www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

1 yıllık araştırmanın sonu; deizim.

Bilge
    Bilge
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 19
    Katkı Puanı : 52

1 yıllık araştırmanın sonu; deizim. Empty 1 yıllık araştırmanın sonu; deizim.

Mesaj tarafından Bilge Perş. Ağus. 30, 2012 9:09 pm

Merhaba öncelikle herkese, yeni bir başlık açmak zorunda kaldım zira bir sürü başlık vardı hangisine yazmam gerektiğini bilemedim hepsi aynı konuyu içerdiği için Very Happy

Yaklaşık bir yıl önce başladım araştırmaya, nasıl oldu ondan bahsetmek istiyorum... Arkadaşlarımın çoğunun beyni ailesi atarfından yıkanmış, ne yapsam "ay onu yapma günah" tribiyle yaklaşıyorlar her şeye. Ben de kuran ı o zamnalr okumadığım için onlara antiyorum yapamıyordum bu da beni bir süre sonra rahatsız etti. Söyledikleri o saçma sapan tüm kuralların yalan olduğuna daha doğrusu ailelerinin onları doğru yoldan(!) çıkarmamak adına yaptıklarını düşünüyordum. Daha sonra ateist, agnostik hristiyan farklı dinlerden arkadaşlarım olmaya başladı. Aralarından atesit olan arkadaşım bana sürekli çelme takıyordu. Her seferinde cevaplayamayacağım sorular soruyordu. Kurandaki çelişkili ayetleri önüme diziyordu. Cevap veremiyordum. Madem müslümandım, o zaman ona cevap vermeliydim... diye kendimi yiyip bitirdim ve en sonunda araştırmaya koyuldum.Kurana başlayınca kafamda zibilyon tane soru işareti oluştu, babama sordum onun verdiği cevaplar beni tatmin etmedi, babaanneme gittim o da aynı şekilde. İnternete başvurdum, ve sonra "inanç" kelimesinin özüne indim. Dogmatik bir şeydi bu taki ben araştırıncaya kadar. Kuran çelişkilerle doluydu. Bu yüzden çok zorlandım. Kafam çok karışıktı. Bir yandan da ateist arkadaşım beni hala sıkıştırıyor tabi. Araştırmalarımın bitmesine aykın -1 ay önce0 müslüman olmadığıma kara verdim. Çünkü hiçbir cevap beni mutlu etmiyordu. Düğümleri çözmek yerine kesmeyi tercih ettim, iyi kide öyle yapmışım çünkü o kördüğümü kimse çözemezdi. Tamam, müslüman değildim ama neydim? Atesit mi? Hayır. Yaratıcıya hep inandım her ne kadar atesit arkadaşım bunun dogmatik ve bilimsel bir kanıtı olmadığını söylesede keza inanç zaten bundan ibarettir.Şu anda savunduğum şeyse her insanın farklı bir dinde olması gerektiği... Tam bir deist sayılmam sayılırım belki de bilmem(kitap inmişse bile bu tanrının yolladığı kitap değildir diye düşünüyorum , sayılıyor muyum?), bir dinin çizgileri içinde tam olarak durmayı sevmiyorum. Sizce de her insanın kendine ait bir dini olası gerekmez mi? Hepimiz farklı açılardan bakıyoruz sonuçta? Her neyse bu platforma geldim çünkü tam olarak bugün burda olmam gerektiğine karar verdim. Buradaki insanların her dine saygı duyduklarını düşünüyorum ayrıca. Bu yüzden de burayı çok sevdim yeni gelmeme rağmen, baskı yok... ^^ Bu arada ben Bilge, 17 yim ama 16 Very Happy Anime izlerdim, Kore'yi de çok severim! Very Happy Memnun oldum, okuduğunuz için de teşekkürler^^
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

1 yıllık araştırmanın sonu; deizim. Empty Geri: 1 yıllık araştırmanın sonu; deizim.

Mesaj tarafından serhat_41 Cuma Ağus. 31, 2012 7:52 am

merhaba bilge, her insanın kendine ait bir dini olması gerekmezmi demişsin Very Happy zaten mevcut dinler yeteri kadar bela oldu insanlığın başına o kadar dinle yaşanmaz bir yer olurdu heralde dünya, Allah inancı neyimize yetmez gerisi boş Allahın bizden isteyebileceği tek şey iyi birer insan olmamızdır diye düşünüyorum. foruma hoş geldin bu arada...
    Bilge
    Bilge
    Yeni Üye
    Yeni Üye

1 yıllık araştırmanın sonu; deizim. Empty Geri: 1 yıllık araştırmanın sonu; deizim.

Mesaj tarafından Bilge Cuma Ağus. 31, 2012 4:08 pm

Kendine ait bir dini derken herkes farklı şeylere inanır bir dinin çizgielri içinde kalmaya çalışmak gereksiz hani kasıyorlar kendilerini. Eğer benim dediğim gibi olsaydı insanlar teist ve ateist olarak ayrılırlardı sadece. Böyle olursa da ne din kalır geriye ne de mezhep. Kavga yok, eleştiri yok Very Happy *hayal etti*

Hoşbulduuuuk *-*
    DawNight
    DawNight
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 11

Mesaj tarafından DawNight C.tesi Eyl. 01, 2012 6:10 pm

Benim hikayem de senin kine benzer İslam'da okadar hata görüyorum ki hiç bir müslümanın cevabı beni tatmin eetmiyor ben de yeniyim ve tanıştığımıza memnun oldum forumu bayadır takip ediyorum fakat yeni üye oldum.

Ailem benim pandeist olduğumu bilmiyor biraz deizm inancıda bana ibadet yapmaktan kaçınmak için gibime geliyor yani Tanrı'nın evrenden ayrı bir varlık olması bana gülünç geliyor tabi kendi yorumum.

Bence Tanrı var ve bu Tanrı yaşadığımız Kainatın ta kendisi sonsuz ve kusursuz.Einstein da bu inanca inandığını okumuştum bir yerde zaten beni buraya iten o olmuştu fakat Dini kitaplara bakınca beni tatmin etmiyor madem Tanrı yazdı neden kusursuz değil Tanrı yazdıysa neden insanlar onu okuyarak büyülenmiyor demek k o kadar iyi değil.

Bazı teistlerin verdiği cevaplar ise bana bu oluyor o zaman senin Tanrını kim yarattı kainatı kim yarattı meselesi bence hep vardı fakat her şeyin bir yaratıcısı var

Allah'ın yaratıcısı kim?
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Mesaj tarafından serhat_41 Paz Eyl. 02, 2012 4:30 am

DaWNigHT küçükken uzayın nasıl bi yer olduğunu sorduğumuzda sonsuz olduğunu başı sonu olmadığını söylediler, buna inandık ve pekte sorgulamadık Allah ın yaratıcısı kim sorusuna gelince belki onunda başlangıcı ve sonu yoktur tıpkı uzay gibi, yada matematikte eksi sonsuzdan artı sonsuza giden sayı doğrusunu görmüşüzdür eğer 0 noktasını maddenin etrafa saçıldığı büyük patlama sayarsak Allah -sonsozdan beri vardı ve + sonsuza kadar var olcak diyerek cevaplayabiliriz gibime geliyor...
    Bilge
    Bilge
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından Bilge Paz Eyl. 02, 2012 7:03 pm

Allahın yaratıcısı kim sorusu, başlı başına araştırılması gereken ve çelişkilerle dolu bir soru bence.
    Kimez
    Kimez
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 12
    Katkı Puanı : 33

Mesaj tarafından Kimez Ptsi Eyl. 03, 2012 3:20 am

Bir insanın küçüklüğünden beri duyduğu sözlerin etkisinden kurtulması çok zorlu bir süreç gerektirir. En azından ben zorlanmıştım. Biraz da korkmuştum. Çünkü bilirsiniz, burada, bu toplumda hoşgörü yoktur. Herkes hoşgörü der, fakat hoşgörü çoğunluk gibi yaşıyorsanız size gösterilir. Birçok insan farklı bir inanca sahip olduğunu duyduğunda size kötü davranır. Bundan dolayı gündelik yaşamda inanç konuşmalarından kaçınırım. Benim Ateist veya Deist arkadaşlarım yoktu. Başka bir deyişle bu arayışa çıkışımın sebebi sürekli kitap okumam ve her şeyi sorgulamaya başlamamdır. Kendiliğinden gelişti denilebilir. Yanımda biri bulunsaydı belki de başta çok korkmazdım, bilemiyorum. Şanslıymışsın...

Ama en önemlisi değişim sonrası eskiye geri dönülmemesidir. Azınlıkların en zorladığın kısım işte budur. Farklılığın yarattığı sorunlar vardır. Karanlığa karşı direniş aydınlık taraf için görevdir.
    Bilge
    Bilge
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından Bilge Ptsi Eyl. 03, 2012 2:52 pm

Ben geri döneceğimi sanmıyorum zira ateist arkadaşım beni sıkıştırmaya başladığında da ben tam bir müslüman sayılmazdım. Müslümanlığın gerekliliğinden hiçbir şeyi yapmamıştım , kuranı dahi okumamıştım. O sıralar herkesin kendi dinini seçmesi gerektiğine inandığımdan kendime hiçbir zaman müslüman demedim. Arkadaşlarıma da bunu söylüyordum. " sen kendin mi seçtin dinini, ne diye baskı yapıyorsun. Annen baban ateist olsa sen de ateist olacaktın." diye. Doğrusu da bu hani, olay da bu. Kimse iradesini kullanamıyor. Ateist arkadaşım da beni deli etmekten başka bir işe yaramıyor, hala sıkıştırır beni lakin o sıkıştırıyor diye de ateist olacak halim yok. Bunu onada söyledim ki çoğu ateist böyle. Müslümanlardan farkınız yok diyince kafayı yediler bi dahada bulaşmadılar. Ailem de biliyor durumumu, ses etmediler. En çokta bundan memnunum.
    Kimez
    Kimez
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 12
    Katkı Puanı : 33

Mesaj tarafından Kimez Ptsi Eyl. 03, 2012 3:54 pm

Bilge demiş ki:Ben geri döneceğimi sanmıyorum zira ateist arkadaşım beni sıkıştırmaya başladığında da ben tam bir müslüman sayılmazdım. Müslümanlığın gerekliliğinden hiçbir şeyi yapmamıştım , kuranı dahi okumamıştım. O sıralar herkesin kendi dinini seçmesi gerektiğine inandığımdan kendime hiçbir zaman müslüman demedim. Arkadaşlarıma da bunu söylüyordum. " sen kendin mi seçtin dinini, ne diye baskı yapıyorsun. Annen baban ateist olsa sen de ateist olacaktın." diye. Doğrusu da bu hani, olay da bu. Kimse iradesini kullanamıyor. Ateist arkadaşım da beni deli etmekten başka bir işe yaramıyor, hala sıkıştırır beni lakin o sıkıştırıyor diye de ateist olacak halim yok. Bunu onada söyledim ki çoğu ateist böyle. Müslümanlardan farkınız yok diyince kafayı yediler bi dahada bulaşmadılar. Ailem de biliyor durumumu, ses etmediler. En çokta bundan memnunum.
    Ailenin ses etmemesine sevindim. Benim ailem henüz bilmiyor. Neredeyse bir yıldır Deistim fakat henüz onlara söylemedim. Smile

Bilge
    Bilge
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Mesaj tarafından Bilge Salı Eyl. 04, 2012 3:03 am

Babamın bana dair saygı duyduğu tek konu bu sanırım.^^

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:05 pm