www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+7
Uniak
prens bismarck
aviator
supeluta
Burhan
Plüton
Cennet-Kapisi
11 posters

Fark Yok!

Cennet-Kapisi
    Cennet-Kapisi
    Orta Dereceli Üye
    Orta Dereceli Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 217
    Katkı Puanı : 279

Fark Yok! Empty Fark Yok!

Mesaj tarafından Cennet-Kapisi Salı Ocak 18, 2011 1:08 am

Ateizm, Tanrıya veya ruhsal varlıklara olan metafizik inançların reddedilmesi. Var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir düşünce akımıdır.
    Ateizmin ontolojik temeli Materyalizmdir. Başka bir ifade ile Ateizm, "varlık" olarak ölçümlenebilen veya gözlemlenebilen evreni (Fizik Evren) kabul eder. Burada belirtilmesi gereken nokta, insan algısının ötesinde olan ancak ölçümlenebilen bir varlık veya varlık alanı Fizik Evren'e aittir ve reddedilmez. Metafizik, ölçümlenip gözlemlenebilen evrenin ötesinde kalan bir varlık alanı iddiasındadır. Ateizm, evrenin işleyişi ve nasıl oluştuğu ile ilgili açıklama getirmez ancak ateistlerin büyük kısmı ölçüm ve gözlem yöntemiyle bilgi üreten bilimin açıklamalarına başvuruda bulunur.

Deizm (tanrıcılık)

Tüm dinleri reddeden ancak tanrının varlığına inanan inanç şeklidir. Dinler rededildiği için peygamberler, kutsal kitaplar, cennet ve cehennem, melek, şeytan gibi kavramların hiçbirinin deizm inancında yeri yoktur. Sadece evreni ve doğa kanunlarını koyan, bunun ardından evrene ve insanlığa hiç bir müdahalesi olmayan tanrıya inanılır. Bu tek inancın kaynağı, dolaysız yoldan algılarımızla doğaya ve insanın yapısına duyulan hayranlık ve bunları bir yaratan (tanrı) olması gerektiğine olan inançtır.

Deizmde ibadetlerin ve dinsel ritüellerin olmamasından dolayı ateistler ile deistler arasında günlük hayatta, pratik anlamda bir farklılık yoktur.

Deizm, evrim teorisine karşı değildir. Deizme göre insan, tanrının oluşturduğu kurallar çerçevesinde, daha ilkel canlıların evrimleşmesi sonucu oluşmuş olabilir.

aslında ikisinin de arasında pek bir fark yoktur he inanmışın he iananmamışın tanrıya ne farkediyor. sonuçta ikisindede bu iki aninacada kendisine baglayan bir şey göremiyorum baglılık bir yarar bir fayda bir özgürlük bir kurtuluş göremiyorum siz yok olamaya mahkumsunuz ölmeye mahkumsunuz düşüncelerinize göre biraz sert konuştuma ama dogru konuştum.

EDIT //
    Bu Yazi bir arkadas tarafindan yazilmistir gördügünüz gibi TÜRKCE KARAKTER icermektedir Bu HESABIN (Cennet-Kapisi) Gercek sahibi benim ve ben Avusturyadan katiliyorum Türkce Karakter yok Deizm nedir falan filen bilmedigim icin bu konu hakkinda birsey diyemem, Ben sadece emin oldugum Konularda konusurum insaAllah sizlerden özür diliyorum Tesekkürler!

En son Cennet-Kapisi tarafından Çarş. Ocak 19, 2011 12:50 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 114
    Katkı Puanı : 153

Fark Yok! Empty Geri: Fark Yok!

Mesaj tarafından Plüton Salı Ocak 18, 2011 1:51 am

Saygı bekliyorsanız -ki beklediğinizi tahmin ediyorum bu foruma gelip kendi düşüncelerinizi söylediğinize göre- sizde başkalarının düşüncelerine saygı göstermelisiniz öncelikle bunu unutmayın.Elbette bizi eleştirme hakkına sahipsiniz ancak belli bir uslupla belli sınırlar içerisinde.Son paragraftaki uslubunuzdan gerçekten hoşlanmadım.
    Her neyse ,
    Demişsiniz ki ateist ile deist arasında günlük rituel konusunda bir fark yoktur.Evet doğru yoktur.Ancak kabul edersiniz ki ibadetlerini yapmayan bir teist ile de günlük rituel anlamında bir farkımız yok.
    Bir bağlılık , özgürlük , kurtuluş göremiyorum demişsiniz ancak yanılıyorsunuz.Şöyle ki biz insanı insan yapan değerlere bağlıyız.İyiliğe bağlıyız doğruluğa bağlıyız.Yalnızca bağlı olduğumuz şeyler gökten inme olduğuna inandığımız bir kitapta yer almıyor hepsi bu.
    özgürlük..nedir size göre özgürlük?yada sizi bizim özgürlüğümüzün kısıtlandığına inandıran şey nedir?Biz bize saygı duymayan onca insana rağmen özgürüz.çünkü bizim düşüncelerimiz özgür.Buna inanmazsan deist olamazsın gibi bir şey yoktur deizmde.Herkes kafasında kendi tanrısını yaratır.Yarattığı tanrıyla mutlu ve huzurlu olur.Ayrıca kurtuluş demişsiniz.Söyler misiniz bize kurtulmamız gereken nedir?Dünya mı?Emin olun biz böyle mutluyuz.Mutlu olmasak bugün burada bunları konuşuyor olmazdık zaten.
    ve evet sayın cennet-kapisi ölümün bir son olduğuna inanan deistlerdenim ben.Ama ölümün bir son olduğu fikri beni ürkütmüyor.Ben buyum.Ben doğumumdan ölümüme kadar geçen süreyim.Bir kurtuluşa ihtiyacım yok.çünkü böyle de mutlu olmayı bilenlerdenim ben.
    Burhan
    Burhan
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 57
    Katkı Puanı : 92

Mesaj tarafından Burhan Salı Ocak 18, 2011 3:43 am

"siz yok olamaya mahkumsunuz ölmeye mahkumsunuz "

Kuran ve Muhammed stili nefret tohumu örneği, inançlarımızdan dolayı bize karşı bir tahammülsüzlük, elinde olsa bizi kılıçtan geçirir ve bunun için Allah'ın onu cennete alacağına inanır.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Salı Ocak 18, 2011 4:45 am

Öncelikle sitemize hoşgeldiniz sn Cennet-Kapisi,

Hemen şunu belirteyim ki, deizm ile ateizm arasında bir
    fark yok derken yok saydığınız şey ne biliyor musunuz? Tanrı!
    Size göre Allah! Bu kadar kolay yok sayabiliyorsanız yaratıcıyı
    Ateizm'e yakınsınız, dikkatli olun Smile

Size göre günde beş kere yatıp kalkmak yoksa, Arabistan'a gidip
    Kabe'nin etrafında dönmek yoksa, Tanrı'nın var olmasının da hiçbir
    ehemmiyeti yok anlaşılan!

Ayrıca yok olmak, ölmek en çok bu dünyaya delicesine bağlı olanları
    korkutur, bir deist bu korkularını yenmiştir ama siz bu konuda
    sınıfta kalıyorsunuz, hem de kitabınız "Bu dünya bir oyun yeridir, aldanmayın!"
    derken Wink

Saygılarımla.
    aviator
    aviator
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 15
    Katkı Puanı : 21

Mesaj tarafından aviator Salı Ocak 18, 2011 6:30 pm

''siz yok olamaya mahkumsunuz ölmeye mahkumsunuz'' Muhammedin ümmetine yakışan bir cevap olmuş.Tebrik ederim.Göğüsü yeni tomurcuklanmış bir hurin daha olmuştur heralde öteki tarafta bu sözün sayesinde.

''iki aninacada kendisine baglayan bir şey göremiyorum baglılık bir yarar bir fayda bir özgürlük bir kurtuluş göremiyorum''

Bağlılık diye bir şey bizim için söz konusu değildir.Öyle olsaydı, burdaki herkes, kimliğine doğuşta vurulan müslüman damgasına bağlı kalırdı.Bizim için herşeyin başı, düşünmek sorgulamak, en kuvvetli olası senaryoları kafamızda kurmaktır.Ve de hayatın tadını çıkarmak.Yani deist biri agnostik yada ateist olabilir.Ateist biri de tam tersi deizme geçebilir.Çünkü ortada bağlayan bir din, bizi tehdit eden piskopat bir allah, yok.

Senin kafa yapında bir müslamnın ''özgürlük'' kelimesini zaten ağzına almaması lazım.O yüzden bunu kısaca geçiyorum.Biz gayet özgürüz Wink.Herşeyi korkmadan sorguluyoruz.Sizin gibi ızgara, haşlama, közleme olma gibi bir korkumuz yok.

Gelelim yarar ve fayda konusuna.Bu konuda siz teistlerden tamamen farklı dşünüyoruz.Tanrıyla aramızda sadece karşılıksız sevgi ve de saygı ilişkisi var.Çıkar ilişkisi yok.Yani bir iyilik yapayımda allaha yaranayım, yada ulan şimdi yanmayalım boşu boşuna diyerek bişeyden vazgeçme gibi alışkanlıklarımız yok.Herşeyi akıl ve vicdana bırakırız.Tabi herkesin aklı ve vicdanı farklıdır.

Zaten Musanın, İsanın, ve Muhammedin ayrıca onlardan binlerce yıl öncede uydurulan dinlerin türediği kaynak hep aynıdır.Ölüm korkusu ve ölümü kabul edememek!Bu evrenin hiç umrunda olmadığımız gerçeği bize hep kabul edilemez gelmiş.Bir okyanusta damla dahi olamayacak büyüklükte bir gezegende olduğumuzun ve yok olucağımızın ilk insanlardan günümüze kadar değişmeyen ''kabul edilemezlik'' olduğu ortada.Sevsekte sevmesekte, kabul etsekte etmesekte, sistem bu ve bizlerde aynı şekilde yok olucaz maalesef.

Bizim tek faydamız dünyaya at gözlüklerinden bakmamamız.Ama götürüsüde olan inanışlar bizimkiler haklısın.Örneğin bir sevdiğimizi kaybedince, onu gerçekten kaybettiğini bilmek, onunla bir daha konuşma, buluşma şansının olmadığını bilmek zordur.Birine kızınca allah cezanı versin derken boşa bir şey dediğini bilmek zordur.Allahtan adalet bekleme gibi bir şansının olmadığını bilmek zordur.Başın sıkıştımı sana yardım edicek ulu bir gücün olmadığını düşünmek zordur.Gencecik insanlar yüzyıllardır saçma savaşlarda ölünce siz şehit oldu dersiniz, kendinizi avutabilirsiniz.Biz bok yoluna gitti genç yaşta deriz ve çok daha derinden üzülürüz.Ve en önemliside, öldükten sonra filmin biteceğini kabul etmek zordur.Hangi ateist yada öbür dünyaya inanmayan deiste, agnostiğe, panteiste sorarsan sor, ölümden korkmam, ben hazırım, vs dese de ölmek en çok onlar için zordur.Hiç ateizmi yada deizmi yaymaya çalışan, bunun için savaşmayı göze almış, yada intihar bombacısı olmuş bir deist yada ateist gördünmü?Eğer böyle birşey olsaydı, aklın ve mantığın en kolay kabul ettiği gerçekleri savunan deizm, ateizm, agnostizm, panteizm vs gibi akımlar tüm dünyanın dini yerinde olurdu buna emin ol Smile

Ama beynimize prangalar vurmak, at gözlüklerini takıp, dogmalara masallara inanmak hepsinden de zor olduğu için bu yolu seçmişizdir biz.

Uzun lafın kısası kardeşim, gel üye ol forumumuza, konuşalım tartışalım, muhabbet edelim.Ama kafandakileri bizlere empoze etmeye çalışma.Yukarıda da deiğim gibi bizlerinde korkuları var elbet senden farklı olsada.Biz ateşten değil, bu güzelliğin bitmesinden korkarız.Hiç birimiz cesuryürek değiliz.Bu yola cesaretle değil, sadece okuyarak araştırarak girdik.Dolayısıyla, bizi baştan yok saydığımız argümanlarla uğraştırma.Felsefik bir açıdan her türlü tartışmaya açığız biz bunu bil.Ancak kuranda böle yazar, hepiniz yanacaksınız, hepiniz ölmelisiniz pis kafirler! tarzı konuşacaksan, biz yokuz.

Yazıyı okuyunca şimdi farkettimki, biraz fazla genelleme yaparak, herkesin adına konuşur gibi bir dille yazmışım.Sizde katılıyorsanız ne ala,katılmadıklarınız tamamen bana ait düşüncelerdir..

Herkese mutlu günler.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Mesaj tarafından supeluta Salı Ocak 18, 2011 8:10 pm

sn aviator, çok hoş bir yazı olmuş, keyifle okudum.
    prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 43

Mesaj tarafından prens bismarck Çarş. Ocak 19, 2011 12:05 am

tanrı ile ALLAH ayrı şeyler müslümanlar ALLAH a tanrı demezler. çünkü onlara göre ALLAHIN tanrı diye bir ismi yok onun için tanrıyı kabul etmezler saten ALLAHI kabul ederler.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Plüton Çarş. Ocak 19, 2011 12:12 am

Onca yazıdan sadece bunu mu çıkardınız?
    Bir kavrama bu kadar mı takılıyorsunuz?
    Tanrı deyince ne farkediyor inandığınız şey mi değişiyor?
    Bu kadar küçük hesaplar peşinde olmayın.
    prens bismarck
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 17
    Katkı Puanı : 43

Mesaj tarafından prens bismarck Çarş. Ocak 19, 2011 12:25 am

onlara göre degişiyor vede haklılar nasıl bir anahtarda bir diş fazla veya eksik olursa kapı acılmıyor yada şu foruma giriş yaparken bir harfi yanlış yazssan girebiliyonmu onun için bazen kücük şeyler büyük anlamlar taşıyabilir.bazende büyü sayfalar dolsu yazılarda bir şey ifade etmeye bilir.
    Plüton
    Plüton
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından Plüton Çarş. Ocak 19, 2011 12:33 am

Sizin bahsettiğiniz şey sizin deyiminizle dünyevi bir şey ama bizim deyimimizle tanrı sizin deyiminizle allah bir harften yada bir sıfattan çok çok yüce.Siz bu sözlerinizle inandığınız yaratıcıyı basite indirgiyorsunuz.
    Ayrıca bizim tanrı derken neyi kastettiğimizi çok iyi biliyorsunuz.Siz kendi argumanlarınızla konuşuyorsunuz biz kendi argumanlarımızla konuşuyoruz hepsi bu.
    Siz allah yazdığımızı farzedin ve ona göre okuyup yorum yapın sizin için bu kadar problemse.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Çarş. Ocak 19, 2011 1:06 am

ADMİN demiş ki:sn aviator, çok hoş bir yazı olmuş, keyifle okudum.

Admin'e katılıyorum
    ukedi
    ukedi
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 159
    Katkı Puanı : 210

Mesaj tarafından ukedi Cuma Ocak 21, 2011 8:51 pm

bunu çürütmek için hiçbir şey demeye gerek yok, arkadaş kendi kendini yok etmiş
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Çarş. Şub. 02, 2011 2:48 am

Al-Lah'ın "tanrı" diye bir ismi yoktur.

Bu doğrudur, zaten olamaz da. Çünkü Al-Lah bir tanrıdır, tıpkı Al-Lat, Al-Uzza, Al-Menat, Elohim, Yehova gibi.
    murat polatt
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 14

Mesaj tarafından murat polatt C.tesi Ağus. 11, 2012 8:46 pm

Aslında soruyu veya iddayı önyargısız okursak, bir anlamda "fark yok" ifadesi gayet mantıklı duruyor.
    Ateist= Tanrıya ve dolayısı ile ölümötesine inanmaz.
    Deist= Tanrıya inanır, bır kısmı ölümötesine inanmaz.

Bu iki inanç durumunda da veya kabulünde de, ortak nokta, ölüm sonrası bir "hesap" yoktur. Peki durum böyle ise, Tanrıya inanmakla ne elde edilir?. Bir ateistte yaşayıp, öldü yok oldu, bir deistte yaşayıp öldü ve yok oldu. Sadece dünyada "çok iyi insandı" desinler diye mi yaşar deist?. Ateist bu zinciri bile kırmış ve daha özgür yaşamak ile evet "fark var" diyebiliriz. Yani elde edilen sonuç aynı ise, hayattaki şartlanmalar yönünden "kime göre iyi olduğunun delili olmayan" konularda ateist daha öndedir. İnanç yönünden dolayı ise sorgu olmadığından, öldükten sonra "fark yoktur".
    captcha
    captcha
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 342
    Katkı Puanı : 718

Mesaj tarafından captcha Perş. Eyl. 13, 2012 11:21 pm

yok abi hiçkimsede dindar gibi düşünebilme yetisi yokk! Very Happy

deyizmmiş atayızmmış angostiklermiş aynı hepsi!

hepsi dinsiz kafir putperest işi, gayri müslim işi. gayri müslim ha zenci olmuş ha finlandiyalı fark etmez. aynı abi!
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Mesaj tarafından tesetturluadam Çarş. Şub. 03, 2016 6:52 am

cennet ve cehennem teselli işidir. cennet ve cehennem acizlerin işidir.

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 7:37 pm