www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Teizm // Deizm

tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Teizm // Deizm  Empty Teizm // Deizm

Mesaj tarafından tesetturluadam Cuma Şub. 12, 2016 2:05 am

Merhabalar
    Herhalde bilmeyen yoktur, olabilir de, aşık veysel'in şathiyesi olan 'bu alemi gören sensin'i.
    Benim aklıma her şeyi sorgulamama rağmen şöyle bir soru takıldı: Tanrı bize nasıl ulaşıyor/ulaşıyor mu?

Şu ana kadar Tanrı'nın evrene müdahale etmediği bilincindeydim fakat bu ironili, günümüzdeki Allah tasviriyle alay eden şathiye nasıl olduysa kafamı karıştırdı.

Tanrı neden evrene müdahale etmiyor? Etmiyorsa yaratmadaki amacı yoktur. Ediyorsa nasıl edecek?

Ben şahsen vahiylerle, kitaplarla, hele günümüzdeki gibi, olan bir yaratıcıya inanmıyorum. Neresinden tutarsan tut, elinde kalan kitaplar var. Gaflar, çelişkiler, mantık hataları da cabası.
    Kısacası teizm hem saçma hem de asıldan uzak geliyor fakat beni asıl iten nokta şu: teizmle deizmin tek farkı kitap gönderen ve müdahaleci bir tanrı. bu şu an kafamı kurcaladı. cevaplamak isteyen buyursun.

saygılar.

şathiyeye pentagramın  yorumundan dinlemek:

not: pentagram versiyonda birkaç bölüm alınmış. tam haline şuradan ulaşabilirsiniz

edit:eklenti
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Teizm // Deizm  Empty Geri: Teizm // Deizm

Mesaj tarafından dide Cuma Şub. 12, 2016 4:26 am

merhaba, sorduğunuz sorulara verilecek cevaplar Teizm ile Deizmin farkıdır. Tanrı'yı sorgularken neden müdahele etmediğini, bizi yaratmaktaki amacı sorgulamak doğaldır. ama bu soruların cevapları yoktur. Akıl ile bu sorular kavranamaz. eğer yapmaya çalışırsak Tanrı bizim aklımızla sınırlanır. Biz tanrıya ne amaç atfedersek aslında kendi duymak istediğimiz amacı veririz. Tanrı'yı tanımlamak, ona bir amaç biçmek onu insana benzetmektir. Tanrı insana benzemeyeceğine göre her şeyi yaratan bir güç varsa biz onu tanımlayamayız. Onun hakkında soru sormamız da manasız çünkü soru sormak, cevap vermek şeklinde çalışan şey insan beynidir. Tanrı dediğimiz varlığın nasıl bir yapısı olduğunu bilmiyoruz. İşte budur Deizm. Yaratıcı bir gücün varlığına inanıp onunla ilgili kişisel tanımları reddetmek. Daha doğrusu onu tanımlayamayacağımızın farkında olmak. Tanrının evrene müdahele edip etmediğini bilmiyoruz, sadece bizim algılayabileceğimiz bir şekilde müdahele ettiğine dair bir kanıt yok. Biz bu şekilde kabul etmek durumundayız. Teizm ise bu soruların hepsine verilmiş cevaplara inanmaktır. Bu yüzden aynı dine inanan insanlarda bile bir sürü mezhep ve görüş var. bir mezhebe göre tanrı çok şekilci, diğerine göre çok soyut, bir başkasına göre de her şeye karışan bir insan gibi. Herkes Tanrı'yı kendi algısı dahilinde sınırlamış.
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Mesaj tarafından dide C.tesi Şub. 13, 2016 12:04 am

diğer bir bakış açısıyla, şimdi tanrı müdahele etmek zorunda diye düşünülebilir. çünkü dünyanın buna ihtiyacı var. Tanrı dediğimiz varlık acımasız gibi duruyor. diyelim ki müdahele etsin. o zaman da şunu diyebiliriz, tanrı baştan düzgün yaratamamış mı, ne diye 2de1 düzeltmeye çalışıyor. bu şekilde de tanrı yine aciz bir konuma geliyor. niye müdahele etmiyor sorusu bu açıdan da anlamsız. niye varız, daha iyi olamaz mıydı güzel sorular ama bilemiyoruz.
    chapari
    chapari
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 38

Mesaj tarafından chapari C.tesi Şub. 13, 2016 6:09 am

ben şahsen müdahale ettiğine ancak bu müdahalenin O'nun sınırsız bilgi ve kudretince
    ..ta o dominonun ilk taşına vururken planladığını
    ve bunun da halen yaşamımızdaki rastlaşmalar ve denk gelmeler biçiminde sürdüğüne inanıyorum...
    yani karşımıza çıkardığı her sahnenin ve olayın
    O'nun birer mesajı olduğunu düşünüyorum..

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 6:06 am