www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+2
Kimez
bitti_ama@hotmail.com
6 posters

Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır?

bitti_ama@hotmail.com
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır? Empty Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır?

Mesaj tarafından bitti_ama@hotmail.com Ptsi Ağus. 20, 2012 4:40 pm

Bir deist olarak aşk konusunda oldukça talihsizlikler içindeyim. Neden mi? Müslüman, Hristiyan gibi sevaplarımı kalıplar içinde yaşamayıp karşımdaki insana sunuyorum. Onun için hep iyilikler düşünüyorum. Hümanizm ruhunda ona hep değer veriyorum. Hep ama hep bişeyleri ben yapıyorum. Böyle yapınca da nedense değersizlikle karşılaşıyorum. Özellikle Müslüman olan sevgilelerimle iletişimim farklı oluyor. En canımı acıtan bunlar oluyor. Düşünüyorum da onlar oruç tutuyor, namaz kılıyor, Ramazanda alkol almıyor...bla bla ...sanki bunları yapınca vicdanları rahatlıyor ve çevrelerindekilere karşı vicdan problemleri kalmıyor, umursamıyorlar...Artık düşünmeden edemiyorum aşkla dini inanış arasında bi bağlantı var mı?
    Kimez
    Kimez
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 12
    Katkı Puanı : 33

Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır? Empty Geri: Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır?

Mesaj tarafından Kimez Ptsi Eyl. 03, 2012 2:53 am

Elbette ikisi arasında ilişki var. Ben de çoğu insanı anlayamıyorum. Zihinlerinde onların inançlarına karşı saygısın bulunmayan insanlarla ilişki yaşıyorlar. Oysa farklı şeylere inanmak farklı düşünmenin sonucudur. Farklı düşünen insanlar mutlaka tartışır ve birçok sorunla karşılaşır. Bu yüzden yalnızlığı seviyorum. Çünkü bu ülkede birçok insan Müslüman olmadığını söylese bile özünde düşünceleri değişmiş değil. Herkesi iyi diye nitelendiriyorlar. Ateistler, Deistler ve diğerleri kendi aralarında sosyal ağ kurmuyor. Oysa Müslümanlar bunu hep yapıyor, birbirlerini kolluyorlar vesaire.. İnsan hayat arkadaşını düşünürek seçmeli yoksa ölene dek bunun acısını mutlaka deneyimler. Ve asla başkaları için inancını, fikirlerini değiştirmemelidir. Kişiliğini yitirmiş biri çoktan ölmüştür çünkü.
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır? Empty Geri: Aşk ve inanç arasında bağdaşım var mıdır? olmalı mıdır?

Mesaj tarafından captcha Perş. Eyl. 13, 2012 10:46 pm

Sevgili arkadaşım; deist olduğunu sevgililerine açıklayan bir çok üyemiz nasıl hüsranlarla karşılaştıklarını daha önce de anlattılar forumumuzda. Eğer sorun buysa yapacak hiçbir şey yok, kendini teselli etmekten başka çaren yok. Sanırım insanlara çok değer verip karşılığını alamamaktan şikayetçisin, işte o da seçtiğin insandan kaynaklı. Değer vereceğin insanı doğru seçmek çok önemli. Benim kız arkadaşım ateist olduğumu biliyor hemde ilk zamanlardan beri, kendisi müslüman. Şimdiye kadar hiç sorun çıkmadı aramızda bu konu yüzünden. 2 yıldır birlikteyiz.

Sevgili Kimez; dinsizlik paydasında toplanmaya çalışıyoruz her gün. Her gün de daha iyi sonuçlar alıyoruz. Özellikle facebook üzerinde dinsiz sayfalar çok hareketli. Birbirimizi tanımamız gerek, yalnız olmadığımızı bilmemiz gerek; ateist, agnostik, deist hiç farketmez hepsi rasyonel çıkarımda bulunduklarından ben adına bakmadan dinsizlik paydasında buluşabilmek için takip ediyorum. En azından ikinci bir hesap alarak facebookta bu sayfaları takip edin.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Cuma Eyl. 14, 2012 5:13 pm

sevgili captcha'ya katılıyorum, en azından ikinci bir hesapla bu tür hesaplar takip edilebilir.
    karbon
    karbon
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 24
    Katkı Puanı : 63

Mesaj tarafından karbon Salı Eyl. 18, 2012 6:20 am

Bu sorunla ben de karşılaştım.. Evlenmeyi düşündüğüm kişi müslüman. Deist olduğuma dair bir şeyleri ağzımda gevelemeye başladığımda bana acıyan gözlerle bakmaya başladı. Şimdi kızsam mı, gülsem mi, anlatmaya çalışsam mı ne yapsam bilemedim. Sonra da vazgeçip konuyu kapattım. Şimdilerde ise farklı problem başladı. Hayatımda ilk defa evlenmeye bu kadar değer verdiğim bir duruma gelip, şimdi ellerimden kayıp gitmesini deneyimlemek çok acı. Bu dinler olayı bizi hem bire bir ilişkilerimizde, hem toplumların ilişkilerinde, hem de küresel olarak yiyip bitiriyor. Kahrolsun şu dinler ve dinleri ellerine alet edip bilinçleri köleleştirenler diyorum.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Eyl. 19, 2012 2:45 am

Bence inançların bireysel olduğunu anlatın, anlayacaktır. Sevginizin ve yıllarınızın yoktan yere çöpe gitmesine izin vermeyin, zaman verin, yetiştiğimiz kültürde malesef en sevdiklerimiz bile ön yargılı davranabiliyorlar bizlere, yılmadan anlatın, doğruyu anlattığınıza aklı yatacaktır, çünkü akıl kaçırmaz hiç birşeyi.
    karbon
    karbon
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından karbon Çarş. Eyl. 19, 2012 4:10 am

supeluta demiş ki:Bence inançların bireysel olduğunu anlatın, anlayacaktır. Sevginizin ve yıllarınızın yoktan yere çöpe gitmesine izin vermeyin, zaman verin, yetiştiğimiz kültürde malesef en sevdiklerimiz bile ön yargılı davranabiliyorlar bizlere, yılmadan anlatın, doğruyu anlattığınıza aklı yatacaktır, çünkü akıl kaçırmaz hiç birşeyi.
    Haklısınız haklısınız da yarın öbür gün çocuk olacak ve bu kesinlikle konuşulacak. Ben o çocuğun tarafsız biçimde büyümesini desteklerken, semavi dinlerin en bela özelliği olan taraftar toplama ve enfeksiyon bulaştırma çalışmaları yüzünden asla tarafsız büyüyemeyecek. Evet belki ileride aklıyla daha uygun seçimler yapacak ancak neden zaman kaybetsin aklını kullanmak için? Bugün benim öğrendiğim bir çok bilimsel ve mantıksal ilkeye çok ters büyütülmüşüm. Bunda hata payı olan kişi de iki üniversite okumuş babam. Evet iki üniversite okuyan biri bile bu şekilde olabiliyor. Toplumumuzu çok iyi tanıyorsunuz.. Hal böyleyken eğer bu çatışma sürecekse sanırım uzaklaşmak zorunda kalacağım, çünkü savaşacak bir şey yok. Bu enfeksiyondan kimseyi kurtaramazsınız, kişi ancak kendisini kurtarabilir. Düşünce enfeksiyonları çok tehlikelidir.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Eyl. 19, 2012 11:05 pm

Haklısınız tabi, ancak bu tamamen ikinizin arasında bana göre. Eğer karşı taraf benim çocuğum inançlı bir müslüman olacak diyorsa, haklısınız, savaşmaya gerek yok. Ancak orta yok bulunacak olursa farklı gelişebilir.
    Gönlünüze göre olsun inşallah :p Smile
    karbon
    karbon
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından karbon Perş. Eyl. 27, 2012 8:17 pm

supeluta demiş ki:Haklısınız tabi, ancak bu tamamen ikinizin arasında bana göre. Eğer karşı taraf benim çocuğum inançlı bir müslüman olacak diyorsa, haklısınız, savaşmaya gerek yok. Ancak orta yok bulunacak olursa farklı gelişebilir.
    Gönlünüze göre olsun inşallah :p Smile
    Hadi bakalım inşallah maşallah Smile Bir ara şu ''inşallah ve amin'' kelimelerinin aslında gerçekten işe yaradığını ama neden işe yaradığını anlatan bir yazı ekleyeceğim. Bir türlü kafamı toplayıp yazı yazamıyorum bu aralar. Bazı çok güzel bilgilerim var paylaşmak istediğim. Dini ritüel ve ibadetlerin kökeni, etkisi ve nasıl çalıştığıyla alakalı olsun, insan beyni, manyetik ve elektrik alanı, nöro kimyasallar, bilinç altı etkileşimi vs. bu konularda bilgilendikçe ve çalışmalar yaptıkça gerçek daha da ortaya çıkıyor. Smile
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta C.tesi Eyl. 29, 2012 10:10 pm

Merakla bekliyorum bu paylaşımı.
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Salı Ekim 23, 2012 6:13 pm

saf sevgi hiç bir ilişkinin yürümesini sağlamaz bana göre. iletişim, saygı, güven gibi temeller atılmalıdır sevginin üstüne. eğer bu temelleri sağlam bir şekilde atabileceğiniz biri varsa inanç sorun yaratmaz. ama genellikle bu temelleri sağlam atabileceğiniz kişi size benzeyen ama tamamlayabileceğiniz boşlukları olan kişidir. aynı frekanstaki kişidir, hayata bakışı ve mantığı sizinkiyle benzeşen kişidir. bu yüzden inançsız birinin inançsız biriyle daha sağlıklı bir ilişki kurması daha muhtemel

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 1:34 am