www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm)

war_crime
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 8

Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm) Empty Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm)

Mesaj tarafından war_crime Salı Tem. 19, 2011 4:27 am

1. Tanrı mükemmel olduğundan doğa üzerindeki kuralları sabittir.
    2. Deizm rölativizm içerdiğinden kurallar kişiden kişiye değişir.
    3. 2 ayrı deist, aynı doğa üzerinde yaşadığından kurallarının sabit olması gerekir.
    4. 3 ve 2 çelişkili olduğundan Deizm Tanrı'ya doğru bir yaklaşım değildir.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 114
    Katkı Puanı : 153

Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm) Empty Geri: Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm)

Mesaj tarafından Plüton Çarş. Tem. 20, 2011 1:38 pm

Deizm göreceli çünkü kesin olmayan konularda,henüz bilinemeyen konularda kaynak alınan bir şey yok.Kaynağımız yalnızca aklımız.Hepimizin düşünce sistemi de farklı en nihayetinde.Bu yüzden şu an da bilinmeyen bir şeyi 10 tane deiste sorsan muhtemelen 10u da farklı cevap verecektir.Ama doğanın kanunları konusunda hepimiz hemfikiriz.Zaten farklı düşünceler de olmamız durumun farklı olduğunu göstermez,bakan gözlerin farklı olduğunu gösterir.
    Bana pek sağlam eleştiriler gibi gelmedi.
    war_crime
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 8

Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm) Empty Geri: Populist olmayan Sağlam eleştiriler(Teizm)

Mesaj tarafından war_crime C.tesi Tem. 23, 2011 8:33 pm

"Ama doğanın kanunları konusunda hepimiz hemfikiriz."

Hayır ben doğa'nın kanunlarını kabul etmiyorum ve deist'im desem ne yapacaksın? Deizm dışı mı kalacağım?
    drcrysis
    drcrysis
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından drcrysis Çarş. Haz. 13, 2012 7:47 am

1-)Doğa kanunları sabit değildir;doğa denince aklına sadece dünya gelmesin.Mesela yerçekimi kanunu dünyada vardır;ayda vardır ama farklı şekilde;uzayda yoktur vs vs
    2-)evet doğrudur kurallar kişiden kişiye değişir ama...3'e bakalım şimdi
    3-)birinci maddede açıkladığım gibi doğa kuralları sabit değildir;2 ayrı deist aynı doğada yaşıyor diye(senin doğa anlayışın dünya ile kısıtlı olduğu için 'aynı' dedin herhalde) kurallarının sabit olması gerekmez.Tekrar söylüyorum bunu 1.maddede açıkladım.
    4-)3.maddeni çürüttüğümüze göre 2 ve3 çelişir diyemezsin.Yani 'Deizm Tanrıya doğru bir yaklaşım değildir' di-ye-mez-sin.

Forum Saati Paz Mayıs 12, 2024 6:06 pm