

Mesaj tarafından Vendetta Perş. Ekim 28, 2010 1:18 am

ADMİN demiş ki:Olabilir, peki ya bu patlamadan sonrası? Bugün gelinen şu noktada, kendi biyolojik yapımıza bile baktığımızda, bir tasarımı çağrıştırıyor.

Ben bir mühendisim ve makineler tasarlıyorum, koskoca makineye programını yazıyorum ve istediğim gibi çalışıyor, makinenin her parçası gerektiği için orada, bugün kendi vücudumuza baktığımızda acaba gereksiz bir organ görebiliyormuyuz?

Ben böyle düşünüyorum, ama tabii gün gelir benim söylediklerimde çürütülür, bir deist olarak hiçbir şeye körükörüne bağlı kalmamayı öğrenmiş bulunmaktayım Smile

kendi vücudumuza baktığımızda acaba gereksiz bir organ görebiliyormuyuz? demişsin admin sana gereksiz organlar sayabilirim.başta apandist ve ayak tırnakları.hiçbir işlevi yok özellikle ayak tırnakları evrimi işaret ediyor.ayak parmakları hadi dengeyi sağlıyor diyelim ama tırnakların hiçbir görevi yok aksine çorap için zararı var (:
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Perş. Ekim 28, 2010 2:27 pm

Vendetta demiş ki:
    kendi vücudumuza baktığımızda acaba gereksiz bir organ görebiliyormuyuz? demişsin admin sana gereksiz organlar sayabilirim.başta apandist ve ayak tırnakları.hiçbir işlevi yok özellikle ayak tırnakları evrimi işaret ediyor.ayak parmakları hadi dengeyi sağlıyor diyelim ama tırnakların hiçbir görevi yok aksine çorap için zararı var (:

Evet belki bugün bize bir faydası yok ancak geçmişte, daha ilkel çağlardaki atalarımıza büyük faydaları olduğu kesin, zaten bir evrim sürecinde olduğumuz için kullanmadığımız organlarımızda milyonlarca yıl sonra ortadan kalkacaktır, kim bilir Smile

Dikkat çekmek istediğim nokta, kontrollü bir evrim sürecinden geçmekte olduğumuzdur, rastgele bir evrim sürecinden geçmiyor evren, bu operatör ise benim kafamda tanrıdır.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak C.tesi Ekim 30, 2010 2:34 am

Evet ihtimal dahilinde.

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 3:02 pm