www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

3 posters

Bazı sorularım var

accidental
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 8

Bazı sorularım var Empty Bazı sorularım var

Mesaj tarafından accidental Paz Mayıs 20, 2012 9:17 pm

Öncelikle 16 yaşında olduğumu belirtmek istiyorum. Bazılarınız bu konuları düşünmek için küçük olduğumu düşünebilir ancak ben düşünmenin bir yaşı olduğunu sanmıyorum.
    Ailem müslüman. Ben de müslümandım ancak son 1-2 yıldır bu konuyu fazla düşünmeye başladım. İslamı incelediğimde Tanrı'nın insanlara eşit davranmadığını, zalim ve egoist olduğunu görüyordum. Tüm insanlara yardım eden, kimseye kötülüğü dokunmamış, dürüst ve iyi kalpli bir insanı sırf kendisine tapmadığı için cehenneme gönderen bir Tanrı olamazdı o Tanrı. Deizm'i zaten biliyordum ama çok araştırmamıştım. Siteye girip yazılanları okuduğumda tamamen benim düşüncelerimin özetlenmiş olduğunu gördüm. Yine de sormak istediğim bazı sorularım var.
    Deizm'de Tanrı'nın evreni yarattıktan sonra hiçbir müdahalede bulunmadığına mı inanılıyor? Bu konuda Tanrı'nın cezalandırılması gerekenleri adil bir şekilde cezalandırıldığını ve adil bir şekilde insanların ödüllendirilebildiğini görebiliyorum çünkü.
    Peygamberin tüm kitabı kendisinin yazdığını ve bunu kendi çıkarları için yaptığını mı düşünüyorsunuz?
    Eskiden müslümansanız bu inanışı benimsediğinizde ne konularda zorlandınız, nasıl başa çıktınız?
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Bazı sorularım var Empty Geri: Bazı sorularım var

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Mayıs 21, 2012 2:09 am

Merhaba, öncelikle hoşgeldiniz aramıza sn accidental.

1. Deizm kurumsal bir inanç sistemi olmadığı için, deistlerin arasında deizmin felsefesi hariç bazı konularda görüş ve inanç aykırılıkları vardır ki, olması gerekende budur diye düşünüyorum. Bu işte esas, insanın iç huzurunu, aklını ve bilimi kullanarak bulmasıdır, sonrası iç huzurunda dengeyi ne şekilde inanarak sağladığına kalmıştır. Tanrı'nın evrene müdahalesi konusu gerçekten ayrıntılı bir konu, çünkü bu söylenirken düşünülen, Tanrı'nın evreni yarattığı ve köşesine çekildiği şeklinde ancak atladığımız bir konu daha var ki, Tanrı evreni halen yaratıyor olabilir! Nitekim bizim zamanımıza tabi değildir Tanrı. Bu işin bir uç noktasıydı ancak ben kendi inancıma göre Tanrı'nın evrimi kontrol ettiğine, canlıların (sadece insanların değil) isteklerini doğru frekanslarda evrene yaymaları sonucunda gerçekleştirdiğine inanıyorum ve şimdilik bunlarla mükemmel bir iç huzurum ve hayatım var, ama bugünlere sorgulayarak gelmiş biri olarakta, halen herşeyi sorgulamaya devam ediyorum.

2. Evet, müslümanlar haricinde tüm inançlara mensup kişiler, Kuranın Muhammed tarafından (ve arkadaşlarıyla) yazıldığına inanıyor.

3. Açıkcası ben çok uykusuz günler geçirdim, çok sıkıntılı dönemlerdi gerçekten, ama her değişim sancılı oluyor. Sabrederseniz mükemmel bir hayata ve iç huzura kavuşuyorsunuz, bende öyle oldu en azından. Bu dönemde tavsiyem hiç bir şeyden korkmadan, her şeyi ama her şeyi sorgulamanız, tüm inandıklarınızı yanlışmış gibi sürekli gözden geçirmeniz. Bir tavsiyemde çevreniz müslümansa ve bu konulara iyi bakmıyorsa, şimdilik bu konuları hiç açmamanız, kendi içinizde verin savaşınızı.
    accidental
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 2
    Katkı Puanı : 8

Mesaj tarafından accidental Salı Mayıs 22, 2012 1:02 am

Cok tesekkur ederim gercekten, cogu seyi daha iyi anlamis oldum sayenizde ancak dogal olarak hala kafam karisik ve ne yapmam gerektigini bilmez durumdayim.
    MüjdatCelik
    MüjdatCelik
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 9
    Katkı Puanı : 27

Mesaj tarafından MüjdatCelik Ptsi Mayıs 20, 2013 10:41 pm

yapman gereken senin içinden gelendir, ne burada ne de dışarda birilerinin seni kendi inancına zorlamasına izin verme, senin için doğru olanı yapmadığın sürece asla doğru bir insan olamazın

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 5:10 pm