www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Join the forum, it's quick and easy

www.deizm.org'un gelişmesi için bir şeyler yapmak istemez misin?

İletişim: deizmturkiye@gmail.com

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
#SomayıUnutma
Sorumluların ceza almaları için, böyle bir katliamın bir daha yaşanmaması için #SomayıUnutma.

+13
Stepal Kepton
islamiyet
lovely idiot
dj_psk
ergun
kuyrukluyıldız
amitolane
silver surfer
Uniak
ukedi
Tikky.
bosrahip
mcanysr
17 posters

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 47
    Katkı Puanı : 137

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp - Sayfa 2 Empty Geri: Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 11:03 pm

Hür irade olmayanında dinen bir yükümlülüğü yok diyorum bende. Burada ki yanlışlık nedir. Bence senin örneğindir.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 37
    Katkı Puanı : 112

Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp - Sayfa 2 Empty Geri: Lütfen cevap. Müslüman yada Deist, cevappp

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 11:13 pm

anlamak mı istemiyorsun çözemedim, ben sana hür iradesi olmayan sorumluluğundan bahsetmiyorum. diyorum ki hür irade var diyorsun ya benim verdiğim örnek hür iradeyi açıkla diyorum. akli dengesi olmayanları kastetmiyorum. olayı yaşayanın yerine koy kendini o adamı seçeneklerini ve hangisi seçeceği üzerine diyorum.
    benim verdiğim örneği değerlendirmeni istiyorum senden, bana burada insan olarak dünyada özgür iradeyi değerlendir.
    Allah'ın merhametini değerlendir.
    Bir insanda akli dengesizlik varsa bununda sebebi kendisi değil herhalde Allah yaratıyor insanı, Allah'ın yarattığı bir durumdan hiç suçu olmadığı halde bir insan zarar görüyor ve bu insana sen özgür irade var seni diyebilir misin
    buna izin veren Allah'ın merhameti nerede, bu düzen hiç böyle olamayaca kşekilde yaratılamaz mıydı
    sen diyorsun inanmayanlar cezalandırılacak, bunu normal karşılıyorsun. buna izin veren Allah kendine inanmadı diye bir ateisti cezalandırırken bu olayı yaşayıp ateist olan adama senin beni affetmem için yalvarman gerek dese Allah ne derdi sence
    öyle hür irade deyip tek tanım yapmakla olmuyor.
    islamiyetin bana sunduğu seçenekler inanmazsan seni cezalandırırım diyor. ben de böyle bir seçenek yaratanın tanrı olmadığını düşünüyorum. ben Allah'ı yüceltirken, ben ona merhamet yüklerken ben deist olarak cehennemde mi yakacak beni, sen cennet de beni istemiyor musun yani müslüman olmayanları
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet C.tesi Ara. 27, 2014 11:20 pm

Herkesin bir imtahanı vardır dünyada, kimi gözünü kaybeder kimi bacağını kimi karısını, onun imtihanını sorguya çekmek nekadar saçma bir düşünce? Adı üstünde imtihan. Bu dünyadaki tek imtihan din değildir bunu unutma, bunlarda her kişi için ayrı ayrı imtihanlardır.

Dinimize göreyse evet akılla kavranabilecek bir dini inkar etmen (dikkat et dinimize göre diyorum) cehennemde yanman demektir. Evet yanarsın ama belki Allahın sonsuz merhameti vardır affedip cennete koymayacağınıda bilemezsin. Sonuçta burada ki hatan seninle Allah arasında ve affedebilir. Bu tamamen Allaha kalmış bir şeydir.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot C.tesi Ara. 27, 2014 11:34 pm

işte kardeşim bu tür örnekler verdiğinde tipik kaçamak cevaplar veriyor dindarlar, sen de aynısını yaptın. herkesin imtihanı herkese göre farklıdır. ee aynı dünyada yaşıyoruz, aynı dünyada düşünüyoruz, aynı dinden sorumluyuz ama her insanın imtihanı farklı oldu mu şimdi bu cevap.
    tanrı-kötülük konusu bilmediğimiz bir konu yani dünyada kötülük var ve bu konuda tanrının niyelerini bilmiyoruz. yani biz yolda kaza geçen birine imkanımız olduğu halde yardım etmezsek bu acımasız bir davranış olur. tanrının bu konuda bir sebebi olmalı, birçok kişi bu sebepten tanrıya inanmıyor. birçok kişi agnostik, ben de deistim ama agnostik deistim. hele bir dine inanacaksak bunu Allah'ın kesin açıklaması gerekirdi diye düşünüyorum. ama bizi kulluk için yarattığını söylüyor. bizi sınamak için yarattığını söylüyor. bizi sınamakla eline ne geçecek. tanrının bizi yaratmasının sebebini biz anlayamıyoruz belki ölünce anlayacağız ama bu dünyada bu sebepler tanrı konusundaki düşüncelerdir. tanrı merhametlidir dedikten sonra, dua ederken kolu bacağı kopan çocukları görüyoruz haberlerde, savaşlarda. özellikle bu sadece bir konu insanlıkla ilgili birçok cevapsız soru, açıklanması gereken konu var ki sen diyorsun bir de şu mucize bu mucize yemişim sayı mucizesini 5 kere geçiyor, 1600 bilmem kaç, 19 un katıymış bana ne bunlardan, yani bir tanrı kendisine inanılmasını istiyorsa bunları açıklamsı gerekirdi, ama Kuran'da geçmişteki hikayeler, cinsellik konuları, gereksiz birçok konu tekrar edilerek yer alıyor. o yüzden bizi tanrının kendisine inanılmaması konusunda cezalandırmaya hakkı yok. ama hatalarım vardır ben insanım yaptığım kibirden, kötülüklerden, başkasının hakkını yemekten cezalandıracaksa cezalandırsın beni ona itirazım yok. ama dinine inanmadım diye 1400 sene sonrasında yaşayan insanları, son 20 senedir internetin geliştiği bir dünyada bazı bir dine inanmadı diye cezalandırması benim için dinlere inanmama sebebplerinden biridir.
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet Paz Ara. 28, 2014 12:24 am

Tamam aynı dünyada yaşıyoruz, aynı dünyada düşünüyoruz, aynı dinden sorumluyuz ama herkes aynı düşünce yapısına sahip değil bunu nasıl açıklıycaksın bakalım?

Benim şuan ayağım sakat. Alçıda. Fakat ben şükrediyorum, ne hallerde olanlar var sonuçta, ve ya ayağım belki bu hale gelmeseydi daha kötü şeyler olacaktı. Ayağımın sakat olması isyan etmem için bir sebep değildir. Sonuçta buda imtihan bunun imtihan olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek. Sonucunda isyan ediyorsam inkarcı, etmiyorsam şükrediyorsam Allahın yanında olurum. Bu safımı belli eder. Ayrıca inanan insanların işlediği günahlar dinimize göre ya bu dünyada yada ahirette çıkacak. Bu dünyada çektiğimiz acı, ahirette çekeceğimizin yanında bir hiçtir. Bu dünyada çekmeyi yeğlerim. O eli, bacağı kopanlardan dinine gerçekten bağlı olanlara sor bakalım bu imtihan onlar için zor mu geliyor? Verecekleri cevapları sana söyliyim. "HAYIR". Çünkü onlar da bunu biliyorlar, okumuşlar ve bunların dinimizde bir yere sahip olduğunu öğrenmişler.

İlk cümleme de cevap ver. Demeyince cevap vermiyosun sonra neye vericem diye bana soruyosun da.
    lovely idiot
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından lovely idiot Paz Ara. 28, 2014 12:42 am

islamiyet demiş ki:Tamam aynı dünyada yaşıyoruz, aynı dünyada düşünüyoruz, aynı dinden sorumluyuz ama herkes aynı düşünce yapısına sahip değil bunu nasıl açıklıycaksın bakalım?

Benim şuan ayağım sakat. Alçıda. Fakat ben şükrediyorum, ne hallerde olanlar var sonuçta, ve ya ayağım belki bu hale gelmeseydi daha kötü şeyler olacaktı. Ayağımın sakat olması isyan etmem için bir sebep değildir. Sonuçta buda imtihan bunun imtihan olduğunu anlamak çok zor olmasa gerek. Sonucunda isyan ediyorsam inkarcı, etmiyorsam şükrediyorsam Allahın yanında olurum. Bu safımı belli eder. Ayrıca inanan insanların işlediği günahlar dinimize göre ya bu dünyada yada ahirette çıkacak. Bu dünyada çektiğimiz acı, ahirette çekeceğimizin yanında bir hiçtir. Bu dünyada çekmeyi yeğlerim. O eli, bacağı kopanlardan dinine gerçekten bağlı olanlara sor bakalım bu imtihan onlar için zor mu geliyor? Verecekleri cevapları sana söyliyim. "HAYIR". Çünkü onlar da bunu biliyorlar, okumuşlar ve bunların dinimizde bir yere sahip olduğunu öğrenmişler.

İlk cümleme de cevap ver. Demeyince cevap vermiyosun sonra neye vericem diye bana soruyosun da.

ne güzel söylemişsin herkes aynı düşünce yapısına sahip değil, tamam işte ben de tanrı konusunda farklı düşünüyorum. niye farklı düşündüğüm için cezalandırılıyorum. niye senden farklı düşündüğüm için ceza alıyorum. bana göre tanrının kitap göndermemesi daha mantıklı ve tutarlı. bu forumda sen de mesaj yazmışsın bir konu var bir arkadaş çok güzel açıklamış, dünya o kadar muhteşem yaratılmış her şeyine karşılık veriyor kötüye kötü, yine bunları algılamamız için aklımız var. dünya her dilden bir kitapken, her zamanda görülebilirken tanrının diğer yöntemi seçtiğini düşünmüyorum.
    şimdi ben senden farklı düşünmemi algılayamıyorsun sonra da ben bana göre deyin ya bu deistler bana göre deyip duruyor islamda böyle bir şey yok diyorsun. evet işte ben buna katılıyorum islam'da böyle bir şey yok hani hür irade demiştik hür irade budur işte bilinmezlik için seçenekleri yanıtlamak. ben iyiyi kötüyü ceza ve ödül olmadan seçiyorsam bu hür iradedir.
    sen bana diyorsun ki her insan farklı düşünür, e o zaman ben farklı düşünüyorum kardeşim. imtihan, hür iradeye inanıyorum. senin dinine göre senin dinin ulaşmadığı yerler var, dil sorunun var, sen bunlara herkesin sınavı farklıdır deyip işin içinden çıkıyorsun ben de diyorum ki her zamana, her dile hitap eden bir dünyanın içinde yaşıyoruz ve bu dünyanın kurallarını anlamamız için akıl verilmiş. oldu mu el cevap
    islamiyet
    Katılımcı Üye
    Katılımcı Üye

Mesaj tarafından islamiyet Paz Ara. 28, 2014 1:00 am

Çünkü sen mantıkla kavranabilecek kadar basit olan Allahın dinini reddediyosun ben kabul ediyorum. O sana göre, sen de Allah olmadığına göre? Din deistler için bir bilinmezliktir, müslümanlar içinse kabul görmüş bir inanç. Bu durumda hala hürsün. İyiyi kötüyü ceza olmadan hür iradenle seçersin de ceza varken bile kötüyü seçen bu kadar insan varken ceza yokken dünya yaşanacak bir yer olur muydu? Olmazdı. Bunu bilip dururken neden bir dinin olmasını abes karşılıyorsun. Gayette mantıklı bence.
    Stepal Kepton
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 4
    Katkı Puanı : 12

Mesaj tarafından Stepal Kepton Ptsi Ocak 12, 2015 3:36 pm

islamiyet demiş ki:Çünkü sen mantıkla kavranabilecek kadar basit olan Allahın dinini reddediyosun ben kabul ediyorum. O sana göre, sen de Allah olmadığına göre? Din deistler için bir bilinmezliktir, müslümanlar içinse kabul görmüş bir inanç. Bu durumda hala hürsün. İyiyi kötüyü ceza olmadan hür iradenle seçersin de ceza varken bile kötüyü seçen bu kadar insan varken ceza yokken dünya yaşanacak bir yer olur muydu? Olmazdı. Bunu bilip dururken neden bir dinin olmasını abes karşılıyorsun. Gayette mantıklı bence.

Allah, Tanrı veya genel anlamda Yaratıcı; Eğer sen bir yaratıcı olsan tüm insanlığa tek dilde tek coğrafyaya mı din gönderirdin? Yoksa evrensel bir dil mi kullanırdın herkes anlasın diye? Neden dini öğrenmek için Arapça öğrenmemi istiyor olabilir? Aciz mi düşünememiş mi? Üşenmiş mi? Lütfen gerçekleri görün. İmtihan için geldiğinizi sandığınız dünya da Yaratıcıyı adaletsizleştirip, bazı kısımlara kopya kitap ve peygamber gönderdiğini iddia edemezsiniz. Bu Yaratıcıyı adaletsiz yapar. Haliyle din, sapkınlıktır çıkar ilişkisidir. Hangisi olduğu önemli değil. Bir Yaratıcı kendi yarattığını kontrol edemeyip 124.000 peygamber gönderdi demek saçmalık ötesidir. Yaratıcı vardır bu kesindir ama dinler uydurmadır. Saygımız vardır elbette sizi dinden çıkartma fikrimizde yoktur.
    gulcan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Kadın Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından gulcan Ptsi Mart 16, 2015 3:12 pm

bence sen böyle şeyler yaşamadın.bence sen sadece buradakileri etkilemeye çalışıyorsun.bu da bir yöntem.ama allah akıl verdi.üzgünüm ama sana inanmıyorum.
    iradelikalp
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 1
    Katkı Puanı : 3

Mesaj tarafından iradelikalp Salı Mart 17, 2015 1:56 am

Kur'ana yıllarca emek verdikten sonra din diye bir şeyin olmadığını fark eden biri olarak sana cevabını vereyim; Evet kainatı mükemmel bir şekilde dizayn eden bir güç var ama bu kur'anın allahı değil, öyle olduğunu düşünüyorsan bile ! ne gerçek yaratıcı (yada yaratıcılar) ne de kur'anın tanımladığı allah, senin bahsettiğin şekilde lamba yakıp söndürerek çalışmaz, lambaları yakıp söndüren allah tasavvuru din ticareti yapan sahtekarların çizdiği bir tanrı profilidir ... eğer sen bu hikayeyi, insanları islam'a teşvik etmek için yada islamdan çıkmayı düşünenleri engellemek için uydurmadıysan; bir psikoloğa görünmende fayda var, ilaç tedavisi görebilirsin
    comteDartagnan
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 20
    Katkı Puanı : 44

Mesaj tarafından comteDartagnan C.tesi Nis. 23, 2016 3:33 am

Allah ya yoksa demiş o da ya varsa demiş o zaman ya vampirler varsa sarimsak taşır mısınız bu olasılık için
    Dizz
    Yeni Üye
    Yeni Üye

Erkek Mesaj Sayısı : 8
    Katkı Puanı : 25

Mesaj tarafından Dizz Paz Mayıs 15, 2016 2:27 am

Konunun üstünden bayağı zaman geçmiş ama ben de bu konuyla ilgili bir anımı anlatayım. Smile

Müslümanlığı ilk reddettiğim zamanlarda benim de başıma garip şeyler geliyor gibi oluyordu. Mesela odamın kapısının kendi kendine açılıyor olması gibi. Daha sonra biraz düşündüm ve farkına vardım ki bu olaylar daha önceden de oluyormuş. Yani demek istediğim, daha önce farkına varmıyormuşum. İslamiyeti reddettiğim için içimde bir korku oluşmuş ve ne zaman garip bir olay olsa direk aklıma din geliyordu. Lafın kısası, bu olaylar daha önce de oluyordu fakat sen fark etmiyordun. Şimdi fark etmeni sağlayan şey ise İslamiyetin olup olmama konusundaki korkun.

Kapının kendi kendine açılma olayı ise kapıyı tam kapatamadığım zamanlar olduğunu fark ettim. Smile Şimdi iyice ittiriyorum, kapanıyor. Very Happy

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 7:05 pm