www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Merak ettiğimiz bir soru

Jadraz
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Merak ettiğimiz bir soru Empty Merak ettiğimiz bir soru

Mesaj tarafından Jadraz Paz Eyl. 09, 2012 8:08 am

Arkadaşım sormuş ;
    Aslında deizm mantıklı fakat tanrıya yaranmak için sadece iyilik yetmez,bir ibadet şekli olmalı ?

Yani tanrının bizden ne yapmamızı bekliyor,istiyor ? Bunu bilememek kötü değil mi ? İyilik yapın diyebilirsiniz,ama bunu diyip demediğini bilmiyoruz.Mal gibi yaşamamız gerektiğini de söyleyebilir,binlerce kişi öldürmemizi de söyleyebilir.Bunu açığa kavuşturursanız sevinirim.

Bir de ;
    Bu zamana kadar yazılan 3 kutsal kitap var,ve bazı konular hep aynı,yazılma zamanları farklı , yazılan yerler farklı ama konular ve kelimeler aynı.Bu nasıl olmuş olabilir ?
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Merak ettiğimiz bir soru Empty Geri: Merak ettiğimiz bir soru

Mesaj tarafından captcha Perş. Eyl. 13, 2012 9:32 pm

Merhabalar,

Öncelikle belirteyim ki; ben bir ateistim, deizme göre sorularınızı cevaplamaya çalışacağım. Hatalı olduğum noktalarda deist arkadaşlarımın beni uyarmasını rica ederim.

"Tanrıya yaranmak": Deizm tanrının yaranılmaya ihtiyacı olmadığını söyler. O insanları hadi şunu yapsınlar hadi bunu yapmasınlar diye yaratmamıştır. Sadece yaratmıştır. İyi bir insan olmak, iyilik yapmak insanlığın sorunudur. "Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma." gibi bir altın kural vardır ki burada tanrı ya da herhangi bir metafiziki varlığın etkisini göremiyoruz.

"Tanrının ne dediğini bilmiyoruz.": Bildiğimizi iddia ettiğimiz andan itibaren deizm bir felsefi sistem olmaktan çıkıp, din haline gelir. Çünkü "tanrının ne dediğini bilenler"; müslümanlar, hristiyanlar ve yahudilerdir. Tanrının bir şey deyip demediğini bile bilmiyoruz. Eğer bu soruları soruyorsanız, kafanızda dini sorguluyor ve bir kısmını hatalı buluyorsunuz demektir. Dinin size göre doğru gelen şeylerini gelin anlatın.

"Bu zamana kadar yazılan 3 kutsal kitap var ve bazı konular hep aynı, yazılma zamanları farklı, yazılan yerler farklı ama konular ve kelimeler aynı. Bu nasıl olmuş olabilir?"
    Aslında en basiti bu: Toplumlar arası etkileşim.. Bugün daha internetle oluyor bu, bundan 600 yıl evvel osmanlı padişahları kız alıp vererek etkileşime girmişler, o zamanlarda ise ticaretle etkileşime girilmiş. Düşünün ki aylarca yol gidiyorsunuz deve sırtında yanınızda yahudiler hristiyanlar var, ibadetlerini yapıyorlar, mutlaka bir şeyler konuşuyorlar. Din de konuşuyorlar. Hicretten sonra indirildiği iddia edilen sureleri de incelemek lazım; çünkü medine'de yahudi ve hristiyan nüfus çok fazlaydı mekke'ye göre. Muhammed hem kendine onları çekebilmek için hem de yazdıklarının gökten indiğine daha çok inanılsın kendi yandaşları tarafından diye böyle bir yola başvurdu. Aynı metinlerin geçmesi çok büyük bir olay değil yani.

Umarım sorularınıza yenilerini katabilmişimdir.
    MüjdatCelik
    MüjdatCelik
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 9
    Katkı Puanı : 27

Merak ettiğimiz bir soru Empty Geri: Merak ettiğimiz bir soru

Mesaj tarafından MüjdatCelik Ptsi Mayıs 20, 2013 10:16 pm

Benim anlamadığım neden tanrıya yaranma çabamız olsun ki ?

Bir ahiret ortamı bir sorgu sual olacaksa da bana sorulacak sorular dünya üstünde ki 7 milyar insandan herhangi birine yaptığım yanlış olsun onun bunun namusuna bakmışmıyım ? hakkını yemiş miyim ? bana bunlar sorulsun ben bu dünyaya isteyerek gelmedim ve bu dünya da tanrı ile birlikte de yaşamıyorum, istenmeden gönderildiğim bir yerde yaşadığım insanlara yaptığım davranışlar varken çıkıp ta beni buraya sormadan gönderene yaranmak nedir ?

3 kitap da geçen ortak şeylere gelince bunlar avrupa insan hakları karinesin de de geçer, o 3 kitap da ki temel kurallar/yasaklar zaten insanlığın temel kuralları...

Birilerine saygı duymak için birşeyleri kitaptan okumaya gerek yok ki kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmayacaksın bu kadar basit.

Forum Saati C.tesi Nis. 27, 2024 8:30 pm