www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+2
marsyas
supeluta
6 posters

Turan Dursun'un Hayatı

supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Turan Dursun'un Hayatı Empty Turan Dursun'un Hayatı

Mesaj tarafından supeluta Paz Kas. 16, 2008 11:57 pm

Sivas'ın Şarkışla ilçesinin Gümüştepe köyünde 1934 yılında doğdu. İmam olan babası, daha o doğmadan "Basra'da ve Kufe'de bile görülmeyecek bir alim" yapma sevdasındaydı onu. İlkokula göndermedi. Çocukluk hayatı şeyhlerin ve din hocalarının yanlarında çeşitli tekke ve dergahlarda geçti. O yıllarda Turan Dursun' un en büyük amacı babasının belirlediği bu amaca hızla ulaşmaktı. Birkaç yılda öğrenilecek dersleri bir- iki ayda öğreniyordu. Sırf İslam bilgileri çok iyi olan Kürt hocalardan ders alabilmek için üç-dört ayda çok iyi denilebilecek ölçüde Kürtçe öğrendi. "sarf" ve "nahv" denilen Arapça grameri çocuk yaşta öğrendi, hem 11. ve 12. yüzyıl Arapçasını hem de 7. ve 8. yüzyıl Arapçasını bilirdi. onyedi yaşına geldiğinde İcazeti almış ve Kazviniyi okumuştu.
    Diyanette müftü olabilmek için İlkokulu dışarıdan bitirdi. İlk olarak köy imamlığı yaptı. İstanbul Çarşamba'da Üçbaş ve İsmailağa medreselerinde hocalık yaptı. 1958-1965 yılları arasında Tekirdağ, Gemerek, Türkili, Altındağ ve Sivas' ta Müftülük yaptı. ******çü ve şeriatın katı kurallarına ters davranışları nedeniyle İslamcı çevrelerde yadırgandı. Müftülükleri sırasında bu nedenlerle sürgünleri oldu. 60'lı yıllarda aydın müftü olarak kamuoyunda yankılar getirdi. Kendi deyişiyle İslama olan inancını yitirdikten sonra 1965 yılında müftülüğü bıraktı.

Turan Dursun' u, neredeyse ömrünü adadığı İslam' dan uzaklaştıran baş neden, aklının imanına üstün gelmesidir.Ömrünü İslamla içi içe geçiren bir insanın bunu başarmasının ne kadar zor olduğunu tahmin etmek güç değildir. Onu böylesine büyük kılan belkide en önemli şey budur. Turan Dursun' u İslamdan kopartan başlıca deneyimlerini şöylece sıralayabiliriz:

1)İnsanlık tarihinin bilinen en eski efsanesi olan Gılgamış Destanı' nı okuduktan sonra, Tevrat' a ve ondan sonra da Kuran' a geçen Nuh Tufanı efsanesinin kökeninin çoktanrılı ilkel Sümer Uygarlığı olduğuna kanaat getirmiştir.

2) İncil ve Tevrat' ı okuduktan sonra, Kuran' daki pek çok ayetin bu kitaplardan kopya edildiğine kanaat etmiştir.

3) Sinop'daki görevi sırasında marksist bir öğretmenden edindiği kitaplar sayesinde Tarihi Materyalizm ve Diyalektik Materyalizm Felsefesi ile tanışmış, ancak komünist olmasa bile bu felsefelerden etkilenmiştir.

4) Kemalist düşünceye yakın olması nedeniyle hiç bir zaman bağnaz İslami kesimlerin yoluna girmemiştir.

5) Kuran' daki gerek akıl dışı ayetleri, gerekse de birbiriyle çelişkili ayetleri, gerçekliğe olan aşkı imanından üstün geldiği için görebilmiştir.

Turan Dursun, Diyanet' deki görevinden ayrıldıktan sonra 1966 yılında TRT'de dini içerikli programlarda görevi aldı. On yıl bu görevine devam ettikten sonra gene TRT'de prodüktör olarak "Başlangıcından Bu Yana İnsanlık", "Vergi Programı", "Akşama Doğru" gibi programlar yaptı.

TRT'den emekli olduktan sonra "Kur'an Ansiklopedisi"ni 1987 yılında bitirdi. 1989 yılında haftalık 2000'e Doğru Dergisi' nde yazı yazmaya başladı. Bu sitede yer alan pek çok yazısını da bu dergide yazdı. Bu yazıları nedeniyle İslami çevrelerden çok büyük tepki aldı. Süleyman Ateş, Yaşar Nuri Öztürk gibi pek çok İslamcıyı kalemiyle yanıtlamasını bildi. Hiç biri o hayatta iken karşısına çıkamadılar.

Böylesine kuşatılmış bir durumda onun çevresinde çok az sayıda destekçisi vardı. İlhan Arsel ve kitaplarını yayınlamayı kabul eden Doğu Perinçek bunlardandı (Turan Dursun yazdığı yazıları kitap haline getirmek için pek çok yayınevini dolaştığını, yayınevlerinin böyle bir kitap yayınlamaya cesaret edemedikleri için teklifini kabul etmediklerini söylemiştir. Sayın Doğu Perinçek bunu kabul eden yegane kişi olarak, Turan Dursun gibi bir aydınlanma savaşçısını kitapları ile Türkiye kamuoyuna kazandırdığı için burada kendisini kutlamayı borç biliriz.)

Turan Dursun yazdıklarının bedelini canıyla ödeyebileceğini bilmiyor muydu? Bu soruya yanıt olarak Hasan Yalçın' a şunları söylemişti: "Rahat yaşamak uğruna gerçeği mezara mı götüreyim; halka gerçeği anlatmak uğruna ölümü mü göze alayım?" Turan Dursun bir aydınlanma savaşçısı olarak yanıtladı soruyu. Ve o anda ölümü yendi. Ölümün ötesine geçti. Ölüm, Turan Dursun' u daha da büyüttü. Yazdıklarının uğruna yaşamını feda etmiş olmasının büyüsüyle daha çekici hale geldi. Adı, ölümsüz aydınlanma kurbanları arasına yazıldı.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Turan Dursun'un Hayatı Empty Geri: Turan Dursun'un Hayatı

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Kas. 17, 2008 12:03 am

Turan Dursun' un kitapları

Turan Dursun' un kitaplarının çok büyük bir bölümü Kaynak Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Turan Dursun' u daha iyi anlamak için kitaplarını ve bilhassa başyapıtı denebilecek olan kitabı Din Bu 1' i (1990' dan beri 20. baskıyı geçmiştir) okumanızı tavsiye ederiz. Bu kitapları Kitap Alımı sayfamızda bulunan sanal mağazalardan birinde temin edebilirsiniz. Turan Dursun'un başlıca kitapları şunlardır:

Kur'an Ansiklopedisi, 8 cilt, (Aydınlanma)

Tarihte, İslam dünyasında ilktir… Herkesin anlayabileceği bir dille hazırlandı… Türkçesine ve açıklamalarına yer verildi… İslam dünyasının en önemli uzmanlarınındır… Her açıklama ve yorum, kaynak gösterilerek alındı… Kaynak, İslam dünyasında herkesin birleştikleri arasından seçildi… Hadisler, Buharî, Müslim gibi güvenilir olanlardan alındı… ilgili maddeler için uzmanlardan görüş alındı…

Din Bu I-II-III-IV /Tabu Can Çekişiyor
    (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Dinbu1 Turan Dursun'un Hayatı Dinbu2 Turan Dursun'un Hayatı Dinbu3 Turan Dursun'un Hayatı Dinbu4

Turan Dursun, Din Bu adlı eserinin ilk cildini kendisi yayıma hazırlamış, fakat eserini kitap halinde görmeden katledilmişti. Aslında toplumumuz Turan Dursun’u yitirmemiş, O’na, vurulmasından sonra kavuşmuştu.

Din Bu ciltlerinde ele alınan kimi konu başlıkları şöyle:

“Muhammed’in Cinsel Hayatı”, İslam Ve Şiddet; Kur’an’ın Orijinalleri Yakıldığı için Şimdi Yok; “Şeytan Ayetleri” İslamın Gerçeği; Büyü Ve Muhammed’in Büyülenmişliği; “Kur’an Mucizeleri”; İslamın Tanrısı Akıllı mı?; Kur’an’daki “Çelişkiler”lerden; Kur’an’daki “Akıl Ve Bilim” Dışlıklar; Kur’an’da “Öldürün” Buyruğu!; Ve Kadına Dayak; İslamın İbadet Kaynağı: Güneş Kültü; İslamda İşkence; Orucun Kökeni: Güneşe Tapma; Dinde İnsan Hakları; Peygamberin Karıları ve Cariyeleri; Seni Çamurdan Yarattık-Efsanelerden İslamiyete-; Zina Cezası (“Hadd”) Ve Uygulamaları; Tahsin Mayetepek’in ******’e Raporu...

Kutsal Kitapların Kaynakları 1-2-3 (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Kkk1 Turan Dursun'un Hayatı Kkk2 Turan Dursun'un Hayatı Kkk3

Turan Dursun’un üzerinde yıllarca çalıştığı ve büyük önem verdiği araştırması olan Kutsal Kitapların Kaynakları üç ciltten oluşuyor.
    Birinci ciltte, Kur’an, incil Ve Tevrat’ta yer alan “korku”yu, korku-umut kaynağı Tanrı’yı, “Efendi Baba Tanrı” kavramını, “Kral Tanrı’nın Yönetimi”ni, bunların kaynaklarını;
    ikinci ciltte, “Peygamberlik” konusun, “kabile peygamberi Muhammedi”, peygamberliğin koşullarını ve türlerini, “felsefe-din çiftleşmesini”;
    Üçüncü ciltte “Mucize” konusunu, “Mucize” inancının kaynağını, “Mucize”lerden örnekleri; Turan Dursun’un binlerce yıl derinliklere uzanan titiz çalışmasıyla bulacaksınız.
    “Ben yüzyılların doğurduğu ölümüm” diyen Turan Dursun, Anadolu insanını aydınlatmaya devam ediyor.
    Kutsal Kitapların Kaynakları, Turan Dursun ölümsüzlüğünün mührüdür.

En son Admin tarafından Ptsi Kas. 17, 2008 12:07 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Kas. 17, 2008 12:05 am

Turan Dursun'un Kitapları

Kulleteyn (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Kulleteyn

Turan Dursun'un ilk din eğitimini aldığı çocukluk yıllarını anlatan romanı...
    Şeyh, ağa ve molla üçlüsünün eliyle Doğu Anadolu'nun insanlarına "kader" olarak örülmüş yaşamdan bir kesit. İnsanlara yeniden giydirilmek istenen ŞERİAT'ın nasıl bir İLKELLİK olduğunu çarpıcı biçimde ortaya koyan bir yapıt. Sömürgenlerince övgüsü yapılan İSLAM nasıl bir şey? Gün ışığına çıkarılıyor. Doğrudan kaynağından tutulan ışıklarla.

Allah (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Allah

Bu kitap, Kur'an Ansiklopedisi'nin "Allah" maddesini içeriyor. Allah adının Arapça olup olmadığı?; "Allah"a, "Tanrı" denir mi?; islam öncesi ("el cahiliye") Araplarında "Allah" Kur'an Ve hadislerde "Allah"; islam "kelam"ında "Allah; Allah'ın varlığı nasıl kanıtlanabilir?; Allah'ın kendisini olduğu gibi bilip kavramak mümkün mü?; Allah-evren, Allah-insan ve toplum ilişkileri; İslam öncesi ve sonrası bütün kaynaklar incelenerek hazırlandı…

Kur'an (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Kuran

Bu kitap "Kur'an Ansiklopedisi"nin "Kur'an" maddesini içermektedir. "Kur'an" sözcüğü, tanımı Ve kapsamı, herhangi bir kökten türeyip türemediği hakkında ileri sürülen görüşler; "Kur'an" sözcüğü hangi dildendir; Hadis ve ayetlerde "Kur'an"; "Kur'an"ın inişi, nasıl, ne zaman ve hangi topluma yönelik indiği; islam hukuk ve "Kelam"ındaki tanımı, öteki adları...

Dua (Aydınlanma)

Turan Dursun'un Hayatı Dua

Duanın Anlamı ve Tanımı; Kimi durum ve sesler karşısında okunması öğütlenen dualar; Konulara göre dualar: Yağmur Duası, Yemek Duası, Namaz Duası, Hava Duası, Güneş ve Ay tutulmalarındaki Dua; Peygamberin en çok yaptığı dua; Dua nasıl olmalı; ses ve tutum, korku ve umut; Tanrı'ya ait "en güzel adlar" ile dua…
    marsyas
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 0

Mesaj tarafından marsyas Çarş. Ocak 21, 2009 7:36 pm

Bugüne kadar müslüman kalmamın en büyük nedeni Turan Dursun. En sonunda deizmi benimseyebildim.

Ne zaman Dursun'u okusam adam beni hemen imana getirdi. Saçma sapan varsayımlarını aklım almıyor. Ayrıca Turan Dursun'u sevmiyorum, hatta nefret ediyorum. Dinleri çürütmeye çalışırken sadece Muhammed'in cinsel hayatını ele almış ve bilimdışı olduğunu iddia etmiş. Yahu dinler zaten bilimin bunlara ulaşamayacağını iddia ediyor. Sen nasıl bu saçmalıklarla din çürütmeye çalışırsın?

Bu kitapların okunmamasını tavsiye ederim. İçinde kayda değer bir şey yok.

İnsan aklı ile deizme çok rahat ulaşabilir. Bir kaç arkadaşınızla gireceğiniz bir tartışma ortamı çok daha faydalı olacaktır.
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 72
    Katkı Puanı : 101

Mesaj tarafından Karma Çarş. Tem. 15, 2009 3:35 am

Benim ilgimi çekti... Okumak istiyorum ve en yakın zamanda çoğunu okuyacağım.
    Okumakta fayda var ama "marsyas" adam hemen beni imana getirdi diyor. anlayamadım!!!
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Karma Çarş. Tem. 15, 2009 3:37 am

Böylesine kuşatılmış bir durumda onun çevresinde çok az sayıda destekçisi vardı. İlhan Arsel ve kitaplarını yayınlamayı kabul eden Doğu Perinçek bunlardandı (Turan Dursun yazdığı yazıları kitap haline getirmek için pek çok yayınevini dolaştığını, yayınevlerinin böyle bir kitap yayınlamaya cesaret edemedikleri için teklifini kabul etmediklerini söylemiştir. Sayın Doğu Perinçek bunu kabul eden yegane kişi olarak, Turan Dursun gibi bir aydınlanma savaşçısını kitapları ile Türkiye kamuoyuna kazandırdığı için burada kendisini kutlamayı borç biliriz.)

Bu bölümde doğu perinçek'i övgüyle bahsetmesini hiç sevmedim ama kitabını yayınlamayı kabul edende oymuş!!!!!!
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Mesaj tarafından supeluta Çarş. Tem. 15, 2009 1:27 pm

Doğu Perinçeği esasında bende hiç sevmem,hatt nefret ederim kendisinden ama. . bozuk saat bile günde iki kere doğruyu gösterirmiş derler ya. . Smile
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Karma Perş. Tem. 16, 2009 2:10 am

Very Happy Very Happy Very Happy belki öyledir belki de vardı bir çıkarı bilemiyorum artık!!!
    ufuk tastan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 3
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından ufuk tastan Ptsi Mart 01, 2010 3:03 am

marsyas demiş ki:Bugüne kadar müslüman kalmamın en büyük nedeni Turan Dursun. En sonunda deizmi benimseyebildim.

Ne zaman Dursun'u okusam adam beni hemen imana getirdi. Saçma sapan varsayımlarını aklım almıyor. Ayrıca Turan Dursun'u sevmiyorum, hatta nefret ediyorum. Dinleri çürütmeye çalışırken sadece Muhammed'in cinsel hayatını ele almış ve bilimdışı olduğunu iddia etmiş. Yahu dinler zaten bilimin bunlara ulaşamayacağını iddia ediyor. Sen nasıl bu saçmalıklarla din çürütmeye çalışırsın?

Bu kitapların okunmamasını tavsiye ederim. İçinde kayda değer bir şey yok.

İnsan aklı ile deizme çok rahat ulaşabilir. Bir kaç arkadaşınızla gireceğiniz bir tartışma ortamı çok daha faydalı olacaktır.

ya o kuranı incelemiş hristian olan ülkelerde de oranın din eleştirmenleri isayı eleştriorlar burada sorun yokki..

bence önyargılsıın ona karşı..
    Misafir
    Misafir

Mesaj tarafından Misafir Çarş. Mayıs 12, 2010 1:15 am

Turan dursun kendi hezeyanlarında boğulabn bir adamdır zaten, bu biliniyor.
    mucittin
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 16
    Katkı Puanı : 20

Mesaj tarafından mucittin Çarş. Kas. 24, 2010 1:10 am

doğu perinçek ha? bu bana bi koku verdi ama şimdilik söylemeyeceğim fakat bunu öğrenmem çok iyi oldu
    2.turan dursun ateisttir deist değildir forumda bi kaç yerde deist demişler lütfen doğru bilin inanmayan turandursun.orgdan ya da yaşayan oğullarından araştırarak öğrenebilir ki oğulları da ateisttir
    kitaplarını okumayı düşünüyorumda 2 sıkıntım var 1.si kitaplarının tamamını okumadım ama kitapların çoğu bilimsel bilgilerle değil mucizelerle uğraşıyor yani pek işe yaramaz gibi 2. para şirkete ve çocuklarına giedecek
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Perş. Kas. 25, 2010 1:14 am

Nereye giderse gitsin.
    Ben Turan Dursun'un kitaplarının Din Bu 1-2-3-4 okudum.
    Hem de 16 yıl önce.
    Başlangıçta bu anlattıklarına din alimlerinin cevap verebileceği kanısındaydım.
    Zaman içerisinde anlattıklarına verilebilecek hiçbir karşılığın olmadığını gördüm.
    Kitabın ilk konusu (Kulleteyn) beni çok etkilemişti.
    Birkaç metreküp su = Rengi kokusu ve tadının dğişmemiş olması kaydıyla temiz sayılır.
    Bu hesaptan gidersen Tüm müslümanlar cenabet geziyor demektir. Deniz suyunda abdest alamazlar. İstanbul'un balçık kokulu suyunda abdest alamazlar vs.vs.vs.

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 9:45 pm