www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

2 posters

Saçmalıklar Üzerine

captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Saçmalıklar Üzerine Empty Saçmalıklar Üzerine

Mesaj tarafından captcha Çarş. Mayıs 25, 2011 1:46 am

Dinler niye kötüdür? Yanlış ve yalan oldukları için mi? Bizi iyi yapan şey nedir?

Bu forumda en büyük eforu dinleri eleştirmek için harcıyoruz. Ateist/agnostik/deist/panteist/panenteistler tarafından açılan neredeyse tüm başlıklar doğrudan ya da dolaylı olarak dinleri hedef alıyor.

Peki neden? Neden dinlerden nefret ediyoruz? Yanlış oldukları için mi?

Ülkemizde kendini ciddi gazete olarak yutturmayı başarmış neredeyse tüm gazetelerde Astroloji köşeleri var. Yok oğlak burçu şöyle, yengeç burcu böyle diye atıp tutuyorlar. Astroloji de din kadar temelsiz, dayanaksız ve boş bir yalan değil mi? Neden forum da Astroloji'yi eleştiren başlıklar yok... Varsa da nispeten çok az...

Reiki, chakra, kozmik enerji vs. saçmalıklarıyla neden dinle savaştığımız kadar savaşmıyoruz... Aslında pozitif bilimi benimsemiş insanlar olarak bunların da yalan olduğunu, boş inançlar olduğunu çok iyi biliyoruz.

Dinin özelliğin ne? Neden dine saldırıp duruyoruz da diğer martavalları es geçiyoruz?

Dinin diğer boş inançlardan farkı zorba olmasıdır. Özellikle Yahudi-Hristiyan-İslam dinleri fazlası ile zorbadır. Ayrımcıdır, insan haklarını hiçe sayar. Astroloji, alternatif tıp, reiki, kosmik enerji vs. zırvaları din gibi saldırgan değildirler. Onlar da zararlıdır, onlar da yalandır ama din saldırgan bir yalandır. Aralarındaki fark saldırganlıkları, zorbalıklarıdır.

Din otoriterdir, tüm toplumu kontrol altına almaya çalışır. Din tartışma kabul etmez, zorlama ile istediğini yaptırır.

Yani biz savaşımızı öncelikle yanlış bilgiye değil zorbalığa karşı yapıyoruz. Birinci düşmanımız zorbalıktır.

Klasik bir örnek vereyim; adamın biri karısının dünyanın en güzel kadını olduğunu düşünebilir, hatta karısına tapabilir. Belki kadın pek de güzel değildir, ama adam öyle düşünmektedir ve bu düşüncesinde fena halde yanılıyor olsa da bu bizi ilgilendirmez.

Ancak bu adam "benim karım ilahi güzelliğe sahiptir, herkes tapmalıdır, tapmayanı keserim" derse zorbalık yapmış olur. Artık boş inancın ötesinde bir durum söz konusudur, bu adama karşı tepki konulur.

Düşünelim; biz iyi insanlar mıyız? İnsanlık için iyi şeyler mi istiyoruz? Kendi adıma evet diyorum, inanıyorum ki bu forumdaki ateist/agnostik/deist/panteist/panenteist arkadaşlar da iyi insanlardır ve insanlık için iyi şeyler isterler.

O halde bizim enstrümanımız zorbalık olabilir mi? Eğer düşüncelerimizi zorbalıkla yayma yoluna gidersek bizim dinlerden ne farkımız kalır?

Bizim birinci hedefimiz eleştirel düşünceyi, bilimsel yöntemi, insancıllığı, sevgiyi, kardeşliği yaymak değil mi? Biliyorum, ateizm ya da diğer din dışı duruşlar bu saydıklarımı tanım itibarı ile içlerine almazlar. Ancak çok iyi bildiğim diğer bir husus var ki, çoğu ateist ve diğer dinsizler pozitif bilimin bulguları ışığında şu anda sahip oldukları görüşlere kavuştular ve çoğumuzun ortak noktası hümanizmdir.

Eğer biz insancıl ve zorbalığa karşı isek; zorbalığı bir yöntem olarak benimseyemeyiz, zorbalığa alkış tutamayız.

Bizim yöntemimiz iyiliği, hoşgörüyü yaymak olmalıdır. Bilge insan hoşgörülüdür, farklı yaşam tarzlarını, farklı düşünceleri benimsemese de hoşgörü ile karşılar. Cahil insan kendi küçük dünyasında yaşar ve herkesin kendi kurallarına uymasını bekler. Karşısındakinin farklı bir görüşte olabileceğini, farklı tercihleri olabileceğini anlamaz, kabullenemez. Eline güç geçerse zorbalığa başvurur, kendi görüşlerini zorla başkalarına dayatır.

Ben hoşgörüyü yaygınlaştırmak adına bilgiyi yaygınlaştırmayı öneriyorum. Eğitim artıkça, eğitimin kalitesi arttıkça insan kalitesi artıyor. Hristiyanların kutsal kitapları da tıpkı Kuran gibi vahşet ve zorbalık dolu. Ancak batı toplumları önce bilgilenmişler sonra dini kuralları daha az umursar hale gelmişler.

Bir insan önce ateist sonra bilge olmuyor. Önce bilgileniyor; bilgi, bilincini geliştiriyor sonra inanç konusunda kendi kararlarını veriyor. Ateist anne babadan doğan, din ile hiç karşılaşmamış ama pozitif bilim ile de tanışmamış, bilimin en başta köken sorusuna, doğal olayların mekanizmaları konusuna yanıtlarını ve yaklaşımını öğrenmemiş bir kişi din konusunda savunmasızdır.

Din pek çok soruya kolay yutulur yanıtlar verir, draje gibi kolay yutulur çözümler önerir. Dinleri sunduğu yanıtların ve çözümlerin temelsiz olduğunu ve çalışmadığını anlamak ve dine karşı savunmasız kalmamak için bilgilenme şarttır.

Bilgi de dindar bir insanı bir anda dinden çıkarmıyor, belli miktarda bilgi ve zaman gerekiyor zira insan bir anda olgunlaşmıyor. Kendinizi düşünün, bir anda mı dinsiz oldunuz? Yoksa bu bir süreç miydi?

Forumda özellikle evrim konusunda tartışırken gen ne demek, protein ne demek, tür ne demek bilmeyen insanları görüyoruz. Bu insanlara bunları zorla öğretebiliriz. Yani bir odaya doldururuz, anlatırız, sınav yaparız, sınavı geçenler odadan çıkar, geçemeyenlere bir daha anlatırız, sonra tekrar sınav yaparız. Odada kimse kalmayıncaya kadar devam ederiz. Peki zorla odaya kapatılıp birşeyler öğretilen insanları düşünceleri, yani bilgilerinden kendilerince çıkardıkları sonuçlar bir anda değişir mi?

Biyoloji bölümünde Evrim zorunlu derstir. Bölümü bitiren herkes Evrim dersinden geçer not almış demektir. Peki Biyoloji bitiren herkes evrim olgusunu benimsiyor mu? Hayır... Demek ki benim kurguladığım odaya kapatma düşünsel deneyi bireylerin düşüncelerinde değişiklik yapamıyor. Zira dinin öğretisi daha derinde ve daha etkili... Sökülüp atılması için daha fazla eğitim ve daha uzun süre gerekiyor.

İnsanları istediğiniz kadar zorlayın, istediğiniz sözleri söyletirsiniz ama istediğini düşünceleri beyninde yaratamazsınız. Değişim güzellikle olmalıdır, zorbalıkla değil.

Değişim bir bireyin yaşamından daha uzun sürebilir. Yani nesillere yayılabilir.

Birinci nesle hastalıkların cinler, şeytanlar, kötü ruhlar yüzünden olmadığını; genetik marazların, mikropların, fizyolojik bozuklukların hastalıklara neden olduğunu öğretirsiniz. Böylece nesilden nesile aktarılan hurafe miktarı azalır. Bu nesil çocuklarına "al karası" gibi şeyler öğretmezler, ikinci nesle bu saçmalıklar aktarılmaz. Bu forumdaki en koyu müslümana sorun "al karası" öyküsüne inanmaz. Ama onların ebeveynleri ya da dedeleri nineleri inanırlar; lohusa kadınları al karasına karşı "korurlar".

Bir anda tüm hurafeler kaybolmaz belki ama azalırlar ya da revizyon geçiririr küçülürler, gitgide yok olurlar.

Teyzem torununa Nuh'un gemisi öyküsünü anlatıyor, tüm dünyayı sel almış diyor, teyzemin oğlu tüm dünyayı sel almamış, bölgesel bir olay diyor. Neden? Zira aklına yatmıyor, teyzeme göre daha eğitimli, bu yüzden dünyanın jeolojik kaydında tüm dünyayı kapsayan bir su baskını olmadığını biliyor. Torun ise bu öyküyü biraz daha revize edip anlatacak.

Buna benzer bir örnek daha vereyim; bir forumda tartışıyoruz; "kafirler öldürün" diyen ayeti örnek veriyorum. Müslüman bir üye ama o şimdiyi, bugünü kapsamaz, şimdi öldürme felan yok diyor. Demek ki insanlığın dönüşümünden nasibini almış. Kendi dinini reddedip insan haklarına sahip çıkıyor.

Benzer şekilde müslüman arkadaşıma "sen benimle niye arkadaş oluyorsun, kuran'da kafirleri dost edinmeyin" diyor dediğimde umursamazlıktan geliyor, bahaneler üretiyor.

Bu forumda da dini bu şekilde çarpıttıklarına hep şahit oluyoruz. Ama kötü yöne doğru değil genelde iyi yöne doğru çarpıtıyorlar, yani çağdaş insan hakları anlayışına göre çarpıtıyorlar.

Eğitimin neredeyse sıfır olduğu Afganistan gibi yerlerde ise İslam Kuran'da, hadiste tarif edildiği gibi uygulanıyor. Yani burada anahtar medeniyettir. Medeniyet ise eğitim ile geliyor.

Müslümanları bir anda dinlerinden koparamayız. Zaten bu halleri ile kopsalar bile eskisinden beter olurlar. Bu forumda, başka yerlerde yasak olmasaydı şunu yapardım, günah olmasaydı bunu yapardım diyen müslümanlara rastlamışsınızdır. Bunlar ateist olsalar tam olarak iplerini koparmış olurlar. Bunların ahlaki olgunlaşmaya ihtiyaçları var, bilgilenmeye, bilinçlenmeye ihtiyaçları var

Özetle; dini eleştirirken dindarların durumuna düşmeyelim. Toplumsal bir değişim hedefliyorsak işimizi güzellikle yapalım.

http://bilgehanbengi.blogspot.com/
    Checkmate
    Checkmate
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 14

Saçmalıklar Üzerine Empty Geri: Saçmalıklar Üzerine

Mesaj tarafından Checkmate Cuma Mart 04, 2016 1:55 am

Tebrikler, dinlerin tümünü aynı bağlamda görerek çok adil; doğanın vahşetlerini görmezden gelerek çok hümanist oldunuz. Merak ediyorum, insana zerrece değer vermeyen maddesel sözde gerçeklik ve içindeki olgular, nasıl oluyor da insanları olgunlaştırabiliyor? Doğa bize açık bir şekilde düşman. Hem de bunu yaparken bireysel olarak da değil; kolektif olarak hepimize aynı davranıyor görünüşe göre. Doğa yalandır, evren de ve hatta madde de. Üzgünüm ama siz dinleri de yetkin düzeyde bilmiyorsunuz, arasındaki ilişkileri de. Deizmin idealist vizyondan değerlendirilmesi gerekir bence. Böylece felsefî olarak daha derin bir hakikati kavrayabilirsiniz.

Forum Saati Perş. Mayıs 02, 2024 10:40 pm