www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Bana da yardım edebilir misiniz?

gggece
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 5

Bana da yardım edebilir misiniz? Empty Bana da yardım edebilir misiniz?

Mesaj tarafından gggece Cuma Haz. 07, 2013 8:14 pm

Aylar yıla yuvarlandı, içimde hissettiğim ve aklımın yettiğince düşündüğüm bu din/tanrı kavramları ve bu kavramların yaşama aksettirdiği davranışlar hakkında kendi içimde cebellendim durdum. Ben doğar doğmaz beni éMüslüman çocuk" diye adlandırdılar ve müslüman bir aileye mensup olduğum için öyle büyütüldüm. Yani hepiniz gibi hangi dine mensup ailenin çocuğu olduysam öyle yetiştirildim.

Bana sorgulama, düşünme ve hislerimi söyleme hakkını tanımadılar ve yirmi yaşıma gelene kadar ben de sesimi çıkaramadım. Tanrı'nın varlığına inanıyorum; şu ölçüde inanıyorum; ben bir insanım ve gece yattığımda içimden konuşacağım ve yardım isteyip, hesap soracağım, kızıp, sığınacağım birine ihtiyacım var. Açıklayamadığım koularda pası kendisine atacağım biri; tanrı. Tanrı'nın bir amacı var ve kimse bunu bilmiyor. Elçileri bile. Ben peygamberler ve kitaplar zamanında yaşamadım, bana birileri, senin peygamberin dinin kitabın bu, dedi ve ben de tamam dedim. Ama artık demiyorum ve demeyeceğim.

Bana "Tanrı var." diyen elçiye göre tanrıyı var kabul edersem bu benim o elçiye inandığımı göstermez mi? Tanrı ile benim arama kimse girmemeli.
    Bunun yanı sıra, kutsal kitapları öğrenmek ve anlamak amacı ile okumayı düşünüyorum. Siz ne dersiniz? Sizler de okudunuz mu?
    Bana önerebileceğiniz roman, makale var mıdır?

Teşekkür ederim şimdiden.
    supeluta
    supeluta
    Site Yöneticisi
    Site Yöneticisi

Erkek Mesaj Sayısı : 658
    Katkı Puanı : 802

Bana da yardım edebilir misiniz? Empty Geri: Bana da yardım edebilir misiniz?

Mesaj tarafından supeluta Ptsi Haz. 10, 2013 2:36 am

Merhaba, hoşgeldiniz sn gggece,

Hepimiz sizin geçtiğiniz yollardan geçtik, inandığınız yolda, dış etkilere aldırmadan yürümeye devam etmenizi öneririm.

Tanrı'nın varlığını bize söyleyen peygamberler değildir, peygamberler türemeden önce de yer yüzünde tanrı'nın varlığına inanan insanlar vardı.

Sözde kutsal kitapları okumanız, dinlerin insan ürünü olduğunu anlamanız bakımından iyi olacaktır, zaten baştan sona okumak biraz zordur çünkü bu kitaplar dağınık, konudan konuya atlayan, kendisini tekrar eden hikaye ve söylemlerle doludur.

Sitemizdeki kitap bölümünü incelemenizi tavsiye ederim.
    Uniak
    Uniak
    Tam Üye
    Tam Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 558
    Katkı Puanı : 727

Mesaj tarafından Uniak Paz Haz. 16, 2013 11:03 pm

Bence Kuran'ı oku. Her okuduğun ayette "acaba" de kendi kendine.
    Birileri böyle yapmış ve düşüncelerini başkalarının derlemeleriyle bir yazı oluşturmuş. Birkaç saat sürer ama okumanı tavsiye ederim.

http://istavrit.wordpress.com/

Bu siteyi incele çok şey bulacağına eminim.
    bosrahip
    bosrahip
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 16

Mesaj tarafından bosrahip Paz Haz. 30, 2013 2:09 pm

Merhaba, açıkçası düşünceniz ne dinlere ne de deizme pek uygun değil. Kendi düşünce sisteminizi oluşturmanız, doktrinlerden uzak durmanız takdire şayan. Ancak bir yerde mutlaka "ben ...istim" diyeceksiniz. Sığınacağınız, sizden daha güçlü bir varlığa ihtiyaç duyduğunuzu kabullenmiş olmanız güzel. Bu kabullenme zamanla ona ihtiyacınız olmadığı gerçeğini de doğuracaktır. Üç dinin kitaplarını mutlaka okuyun, bilmediğiniz bir şeye karşı çıkamazsınız. Ayrıca üç din haricindeki diğer dinler hakkında da bilgi sahibi olmanız kültürel anlamda yararınıza olacaktır. Hepsini fantastik roman niyetine okuyabilirsiniz.

Saygılar.

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 12:48 am