www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Deizm vs Ateizm

supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Deizm vs Ateizm Empty Deizm vs Ateizm

Mesaj tarafından supeluta Cuma Eyl. 14, 2012 5:31 pm

Görüşleri zıt iki kutupta bulunan bu iki inanç arasında bence büyük bir yakınlık bulunmaktadır.
    Amacımız eğer evrenin sırlarını çözmekse, hayatın anlamını kavramaya çalışmaksa, bu iki inanç aynı şeyi arıyor demektir. Sadece cevabı bulmak için farklı yolu denediklerini düşünüyorum deistlerin ve ateistlerin. Denklem çözer gibi, bir grup, tanrıyı denklemde kullanarak çözüme ulaşmaya çalışırken, diğer grup tanrıyı denkleme katmadan problemlere yaklaşır.

Bu iki grubun birlikte çalışması insanlığın cevaba ulaşmasını hızlandıracaktır. Nitekim bu iki grubun radikal dindarlar gibi birbirlerine düşman kesileceklerini hayal dahi edemiyorum. Çünkü her iki grubun üyeleride açık fikirli, bilime inanan insanlardan oluşuyor.

Bu noktada agnostisizm bana kolaycılığa kaçıyormuş gibi geliyor. Denklemi çözmekle uğraşmayıp, bu denklemin çözülmesi imkansız diyip kenara sıyrılıyorlar gibi geliyor Smile
    serhat_41
    serhat_41
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 108
    Katkı Puanı : 188

Deizm vs Ateizm Empty Geri: Deizm vs Ateizm

Mesaj tarafından serhat_41 Cuma Eyl. 14, 2012 7:02 pm

kendimi deist kabul eden biri olarak ara sıra ateistmiyim diye ikilemde kaldığım olmuyor değil, tanrı olarak bütün evreni görüyorum müslümanların söylediği en mantıklı cevabı Allah her yerdedir olarak görüyorum ölümden sonrası ile herhangi ruhani bir boyuta inanmıyorum, alevi felsefesinde ölen kişinin yakınlarına Allah rahmet eylesin değil devri daim olsun denir, bende tohumun bitkiye, çiçeğin meyveye dönüşmesi gibi sonsuz bir dönüşüme inanıyorum tarihin başlangıcından beri yaşamış insanların, canlıların üzerimde varlığını hissediyorum öldükten sonrada yeni cenlara yürüyeceğimi düşünüyorum, emin değilim bu düşünceler beni deistmi, ateistmi yapar ama ikiside beni rahatsız etmez...
    MüjdatCelik
    MüjdatCelik
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 9
    Katkı Puanı : 27

Mesaj tarafından MüjdatCelik Ptsi Mayıs 20, 2013 9:41 pm

Deizm ile Ateizm arasında yakınlık olması imkansız, çünkü adamların inanışının veya inançsızlığının temelini oluşturan kavram Tanrı'dır, onlar kesin olarak varlığını inkar edip "yok" diyebiliyorlar. Ancak biz Tanrı ( bir YARATAN ) olduğuna inanıyoruz, ateistlerin inançsızlığının temelini red eden bir inanış olan deizm ile aralarında bağlantı kurmak pekte mantılı gelmedi
    Deus
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 5
    Katkı Puanı : 15

Mesaj tarafından Deus Paz Ekim 19, 2014 11:54 pm

Merhaba

insanı bir evrim makinası olarak gören ateizm sanılanın aksine deizme dönmeye mahkumdur. İnsan varlığı etten kemikten ibaret olmayıp ruhani bütünlüğü olan, açık bir bilince sahip bir varlıktır. Ateizmin esası ile Deizmin esası çatışır. Bizler tanrının(ya da yaratıcının) parçacıkları olduğumuza inanırken(aslında bu bilmek gibi) ateistler küçük mini organizmalardan geldiğimizi evrim teorisine dayandırarak hayatlarını sürdürüyorlar. Bunu yaparken bilimin geçerli saydığı gerçekliği baskılayıp duruyorlar, halbuki bilim ötesi gerçeklikler konusunda çıtları çıkmıyor. Bu anlamda ortak bir nokta bulup ortak bir yol çizmeleri zor ..

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 5:32 pm