www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

4 posters

Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz?

faarukbulut
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 26

Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz? Empty Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz?

Mesaj tarafından faarukbulut Ptsi Şub. 01, 2016 10:51 pm

18 yasindayim daha yeni deistim diyebilirim okulda din hocasi ile konusurken bana,

"Varlığı inkar edilemeyen ve kainatı idare eden yüce Varlık, hiç yarattığı insanı başıboş bırakır mı?"

bu tarz soru sordu ve tanri evreni bir calar saat gibi kurup birakmasini sordu ikisi nerdeyse ayni soru zaten

Anlayabilcegim dilden fazla felsefi bir dile kacmadan aciklar misiniz?
    Saygilarimla
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz? Empty Geri: Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz?

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 01, 2016 10:59 pm

merhabalar, faruk.
    sana bunu şu şekilde açıklamak istiyorum.
    cennet ve cehennemden yola çıkarak baktığımızda, dinlerin hepsinin bir puan oyunu ve 'iyilerin ödüllendirileceği kötülerinse cezalandırılacağı' palavralar olduğunu biliyoruz.
    eğer cennet ve cehennem varsa, yaratıcı bu dünyaya karışmıyor demektir.
    çünkü özgür iradeyle külli iradenin hiçbir bileşeni yoktur.
    fakat karışmaktan kastın, davranışlarımıza müdahale etmek değil de dünyevi olayları kontrol etmekse olabilir.

ikinci olarak saat örneğini müslümanken ben de kendi kendime sorgulayıp vicdani tatminliğimle yaşamıştım.
    şimdi bakıyorum da tanrıyı saatçi, evreni saat olarak algılamak mantıksız. ama yine de düşünecek olursam kendi kendime şöyle diyorum: neden saatçi gelip saati kurcalasın?

sonuçta tanrı kendi yarattığı evreni bozmaz. bunu biz bozuyoruz. doğal dengeyi. kapitalizm, açlığın nedeni mesela. tanrı değil. bunu öne sürüp tanrıya hakaret etmek de bir yanılsama.
    kısaca konudan çıkmadan, somutlaştırılmış örneklere değinerek demek isterim ki: iyi veya kötülük tanrıdan değildir. böylece evrene dokunuyor olamaz.
    karanlık gibi. karanlık yalnızca ışığın olmadığı yerdir. kötülük de.

iyi günler dilerim.
    faarukbulut
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 6
    Katkı Puanı : 26

Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz? Empty Geri: Cevabini bulamadigim bir soru bakar misiniz?

Mesaj tarafından faarukbulut Ptsi Şub. 01, 2016 11:03 pm

Saat ornegi tam olarak tanri evreni yaratti bir daha hic dokunmadi olayidir.

Saatin calismasi icin nasil ki ayar yapilmasi gerekiyorsa evren icinde fiziksel veya diger turlu olsun ayarlar yapilmasi gerekiyor.

Tanri bu ayarlari yapip (evreni yaratip) koseye mi cekildi?
    tesetturluadam
    tesetturluadam
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 104
    Katkı Puanı : 245

Mesaj tarafından tesetturluadam Ptsi Şub. 01, 2016 11:09 pm

faarukbulut demiş ki:Saat ornegi tam olarak tanri evreni yaratti bir daha hic dokunmadi olayidir.

Saatin calismasi icin nasil ki ayar yapilmasi gerekiyorsa evren icinde fiziksel veya diger turlu olsun ayarlar yapilmasi gerekiyor.

Tanri bu ayarlari yapip (evreni yaratip) koseye mi cekildi?

şahsen bu şekilde düşünüyorum.
    hem müdahale etmiyor, hem de işin özünde her şey onun müdahalesi dahilinde gerçekleşiyor.
    önceden belirlenmiş program.
    sorgulayanayan
    sorgulayanayan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 16
    Katkı Puanı : 58

Mesaj tarafından sorgulayanayan Çarş. Nis. 20, 2016 12:18 am

Bilime göre evren tasarlanamaz bunu hocana söyle. Evrenı baslatan bır varlık olabılır ya da olmayabılır bunu bugunku bılgımızle bılemıyoruz. Hatta bu tanrı, evrenın ıcındekı fızık yasalarını bıle koyamaz... Bu yüzden müdahale denen olay da yoktur.
    dide
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 55

Mesaj tarafından dide Çarş. Nis. 27, 2016 7:55 pm

varlığı inkar edilemeyen, kainatı yaratan varlığın insanları başıboş bırakmamasının tek yolu din mi onu sor hocana, yani din olmadan yarattığını varsayarsak, ne biliyor boş bıraktığını

Forum Saati Ptsi Mayıs 20, 2024 4:17 pm